FeaturedHaberler

Yerli otomobil projesinin iç tasarımı da ortaya çıktı!
Yarın ilk test sürüşü gerçekleştirilecek olan yerli otomobil projesinin iç tasarım detayları ortaya çıktı. Önemli ayrıntılara sahip olan paylaşım ile ilgili bilgiler haberimizde!

Yerli otomobil projesinin iç mekânı ve yan profili göründü!

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) üstlendiği yerli otomobil projesi, yüzünü ilk kez yarın gösterecek. Kocaeli/Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde yapılacak olan ön gösterimin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, prototip araçlardan biriyle Osmangazi Köprüsü’nden geçecek.

Ortaklığın sahip olduğu Twitter hesabı ise tanıtıma sayılı günler kala araç ile ilgili merak uyandırıcı görseller paylaşıyor. Her gün 1 detayının paylaşıldığı yerli otomobilin iç mekânı ise bugün meraklıları ile buluştu. Kokpit kısmının bir kısmı ve sürücü koltuğunun göründüğü paylaşımda ambiyans kapı aydınlatması dikkat çekiyor. Ayrıca yerli otomobilin havalandırma sistemi de ortada yer alan dokunmatik bir ekran tarafından kontrol ediliyor.

İç mekan görselinden hemen önce de aynı hesaptan yerli otomobilin batarya paketi ve yan profil silüetini gösteren animasyon paylaşıldı. Animasyonda C-SUV sınıfın otomobilin çift elektrik motoruna sahip olduğu görülürken, yansıyan silüetten kaslı bir yapıda olacağı anlaşılıyor.

Yerli otomobil projesinin ilk etabında toplam 3 farklı model üretilecek. C-SUV, C-sedan ve C-hatchback olarak planlanan araçlardan ilkinin 2022 yılında yollarda olması planlanıyor. Son olarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu ortakları arasında Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve TOBB’un bulunduğunu belirtelim.

Batuhan Karalar

Otomobiller içimde bitmek tükenmek bilmeyen bir tutku cevheri. Bu cevher, OTOPARK.COM ailesine katılmam ile beraber açığa çıktı. Yazdıkça daha çok şey öğreniyorum ve bu da otomobiller ile olan bağımı daha da kuvvetlendiriyor.

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Hayırlısı vede uğurlusu olsun :D EuroNcap – IIHS gibi büyük test merkezlerinde araçları görmek dileğiyle bakalım fiyatlandırma ne olacak :)
 2. Vatana millete hayirli uğurlu olur inşallah. Yapamazlar yerli olmaz şu olmaz bu olmaz gibi elestirilerdense insallah biz bunu nasil daha yerli nasil daha milli yapariz ortak dusuncesinde olurlar insallah.
 3. 130 km kim sürdü arabayı? İşin dalgası bir tarafa elektrikli otomobil rekabeti henüz giriş seviyesindeyken treni kaçırmadan piyasaya sürebiliriz umarım
 4. Umarım ülke olarak artık 100 de 100 yerli otomobilimize kavuşabiliriz.Her ne kadar C suv ve elektrik kelimelerini sevmesem de burada mesele ben değilim.

  Haydi hayırlısı :)

 5. Köprüden kimse geçmiyor diye araba yaptılar. Bari şöyle birkaç bin tane de bot serpiştirin yerli ve milli otomobilimizle sürekli köprüden geçip dursunlar
 6. Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80’ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max’te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Yerli otomobil ne kadar yerli forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.
 7. Bu arabanın ülkenin geneline yayılacağını düşünmüyorum. Yüksek fiyatlı araba, elektrikli araba ülkemizin gerçekleriyle uyuşmuyor.

  Günümüzdeki hangi marka model olursa olsun sundukları menzil nedeniyle elektrikli araçlar Türkiye gibi coğrafyalarda uzun yola uygun değil.
  Eğer kaliteli bir şeyler ortaya çıkarılırsa maliyeti yüksek olur, satış fiyatı yüksek olur, genele yayılmaz.
  Eğer kalitesiz bir şey yapılırsa ülke dışına satamazlar, ülke içinde kalitesiz diye talep düşük olur yine genele yayılmaz.
  Her şeyin iyi gittiğini varsayarsak karşımıza çıkan sorun ülkenin böyle bir altyapısının olmadığıdır. Norveç elektrikli araç konusuna önem veriyor, dizeller daha kaç yıl önce yasaklandı vs. Milyonlarca kron harcadılar, harcıyorlar ki 2025’e kadar ülkedeki herkes arabasını elektrikli çevirirse ona yetecek altyapıları olsun diye.
  Bizim böyle bir çalışmamız var mı? Yok. Ülkede hâlen yer yer elektrik kesintileri olabiliyor… Güçlendirmek için yeterli kaynağımız var mı? O da yok.

  Bu yapılmak istenen yerli Tesla gibi bir şey, bu ülkede şu an karşılığı yok. Esas hedef kitlesi yurtdışı olacaktır diye düşünüyorum. Yüksek fiyatlı araç alacak ama tek atımlık kurşunu olan kişilerde gidip yüz binlerce lira bu araca vermez diye düşünüyorum.

  Umarım üretildiğini, satıldığını, yaygınlaştığını görebiliriz ama şu an olası gözükmüyor.

 8. Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80’ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max’te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.

  Resmi bilgi yok ama bildiğim kadarıyla Bosch ve Benteler’in geliştirdiği modüler platform kullanılacak deniliyordu. Piller için Vestel Çin’de fabrika satın almıştı, motor da hakeza Bosch üretimi olabilir. Motor kontrol yazılımı ve içerisindeki elektronik yazılımlar Türkiye’de yapılıyor. İlk etapta işçilik hariç %30-40 civarında yerlilik oranı bekliyorum, piller yurt içinde üretilirse bu oran rahatça 2 katına yükselir.

 9. Resmi bilgi yok ama bildiğim kadarıyla Bosch ve Benteler’in geliştirdiği modüler platform kullanılacak deniliyordu. Piller için Vestel Çin’de fabrika satın almıştı, motor da hakeza Bosch üretimi olabilir. Motor kontrol yazılımı ve içerisindeki elektronik teknoloji Türkiye’de yapılıyor. İlk etapta işçilik hariç %30-40 civarında yerlilik oranı bekliyorum, piller yurt içinde üretilirse bu oran rahatça 2 katına yükselir.

  Cevap için teşekkürler hocam. Aracın elektrikli bir model olarak seçilmesi yerlilik oranını ilk etapta bu kadar düşürüyor maalesef. Böyle bir yerlilik yüzdesiyle uygun fiyattan bu aracı beklemek zor gözüküyor anladığım kadarıyla.

 10. İstanbul haricinde elektrik altyapımız yetersiz (İstanbul da çok yeterli bir altyapıya sahip değil). Kocaeli için konuşursam ancak evde şarj ederiz ki bu da dayanılmaz bir hal alır. Altyapıyı geliştirmeden elektrikli işine girmek bana çok saçma geldi. Aracın kaderi nasıl olacak göreceğiz.
 11. Genel olarak tüm otonom teknolojileri nesne tanıması lane detectionı ve motor kontrol yazılımları yerli. Harici bilgim yok
  Otomobille ilgili paylaşılan detayların hepsi beklentimin çok üzerinde. Projede geçen isimler de uluslararası anlamda kendini kanıtlamış Türk mühendislerimiz. Ama kafamda hala soru işaretleri var. Elektrikli otomobillere hazır mıyız, yetkili servis ağı nasıl oluşturulacak, taksiciler cemiyeti 16bin araç alabileceğini açıkladı fakat sizin de bildiğiniz gibi tesla dahi yeni yeni hatrı sayılır sayıda üretim yapabiliyor.
  Umarım bunca emek sonucu ortaya uluslararası anlamda başarılı bir iş çıkar
 12. Bu araç hakkında detaylı bilgiler bulabilen var mı ? Motor, şanzıman, piller, yürüyen, kaporta aksamı, elektronik tesisatı, üzerinde ki yazılımlar ve donanımlar v.s bunların ne kadarı yerli ne kadarı ithal bilen var mı ? Yani şimdi aracın %70-80’ini know how ile yapıp sadece ismini mi yerli yapıyorlar yoksa F-Max’te olduğu gibi büyük oranda yerli mühendisler tarafından mı geliştiriyorlar. Yerli otomobil ne kadar yerli forumlarda, haberlerde dolaşıyorum bir kaç gündür ama ya detay vermiyorlar ya da ben bulamadım.

  Motorlar Tübitak tarafından geliştirilen motorlar olabilir diye düşünüyorum. Onun harici yerlilik oranı konusunda yarını beklemek zorunlu gibi duruyor. Çünkü an itibarıyla hala üretim yeri bile belli değil.

 13. Hayırlısı olsun memleket için.
  Güzel bir sey çıkacağına inanıyorum. Görelim bakalım yarın…
 14. Keşke önce hibrit motor üzerinde çalışsalardı elektrikli motorun menzili az ve her yerde şarj yeri yok batı neysede doğuda hiç yok hibrit motor bizim için daha iyi bir seçenek olurdu
 15. Sözde "yerli otomobilin" eğer içi böyle ise tahminimce 400 bin TL bandına olacaktır, 200 lü fiyatları görmek imkansız, ama zaten hedef kitle orta ve düşük alım gücü olanlara yönelik bir araç olması lazımdı, büyük bir hata oldu(egea gibi Bi araç üretilmesi lazımdı, ekonomik,ucuz, sorunsuz)
  diyelim 400 bin TL oldu bu araç ve elimde 400 bin TL varsa ben bu arabayı almam ve çoğu kişinin de alacağını sanmam,
  Sebepleri:ne kadar dayanıklı? , servisi var mı? , arıza çıkarırmı? Bakımı nerde olacak?
  Bu araçlar italyadan ithal olarak geldi, tahminimce araçta tek yerli şey cam açma düğmeleri falandır muhtemelen.
  ülkemizde ne fabrikası var nede servis sağlayıcıları,
  Araç bozulunca italya ya mı yollayacaz 😂
  En önemlisi 400 bin TL olsa bunumu alırdınız yoksa bmw-mercedes-audi- jaguar – volvo gibi markaları mı tercih ederdiniz?
 16. Sözde "yerli otomobilin" eğer içi böyle ise tahminimce 400 bin TL bandına olacaktır, 200 lü fiyatları görmek imkansız, ama zaten hedef kitle orta ve düşük alım gücü olanlara yönelik bir araç olması lazımdı, büyük bir hata oldu(egea gibi Bi araç üretilmesi lazımdı, ekonomik,ucuz, sorunsuz)
  diyelim 400 bin TL oldu bu araç ve elimde 400 bin TL varsa ben bu arabayı almam ve çoğu kişinin de alacağını sanmam,
  Sebepleri:ne kadar dayanıklı? , servisi var mı? , arıza çıkarırmı? Bakımı nerde olacak?
  Bu araçlar italyadan ithal olarak geldi, tahminimce araçta tek yerli şey cam açma düğmeleri falandır muhtemelen.
  ülkemizde ne fabrikası var nede servis sağlayıcıları,
  Araç bozulunca italya ya mı yollayacaz 😂
  En önemlisi 400 bin TL olsa bunumu alırdınız yoksa bmw-mercedes-audi- jaguar – volvo gibi markaları mı tercih ederdiniz?

  Bunu alırdım

 17. Sözde "yerli otomobilin" eğer içi böyle ise tahminimce 400 bin TL bandına olacaktır, 200 lü fiyatları görmek imkansız, ama zaten hedef kitle orta ve düşük alım gücü olanlara yönelik bir araç olması lazımdı, büyük bir hata oldu(egea gibi Bi araç üretilmesi lazımdı, ekonomik,ucuz, sorunsuz)
  diyelim 400 bin TL oldu bu araç ve elimde 400 bin TL varsa ben bu arabayı almam ve çoğu kişinin de alacağını sanmam,
  Sebepleri:ne kadar dayanıklı? , servisi var mı? , arıza çıkarırmı? Bakımı nerde olacak?
  Bu araçlar italyadan ithal olarak geldi, tahminimce araçta tek yerli şey cam açma düğmeleri falandır muhtemelen.
  ülkemizde ne fabrikası var nede servis sağlayıcıları,
  Araç bozulunca italya ya mı yollayacaz 😂
  En önemlisi 400 bin TL olsa bunumu alırdınız yoksa bmw-mercedes-audi- jaguar – volvo gibi markaları mı tercih ederdiniz?

  Araç italyadan niye geldi sebebini biliyor musunuz?

 18. Bahsi geçen projede çalışan mühendisler bu yorumları da okuyor ortada emek var insanların şevkini kırmaya hiç gerek yok

  Ya gerçekten içimde milli duygularla kıpırtılar oluyor, ama ne yaparsam yapayım tam manasıyla iyi niyetli davranamıyorum. Yaşanan bunca şeyden sonra bu ülke adına ümitlenmek için çok çaba sarfetmem gerekiyor.

  Bahsi geçen mühendisler, girişimciler, iş adamları vs. nasıl atıldılar ortaya hatırlıyor muyuz? Reis "yok mu bir babayiğit" şeklinde gazladı kimse çıkmadı. kürsülerde bi tek tek isim zikretmediği kaldı. burada mı bilmiyorum; adamlar niye girsin göz göre göre zarar ettikleri işe diye de yorumlar yapmıştık. Ben bu projenin A’dan Z’ye zorlama olduğunu düşünüyorum. İtalyan tasarımcı bunun güzel bir göstergesi bence. Türk tasarımcılar yok mu? Yanlış hatırlamıyorsam Focus 2’nin tasarımcısı bir Türk’tü ve benim hala çok beğendiğim bir tasarımdır.

  Bu iddiamı destekleyen şöyle de bir şey var: Bu hükümetin 18 senedir yaptığı en iyi şey icraat satmaktır. Yaptıkları işin reklamını çok iyi yapıyorlar. Eğer bu bahsedildiği gibi gerçekten milli bir proje olsaydı her adımda "Yerli otomobil acayip yerliymiş" "yerli otomobil uçmaya kalkmış hoov demişler" diye çarşaf çarşaf haberlerini okumaktan kusacak kıvama gelirdik. Ama itina ile gizli tutuldu bazı şeyler. Bakalım göreceğiz, umarım bu sefer yanılırım…

 19. Ya gerçekten içimde milli duygularla kıpırtılar oluyor, ama ne yaparsam yapayım tam manasıyla iyi niyetli davranamıyorum. Yaşanan bunca şeyden sonra bu ülke adına ümitlenmek için çok çaba sarfetmem gerekiyor.

  Bahsi geçen mühendisler, girişimciler, iş adamları vs. nasıl atıldılar ortaya hatırlıyor muyuz? Reis "yok mu bir babayiğit" şeklinde gazladı kimse çıkmadı. kürsülerde bi tek tek isim zikretmediği kaldı. burada mı bilmiyorum; adamlar niye girsin göz göre göre zarar ettikleri işe diye de yorumlar yapmıştık. Ben bu projenin A’dan Z’ye zorlama olduğunu düşünüyorum. İtalyan tasarımcı bunun güzel bir göstergesi bence. Türk tasarımcılar yok mu? Yanlış hatırlamıyorsam Focus 2’nin tasarımcısı bir Türk’tü ve benim hala çok beğendiğim bir tasarımdır.

  Bu iddiamı destekleyen şöyle de bir şey var: Bu hükümetin 18 senedir yaptığı en iyi şey icraat satmaktır. Yaptıkları işin reklamını çok iyi yapıyorlar. Eğer bu bahsedildiği gibi gerçekten milli bir proje olsaydı her adımda "Yerli otomobil acayip yerliymiş" "yerli otomobil uçmaya kalkmış hoov demişler" diye çarşaf çarşaf haberlerini okumaktan kusacak kıvama gelirdik. Ama itina ile gizli tutuldu bazı şeyler. Bakalım göreceğiz, umarım bu sefer yanılırım…

  Projenin siyası kısmıyla alakalı yorumum yok. O kısma girmek istemiyorum zaten mide bulandırıcı.
  Otomobil benim beklentilerimin üstüne çıktı. Haliyle merakla bekliyorum önümüzdeki süreçte neler olacak. Bilip bilmeden yorum yapıp körü körüne karalamaya çalışmak bana doğru gelmiyor(önceki arkadaşın otomobil İtalya da yapıldı yerli değl vs yorumuna ithafen) açıkçası o yüzden tepkimi belirttim. Başta da söylediğim gibi yorumlarıma siyasi kısmını katmıyorum.

 20. Sözde "yerli otomobilin" eğer içi böyle ise tahminimce 400 bin TL bandına olacaktır, 200 lü fiyatları görmek imkansız, ama zaten hedef kitle orta ve düşük alım gücü olanlara yönelik bir araç olması lazımdı, büyük bir hata oldu(egea gibi Bi araç üretilmesi lazımdı, ekonomik,ucuz, sorunsuz)
  diyelim 400 bin TL oldu bu araç ve elimde 400 bin TL varsa ben bu arabayı almam ve çoğu kişinin de alacağını sanmam,
  Sebepleri:ne kadar dayanıklı? , servisi var mı? , arıza çıkarırmı? Bakımı nerde olacak?
  Bu araçlar italyadan ithal olarak geldi, tahminimce araçta tek yerli şey cam açma düğmeleri falandır muhtemelen.
  ülkemizde ne fabrikası var nede servis sağlayıcıları,
  Araç bozulunca italya ya mı yollayacaz 😂
  En önemlisi 400 bin TL olsa bunumu alırdınız yoksa bmw-mercedes-audi- jaguar – volvo gibi markaları mı tercih ederdiniz?

  Bunu alırım.

  Yerli otomobil olmayınca vay efendim niye yok, otomobil yapıyorlar buna mı para vereceğim diyorsunuz. Sadece sizin için demiyorum sizin gibi düşünen çok kişi var. Ama bu zihniyetten uzaklaşın ve kendi insanlarınızla gurur duymayı öğrenin.
  İlk başta elbet sıkıntılar olur ama bunlar aşılmayacak şeyler değil. Bu sıkıntıları biz düşünebiliyorsak, onlar da düşünebiliyordır. Ona göre uzun vadeli bir planları vardır elbet.

 21. Benzinliden önce elektrikli yapmalarının bence mantıklı bir sebebi var. Normal arabalar için piyasa girmek için geç kalındı zaten. Elektrikli arabalar yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı zaman böyle bir projenin çıkması gayet iyi oldu. Global pazara girebilecek bir araba. Neden halkın alabileceği bir araba çıkmadı sorusunun cevabı budur bence. Elde edilecek gelirle de düşük bütçeli benzinli arabada yapılır diye düşünüyorum. Yerlilik oranında düşük olmasının sebebi var. Marka ürünler kullanarak yabancılarla işbirliği yaparak arabayı daha güvenli hale getirmek. Yani ne olduğu belirsiz araba demesinler diye. Güven oluştuktan sonra ve bizimde yeterli bilgiyi teknolojiyi sağlamamızdan sonra yerli motorun v.s geleceğini düşünüyorum. Önceki projelerden umutsuzdum ama nedense bu proje ciddi gibi geldi bana umarım hayırlı olur.
 22. Her yerli otomobil haberine inanılmaz olumsuz ve ön yargılı yaklaşan birisi olarak bu sefer benimde umudum yüksek bu projeden.

  Ne bileyim yok pilini falanca yapmış yok tasarımını İtalyan yapmış şu anda benim için önemi yok. Bu aracın tasarımını biz yapsak ve kötü olsa beğenilmese ne olacak? Kimse tercih etmeyecek, baştan ölü bir proje.

  Hadi diyelim çok önemli bir aksamını biz imal ettik, beklendiği gibi olmadı tüm üretimler sorunlu çıktı ne olacak yine fiyasko yine ölü bir proje.

  Tek isteğim, projeyi yönetenlerin gayesi yerli otomobil yapmak olsun. Zamanla aracın çoğu parçası, ve tasarımı da komple bize geçecektir. Lakin baştan bunu beklemek yanlış.

 23. Yerli oto projesine tam destek, elektrikli olması ilk etapta zorluk çıkarsa da uzun vadede ülkemizde petrol olmadığı için dışarıya para göndermemizi engeller, elektrik dediğinizi ise ülkemizdeki baraj portansiyellerini arttırarak pek ala ulaşılabilir.Yani elektrikli olması TR gibi bir ülke için önemli Suudi Arabistan da yaşasaydık, petrol ile çalışan araç yapmalıyız derdim.

  Onun haricinde servis ağı, satış, elektrik istasyonları ilk 3-5 sene sıkıntı oluşturduktan sonra oturacaktır.Bir diğer meseleye gelince de arkadaşlar bu araç bir konsept illa böyle çıkacak diye bir şey yok, malzeme kalitesi azalabilir, fiyatı azalabilir başka şeyler olabilir.

  Görelim bakalım emin olun benim de kafamda çok soru işareti var hata olduğunu düşündüğüm çok şey var ama deneyip göreceğiz.

 24. Katılmıyorum bu eleştiriye ben işin siyasi boyutunda değilim hiç biride umurumda değil fakat elektirikle ilgili alt yapı nasıl yapılmıyor acaba? Nükleer santreller neden yapılıyor sizce? şuan sen alt yapıyı kursan bile o elektiriği karşılayamazsın bundan dolayıki nükleer santreller yapılıyor bunlar bitmeye yakın alt yapılar kurulması gerekiyor o ayrı bir konu menzil konusuna katılıyorum uzun yol gidemedikten sonra şehir içi araç almak ne kadar mantıklı düşünülür.

  Nükleer santraller kurulunca ne kadar sağlıklı işlenecek falan onları bir tarafa koyuyorum. Mesele sadece elektrik üretmek değil onu sağlıklı şekilde dağıtmak. Nükleer santralle veya başka şekilde elektrik üretince altyapı sorunu çözülseydi iş çok kolay olurdu. İlgileniyorsanız açıp üstte yazdığım Norveç örneğini inceleyebilirsiniz. Yıllar yıllar önce bir hedef koydular 2025 diye, milyonlarca para harcadılar, harcıyorlar. Bu ülkenin kimi yerlerinde elektrik hattına fazla yüklenince elektrik gidiyor, yıl 2019. Elektrikli araçların yaygınlaşacağı bir ortam yok.

  Nükleerden sonra altyapılar kurulması gerekiyor dediğiniz konu zaten esas konulardan biri. O kısım kısa sürmeyecek.

  Ben de isterim yerli üretim araç olsun, elektrikli araç olsun ama ülkemizin durumu ortada. İstanbul’da doğru düzgün bir altyapı yok, haberlerde gördüğümüz kadarıyla bir çok şehir aynı şekilde. Elektrik gidebiliyor, sular kesilebiliyor, lağım taşıyor, yollara su da basıyor oluyor da oluyor. Ben yapılanı eleştirmiyorum, sadece burada yazan bazı arkadaşların bu pencerelerden bakmasını istiyorum. Ben elektrikli araca karşı değilim, emisyon vb. nedenlerden dolayı çevre için en iyisi (batarya üretim süreçlerindeki gaz çıkışlarını gözardı ediyoruz mecburen, oralarda filtre sistemlerinin en iyi şekilde kullanıldığını, çevreye asgari zarar verilmeye çalışıldığını umut ediyorum) olduğunu düşünüyorum. Ancak bu ülke hatta muhtemelen dünyanın büyük çoğunluğunda bu araçlar için daha erken. Bu araç söylendiği gibi 2022’de satışa çıkarsa yollarda çokça gözükmeyecek. Bu ülkenin gerçeklerinin karşılığı -kısa ve orta vadede- Nissan Kaşkay 1.2 dir, 1.6 LPG’dir (C suv belirlendiği için Kaşkay örneğini verdim). Elektrikli bir aracın Türkiye’de yaygınlaşması ancak uzun vade planı olabilir, bu nedenle üretilecek elektrikli araçların, elektrikli araçların yaygın olduğu ülkelere ihraç edilebilmesi gereklidir. Bu gerçekleştirilemezse firma kendini çeviremez.

  Uzun lafın kısası, üretilmesi planlanan bu aracın hedef kitlesi öncelikli olarak bizler değiliz diye düşünüyorum.

 25. Özet


  elektirk-zam.jpg


  58474_headline.jpg

 26. Bunu alırım.

  Yerli otomobil olmayınca vay efendim niye yok, otomobil yapıyorlar buna mı para vereceğim diyorsunuz. Sadece sizin için demiyorum sizin gibi düşünen çok kişi var. Ama bu zihniyetten uzaklaşın ve kendi insanlarınızla gurur duymayı öğrenin.
  İlk başta elbet sıkıntılar olur ama bunlar aşılmayacak şeyler değil. Bu sıkıntıları biz düşünebiliyorsak, onlar da düşünebiliyordır. Ona göre uzun vadeli bir planları vardır elbet.

  Haklısınız ben biraz fazla acımasızım ama bu aracı tasarlayan İtalyan pininfarina ile gurur duyuyorum.

 27. Umarım çıkar gözetmeksizin üretim yapılıp halkın faydasına olur. Hiç olmadığı kadar umudumuzu var bence.
 28. Araç prototipleri açıklandı ilk aklıma gelenler:

  • Sedan şaşırttı, keşke içini de görebilseydik.Tesla ile benzer kapı açma kolu hoş duruyor, tasarım genel olarak hoş.Keşke yağmur yaş dinlemeyip 5-10 km sürselerdi, hatta içinde aktif bir motorunun olamama ihtimali beni üzdü açıkcası.Ama bu bir prototip neticede kapısı dahi açılmayan sadece sanal ortamda hazırlanan prototipler mevcut.Karamsar değilim ama kullanılmadığı için hafif bir hayal kırıklığı oldu diyebilirim ilk aşamada
   Genel manada düşünüldüğünde ise şu Saab krizinden sonra bu büyük bir adım desteklenmesi gerekiyor.
   Ntv de de saffet üçüncü konuşuyor, araç hakkında olumlu konuşmaya çalıştığı her halinden belli ön panjuru mesela savunma gereği hissetti.Ben olsam ben de savunurdum herhalde
   yerince elimize bir şey geçmiyor, anlık primden başka, belki savununca güzel bir şeyler olur.

   Bir diğer görüşüm ise 5 ayrı model olacağından bahsedildi muhtemelen bunlar en lüksü olacak, halkın asıl kullanacakları umarım bu konseptlerden fark olmaz.

  • Kolay gelsin diyelim şimdiden.(Edit:Test edildi, görüldü çalışıyor yürüyor, panjur da test edilen modelde yok şu an rahatladım. :) )
 29. Araç prototipleri açıklandı ilk aklıma gelenler:

  • Sedan şaşırttı, keşke içini de görebilseydik.Tesla ile benzer kapı açma kolu hoş duruyor, tasarım genel olarak hoş.Keşke yağmur yaş dinlemeyip 5-10 km sürselerdi, hatta içinde aktif bir motorunun olamama ihtimali beni üzdü açıkcası.Ama bu bir prototip neticede kapısı dahi açılmayan sadece sanal ortamda hazırlanan prototipler mevcut.Karamsar değilim ama kullanılmadığı için hafif bir hayal kırıklığı oldu diyebilirim ilk aşamada
   Genel manada düşünüldüğünde ise şu Saab krizinden sonra bu büyük bir adım desteklenmesi gerekiyor.
   Ntv de de saffet üçüncü konuşuyor, araç hakkında olumlu konuşmaya çalıştığı her halinden belli ön panjuru mesela savunma gereği hissetti.Ben olsam ben de savunurdum herhalde
   yerince elimize bir şey geçmiyor, anlık primden başka, belki savununca güzel bir şeyler olur.

   Bir diğer görüşüm ise 5 ayrı model olacağından bahsedildi muhtemelen bunlar en lüksü olacak, halkın asıl kullanacakları umarım bu konseptlerden fark olmaz.
   Kolay gelsin diyelim şimdiden.

  Bende test sürüşüne çıkılmadığı için üzülmüştüm ama sonradan bir tur atıldı yeşil renkli olanıyla.

 30. Bende test sürüşüne çıkılmadığı için üzülmüştüm ama sonradan bir tur atıldı yeşil renkli olanıyla.

  Aaa şimdi ben de gördüm, çok iyi, iç fotoğrafları da yayınlandı.Bir de arkadan itiş veya AWD demişler bak şimdi oldu.hatatatPanjurda test edilen araçta yok ilginç! :D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu