FeaturedHaberler

Suzuki, Türkiye’de çevrim içi hizmete geçiş yaptı

Marka temsilcileri ile görüntülü olarak görüşmek artık mümkün

Dünyada gittikçe şiddetini artıran koronavirüsü ile ilgili tüm dünya ve ülkemizde önlemler alınıyor. Suzuki de kendi önlemlerini alarak çevrim içi ve görüntülü hizmete geçti.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü otomotiv sektörüne de darbe vurdu. Bu durum yüzünden markalar çeşitli çözümler üretmeye başladı. Ülkemizde Doğan Holding tarafından distributorlüğü yapılan Suzuki markasının tüm showroomları yeniden dizayn edildi. Mağazalar artık çevrim içi ve görüntülü bir şekilde hizmet verebilecek bir hale getirdi.

Yeni sistem sayesinde müşteriler, evlerinden kolaylıkla marka temsilcilerine görüntülü bir şekilde görüşüp, ilgilendikleri modeller hakkında bilgi alabilecekler. Ayrıca bu sistem için herhangi bir ek cihaz veya uygulama yüklemek gerekmiyor.

Suzuki

Doğan Holding Otomotiv Grubu CEO’su Kağan Dağtekin açıklama yaptı

Doğan Holding Otomotiv Grubu CEO’su Kağan Dağtekin,Günümüzde uzaktan bağlantı teknolojileri bir hayli ilerledi, zaman ise çok değerli bir hale geldi. Bu paralelde, biz de hem Suzuki otomobil, motosiklet ve deniz motoru markalarımız için canlı görüntülü sisteme geçiş yaptık. 11Sight ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde tüm bayilerimizin dahil olduğu bir altyapı oluşturduk. Artık müşterilerimiz evlerinden çıkmadan bayilerimizi ziyaret edebilir; marka temsilcilerimizle görüşebilir, bilgi alabilir hatta pazarlık dahi edebilirler. Bu hafta devreye aldığımız uygulamanın, özellikle içerisinde bulunduğumuz hassas dönemde müşterilerimiz ve çalışanlarımız için kolaylık ve memnuniyet sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uygulamayı kullanmak için sadece Suzuki’nin internet sitesine girmeniz yeterli.

Suzuki Jimny Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı