Haberler

1 milyonuncu MX-5 banttan indi
Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Mazda MX-5 Miata, Yılın Otomobili (Car of the Year) ödülüne layık görülmüştü ve şimdi de Japon şirket bir diğer önemli kilometre taşını aynı modelin 1 milyonuncu örneğini üretim bandından indirerek kutluyor.

1989 yılında ortaya çıkan ilk nesil MX-5, tam 27 yıl sonra, geçtiğimiz 22 Nisan’da üretimde bir milyon adede ulaştı. Mazda CEO’su Masamichi Kogai “Dünyanın her yerindeki güçlü MX-5 hayranları sayesinde 27 yıl önceki ilk nesilden bugün üretimde olan dördüncü jenerasyona kadar aralıksız şekilde MX-5 satmaya devam edebildik. Mazda, 96 sene önce Hiroshima’da kuruldu ve yüzüncü yılımıza doğru ilerlerken müşterilerimize markamızın bir sembolü haline gelen MX-5’in üretimine devam ederek bu sürüş zevkini sunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda hatırlatılması gereken bir diğer unsur da MX-5’in yıl içinde birçok organizasyona misafir olarak katılacak olması. Bu efsane roadster etkinliklerin başlangıcını 3 Mayıs’ta Japonya’da başlayacak olan Hiroshima Çiçek Festivali’yle yapacak ve meraklılarına kendini gösterecek. Otomobilin turne boyunca gerçekleşecek en önemli anı ise kuşkusuz İngiltere’de otomobil kültürünü yayma amacıyla düzenlenen ve her yıl yeni-eski yüzlerce otomobile ev sahipliği yapan Goodwood Festival of Speed ziyaretinde, turnenin Avrupa ayağında olacak.

MX-5’in biraz geçmişine bakacak olursak 2000 yılında 531,890 adetle tarihteki en çok satan iki koltuklu spor otomobil olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başarmıştı. 250,000’inci MX-5, 1992 yılında Mazda’nın Hiroshima üretim fabrikasında banttan indirildi ve bundan sadece 7 yıl sonra şirket 500,000’inci otomobilin üretimini kutladı. Guinness rekoru 2000 yılından sonra birkaç kez güncellendi ve son olarak Şubat 2011’de 900,000 adet ile kayıt altına alındı.

Levent E. Ezen

'95 İstanbul doğumlu bir Trakya Üni. öğrencisi, 'şeker çocuk arabası' Polo sürücüsü, başlangıç seviyesinde bilgisayarcı, otopark.com gönüllüsü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu