Haberler

Volkswagen’de “maymun skandalı” yankıları sürüyor
Geçtiğimiz yıllarda Dieselgate skandalı ile tarihinin en zor dönemini yaşayan Volkswagen’de sular bir türlü durulmuyor. Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan maymun skandalının ardından görevden alınmalar başladı!

Alman devleri illegal maymun testi ile gündemde!

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir makaleye göre Avrupa Ulaşım Sektöründe Çevre ve Sağlık Araştırmaları Derneği (EUGT), 2014 yılında dizel motorların etkisini ölçmek adına bir çalışma gerçekleştirdi. Dernek, bu çalışma kapsamında dizel motorlu bir Volkswagen Beetle‘dan çıkan zehirli gazları kapalı odada bulunan 10 maymuna soluttu. Televizyonda çizgi film izletilerek yapılan test sonucunda olumsuz bir belirti bulunmadığı raporlandı.

Yayınlanan raporlarda ayrıca 2016 yılında benzer bir deneyin 25 insan üzerinde uygulandığı bildiriliyor. Aachen’daki bir klinikte yapılan muayene sonucunda Azotdioksit (NO2) solutulan insanlarda olumsuz bir etkiye rastlanmadığı derneğe bildirildi. Bu testleri uygulanan EUGT; Volkswagen, Daimler ve BMW tarafından finanse ediliyordu ve dernek geçtiğimiz yıl faaliyetlerine son verdi.

Sorumluluğu üzerine alan Volkswagen’de ilk istifa geldi

Olayların durulmasının ardından Daimler ve BMW ardı ardına açıklamalar paylaştı. Her iki taraf da testten bilgileri olmadığını söylerken, Daimler iddialardan dolayı dehşete düştüklerini ve kapsamlı bir soruşturma başlattıklarını beyan etti. Olayın diğer tarafı Volkswagen’in CEO’su Matthias Müller ise iddiaları doğrulayan bir açıklamada bulundu.

Raporlardan dolayı üzüntülü olduklarını söyleyen Müller, böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için gereken tedbirleri alacaklarını söyledi. Açıklamanın ardından markanın dış ilişkiler departmanı başkanı Thomas Steg‘in sorumluluğu üzerine aldığı ve izne ayrıldığı gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

8 Yorum

 1. Şaka mı bu yaa. Denek maymun nedir bunlarla uğraşacağına adam gibi motor yapsaymış. Mqb platformda da iş yok zaten ya tutmuyor ya da kütük gibi ortası yok. Bir marka bu kadar maliyeti göze alıp kendini yok eder.

 2. Hitler ruhu, gaz odaları. Yazık. Çok ciddi cezalar almalı, İnsan ve hayvan hakları örgütleri işin peşini bırakmaz umarım

 3. En tehlikeli ve merhametsiz varlık insandır. Ne etti şu hayvancağızlar size de böyle zulmediyorsunuz. Size solutmak lazım o gazları.

 4. Yakında "bakın biz de soluduk, bir şey olmuyor" açıklaması gelebilir 🙂 Çok geçerli bir savunma olmaz mı? 😀
  VW bence Doğuş'a satılsın. Zira mevcut durumda bu olayları firmaya yakıştıramıyoruz.

 5. bt demiş ki:

  Yakında "bakın biz de soluduk, bir şey olmuyor" açıklaması gelebilir 🙂 Çok geçerli bir savunma olmaz mı? 😀
  VW bence Doğuş'a satılsın. Zira mevcut durumda bu olayları firmaya yakıştıramıyoruz.Hepsini görüntüle…

  Bizdeki radyasyonlu çay olayında kamera karşısında cay içip bakın bişey olmadı bakan gibi yaparlar mı acaba?:D:D

 6. Bu markadan oldum olası nefret ediyor ve tiksiniyorum. 10 maymundan önce de 25 insan üzerinde denenmiş. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra maymunlarda kullanılmaya başlanmış. soysuz, şerefsizler testleri. Dedeleri egsoz gazı ile konteynırlarda insanları canice öldürmüş bu çok mu? Aşağılık mahluklar, testiniz de batsın arabalarınız da batsın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu