Haberler

Yeni Mazda CX-5 ve MX-5 RF satışa sunuluyor
Mazda’nın “Hareketin Ruhu” felsefesinin son meyveleri olan CX-5 ve MX-5 RF, Türk basınıyla buluştu. İzmir-Çeşme-Sakız Adası üçgeninde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında konuşan Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, yeni CX-5 modelinin Mazda bünyesinde bir devrim sayılan SKYACTIV teknolojisine sahip ilk modeli olduğunu vurgulayarak 120 ülkede 1.5 milyon adetlik satışa ulaştığını hatırlattı.

Mazda CX-5: Jinba Ittai felsefesinin son ürünü

Mazda’nın Jinba Ittai “sürücü-araç bütünlüğü” anlayışının etkinliğini kanıtlayan ve insan merkezli tasarım ve mühendislik felsefesinin ürünü olan CX-5, sadece dinamik tasarımı ve heyecan verici sürüş performansı ile değil, aynı zamanda şirketin yıllık satışlarının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Tamamen yenilenmiş Mazda CX-5’in bu başarısının altında, Mazda’nın benzersiz tasarım yaklaşımı ve kapsamlı SKYACTIV teknolojileriyle her noktası yenilerek, SUV müşterileri için yeni bir sürüş zevki sunan şık, ilham verici ve akıllı bir modelin oluşturulması hikayesi yatmakta. Araçta NVH minimize edildi. Düşük frekanslı yol gürültüsü ile yüksek frekanslı rüzgar ve lastik sesinin önemli ölçüde azaltıldı. Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-GÖVDE teknolojisinde, önceki modellere kıyasla kaportanın burulma direncini yüzde 15 arttırıldı ve direksiyon hareketlerine verilen tepki süresini azaltıldı.

Tamamen yeni CX-5’in SKYACTIV-ŞASİ teknolojisine sahip direksiyon, süspansiyon ve fren sistemleri daha hassas bir hale getirildi, oldukça konforlu bir sürüş sunan CX-5’in yol tutuş dengesi geliştirildi. SKYACTIV araç dinamikleri teknolojilerinden olan G-Vectoring Control (GVC) teknolojisi ile donatılan CX-5, her zamankinden daha konforlu, hassas ve tepki gücü yüksek bir yapıya kavuştu. Mazda CX-5 Türkiye’de tek motor seçeneği ile satılacak. SKYACTIV-G 2.0 teknolojisine sahip 160 beygir gücündeki otomobil, sürekli dört çeker modunda çalışıyor. 6 ileri şanzımanla sunulan CX-5, 183 bin 552 liradan satılacak.

2012 yılında satışına başlanan CX-5’in Türkiye’de 861 adet satıldığını belirten Nurkan Yurdakul, bu yıllık satış hedeflerini 90 adet olarak açıkladı.

Mazda MX-5 RF: Efsanenin yeni yorumu

Dünya otomotiv tarihinde belirli modeller vardır ki kelimenin tam anlamıyla efsane olmuş, üretildikleri segment ile özdeşleşmiştir. İşte tam 28 yıl önce üretilen Mazda MX-5 gibi.

Jinba Ittai sürüş felsefesinin en etkileyici modeli konumundaki Mazda MX-5 1 milyondan fazla satılarak kendi alanında bir rekora imza attı. Otomotiv dünyasının ikonik modelleri arasında yerini alan MX-5’in başarısını bir adım ileri taşıma isteyen Mazda mühendisleri, MX-5 RF’i yarattı.

“Retractable Fastback” yani Mazda MX-5 RF, yumuşak tavan konseptine tereddütlü yaklaşan tüketicileri hedefliyor. Yani yumuşak tavanlı bir otomobil almaktan çekinen ya da aklında spor otomobil olmayan tüketicilerin Jinba Ittai keyfine ulaşabilmeleri için üretildi.

Mazda MX-5 RF, Avrupa ile aynı dönemde Türkiye’de de satışa sunuluyor

Türkiye’de 1.5 (131 PS) ve 2.0 litrelik (160 PS) iki farklı motor ile satışa sunulacak MX-5 RF’in fiyatları şöyle olacak. 1.5 SKY-G Motion 138.282 TL, 1.5 SKY-G Power Sense 150.868 TL, 2.0 SKY-G Power Sense 190.308 TL.

Nurkan Yurdakul, Mazda MX-5 RF’in 2017 satış hedefini ise 50 adet olarak açıkladı.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Mazda mx-5 RF ne zaman Türkiye de satışa sunulacak, kesin bir bilgi var mı şu anda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu