FeaturedHaberler

Volvo V90 resmen tanıtıldı
Volvo, söz verdiği gibi Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde yepyeni V90’ın resmi tanıtımını gerçekleştirdi.

Aylar önce diecast modeliyle, bundan tam 1 hafta önce ise resmi görselleriyle basına sızdırılan Volvo V40 sonunda legal bir şekilde karşımıza çıktı. Tasarımıyla hem beğenilen hem de bazı tartışmalara ortam hazırlayan S90 Sedan‘ın ön görünümüyle 2014 yılında fuarlarda sergilenen Concept Estate‘i tek çatı altında birleştiren V90, rakiplerine baktığımızda tasarımıyla gerçekten iddialı görünüyor.

V90’ı tasarım ve kullanılan materyaller anlamında ileriye doğru büyük bir adım olarak gördüğünü belirten Volvo, bu gövde tipindeki bir otomobilden beklenecek pratikliği de sağladıklarının altını çiziyor. Hazır konunun üstündeyken arka koltuklar yatırıldığında modelin kargo kapasitesinin tam 1526 litre (58.8 cubic feet) olduğunu söyleyelim.

XC90 ve S90’dan sonra Volvo’nun ölçeklendirilebilir ürün mimarisi (SPA) üzerinde yükselecek 3. model olan V90, diğer iki modelde olduğu gibi yalnızca dört silindirli motorlar ile satışa çıkacak. Çift motorlu T8 hibrit konfigürasyonuyla dikkatlerini üzerine çekecek araç, hem turbo hem de süperşarjdan destek alan 2.0 litrelik 4 silindirli motor ile elektrikli motoru birleştirerek 407 HP (299 kW) maksimum güce ve 640 Nm (472 lb-ft) maksimum torka erişebilecek.

Volvo V90 Studio Rear

Bu motor seçeneğiyle 0’dan 100 km/h (0-62 mph) hıza 5.2 saniyede ulaşabilecek dört tekerlekten çekiş sistemine sahip model, ekonomik sürüşte karma yakıt tüketimini 2.1 litre/100 km (112 mpg) seviyesinde de tutabilecek. 9.2 kWh kapasiteli lityum-iyon pil paketine sahip Volvo V90 T8 Twin Engine, yalnızca elektrik ile 45 km (28 mil) yol katedebilecek.

Daha da güçlü bir motor isteyenlerin ise Polestar’dan gelecek hibrit konfigürasyonunu beklemesi gerekecek.

İsveçlilerin orta sınıf premium wagon modeli V90, 1 Mart’ta başlayan Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez halk ile buluşacak. Sırada S90 Coupe kaldı…

Etiketler

İlgili Makaleler

7 Yorum

 1. Şu arabanın güzelliğine bak ya bayıldım performans da süper.
  Ülkemizde wagon arabalara hiç değer verilmemesini anlamıyorum,araba alıcak olsam ve yeterli param olsa bunu alırım.
  Bu olmadı skoda octavia combi rs
  O da olmazsa octavia combi
  Renkler ve zevkler tartışılmaz tabi de bir çok kişi ikinci eli yok diye almıyor.Almayınca da ikinci eli olmuyor kısır döngü.

 2. 2.1lt tüketim tamamen üçkağıtçılık. Tüketim ölçümüne tam dolu pil ve çok az miktarda benzin ile başlıyorlar. Sadece elektrik ile 45km giderken tüketim 0.0lt/100km. Geriye kalan 55km’yi de bildiğimiz mükemmel yol, yuvarlanma direnci düşük lastik, ekonomi yağı, en yüksek viteste minimum hızla giderek belirli bir değer elde ediyorlar. İkisinin ortalaması 2.1lt oluyor sonra.

  1. o öyle bakkal gibi hesaplanmıyor. araç hibrit… tabi elektrik masrafını da benzine eklemek lazım

 3. Neredeyse wagon versiyon sedan kasadan daha güzel olmuş. Umarım konsept olarak tanıtılan Concept Coupe de gelir yakın zamanda ve Volvo’nun popülerliği gittikçe artar. Volvo’nun premiumluğunu sorgulayanlara gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı