Haberler

Jaguar XJR limitleri zorluyor
Jaguar, 2016 XJR için yeni bir video daha yayınladı.

Dubai çöllerinde gerçekleşen çekimde, 2016 XJR ile sırt roketinin çekişmesi konu edilirken oldukça heyecanlı bir videoya imza atılmış. 2.81 km uzunluğundaki yarışta makyajlı XJR’ın koltuğuna oturan Martin Brundle’ın karşısına 2 metre kanat açıklığına ve Jet-Cat motoruna sahip sırt roketiyle Yves Rossy çıkıyor.

Rossy’nin 313 km/sa hızına, Brundle’ın ise en son 280 km/sa’e çıktığı belirtilen yarışın sonunda bir açıklama yapan Brundle, bu ilginç mücadeleyi hayatı boyunca katıldığı en heyecanlı yarış olarak tanımladı. Yarış boyunca rakibi Rossy’i görme imkanı yakalayamadığını da belirten Brundle, Rossy’nin acımasız ve çok cesur olduğunu ifade ederken yarışmanın galibini merak eden takipçilerimizin videonun sonuna kadar beklemeleri gerekiyor.

Biraz da haberimize konu olan 2016 XJR’den bahsedelim. Süperşarjlı 5.0 V8 motorun kullanıldığı XJR, 550 BG güce ve 680 Nm torka sahip. Sekiz ileri otomatik şanzıman kullanılan otomobil, 0’dan 100 km/sa’e 4.4 sn’de çıkarken 280 km/sa’lik maksimum hız değerine sahip.

Burak Yavuz

1985 Ankara doğumluyum. Fırat Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunuyum.Şuan bir hava yolu şirketinde uçak yapısal teknisyeni olarak çalışıyorum. 6-7 yaşımdan beri arabalarla iç içeyim. 1992 yılından bu yana biriktirdiğim, otomobil dergilerinden oluşan geniş bir koleksiyonum var. Videolarını ve haberlerini beğenerek takip ettiğim otopark.com ailesine :"Nasıl yardımcı olabilirim?" düşüncesiyle katıldım. Kimi zaman mutluluğumuza kimi zaman da hüznümüze ortak olan otomobillerin, A noktasından B noktasına gitmeye yarayan vasıtalar olmadığını gösteren OTOPARK.com ailesinin bir ferdi olmaktan dolayı çok mutluyum.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. m4 daha az güç ve tork değerine rağmen 0.3 sn daha hızlı 0-100 değerine sahip. Gerçekten bmw motorları overrated.

    1. Kıyasladığın arabalardan BMW M4 1,572 Kg iken Jaguar XJR 2,370 Kg ağırlığında. Ayrıca 4 serisi yerine 7 serisini kıyaslamaya dahil edersek daha adil olur çünkü tam olarak XJR’ın rakibi 7 serisi, S serisi ve A8 oluyor.

    2. Ağırlık farkı var herşey güç demek değil arada 700 kg yakın fark var. Bu segmentteki rakipsiz olan tek s8 dir Nokta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu