FeaturedHaberler

Porsche satışları hız kesmiyor
Porsche AG’nin otomobil satış rakamları 2018’in ilk 9 ayında yüzde 6 artarak 196 bin 562 adete ulaştı. Spor otomobil üreticisi, özellikle Avrupa’da güçlü bir performans kaydederek yüzde 9 artışla 66 bin 551 adet otomobil sattı.

Almanya özelinde ise satışlar yüzde 13 artarak 24 bin 709 adede ulaştı. Porsche’nin en büyük pazarı olan Çin’de satışlar yüzde 4 artışla 56 bin 254’e ulaştı.

Model bazında en hızlı büyüme Panamera’da gerçekleşti ve dört kapılı spor otomobilin satışları eylül ayı sonuna dek yüzde 60 arttı. 911 satışları da, yüzde 19 gibi iki basamaklı bir büyüme kaydetti. 68.050 adet satan Macan ve 49.715 satan Cayenne, Porsche’nin en çok satan modelleri olmayı sürdürdü.

Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Detlev von Platen, sonuçlara ilişkin şunları kaydetti: “Etkileyici ürün gamımız sayesinde, yılın ilk dokuz ayında Almanya’da ve Avrupa genelinde spor otomobillerimize gösterilen yüksek talebi karşılamak için ideal bir pozisyon yakaladık. Ayrıca ABD ve Çin’de kaydettiğimiz büyümeden de son derece memnunuz.”

Von Platen, “Bizi son çeyrekte önemli mücadeleler bekliyor, biz de bunların altından başarıyla kalkmak için proaktif adımlar atacağız. WLTP test döngüsü modeline ve benzin parçacık filtrelerine geçiş ve dizel motorlara veda etmek de bu adımlar arasında yer alıyor. Yeni emisyon mevzuatı Avrupa’da 1 Eylül tarihinde yürürlüğe girdi,” şeklinde konuştu. Söz konusu geçişin ardından, yeni modeller kademeli olarak piyasaya sürülecek. Porsche buna öncelikle iki kapılı 911 ile 718 spor otomobil modelleri ve geçtiğimiz hafta Paris Motor Show’da tanıttığımız yeni Macan ile başlamayı planlıyor.

Porsche dizel motorlu araç satışlarını durdurdu

Porsche, Şubat 2018’den bu yana ürün gamında herhangi bir dizel modeline yer vermiyor. Marka, Eylül sonunda Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla gelecekte dizel motorlu otomobil üretmeme kararı aldı. Porsche’nin hibrit modellerine olan talep ise hızla artıyor. Örneğin Avrupa’da satılan Panamera modellerinin yüzde 60’ından fazlası hibrit motorlarla donatılmış modeller oldu.

Porsche’nin Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Detlev von Platen, bu zorluklara rağmen markanın geçtiğimiz yılki satış rekoru olan 246 bin 375 adedi aşacağına inanıyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. zaten rakiplerine bakinca panamera baya cekici geliyordu. Bekledigim bir istatistikti sasirtmadi

 2. alfhonso demiş ki:

  porsche alabilecek bütçede olan birine kriz vız gelir trıs gider :))Hepsini görüntüle…

  Aranan kan bulundu , desteliyorum 😀

 3. şöyle bi Panamera turboS E-hybrid Sport tourismo muz olsa fena mı olur 😀

 4. ali_tremonti demiş ki:

  şöyle bi Panamera turboS E-hybrid Sport tourismo muz olsa fena mı olur :DHepsini görüntüle…

  Doblodan inip ona binersem süremem sanırım 😀

 5. ali_tremonti demiş ki:

  şöyle bi Panamera turboS E-hybrid Sport tourismo muz olsa fena mı olur :DHepsini görüntüle…

  Sen onu birak doblo alip stage 3 yapcan varya off

 6. Valla şeyy 😀 hani dicemde bişey… küfür yasak… şöyle diyim 😀 sülalesini bile severim 😀 4 çeker ama 1 ay dayanmaz bi takım lastik yerim 😀

 7. Sailor demiş ki:

  Sen onu birak doblo alip stage 3 yapcan varya offHepsini görüntüle…

  2 sar 3 sar 4 sar 5 te anca 😀

 8. alfhonso demiş ki:

  porsche alabilecek bütçede olan birine kriz vız gelir trıs gider :))Hepsini görüntüle…

  kriz luks tuketimi pek etkilemez. krizde fakirlesen kesim kadar krizi firsata cevirip zenginlesen kesim de olur, her krizin kaymagini yiyen bir kesim var. Biz para parayi ceker diyoruz , onlar dogru yere dogru zamanda yatirim yaptim diyor

 9. inzfatih demiş ki:

  kriz luks tuketimi pek etkilemez. krizde fakirlesen kesim kadar krizi firsata cevirip zenginlesen kesim de olur, her krizin kaymagini yiyen bir kesim var. Biz para parayi ceker diyoruz , onlar dogru yere dogru zamanda yatirim yaptim diyorHepsini görüntüle…

  Aynen öyle. Yaşadığımız kriz sürecinden etkilenmedim diyenlerden kiminle konuşsam dolara Euro’ya ve altına yatırım yaptığını söylüyor doğru zamanda doğru yatırım :p

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu