Haberler

Miras; 1955 model Ferrari 500 Mondial
1955 Ferrari 500 Mondial Series 2 Spider daha önce hiç Maranello’lu (Ferrari’nin fabrikasının bulunduğu şehir) üretici ile bağdaştıramadığımız farklı bir ön tasarım ve 2.0 litrelik 4 silindirli 172 beygir gücünde bir motorla karşımıza çıkmıştı. 500 Mondial’de kullanılan 2.0 litrelik bu motor, Alberto Ascari tarafından 1952 ve 1953 Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda kullanılan Ferrari 500’deki motordan türemişti.

Dostcanlısı sahibi eski Amerikan amirali Robert Phillips tarafından bir ambarda bulunan bu aracın verdiği zevki, bugünün makinelerinin verip vermeyeceği bizim merakımızdan öteye geçemeyecek. 1960 yılında şuanki sahibi tarafından bir bayinin arka tarafındaki depoda keşfedilen araç, Ohio çöllerinde kullanılmadan çürümekten ucuz kurtulmuştu. Sahibi ise o zamanlar sadece 4 silindirli bir motora sahip olduğu bu aracı satın almıştı. O zamanlar yıllık maaşının 3’te 2’sini bu arabaya ödeyen sahibi, yakışıklı için toplamda 2.225 dolar ödemiş.  Günümüzde o paranın değeri yaklaşık olarak 18.000 dolar.

Şuanda orjinal motora sahip 3 aracın kaldığını belirten sahibi, aracın değerinin de katlanarak arttığını söyledi. Sahibi aracını satmak istemese de, diğer orjinal araçlardan birinin açık artırma ile satılacağı belirtildi.

Bu güzel arabanın hikayesini videodan da izleyebilirsiniz.

Mehmet Dağ

Toros Üniversitesi'nde İngilizce işletme okuyan bir otomobil ve motosiklet tutkunuyum. 2 yıl önce tanışmış olduğum otopark ailesine , şuan hizmet etmek benim için ayrı bir zevk.

İlgili Makaleler

4 Yorum

    1. aynen öyle oldu. Şanzımanı da motorlardaki gibi sequentialmiş. sürüşü acayip zevkli olsa gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu