Haberler

Virajların efendileri

Ralli otomobillerinin viraj alma kabiliyetlerine biraz olsun ralli yarışlarını izleyen herkes aşinadır. Meraklı bir çoğumuz için öğreticidir de bu yarışlar, sürüş tekniklerini en net şekilde inceleyebilme imkanını sunarlar.

Bildiğiniz gibi ralli otomobilleri tampon tampona bir yarış çıkarmazlar. Başlangıç çizgisinden geçmeleri için aralarında bir süre vardır –ki bu süre bir, iki ya da üç dakikadır, yani izlediğiniz yarış içerisinde çok anormallikler barındırmıyorsa iki ralli otomobilini birbirlerinin tamponuna dokunurken görmeniz pek de olası değil.

Birazdan izleyeceğiniz video ise, size ralli otomobillerini tampon tampona getirip viraj alış esnasındaki davranışlarını göstermek üzere kurgulanmış. Bu kurgu kelimenin tam manasıyla imkansızı başarmayı gerçekleştirmiş; size farklılığı öyle net sunuyor ki tahminimce siz de izlerken bir “vay be!” çekeceksiniz.

Youtube yayıncısı rallyminutes, Rally America’da bir yarıştan derlediği bu videoda bize hangi araç ve sürücünün bir virajda nasıl davrandığını oldukça başarılı bir şekilde anlatmış. Kurguda viraja yerleştirilmiş kameraya birer saniye arayla giren otomobiller, size farklı bir ralli yarışı konsepti izlediğinizi düşündürebilir ancak daha önce de söylediğimiz gibi, izleyeceğiniz video sadece “imkansızı başarmayı başarabilmiş” bir kurgu.

Zekice hazırlanmış bu videoda yüksek güç üreten dört tekerden çekişli otomobillerin birbirleriyle viraj dönüşünde tutturduğu çizgiyi görebilirsiniz. Önden çekişli otomobillerin de dört tekerden çekişlilere benzer bir çizgiye oturduğuna şahitlik edeceksiniz. En son olarak da bir E30 ve söz konusu virajı hızı sayesinde yanlayarak alışı size eşlik edecek.

Gelin bu güncel olarak bulunan yarışlar göz önüne alındığında başka bir yerde karşılaşmanızın imkansız olduğu görüntüleri birlikte seyredelim:

Etiketler

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı