FeaturedHaberler

Bir milyonuncu Porsche 911 banttan indi!

Porsche denildiğinde bir çoğumuzun aklına ilk gelen otomobil olan Porsche 911, bir milyon adetlik üretim rakamına ulaştı.

Porsche 911, 54 yıldan beri

Porsche’ye göre, üretimine başlandıktan 54 yıl sonra bir milyonuncu üretim adedine ulaşan 911’lerden 70%’i sürüşe hazır şekilde hayatta. Birkaç yıl önce, 911 modeli 50 yaşına girdiğinde, Porsche üretilen bütün 911’lerin üçte ikisinin yollarda ve yolda bırakmayacak durumda olduğunu açıklamıştı. 911, 2016 yılında tüm dünyada 32.365 adet sattı.

Motor sporlarında gözde

Porsche’nin motor sporlarındaki 30.000 zaferinin yarısından fazlasını Porsche müzesine getiren otomobil olan 911, bir milyonuncu model ile dünya genelinde yapılacak aktivitelerle onure edilecek. Kazanılan zaferlere ait madalyalar ve kupalar camekanlarda sergilenmeye devam ederken, bir milyonuncu 911 dünya turuna çıkacak. Porsche AG tarafından düzenlenecek bu tur ile bütün dünyayı gezecek olan 911, ünlü İskoç Yaylaları’nı, efsanevi Nürburgring’i ve ABD ile Çin’in karayollarının çoğunluğunu fethedecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!  Makyajlanan 2021 Chevrolet Camaro tanıtıldı!

Bir milyonuncu 911, 54 sene önce üretilen ilk Porsche 911’in rengi olan Irish Green (İrlanda Yeşili) rengine sahip. Bu renk göndermesiyle, ilk 911 de onure edilmiş oldu.

Etiketler

Hasan Türkiş

Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisiyim. Kendimi bildiğimde bir 504 ile başlayan otomobil tutkum çocukluğumun erken yaşlarında bir E30 ile aşka dönüştü. Şimdi ise bir E36 ile birlikteyim; bu ailenin kapısını bana açmasından ötürü şanslı hissediyorum.

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. 1 milyoncu kez üretime ulaşan bir modelin ,spor araç olması ne kadar sevindirici.:DŞu son çıkan SUV haberleri yada Lancer'in banttan inmesi Eclipse isminin bir SUV da kullanılmasından sonra bu haber ilaç gibi oldu.:)Derleyen arkadaşa teşekkürler.Bu araba buram buram koleksiyon değeri kokuyor ama benden demesi.:cool:..Rengi ve koltukları çok hoşuma gitti ama bu çıkan bi milyonuncu opsiyon(ya da tercih) daha çok 60'lı yaşlarındaki(zengin) 911 hayranlarını hedef almış.Yüz milyoncu kez de üretseler milyarlarca insan onu süremeyecek sanırsam.:(Neyse 3-5 yolda görsek yeter…Tamamen kaybolmasında:rolleyes:Edit: Manuel olması büyük incelik ahşap detay koyu yeşil renk bayıldım yahu dünyayı dolaşmak için adam arıyorlarsa beni bir çaldırıp kapasınlar ben ararım onlara çok yazmasın zaten benzin parası da verecekler felan…

 2. Hayalimde ki 911,cafcaflı süsleri yok,agresif eklentileri yok.''BİR KERE ALMAN ABİ'' diyebileceğimiz son Alman.

 3. Mt.Akina demiş ki:

  1 milyoncu kez üretime ulaşan bir modelin ,spor araç olması ne kadar sevindirici.:DŞu son çıkan SUV haberleri yada Lancer'in banttan inmesi Eclipse isminin bir SUV da kullanılmasından sonra bu haber ilaç gibi oldu.:)Derleyen arkadaşa teşekkürler.Bu araba buram buram koleksiyon değeri kokuyor ama benden demesi.:cool:..Rengi ve koltukları çok hoşuma gitti ama bu çıkan bi milyonuncu opsiyon(ya da tercih) daha çok 60'lı yaşlarındaki(zengin) 911 hayranlarını hedef almış.Yüz milyoncu kez de üretseler milyarlarca insan onu süremeyecek sanırsam.:(Neyse 3-5 yolda görsek yeter…Tamamen kaybolmasında:rolleyes:Edit: Manuel olması büyük incelik ahşap detay koyu yeşil renk bayıldım yahu dünyayı dolaşmak için adam arıyorlarsa beni bir çaldırıp kapasınlar ben ararım onlara çok yazmasın zaten benzin parası da verecekler felan…Hepsini görüntüle…

  Araba Porsche'nin kendisinin satılık değilmiş :D:D:D.

 4. gtepro demiş ki:

  Araba Porsche'nin kendisinin satılık değilmiş :D:D:D.Hepsini görüntüle…

  O zaman çok iyi çünkü paha biçilemez olurdu.Dünya'yı dolaşıp geri Stutgart'a koyacaklar herhalde.:D:D:DTürkiye'ye de bekleriz.

 5. alfhonso demiş ki:

  1milyon adet porsche üretilmiş ve bi tanesi bile benim değil ya bu benim ayıbım da değil :pHepsini görüntüle…

  O değil bazısında 3'er 5'er var.Şu geyiği yapacağım izninizle koleksiyoncular size sahip sesleniyorum sahip çıkalım dedeye,mumdan çıkmış diyorlar yangın… :D:D:D

 6. Rengi beni benden aldı Golf'ü bu renge boyayacam

  Tapatalk kullanılarak Tapatalk aracılığıyla gönderildi

 7. Irish Green= İrlanda yeşilidir. İskoç değil. 964 Porsche 911 efsanedir. Gerçek posche!!

  1. Ufak bir çeviri hatası olmuş, siz uyarınca farkettim. Düzeltmeniz için teşekkür ederim

 8. 911 üretmeyen bir Porsche düşünemezsin. Bunu düşünenin mantığı zaten yoktur. Eskiden Porsche Ferrari gibi ultra zenginlerin bindigi bir markaydı şimdi sokaklarda bir sürü görür olduk. Bana göre özel marka ayrıcalıktır. yani ulasilamamazliktir ender olmaktir trafikte Mercedesten fazla Porsche gorur oldum mercedesle Porschenin benim gozumde yeri aynidir Mercedesin slr’i var Porschenin 911i var diger modelleri premium olarak geciyor ama bir Ferrari bir Bugatti veya Lamborghini hatta Aston Martin bunlar bana göre çok üst düzey ender görülen markalar

 9. Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce gibi araçlar süper spor kategorisine girmezler, elit klasman lüks spor araçlardır. Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce ayrı bir kalitedir. Özel çok asil markalardı.r Porsche 911 ezelden beridir Ferrari’nin çekindiği bir modeldir. Ayrıca Porsche’nin LE MANS yarışlarında Ferrari’yi çok ezmişliği de vardır.

 10. Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce otomobile ruhunu katan markalardır. Aynı şekilde Bugatti, Ferrari, Koenigsegg, Maserati de öyledir fakat Porsche için aynı şeyi söyleyemem. Porsche hiçbir zaman Ferrari etkisi veremeyecek veremedi de. Eskiden Porsche’nin Ferrari’den aşağı kalır yanı yoktu fakat günümüzde Porsche daha ulaşılabilir halk markası konumuna geldi. Ama; Aston Martin, Bentley, Rolls-Royce, Ferrari, Bugatti, Koenigsegg, Maserati çok özel ve seçkin markalar

 11. Aston Martin mi? Porsche mi? Şaka mı bu? Aston Martin çok özel ve seçkin bir markadır. Porsche premium markadır yollarda Mercedes ve BMW’den çok Porsche görür olduk. Porsche eskiden rakiplerinden aşağı kalır yanı yoktu fakat bugün Porsche herkesin ulaşabileceği bir marka konumuna geldi ve eski marka imajını kaybetti. Aston Martin seçkin ve ender görebileceğiniz bir markadır Aston’un şekli yeter Porsche’ye..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı