Haberler

Heffner Performance’ın Huracan’ı çeyrek mil rekorunu kırdı
Çift kavramalı (DTC) bir Lamborghini Huracan‘ın çeyrek millik drag dünya rekorunu kırması için gereken süre, sadece bir gün. Ancak, Huracan modeli bu günlerde drag yarışları sahnesinde oldukça coşkulu, bu yüzden kırılan yeni rekoru açıklamamız gerekiyor.

Bu çekişme 16 Mart’ta başladı, Underground Racing firmasının çift turbolu DTC aktarmalı Huracan’ı etkileyici şekilde çeyrek mili 8.55 saniyede alarak saatte 164.75 millik (265 km/s) sürate ulaştı.

17 Mart tarihinde, Heffner Performance şirketinin yaptığı TT DCT Huracan aracı, aşağıdaki videoda da görebileceğiniz gibi, drag pistine çıktı. Çeyrek mili 8.3 saniyede tamamlayıp 176 millik (283 km/s) sürate çıktı; süre ve son hız rekorlarını kırdı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, geçen sene satış sonrası dünyası, o sırada yeni olan Huracan platformu ile oynarken, artık modifiyeciler Lamborghini’nin V10 canavarı ile ciddi şekilde ilgileniyorlar.

Bu son karşılaşmanın ilgi çekebilmesi için Heffner Performance’ın aracı krom kaplamalı yeşil olarak görülürken, Underground Racing şirketinin UR1 kod adlı Huracan aracı kırmızı olarak hazırlanmış. Çeyrek mil savaşlarının oldukça hızlı ilerlediği düşünülürse, son kırılan rekorun da uzun süre dayanmayacağı aşikar.

Denklemin çift kavramalı aktarma tarafı ise oldukça önemli, teoride bu Huracan’ın sokakta kullanılabilirliğini garanti ediyor. Fakat tamamen yarış odaklı modifiyelere bakarsak, Underground Racing şirketinin geliştirilme aşamasında olan 2300 beygirlik UR2 modeli gibi, araç sahip olduğu gücü rahatça kaldırabilecek sıralı şanzıman ile geliyor.

Hefner Performans ‘Sant’Agata Bolognese’ isimli aracı için henüz teknik verileri açıklamasa da, UR1 1250 beygir güce sahip. Bu tam da bir sokak arabasında ihtiyacınız olan güç.

Lamborghini firmasının günümüzde kalan son büyük ölçekli ve sadece atmosferik motorlara sahip yüksek güçlü otomobil üreticisi olduğunu düşünürsek, modifiye şirketlerinin Huracan’ın çift turbolu versiyonlarını daha da hızlandırmak için can atması oldukça ilginç. 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Son zamanlarda sitedeki yazıların bir kaç tanesi devrik ya da anlaşılması zor cümleler içeriyor. Yazar arkadaşların emeğine saygı duyuyorum ve çeviri yapmanın ne kadar zor olduğunu az çok biliyorum ama biraz daha dikkatli çeviriler yapmaları siteyi daha kaliteli hale getirecektir. Örnek olarak bu yazının ilk paragrafını anlamak için İngilizce kaynağına bakmak zorunda kaldım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu