Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

İran’da 50 bin otomobil için 1.8 milyon kişi başvuru yaptı

İran’da internetten satışa çıkarılan 50 bin araç için 1.8 milyon kişi başvuru yaptı.

İran’da, önde gelen otomotiv şirketi SAIPA tarafından internet üzerinden satışa çıkarılan 50 bin araç için 1 milyon 888 bin kişinin başvuru formunu doldurduğu bildirildi.

Entekhab haber sitesine göre, dün sabah başlayan satışlarda bir gün içerisinde 75 milyondan fazla kişi devlete ait otomotiv şirketinin sayfasına giriş yaparak 1 milyon 888 bin kişi başvuru formunu doldurdu ve 48 bin aracın satışı gerçekleşti.

İran Otomobil Üreticileri Derneği tarafından yapılan açıklamada, araçların eski fiyattan satılmasının son günlerde otomobil fiyatlarında yaşanan yükselişi durduracağı belirtildi.

Fabrika fiyatı yaklaşık 23 milyon tümen olan SE 131 ve 132 gibi binek otomobillerinin serbest piyasada 35 milyon tümenin üzerinde alıcı buluyor.

saipa se 131.jpg

FİYATLAR İKİYE KATLANDI

İran’da son dönemde döviz kurunun hızlı yükselişiyle ikinci el otomobil fiyatlarında 2 kat artış oldu. Otomobil firmaları da araç satışlarını yavaşlatmıştı. Otomobil fabrikaları araç satışlarını yeni dolar kuruna göre düzenlemeyi beklerken, binlerce aracın fabrika depolarında stoklanması kamuoyu tarafından eleştirilmişti. Söz konusu yoğun talebin, araçların dolar kuru yükselmeden önceki fiyatları üzerinden satışa sunulması nedeniyle gerçekleştiği kaydedildi.

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Valla Türkiye piyasasına girsin 23 milyon tümen 23.000tl yapıyor vergi ile bizde 40.000 yapar kâr ile 50.000 liraya dahi satar sonuçta sıfır şu anki piyasada alınır 90 model temiz Tofaşa 20.000 istenen piyasa var artık Tofaş tan da kötü değildir herhalde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı