Haberler

Otonom golf arabaları yaralı askerlerin taşınmasında kullanılacak
Amerikan ordusu, geçtiğimiz aylarda Michigan otoyolunda, büyük otonom araçlar test etmişti. Ordunun yine aynı departmanı bu sefer daha küçük boyutlarda çalışmaya hazırlanıyor. Boyutları gibi test alanı da küçültürken, ordunun araştırma ekibi bu sistemi North Carolina’daki üssünde, Cushman Shuttle golf arabasını modifiye ederek geliştirecek.

Ordu’nun Tank Araştırma, Geliştime ve Mühendislik Merkezi, Fort Bragg Üssü’nü yeni testleri için kullanacak. Automotive News’in raporuna göre, bu otonom araçların üretimine 18 ay içinde geçilecek. Piyasadaki çoğu yarı otonom otomobillerin aksine, bu golf araçları daha kısa mesafede ve herhangi bir yol veya tabela olmadan, savaş alanında kullanılabilmek için tasarlanıyor ve testlerin Michigan’daki testlerden, daha yavaş bir süreçte ve yaklaşık bir kilometrelik bir mesafede yapılması planlanıyor. Ayrıca bu araçlar, normal yollar dışında patikalarda da test edilecek, böylelikle otonom sürüşün savaş alanında nasıl daha iyi bir şekilde çalışacağı ve değişken arazi koşullarının yaratacağı zorluklar da belirlemiş olacak.

Amerikan ordusu, geliştirdiği bu otonom araçları savaş sırasında yaralanmış olan askerlerin tedavisi sırasında baraka ve sağlık merkezi arasındaki ulaşımını sağlamak için kullanmak istiyor. Ordunun açıklamasına göre, ağır trafik ve park sorunları, askerlerin randevularına gelmelerini engelliyor ve bu da hastanenin zarar etmesine neden olabiliyor.

Küçük otonom araç teknolojisini üç aşamada tamamlamak isteyen ordunun araştırma ekibi, ilk aşamada sürücü vasıtasıyla bu aracı kullanarak gerekli bilgilerin toparlanması sağlayacak, ikinci aşamada ise toplanan bilgilerin kullanılmasıyla oluşturulan otonom sistemin sürücü kontrolünde test edilip, sistemin geliştirilmesi ve son aşamada ise otonom sistemin kendi kendine kullanılmasını planlanıyor.

Otonom hasta taşıyıcı bu arabalarıyla beraber hem hastanelerin maliyeti azalmış olacak, hem de askerlerin rahat bir şekilde hastanelere transferleri sağlanacak. Sistemin kullanılmasına 2018 yılında başlanması öngörülüyor.

 

Metehan Can Cirak

İlk oyuncağım da dahil olmak üzere hayatımın her evresinde otomobiller oldu. Lise zamanımda otomobillere olan ilgimin hobi düzeyinde kalamayacağını anlamamla gelecekteki yaşamımı da otomobiller üzerine kurmak istediğime karar verdim. Şuanda Bilkent Üniversitesi'nde makine mühendisliği eğitimi alıyorum.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. oğlum arabalar kendini sürmeye başlamış hala yaralı asker konuşuyoruz vallahi çarpılıcaz en sonunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu