Haberler

Elektrikli otomobiller için yeni pil teknolojisi geliştiriliyor
Elektrikli otomobilller hayatımıza yavaş yavaş yerleşmeye başlıyor. Gerek çevreye duyarlı olması, gerekse de şarj maliyetinin ucuz olması elektrikli araçları cazip kılıyor. Fakat pil teknolojisinin yüksek maliyetli olması, menzil ve belli bir süreden sonra güç kaybı yaşanması gibi sorunlar tüketicilerin kafasında soru işareti bırakıyor.

Cambridge Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalar sonucu dayanım gücü yüksek olan lityum-oksijen bataryalar elektrikli otomobillerde de kullanılabilecek. Grafenli elektrotlar sayesinde kullanım ömrü arttırılan lityum-oksijen piller, halihazırda kullanılan lityum-iyon pillerden 5 kat daha hafif ve 10 kat daha güçlü. 2000 deşarj ömrüne sahip olan bu piller eğer elektrikli otomobillerde kullanılabilirse bu araçların minimum 650 kilometrelik menzile erişebileceği tahmin ediliyor.

Ancak bu teknolojinin kullanılmasının önünde ufak sorunlar var. Bu çalışmalar şuanda başlangıç safhasında ve bir elektrikli otomobili besleyecek kadar lityum-oksijen pil üretimi için yaklaşık 10 yıla ihtiyaç var. Eğer Cambridge’ın çalışmaları olumlu sonuçlanır ve lityum-oksijen piller elektrikli otomobillerde kullanılırsa yakın gelecekte petrolün sonunu getirebilir.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu