Haberler

Bu parçalatma hikayesi bambaşka!
Belki sağda solda kulağınıza gelmiştir, bir süredir ortalıkta ABD’de yaşayan birinin Volkswagen’ın geri satın alacağı otomobilini parça parça söktüğüne ve Volkswagen’a sökük şekilde satacağına dair bir takım söylentiler dolanıyordu. Jalopnik, uzun uğraşlar sonucunda bu efsanenin kaynağına, Cincinnati’li bir otomobil satış danışmanı olan Joe Mayer’e ulaştı.

ozlrxlwz5lutswlgoghn

Daha önce sosyal medyada dolaşan fotoğraflardan, bazı Volkswagen kullanıcılarının araçlarının ızgaralarını, iç mekandaki ufak tefek parçalarını söktüklerini ve araçlarını o şekilde teslim edeceklerini öğrenmiştik. Fakat Joe Mayer, kendi sözleriyle özetlemek gerekirse “bu işi birkaç kademe yukarı taşıyarak” otomobilinin üzerinde sökülebilir halde yer alan birçok parçayı söktü.

bkf4nvxotof9lewuv3zg

Mayer’in söktüğü parçaların arasında motor kaputu, bagaj kapağı, ızgaralar, ön çamurluklar, kapılar, tamponlar, stepne, sürücü koltuğu hariç diğer koltuklar, bagaj kompartmanı, airbagler, yan aynalar, orta konsol, el freni kaplamaları, klima ızgaraları ve multimedya sistemi bulunuyor. Mahkeme kararını detaylı bir şekilde incelediğini belirten Mayer, otomobilin Volkswagen tarafından geri satın alınması için tek koşulun otomobilin çalışır ve yürür halde olması olduğunu belirtti.

bfv6hormi9kqrpxa75yt

Mayer, 2010 model Volkswagen Golf’ünü 2015 yılının sonbaharında satın aldığında henüz Dieselgate Skandalı‘nın patlak vermesine birkaç hafta vardı. Söylediğine göre, skandal patlak verdiğinde daha otomobilin plaka işlemlerine başlamamıştı. Skandalın ortaya çıkmasıyla plaka işlemlerini başlatan Mayer, skandalı çağırıştıran “DSLGATE” plakasını otomobili için aldı. Mahkeme, kararları açıklandıktan sonra aracın çalışır ve yürür durumda olmasının haricinde geri satın alma için herhangi bir kondisyon sınırlaması olmadığını öğrenen Mayer, böylelikle otomobilinin parçalarını sökmeye karar verdi. Amacı ise fazladan biraz para kazanmak.

pw7r6yvunuxzlqijnzjh

Otomobilini Volkswagen’a satacağı gün, sürücü koltuğunu da söküp yerine süt şişesi kasası koyacağını ifade eden Mayer, satış için gitmesi gereken bayi yalnızca bir sokak ötede olduğu için gitmeden önce farlarını ve stop lambalarını da sökerek otomobili tam anlamıyla bir iskelet olarak teslim edecek.

qjclkmhlrqia6vbr7t8u

Kendisine Volkswagen’ın bu konuya nasıl bir tepki vereceği sorulduğunda konuyla ilgili olarak üç Volkswagen yetkilisiyle telefonda görüştüğünü söyleyen Mayer, kapıların, motor kaputunun, koltukların ve bagaj kapağının sökülmesi durumunda otomobilinin satın alma kapsamında olup olmayacağını sorduğunda, bunu yapması için kesinlikle Volkswagen tarafından bir onay verilmeyeceğini ancak otomobil için tek kriterin çalışır ve yürür durumda olması olduğuna dair bir cevap aldığını ekledi.

Ancak Mayer’in önüne bir engel çıktı. USA Today’in haberine göre konuyla ilgili Volkswagen’ın avukatlarından gelen itirazlar neticesinde davanın en başından bu yana davayla ilgilenen Yargıç Charles Breyer, bu konuda Volkswagen’ı haklı buldu. Görünüşe göre, otomobilinin bir ya da birkaç parçasını sökerek otomobilini Volkswagen’a geri satmaya çalışan otomobil sahipleri geri çevirilecek.

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Yasal bir sorun çıksa VW bu şekilde geri almasa, adamın yüz ifadesini merak ederdim

 2. Kesin yani genlerinde Türk'lük vardır. Anca böyle hileli işler de Türk'lerde oluyor. Çalışır ve yürürse benden şimdi satın alacaklar geri kalan yürümesini sağlayan parçaların dışında hepsini sökersem daha fazla kazanırım. Başka bir şey düşünmemiştir kesinlikle.

  1. Vag'a hile yapmayi kim ogretti acaba ? Kurtulun bu asagilik kompleksinden alman sahtekarligini tum dunya ogrendi.

  2. Neden şimdi durduk yere Türk'lük aşağılanıyor ne alakası var. bir kaç kendini bilmez ne idüğü belirsiz insanlar yüzünden genelleme yapamazsın. Bunun milletle bir alakası yok insanın kendine munhasır bir durum, yetiştirilme tarzı, eğitim, bulunduğu çevre, ekonomik koşullar ve dahası etmen. Her Türk çingene mi? hırsız mı ? üçkağıtçı mı? saygısızlık yapma burada.

 3. Vosvos'a saglam ayar vermis adamdir tebrik etmek lazim. Zaten bu haberle o plakayla amacina fazlasiyla ulasmistir. Toyota bu araci alip priusla yanyana tum avmlerde sergilemeli.

 4. ozcengel demiş ki:

  Vosvos'a saglam ayar vermis adamdir tebrik etmek lazim. Zaten bu haberle o plakayla amacina fazlasiyla ulasmistir. Toyota bu araci alip priusla yanyana tum avmlerde sergilemeli.Hepsini görüntüle…

  Toyota ilk once düzgün airbag koysun arabasına sonra ne yaparsa yapsın.

 5. s.a iyi geceler abi bu miletteki ww hastalıgını anlamış degilim yıllardır.özellikle tr de kandırılıyor ww ama hala inatla bozuk sanzımanlı dsg yi ; euro 5 i motoru euro 6 motor diye kakaladır daha yetmemiş gibi 1.2 tsı 280 km /s kadran koyarak araba sanarsın 300 bg 🙂 ww gende ilgili bir sürü kandırmaca sayabilirim. ama inatla hala ww alabiliyoruz abimizin elleri dert görmesin az bile yapmış hakediyo ib..ler 🙂

 6. Türklüğü aşağılayın, vw kullanıcılarına hakaret edin muazzam ya eleştri ve yorum tarzı harika.

 7. VW algısı biraz abartıldı. Bunu hem distribütör hemde reklamları ile sağladı. Adamlar algı operasyonunu iyi yönetmeyi gerçekten biliyorlar. Bu kadar hileye rağmen hala kafada satış rakamları ve olacakta. Çünkü piyasaya yön veren bir yere geldiler. Para oldukça güç her zaman kafaya oynar. Ancak dizel motorlar konusunda şuan diğer firmalar muazzam çalışmalar yaparak oldukça düşük emisyonlara sahip motorlar ürettiler ama kabak VW in yüzünden genele patladı ve dizelde olumsuz bir görüşe yol açtı. Yoksa şuan çoğu 1.5 dizel motor piyasadaki 1.6 benzinliden daha çevreci karbon salınımında. Sadece kendini değil bütün dizel geliştiren milyarlarca dolar AR-Ge harcayan firmalarıda yaktı. Ve biz hala VW i yerden göğe sığdıramıyoruz bu ülkede.. Malesef..

 8. Düşünce güzel ama ne olursa olsun bir TÜRK değil… Olamaz da. Ulan vites körüğünü bile sökmüşsün, o jantlar verilir mi? Tak bi sac jant, üstüne de kabak lastik, mis. Araba yürüyo mu yürüyo. Bitti.

 9. şimdi benim adminliğim olsa daha ilk mesajlarını bu konuya yazanları uçururum mesela <3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu