FeaturedHaberler

Ayrton Senna’nın efsanesi: Honda NSX
Ayrton Senna ile Honda‘nın sahip olduğu ilişki, Senna’nın sürdüğü F1 otomobili McLaren MP4/6‘da Honda motorları kullanılmasından çok daha önemliydi. Senna, 80’lerin sonunda yeni geliştirilmekte olan ikonik Honda NSX‘in geliştirme takımında yer almaktaydı. Üstte yer alan video ise Ayrton Senna ile NSX arasındaki bu özel bağı vurgular nitelikte.

Sepya renklerine sahip görüntüler, Senna’nın ünlü sözleri, yönetmen Robbert Alblas‘ın dikkat çektiği kırmızı NSX‘in detayları… Her ne kadar kama şekline sahip coupe tasarım ve açılıp-kapanan farlar günümüzde kullanılmıyor olsalar da NSX tasarımıyla kesinlikle zamanının ilerisinde bir otomobildi.

İşler NSX’in yola çıkmasıyla daha da heyecanlı bir hal alıyor. Alblas, devir göstergesi, virajlar ve NSX’in motoru gibi sahneleri harmanlayarak günümüzde otomobil severlerin duygusal olarak ilgisini çekebilen bir video hazırlamış.

Ayrton Senna, geliştirme aşamasında yer aldığı, üç adet NSX’in sahibiydi. Satışa ilk çıkan NSX 2013 yılında yaptığı 50 bin kilometreyle beraber eBay üzerinden 75 bin dolar yani 230 bin TL’ye alıcı bulmuştu. İlerleyen dönemde aynı otomobil İngiltere’de yapılan bir açık arttırma da 400 bin TL‘ye tekrar satılmıştı. Sahip olduğu bir diğer NSX ise İngiltere’de satışa çıkmıştı. Kırmızı renge sahip ve bir reklam filminde Senna ile birlikte boy göstermiş olan bu NSX için istenilen fiyat ise 130 bin pound yani 400 bin TL’ydi.

Alblas’ın görüntü kalitesi yüksek ve emek harcanmış videosundan sonra aşağıdaki videoyu izlemek çok zevkli gelmeyebilir ancak Suzuka Pisti’nde sınırları bu derecede zorlayan Ayrton Senna aradaki kalite farklarını unutturacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=jjbrFBE4x8A

Ali Serdar GÖK

1995 Adana doğumluyum. Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı okumaktayım. 7 yaşımdan bu yana arabalar hobilerim arasında hep ön planda olandı. Ehliyetimi almamla beraber hobim tutkuya dönüştü. Şimdi bu tutkumu otopark.com ile devam ettiriyorum.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Asıl üzücü olan ise aşağıda linkini verdiğim video. Kullandığı aracın direksiyon milinde veya sağ ön tekerlekte çıkan bir mekanik arıza sonucu viraj çıkışındaki duvara 210 km/h ile çarpıyor. Duvara doğru yöneldiği an ile çarptığı an arasında sadece 0.6 saniye var ve 110 km/h kadar yavaşlayabilmiş bu zaman aralığında.
   https://www.youtube.com/watch?v=GCZIMwtooR4

   1. Aynen öyle, YouTube üzerindeki Senna ile ilgili olan bütün videoları izlemişimdir neredeyse. Bide Senna adında belgesel tadında bir film var. Başından geçen her şey anlatılıyor. İzlemeyen arkadaşlar varsa bence mutlaka izlesin.

    Not:Kaliteli içerik, teşekkürler. 🙂

 1. senna aracın bir parçası arabanın ne yapacağını arabadan bile daha önce biliyor kimsenin kuru pistte yapamadığı süreleri hiçbir elektronik mekanik yardımcısı olmayan arabalarla yapıyor otomotiv dünyasında henry ford kadar önemli bir insan bence

 2. Robbert Alblas ın youtube kanalı mükemmelmiş. Çok güzel araba videoları yapmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu