Otonom araç kullanmak istemeyenler çoğunlukta!

Otonom araç sektörü gittikçe yaygınlaşıyor ve otomobil sektörünü yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Ama herkes otonom sürüşün başarılı olduğuna inanmıyor.

13

Otonom araç kavramı yaygınlaşıyor ve otomobil sektörünü yeniden tanımlamaya hazırlanıyor. Ama herkes otonom sürüşün başarılı olduğuna inanmıyor.

Gartner Tüketici Eğilimleri adındaki yürütülen çalışma kapsamında ABD’de ve Almanya’da 1500 kişiye otonom araçlar hakkındaki düşünceleri ve bu araçlara binmekten hoşnut olup olmayacakları soruldu.

Çoğunluk yarı otonom sürüşü istiyor

Yapılan ankete göre insanların %55’i tam otonom arabaya binmek istemiyor. Fakat %70‘lik kesim yarı otonom araçları zevkle kullanabileceklerini ve gerektiğinde kontrolü ele alabileceklerini belirtti.

Çalışma, insanların otonom araçlarla ilgili çekincelerinin olduğunu ortaya koydu; günlük hayatta kullandığımız birçok elektronik cihaz arıza yapabiliyor ve aynı şeyin otonom araçların başına da gelebilir. Hatta ankete katılan insanlar otonom sistemlerin beklenmedik senaryolarda şaşırıp tamamen başarısız olması konusundaki endişelerini dile getirdi.

CNBC ile yapılan bir röportajda Gartner araştırma direktörü Mike Ramsey “İnsanlar üzerinde birtakım hakimiyet kuramadıkları araçlara binmekten korkuyorlar. Otonom araçların başarılı olması için insanlar arabaya bindiklerinde ne yapacaklarını bilmiyormuş gibi hissetmemeleri gerekiyor.” şeklinde konuştu.

13 YORUMLAR

 1. Benim dandik cruise control'de bile uykum geliyor ki tam otonom sürüşte üzerime battaniye çeker yatar uyurum. Böyle şeyler hiç bana göre değil, kontrolü tamamen bilgisayara bırakamam. Hatta kendi kendine duran ve sonra yine hareket edebilen özelliğe sahip adaptif curise control bile fazlasıyla yeterli benim için.

 2. Yarı otonom sürüşe ben de varım. Mevcuttaki sistemler için 10 yıl önce bile "keşke olsa" diyordum. Şerit takip, kör nokta uyarısı, adaptif cc, şehir içi acil fren (bunun mesafesinin biraz kısılması gerekiyor bizde) hep faydalı şeyler. Uzun yolda standart +/- li cc, benim menzilimi neredeyse 2 katına çıkarabiliyor. Yorgun zamanlarımda şu ana kadar ihtiyaç duymadım ama şerit takip ihtiyacı duyan sürücüleri gözümle gördüm. Hayat kurtarır.

 3. Yolcu ucaklarindaki vertical navigasyon var. Ucagin tirmanma alcalma surat gibi islemlerini yapan otomotik pilot..
  Arabalarada benzeri getirilse. Sadece dreksiyonu cevirmek ve sollamak bize ait olsa bana yeter..

 4. Makinelere o kadar güvenmiyorum. Düzgün çalışırken insanlardan daha iyi süreceğine eminim ama makine sonuçta, bozulma ihtimali var. Uyumayı geçtim rahat oturamam öyle bir arabada, inene kadar tedirgin olurum. Vatmansız tramvay gibi bir şey değil, orada düz yolda gidiyor ters bir durumda gücü kesersin sorun olmaz, burada durum öyle değil.

 5. tam otonom araçlar bana görede değil. ben o arabanın direksiyonuna geçmek kullanmak isterken o arabanın bana ukalalık yapıp ben kendimi kullanırım sen otur köşede demesini hiç istemem.

 6. Düşünsenize Nurburgringdesiniz otopilot devrede kendi çizgisini tutarak pistte gazlıyor ama siz sadece koltukta oturuyorsunuz 😀

  GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

 7. Bugüne kadar cruise control ile toplasan 10km gitmişimdir, adaptif beni de şu an ilgilendirmiyor. 80yaşında bir dede olsam düşünebilirim yolcu olduğum araba benim değil gibi hissediyorum. Bu sistemlerin arasında kör nokta uyarısı veya şehir içi fren desteği gerekli olduğunu düşündüğüm ekipmanlardır.

 8. Valla Tesla'da olan Autopilot'u test ettikten sonra ben karşı değilim gerçekten fazla başarılı hele Autopilot 3.0 gelince bu teknoloji çok daha iyi bir yerde olacak.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazın!
İsminizi giriniz