FeaturedHaberler

Volkswagen Türkiye’de üretim tesisi mi kuracak?
Elektrikli otomobil dünyasına bir an önce adım atmak isteyen Volkswagen, bu konudaki yol haritasını yavaş yavaş netleştiriyor. Yeniden yapılanan markanın bu kapsamdaki yeni üretim rotalarından biri Türkiye olabilir!

Türkiye, Volkswagen için yeni üretim rotası olabilir!

Volkswagen Passat’ın Avrupa versiyonu, markanın Almanya Emden’de bulunan fabrikasında üretiliyor. Emden’i I.D. elektrikli araç grubu için montaj merkezi yapmak isteyen marka, bu fabrikadaki üretimi kademeli olarak azaltacak. Bu durumdan etkilenen mevcut Passat’ın yeni fabrikası ise Skoda’nın Superb modelini ürettiği Kvasiny tesisi olacak.

Skoda’nın Mleda Boleslav’daki ana fabrikası tam kapasiteye yakın çalışıyor. Kvasiny’in de benzer doluluğa ulaşması, Volkswagen’i Skoda için üçüncü bir tesis açma konusunda yer arayışına itti. Volkswagen’in bundan dolayı Bulgaristan ya da Türkiye’de potansiyel yeni yatırım fırsatlarını araştırmaya başladığı bildiriliyor. Alınan bilgilere göre Skoda yönetiminin özellikle Türkiye konusunda istekli olduğu belirtiliyor.

Volkswagen’in Almanya’daki iki fabrikası, yeni program kapsamında 2022 yılında tamamen elektrikli araç üretimine ayrılacak. Hanover fabrikasındaki Transporter üretimi için geçtiğimiz günlerde Ford Otosan’ın Gölcük fabrikası dillendirilmişti. Emden fabrikasındaki üretimin de Çekya’ya kaydırılmasıyla beraber Skoda’nın ülkemizde yıllık 300.000 araç kapasiteli bir fabrika kurması ihtimali ağır basıyor. Türkiye’ye yatırım yapmak istediklerini dönem dönem ifade eden Skoda, bakalım Volkswagen’i yeni fabrika konusunda ikna edebilecek mi?

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Birkaç gün önce Türkiye'deki Hyundai tesisinin en iyi üretim yapan tesislerden biri olduğuna dair haber vardı. Demek ki bu iş ülkemizde yapılabiliyor. Üretici için asgari ücret gibi gider kalemlerinin de döviz bazında düşük olduğu düşünülürse kurulması planlanan üretim tesisi için Türkiye seçeneklerden biri haline geliyor.

  2. Bu zamana kadar fabrika kurmadıklarına şaşıyorum ve daha hala da VW yönetimi ısrarcıymış kurmamaya, TR'de fabrika kurmamayı kendi bilir, ama burada VAG'cıların potansiyeli o kadar fazla ki yeri geliyor TR'de fabrikası bulunan markalarla satış adeti olarak yarışıyorlar

  3. Tam detayini bilmesemde almanlar yurt disinda uretim tesisi kurmayi pek desteklemiyor. Siyasi, ekonomik yahut milli bir karar mi bilemem ama yurt disina yatirim yapma olayina genel olarak sicak degiller. Turkiye'de gercekten uretim tesisi kurarlarsa emin olun bu sasirtici bir hamle olacaktir.

  4. istihdam için güzel bir haber ancak ülkemizde üretilen birçok yabancı markaya bile milletçe satın alma gücü olarak çok ama çok uzaklaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu