Haberler

Motul’dan tam otomatik şanzımanlara özel ürünler
Giderek daha fazla otomatik şanzımanlı aracı yollarda gördüğümüz son yıllarda, birçok üretici manuel şanzımanlı araçların üretimini oldukça azalttı. Şehir trafiğindeki konforumuz düşünüldüğünde vazgeçemediğimiz otomatik vitesli araçlar, gelişen teknoloji ile yakıt ekonomisi konusunda da manuel araçlardan daha verimli olabiliyor. Günlük gereksinimlerimizi maksimum konfor ile karşılamak, hafiflik, yakıt ekonomisi gibi etkenlerle sistemler gün geçtikçe karmaşıklaşıp özelleşiyor ve bu karmaşık sistemler arızalandığında çok ciddi tamir maliyetleri gerektiriyor. Peki otomatik şanzıman bakımı ve ihtiyaçlarından ne kadar haberdarız?

Ciddi hasarların önüne geçmek ve ağır tamir masrafları ile karşı karşıya kalmamak için doğru bakım şart. Otomatik şanzımanlar hem çok çeşitli hem de elektronik ve mekaniğin karışımı olan karmaşık sistemler olmalarından dolayı bakımı ve onarımı özel yetkinlik, özel aletler ve sistemle uyumlu özel yağlar gerektiriyor.

Ağır termal ve mekanik stres altında zamanla performansı azalan ve aşınan vites kutusu parçaları üreticilerin tavsiyelerine göre belli aralıklarda bakımlar gerektiriyor. Bazı araç üreticileri ömrü boyu otomatik vites yağının değişiminin gerekli olmadığı bilgisini paylaşsa da, tıpkı fabrika yakıt tüketimi verilerinin yakalanamaması gibi günlük kullanımlar ideal şartlardan oldukça uzak. Dolayısı ile bakımların yetkin kişilerce doğru ürünler ile gerçekleştirilmesi ıssız bir yolda ya da trafiğin tam ortasında şanzıman arızası yaşamamanız için olmazsa olmaz.

Servislerde ise durum biraz farklı; artan maliyetler karşısında servisler olabildiğince az stok tutarak daha az çeşitlilikte ürün bulundurmak istiyorlar. Bu durumda olabildiğince az ürün ile de birçok şanzıman üreticisinin yağ standartlarını karşılayan ürünler tercih ediyorlar.

Motul şanzıman tiplerine uygun olarak, tam otomatik sistemler için formüle ettiği yüksek performanslı Motul Multi ATF ve Motul ATF VI ile CVT sistemler için Motul Multi CVTF ve çift kavramalı otomatik şanzımanlar için geliştirdiği ürünleri ile çok sayıda üreticinin son nesil sistemlerinin gereksinimlerini karşılamakta. Geniş ürün çeşitliliği ile birlikte oldukça kapsayıcı olan bu ürünlere Motul ATF 236.15 (MB Approval 236.15) gibi önemli üreticinin talep ettiği onay kodunda özel yağlar eşlik etmekte. Böylece geniş Motul otomatik şanzıman ürünleri ailesi, pazardaki önemli bir ihtiyacı karşılamakta.

MOTUL Hakkında

Motul, yüksek teknoloji motor yağlarının formülasyonu, üretimi ve dağıtımı konularında uzmanlaşmış uluslararası bir şirkettir. 100’den fazla ülkede motosiklet ve otomobil başta olmak üzere içten yanmalı motorlu tüm araçlar için motor yağları geliştirir üretir ve pazarlar. Motul, aynı zamanda MotulTech ile endüstriyel madeni yağ alanında faaliyet gösterir.

Dünyanın önde gelen motor yağları üreticilerinden Motul, özellikle sentetik yağ konusundaki uzmanlığı ile bilinmektedir. 1971 yılında Motul, otomotiv motorları için ilk %100 sentetik yağ formülasyonunun geliştirilmesine öncülük etmiştir. 300V adı ile piyasaya sürülen sentetik üründe, Ester teknolojisi kullanılmış ve bu teknoloji havacılık endüstrisinden geliştirilmiştir.

Motul, faaliyet gösterdiği bölgelerde, ARGE faaliyetlerine rehberlik etmek amacıyla OEM’lerle irtibata geçer ve OEM standartları ve onaylarına ilişkin uluslararası bir teknik izleme sağlar. Ardından müşteri geribildirimleri kaydedilir.

Motul her zaman en üst kalite yağları üretmeyi, teknolojinin sınırlarını zorlamayı hedef seçmiştir. Yıllar boyunca Motul pek çok yarış ekibi ve üreticinin resmi tedarikçisi olarak uzmanlaşmış ve hala motor sporlarındaki teknolojik gelişmelere katkıda bulunmaktadır.

Arda Celik

Çanakkaleliyim, İstanbulda yaşıyorum. Otomobil sevdam nerde ne zaman başlamış bilmesem de kendimi bildim bileli otomobillere aşığım. Alfa Romeo, Porsche ve Volvo en sevdiğim firmalar. WEC yarışlarını takip ediyorum. Otopark.com'u uzun süre takip ettikten sonra bir yardım eli de ben uzatayım diyerek giriştiğim bu macerada, umarım beraber güzel işlere imza atacağız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. ülkemizde diğer markalar kadar çok bilinmese de üstün özellikli yağlar üretiyor bu firma. yüksek devirli spor araçlar dışında, hücumbot ve fırkateyn gibi yüksek güç üreten deniz taşıtı motorlarında da kullanılıyor. internetten uygun fiyata bulunabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu