Haberler

DS 7 orta sınıf SUV kamuflajsız görüntülendi!

Citroen’den ayrıldıktan sonra yoluna yalnız devam eden DS, model gamını genişletmeye devam ediyor. Markayı DS 6 ile beraber SUV grubunda temsil edecek ikinci modeli DS 7 kamuflajsız olarak görüntülendi.

PSA grubu, DS 7 ile lüks SUV pazarına adım atıyor

2013 yılında tanıtılan Citroen DS Wild Rubis konseptinden ilham alan otomobil, PSA’nın EMP2 platformu üzerine inşa edilmiş. Audi Q5, BMW X3 ve Mercedes-Benz GLC’nin rakibi olan DS 7, 4.6 metrelik uzunluğu ve 1.9 metrelik genişliği ile sınıfında iddialı ölçülere sahip.

Farların geriye yatık karakteri, bumerang formundaki LED gündüz farları ve geniş radyatör ızgarası aracın vahşi bir karakteristik yapıda olduğunu gösteriyor. Dış mekan ile ilgili elimizde tek resim olduğu için arka bölüm için net bir yorumda bulunmak zor. Fakat bu detayları göz önünde bulundurursak DS 7’nin arkasının Wild Rubis ile büyük oranda benzeşeceğini söyleyebiliriz.

Tüm bunların yanında ilginç bir şekilde aracın iç mekanına ait olduğu belirtilen bir görsel daha bulunuyor. Özerk sürüş özelliğine sahip olacağı iddia edilen aracın 8 ileri otomatik şanzımanını kontrol eden vites kulakçıkları da dikkat çekiyor.

130 beygirlik yeni turbo dizel motor seçeneği yer alacak

DS 7’nin kaputunun altında PSA grubunun 1.4 ve 1.6 litrelik benzinli motorlarının yanında 1.5 litrelik yeni bir turbo dizel motorun bulunması bekleniyor. 130 beygirlik güce sahip olan yeni motor ilerleyen dönemde sunulacak hibrit seçeneğiyle birleşecek. Ayrıca aracın 240 beygirlik performans versiyonunun da planlar arasında yer aldığı ifade ediliyor.

DS 7’nin kamuflajsız şekilde ortaya çıkması, aracın gelecek ay düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarında tanıtılma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Üretim başlangıcının ise 2018’in başında gerçekleşmesi hedefleniyor.

 

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Ben bu DS'leri yolda gördükçe yine citroen diyorum valla ayrılık falan anlamam :)))

 2. Emp2 platformu peugeot'da güzel işler çıkardı. Güncel citroen modellerinin kullandığı platform maalesef çok başarısız ve berbat. Özellikle konfor ve yol tutuş konusunda bekleneni verememeleri en büyük eksikleriydi. Bakalım peugeot'da başarılı olabilen bu platform ds serisine ne katacak göreceğiz. İnşaallah fransız grubunda en çok citroen'lere has olduğunu düşündüğüm elektronik arıza potansiyelini bu ds serilerinde aşmışlardır.
  8 ileri tk şanzıman ( çalışması prensibi başarılıdır inşaallah ), 130'luk psa dizel ünite ve 1.5 turbo benzinli motor planlamaları ise gayet yerinde ve cuk oturmuş gibi gözüküyor.

 3. Fransızlar kontra atağa kalkmış durumdalar. Peugeot ve Renault BMW ile Mercedes’e motor, şanzıman veren markalar. Fransızlar çok iyi yolda ilerliyorlar yakında Almanlar’ı tahtan edeceklerdir. Almanlar ise Fransızlar’a itaat edeceklerdir. Fransızlar, Koreliler ilerlemeye devam ederken Almanlar ise sürekli olarak otomotiv dünyasında geriye doğru gitmeye devam ediyorlar. Bugün Koreliler bile çoğu Alman’dan daha iyi otomobil üretiyor. Bu gerçeğide kimse inkar edemez. Edende zaten otomobilden zerre gram anlamıyor demektir

  1. Dostum fransız’ın öne geçtiği falan yok. Sağdan soldan duyma sözlerle gelip burda konuşmayın. Almanlar her zaman için daha toplu araçlar yapıp eski nesillerinden kopmıyan çizgilerle devam ediyor. Fransızlar gibi her dönem farklı fütüristik tasarımı olan araç yapmıyorlar. Burdan daha iyi otomobil üretiyor dediğin dakika battığın dakikadır zaten. Benim burda yorum atmam senin o özgüvenli konuşmanı yıkmak içindi. Bmw mercedes markaları için konuştuğumda hala adamların 90 model arabaları kapış kapış satıyor. Mercedesin 90 model arabalarında elktrkli koltuk otomatik cam koltuk ısıtma vsvs var. Şuanı konuşuyor olursak; Fransızı teknoloji sattıyor japonu uzun ömürlülük ve fiyattan ötürü sattırıyor. Almanı sürüş keyfi dayanıklılık ve prestij sattırıyor. Aradaki farkı anlamışsındır umarım. Hiç bir zaman bir fransız mercedesin konforunu audinin yol tutuşunu bmw nin sürüş keyfini yakalıyamaz. Aklında bulunsun.

   1. Hakan bey söylediklerimi anlamadınız sanırım. Ben Fransızlar Almanlar’ı geçti demedim bu gidişle Fransızlar Almanlar’ı geçecektir dedim. Koreliler ise tamamen kendini aştı ve Japonya ile yarışır hale geldiler. Japonya ise dünya da otomotivde tartışmasız 1 numaradır. Nasıl ki Almanya’nın Audi(VW çakması), BMW, Mercedes’i varsa Japonlar’ın da Lexus, İnfiniti, Acura’sı var. Keza bir tekim Lexus Japonya’nın Mercedes’idir. Audi, BMW, Mercedes gibi markalarında çokta üstündedir bilmiyorsanız hatırlatayım. Hakan bey istesenizde benim özgüvenimi yıkamazsınız bunu da belirteyim

   2. Fransızları bu kadar hafife almayın. Pnomatik bir Fransıza binin ne demek istediğimi anlarsınız. Fransızlar son 15 20 senedir duraklamaya geçti, şimdi toparlıyorlar. Söz konusu geçmiş olduğu zaman adamların zamanın ötesinde arabaları var. Siz koltuk ısıtma diyorsunuz R25 Bacarra'dan falan haberiniz yok sanırım. Bir tek Mercedes koymuyordu bu donanımları. Citroen'in milyon yıl önce yaptığı süspansiyon sistemini iki tane stereo kamerayla destekleyip bugün S serisine koyup büyük yenilik diye tanıtıyor Mercedes.. Uçan halı tabirini hak eden ilk arabalardan pnomatik Fransızlar.

  2. Bende japonlardan bekliyorum 🙂 Almanların gerilediği doğruda çok öndelerdi.Ama kaldıramadılar sıvadılar.O passatı o fiyata veriyorsa piyasası olduğundan.Aynı araba reno amblemiyle gelse 10bin aşağı olsa şimdiki satışın onda birini yakalayamazlar

 4. İki farklı renkte fakat aynı arkaplana sahip fotoğraflar mevcut. Sahte olabilir belki de.

 5. 4wd seçeneği olmaz arkası torsiyonludur ama gel görki iç tasarımı falan sattırır bunu

 6. Gorod demiş ki:

  Fransızları bu kadar hafife almayın. Pnomatik bir Fransıza binin ne demek istediğimi anlarsınız. Fransızlar son 15 20 senedir duraklamaya geçti, şimdi toparlıyorlar. Söz konusu geçmiş olduğu zaman adamların zamanın ötesinde arabaları var. Siz koltuk ısıtma diyorsunuz R25 Bacarra'dan falan haberiniz yok sanırım. Bir tek Mercedes koymuyordu bu donanımları. Citroen'in milyon yıl önce yaptığı süspansiyon sistemini iki tane stereo kamerayla destekleyip bugün S serisine koyup büyük yenilik diye tanıtıyor Mercedes.. Uçan halı tabirini hak eden ilk arabalardan pnomatik Fransızlar.Hepsini görüntüle…

  Hidropnömatik süspansiyonu c5'in 2.0 modelleri dışında ( yurt dışında kullanılan c6'ları saymazsak ) hangi modeline koydu da Türkiye'ye getirdi citroen ? Ds serisi bünyesinden ayrılmadan evvel citroen plazalarda sergilenirken hiçbirinde bu süspansiyonu göremedik, gerçi hala göremiyoruz. Keza c3, c4, cactus üretiyorsun en berbat torsiyonu alıp araca koyuyorsun pat küt tüm çukurlarda konforu mahvediyor. Kullanmadığın, tüketiciye sunmadığın teknoloji boş teknolojidir.

  1. Giriş seviyesi modellerde, bu süspansiyonu görmeyi düşünmek çok saçma.. S serisinde gördüğün donanım ya da kalitenin yüzde kaçını A serisinde görebiliyorsun ? Adam gayet tüketiciye sunması gereken segmentte sunuyor teknolojisini. Bakın bu sistemi Mercedes S serisinde 2 tane kamerayla destekleyip çok büyük bir iş yapmış gibi sundu ortalığa.. C6 bu ülkeye geldi de ne kadar sattı ? Bırakın o zamanı, hala o segmentte ondan daha konforlu bir araç yok.

 7. Gorod demiş ki:

  Giriş seviyesi modellerde, bu süspansiyonu görmeyi düşünmek çok saçma.. S serisinde gördüğün donanım ya da kalitenin yüzde kaçını A serisinde görebiliyorsun ? Adam gayet tüketiciye sunması gereken segmentte sunuyor teknolojisini. Bakın bu sistemi Mercedes S serisinde 2 tane kamerayla destekleyip çok büyük bir iş yapmış gibi sundu ortalığa.. C6 bu ülkeye geldi de ne kadar sattı ? Bırakın o zamanı, hala o segmentte ondan daha konforlu bir araç yok.Hepsini görüntüle…

  Hidropnömatik süspansiyonu üretmiş bir firma ds serileri dahil her aracına, yeni nesil otomobiller içinde neredeyse üretilmiş en berbat süspansiyon sistemini ve amortisörü koyup piyasaya sürerse, kimse hangi teknolojiyi ürettiğine bakmaz.
  Ben ürettim diyorsan, c4'e falan bu teknolojiyi opsiyon koyacaksın en azından. C5'in 1.6 dizel ve benzinli versiyonlarına da koyacaksın. Ds serilerine de koyacaksın. Kaç milyar liralık ds5'in bile arkası pat küt ediyor çukurlarda. Koymuyorsan da standart sunduğun süspansiyon sistemini ne yol tutuşa ne de konfora katkı sağlamayan berbat bir halde sunmayacaksın piyasaya.
  Mercedes 2 tane kamera koyup piyasaya sunuyor diyorsun ama o dediğin kamera cep telefonu kamerası değil. O kameranın yol üzerinde algıladığı bozuklukları milisaniyeler içinde ölçüp, aracın bilgisayar sistemine aktarıp, amortisör ve süspansiyon ayarı yapması ne kadar gelişmiş bir teknolojidir fikrin var mı ? Tek kamera eklemişler dediğin teknolojinin argesi kaç milyon dolarlara geliyor. O kadar basit değil bu işlem.

 8. @Gorod Hem bilgilendirme olur, hem de söylemiş olduğun sistemlerin işlev olarak birbirine benzese de içerik olarak bambaşka olduğunu öğrenmiş oluruz.

  Hidro pnömatik süspansiyon, hidro adından anlaşılacağı gibi hidrolik sistemin ve pnömatik ( gazlı ) sistemin birleşiminden oluşuyor. Bu sistemde hidrolik bir piston ve hemen üzerinde de içinde azot bulunan şifer isimli bir küre vardır. Hidrolik piston yoldaki bozukluklardan kaynkalı hareket ettikçe, bu küre içindeki azot sıkışıyor ve darbe emişi sağlıyor. Sistem fazla karmaşık değildir. Tamiri de basittir.

  Mercedes'te olan Magic Body Control ( senin dediğin kameralı sistem ) ise süspansiyonda ki hidrolik silindirlere eklenen 4 adet yaylı kol ve bunu kontrol eden kamera ile çalışır. Aracın üzerindeki kamera 15 metrelik yol boyunca 3 milimetreden daha yüksek yol bozukluğunu anlık olarak fotoğraflayarak bilgi işleme aktarıyor, yaylı kollar üzerine binen yük ile kameranın algıladığı yol bozukluğu arasındaki farkı bilgi işlem hesaplayarak bu 4 adet yaylı kolu olabilecek en iyi sürüş konforunu verecek şekilde ayarlıyor.

  Senin anlayacağın, bu sistem işlev olarak hidro pnömatik süspansiyona benzese de hem içerik olarak hem de konfor ve yol tutuş dengesi olarak ondan çok daha gelişmiş ve iyi iş çıkaran bir teknoloji olarak önümüze çıkıyor. Yani bir kamera koyuyorlar mevzusu değil bu sadece.

  1. Yahu anlatmanıza gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum zaten. Ama anladığım kadarıyla siz C6'da ki sistemden biraz uzaksınız. Anlattığınız gibi sadece basit bir Pnomatik sistem içermiyor. Aracın her tekerleği saniyede 400 kere işlem yapar ve sertliği buna göre analiz eder. Sert geçişlerde ön tekerden sadece 0,1 saniye sonra arka süspansiyonu önde ki engele göre ayarlar. İki kamerayla desteklenmiş dememin sebebi bu. Yani sadece Mercedes'in MBC' i yapmıyor bu işlemi. Siz herhalde C6'nın süspansiyon sistemini tamamen mekanik bir sistem zannediyorsunuz. Ayrıca üretim nedir, hedef pazar nedir, maliyet nedir epey uzaksınız. Bu sistemi alıp B sınıfı araçlarda kullanmaktan bahsediyorsunuz. 🙂 Bunun firmaya maliyeti, yine bu sistemi uydurmak için yapılması gereken pek çok işi atlıyorsunuz ama iki kameraya basit sistem değil diyorsunuz, tabii ki MBC basit olmadığı gibi bu işte öyle yazmak kadar basit değil 😀 Madem öyle MBC hangi serilerde sunulmaya başlanıyor onu söyleyin ? Var mı A serisinde ? Var mı C serisinde ? Ayrıca binmediğiniz, tecrübe etmediğiniz şeyler hakkında atıp tutuyorsunuz bence. DS serilerinin konforu gayet rakibi olduğu araçlarla yarışacak seviyede, e arkanın sert çukurlarda patırdamasına katılırım kötü bir durum. Fakat siz süspansiyonun yol tutuşa katkısı yok derseniz gülerler.. Hiç mi haberiniz yok 15 senelik C4'ün bile yol tutuşundan ? Hala berbat süspansiyon sistemi diyorsunuz, 308'de arka torsiyon. Fakat total'de baktığınız zaman sınıfında en güzel konfor sunan araçlardan bir tanesi ki bu sitenin incelemesinde de bol bol konuşuldu bu 18 jantlara rağmen. Golf 7'de aynı şekilde dizel aldığınız zaman. Yani iki kere torsiyon sesi duydunuz diye iki dakikada çöp yapmanıza gerek yok..

 9. Gorod demiş ki:

  Yahu anlatmanıza gerek yok, neyin ne olduğunu biliyorum zaten. Ama anladığım kadarıyla siz C6'da ki sistemden biraz uzaksınız. Anlattığınız gibi sadece basit bir Pnomatik sistem içermiyor. Aracın her tekerleği saniyede 400 kere işlem yapar ve sertliği buna göre ayarlar. Sert geçişlerde ön tekerden sadece 0,1 saniye sonra arka süspansiyonu önde ki engele göre ayarlar. Yanlış biliyorsamda düzeltin. Yani sadece Mercedes'in MBC' i yapmıyor bu işlemi. Siz herhalde C6'nın süspansiyon sistemini tamamen mekanik bir sistem zannediyorsunuz. Ayrıca üretim nedir, hedef pazar nedir, maliyet nedir epey uzaksınız. Bu sistemi alıp B sınıfı araçlarda kullanmaktan bahsediyorsunuz. 🙂 Bunun firmaya maliyeti, yine bu sistemi uydurmak için yapılması gereken pek çok işi atlıyorsunuz ama iki kameraya basit sistem değil diyorsunuz, tabii ki MBC basit olmadığı gibi bu işte öyle yazmak kadar basit değil 😀 Madem öyle MBC hangi serilerde sunulmaya başlanıyor onu söyleyin ? Var mı A serisinde ? Var mı C serisinde ? Ayrıca binmediğiniz, tecrübe etmediğiniz şeyler hakkında atıp tutuyorsunuz bence. DS serilerinin konforu gayet rakibi olduğu araçlarla yarışacak seviyede, e arkanın sert çukurlarda patırdamasına katılırım kötü bir durum. Fakat siz süspansiyonun yol tutuşa katkısı yok derseniz gülerler.. Hiç mi haberiniz yok 15 senelik C4'ün bile yol tutuşundan ? Hala berbat süspansiyon sistemi diyorsunuz, 308'de arka torsiyon. Fakat total'de baktığınız zaman sınıfında en güzel konfor sunan araçlardan bir tanesi ki bu sitenin incelemesinde de bol bol konuşuldu bu 18 jantlara rağmen. Golf 7'de aynı şekilde dizel aldığınız zaman. Yani iki kere torsiyon sesi duydunuz diye iki dakikada çöp yapmanıza gerek yok..Hepsini görüntüle…

  1- Ben hidropnömatik sistem nedir, hangi araçlarda kullanılabilir iyi biliyorum. Siz c6 deyip duruyorsunuz da Türkiye'de satılan araçlar yani bizim kullandığımız araçlar açısından bakacaksınız mevzuya. Citroen'in kullandığı süspansiyona bir kamera eklemekle olmuyor bu işler diyorsunuz o vakit komik oluyor. İki sistemin birbiriyle hiç alakası yokken karşılaştırma yapıyorsunuz.
  2- Ben b segment araçlara hidropnömatik süspansiyon koyulsun demiyorum. Citroen'in başı çeken modellerine bu sistem opsiyon olarak sunulsun diyorum. Hadi sunmuyorsun, ben şöyle güzel böyle iyi süspansiyon sistemi geliştirdim deyip övünüyorsun ama araçlarına koyduğun standart süspansiyon sistemi berbat düzeyde. Otopark'ın c4 ile ilgili testini açın bakalım konfor ve yol tutuşta 2 veya maksimum 3 yıldızdan fazlasını alabilmiş mi ? Ben 3 sene bu aracı kullandım, tıpkı testlerde bahsedildiği gibi ne yol tutuşa ne konfora katkı sağlamayan berbat bir süspansiyon sistemi kullanılıyor.
  3- Carvieser ve diğer yabancı test videolarını açın bakalım ds5'in arka süspansiyonlarıyla ilgili ne yorum yapıyorlar.
  4- 308'in arka süspansiyonu torsiyon fakat aracın platfromu yeni geliştirilen emp2 üzerine inşaa edilmiş. Citroen'in kullandığı platformdan çok daha gelişmiş bir sistemdir. Yol tutuşu sağlayan tek etmen süspansiyon değildir. Ayrıca golf 7'de kullanılan mqb platformu ve aracın süspansiyon sistemi içinde kullanılan amortisörlerin darbe emiş limit ve karakterleri citroen araçlarında kullanılan amortisörlerden daha iyi olduğu için sonuç da iyi oluyor.
  5- Benim size sunduğum ve söylediğim her şey kanıtlı ispatlıdır. Açın bakın dediğim şeylere bakarsanız görürsünüz. Yol tutuşu iyi dediğiniz c4'ün otopark'ın testinden almış olduğu not, sanırım bu platformda test edilen tüm araçlar arasında en kötü nottu ki 3 sene boyunca kullanmış olduğum bu araç gerçekten de berbat şasi, direksiyon ve süspansiyon sistemine sahipti.

 10. Fransız arabalarını yıllardır araştırıp,bilen biri olarak yorum yapmak istiyorum.Citroen otomobil tarihi adına çok efsane otomobiller yaptı teknolojik,gelişmiş,ileri düzey otomobiller.Hidropnömatik süspansiyon,hıza duyarlı direksiyon,adaptif farlar bunlar günümüzde bile zor bulunan donanımlar.Citroen bunu 60 ve 70'li yıllarda sundu evet DS,CX,XM,SM,BX gibi otomobiller çok efsaneydi ve gerçekten eşi benzer olmayan otomobillerdi.Ancak artık 70'lerde 80'lerde değiliz ve günümüz de Citroen'in olduğu durum belli herhalde en son gerçek bir citroen denilebilecek arabası C6'dır oda bitti gitti.DS falan çıkartılar eski citroen'lere göre onlarda faso fiso.DS diyosun göstergeler 10 yıl önceki grafiklerde nerde gelişmiş citroen nerde yenilikçi citroen.Eğer Citroen'lerin geçmişini biliyorsanız onun iyi olmaktan daha fazlası yapması gerektiğini bilirsiniz.Ki zamanında en alt arabalarına bile efsane sistemler koyan firma şimdi en üst arabalarına neden koyamıyor.

 11. anl_akl demiş ki:

  Fransız arabalarını yıllardır araştırıp,bilen biri olarak yorum yapmak istiyorum.Citroen otomobil tarihi adına çok efsane otomobiller yaptı teknolojik,gelişmiş,ileri düzey otomobiller.Hidropnömatik süspansiyon,hıza duyarlı direksiyon,adaptif farlar bunlar günümüzde bile zor bulunan donanımlar.Citroen bunu 60 ve 70'li yıllarda sundu evet DS,CX,XM,SM,BX gibi otomobiller çok efsaneydi ve gerçekten eşi benzer olmayan otomobillerdi.Ancak artık 70'lerde 80'lerde değiliz ve günümüz de Citroen'in olduğu durum belli herhalde en son gerçek bir citroen denilebilecek arabası C6'dır oda bitti gitti.DS falan çıkartılar eski citroen'lere göre onlarda faso fiso.DS diyosun göstergeler 10 yıl önceki grafiklerde nerde gelişmiş citroen nerde yenilikçi citroen.Eğer Citroen'lerin geçmişini biliyorsanız onun iyi olmaktan daha fazlası yapması gerektiğini bilirsiniz.Ki zamanında en alt arabalarına bile efsane sistemler koyan firma şimdi en üst arabalarına neden koyamıyor.Hepsini görüntüle…

  Hocam ben 60-70 ve 80'lerde üretilen citroen modellerine pek hakim değilim. O yıllarda çok iyi araç çıkarıyorlardı derseniz inanırım çünkü o konuda fikrim yok. Ama son yıllara baktığımızda altyapısal anlamda gerçekten otomobil sektörünün en kötü araçlarını üretiyorlar.
  Yahu c segment bir araç düşünün, konfora 2,5 yıldız yol tutuşa 3 yıldız verilmiş. Ve bu notları gerçekten kullanmış ve deneyimlemiş biri olarak gerçekçi buluyorum. Bir otomobil nasıl olur da hem konforsuz hem yol tutuş yoksunu olur aklım hayalim almıyor.
  Buna paralel, hidropnömatik süspansiyon gibi bir sistemi geliştirmiş firmanın yeni nesil otomobilleri, bu kadar düşük notlar alıyorsa bu ironik durumu açıklamaya gerçekten kelimeler yetmez.
  Ds4 ve Ds5 modellerini de deneyimledim, aynı şekilde testlerde de yorumları gördüm ki arka süspansiyon sistemi vasat. D segment bir otomobil olan ds5'e ilk çıktığı zamanlar mcp şanzımanı reva görmüş bir üretici haline geldi citroen. Gerçi çok şükür, daha sonra tam otomatik şanzıman koyarak bu felaket diye nitelendirebileceğimiz hatalarından vazgeçtiler.

 12. Bu tartışmayı kesin olarak bitirecek taraf citroendir. Bunu yapabilmesi için de spor yol otomobillerinden tarihdaşı alfa romeo gibi kozasından çıkıp kendi guiliasını yapmalıdır. Citroën, alfa romeo gibi öncü firmalar(pazar öncüsü değil sektör öncüsü) modern dünya ile büyüyen ekonomik güçlüklerin altından kalkmak için zaman zaman duraklama yapmak ve sıçramalarını da eskisi gibi sektörden tamamen farklı şekilde yapamamaktadır. Günümüzde aynı markaların farklı seri araclarinin bir birbirinden ayırt edilmesi zorlaşmış ve motor seçeneği yerini turbo seçeneğine bırakmışken eski usül yöntemler (araba üretmek için araba üretmek gibi) tutmamaktadır. Eski usulleri deneyen saab, lancia gibi firmaların akıbeti bellidir. Citroën, Alfa Romeo, Saab, Lancia, De Tomaso, Delahaye, Pontiac gibi firmaları bilmek, anlamak bu markaların tarihlerinden ziyade otomobilin tarihini bilmekten geçer.

  HTC One_M8 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu