Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Toyota ve Lexus 15 milyon hibrit otomobil sattığını açıkladı

Toyota, 1997 yılından beri Hybrid araç üretiyor.
Toyota, hibrit otomobilleri sayesinde bugüne kadar 120 milyon ton karbondioksit tasarrufuna destek olduğunu iddia ediyor.

Toyota, 1997 yılında Prius isimli modelini tanıtmıştı. Dört kapılı bu otomobil tasarım olarak o döneme göre farklıydı ve bazı kitleler tarafında pek sevilmeyen bir tasarıma sahipti. Fakat o dönemdeki teknolojisi ve otomotiv tarihinde bir mihenk taşı olması tasarımının önüne geçti. Toyota, tarihteki ilk seri üretim hibrit otomobili üretmişti.

Toyota 2 milyon hibrit otomobil satma hedefine tam 12 yılda ulaştı. Mart 2013’te ise  toplam satış rakamını 5 milyona çıkartmayı başarmıştı. 2017 yılında ise Toyota, 10 milyonuncu hibrit otomobilinin satışı gerçekleştirmişti. 2020 yılına girdiğimizde ise Toyota, 15 milyonuncu hibrit aracını üretip teslim ettiğini açıkladı.

Şirket 1997 yılından beri elektrikli hibrit araçlar üretiyor ve bu konudaki bakış açısını hiç bozmadı. 1997’de sadece Prius’ta yer alan hibrit sistem neredeyse tüm Toyota modellerinde bulunuyor. Toyota’nın sahibi olduğu Lexus ise yine tüm modellerinde hibrit sistem kullanıyor.

Bugüne kadar satılmış 15 milyon hibrit otomobilden 2.8 milyonu Avrupa’da yer alıyor. Devletlerin emisyon normlarını her geçen gün daha da katılaştırmasından dolayı Avrupa, hibrit Toyota’lar için çok önemli bir pazara sahip.

Toyota Rav4 Hybrid Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı