FeaturedHaberler

Fransa Rallisi’nde neler oluyor?
Fransa Rallisi (Tour De Corse) Perşembe günü itibariyle başladı. İlk günkü Shakedown etabının ardından dün ilk 4 özel etap koşuldu. Gün sonunda bütün etapları birinci bitiren Sebastien Ogier lider konumundaydı.

Deneme sürüşü “Shakedown” etabının ardından oluşan tablo şöyleydi:

shakedown_tablo

Sebastien Ogier’nin dördüncü dünya şampiyonluğunu ilan etmek için geldiği Korsika Adası’nda ilk etaptan itibaren Ogier rüzgârı esti. Kendi evinde adını tarihe yazdıracak unvanı almak isteyen Fransız, bunu başarırsa efsane Fin ralliciler Juha Kankkunen ve Tommi Mäkinen’in ardından bu başarıya ulaşan üçüncü ralli pilotu olacak.

Sadece 10 özel etaptan oluşan Fransa Rallisi, bu açıdan kimilerine kolay gibi gözükebilir. Aslında, düzgün asfaltla kaplı etap yolları da bu önermeyi destekliyor da. Ancak, durum hiç de göründüğü gibi değil, frekansı çok yüksek keskin virajlar, inişler-çıkışlar ve düzlüklerin az oluşu bu yılki Fransa Rallisi’ni kendine göre özel ve zor yapıyor. Buraya boşuna on bin köşeli ralli demiyorlar!

Bu zorlu rallinin ilk gününün ardından oluşan tablo dün akşam itibariyle şöyleydi:

birinci_gun_sonu_tablo

Hâlihazırda genel sıralamada Ogier, Volkswagen Motorsport’tan takım arkadaşı Andreas Mikkelsen’in 59 puan önünde lider konumda bulunuyor. Eğer Ogier bu zorlu ralliyi birinci bitirip kapanış günündeki Power Stage’den de maksimum puanı alırsa, kendi adına yapılması gerekeni yapmış olacak. Ogier’nin şampiyonluğunu ilan etmesi için geri kalan şart ise Mikkelsen’in buradan en fazla 3 puan çıkarması ve de 3 ve 4. sırayı aynı puanla (94) paylaşan Hyundai ikilisi Hayden Paddon ve Thierry Neuville’in en fazla 19 puanda kalması.

Fransa Rallisi bugün 4 özel etapla devam ediyor. Gelen ilk haberlere göre günün ilk etabı SS 5’te Kris Meeke, birinciliği kapmış. Meeke’in arkasından da Ogier değil Mikkelsen geliyor. 0.3 saniyeyle takım arkadaşının önünde etabı tamamlayan Norveçli, Ogier’i bu etapta üçüncülüğe itmiş oldu. Yine de sıralamada Ogier’in ardından ikinci sırada bulunan Hyundai’nin Belçikalı pilotu Neuville’in SS 5’ten altıncı ayrılmasıyla Fransız pilot liderliğini güçlendirmiş oldu.

Yarın koşulacak olan biri Power Stage olmak üzere iki özel etapla Fransa Rallisi sona erecek. Güncel durumu sizinle paylaşmaya buradan devam edeceğiz.

İzzet Can Bekar

Küçükken babamın Tipo'suna binip onu kullandığımı hayal ederdim, zihnimde uzun yolculuklara çıkar babam gibi vites değiştirirdim. O yıllarda gelişen bu tutku, hayatıma şekil veriyor. Bu arada İTÜ'de Makina Mühendisliği okuyorum ve gerçek bir motor sporları tutkunuyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu