Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Cezası belli oldu; Volkswagen emisyon skandalı için ağır bedel ödeyecek
Alman otomotiv devi Volkswagen cephesine tüketiciler tarafından açılan emisyon davası sonuçlandı. Mahkeme şirketin kullanıcılara tazminat ödemesini istiyor.

2015 yılında ortaya çıkan Dieselgate skandalı, Alman üreticinin 2007-2015 yılları arasında sattığı 10.7 milyon aracı etkilemişti. Emisyon değerlerini bir yazılım aracılığıyla düşük gösteren şirket, dünya çapında milyonlarca aracı geri çağırmak zorunda kalmıştı. Sadece anavatanında 2.8 milyon aracın etkilendiği skandalın etkileri yavaş yavaş silinirken, Almanya’da kesilen ceza miktarı da belli olmuştu. Adli makamlar ve Volkswagen AG, şirketin 1 milyar Euro ceza ödemesi konusunda anlaşma sağlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise sendikaların açtığı dava sonuçlanmış ve yeni bir tazminat ortaya çıkmıştı.

Frankfurter Rundschau gazetesi; “Yargıtay şirketin sadece gayrıahlaki, bilinçli aldatmaca yaptığını ispat etmedi, özellikle nahoş ve stratejik sebeplerin de bu davranışta rol oynadığını tespit etti. Eski şirket CEO’su Matthias Müller’in münferit mühendislerin yanlış yola sapmış olabileceği yönündeki sözleri de böylelikle tamamen çökmüş oldu. Şirket uzunca bir süre yalpaladı, olan biteni küçük göstermeye ve örtbas etmeye çalıştı. Bu da imajında yaşadığı tahribatı azami hale getirdi ancak hisse senetlerindeki değer kaybını ve milyarlarca euroluk yükünü hafifletmeye de engel olmadı. Günün kaybedeni şirket kadar onun pahalı hukuk danışmanları da. Yargıtay nihai olarak ve son derece iyi gerekçelendirilmiş bir şekilde emisyon gazı hilesinin bir emisyon gazı dolandırıcılığı olduğunu ortaya koydu. Bu tespit, şikayette bulunarak sonuç alacak olan on binlerce otomobil müşterisinin alacağı paradan daha önemli.” şeklinde konuştu.

Die Welt gazetesi ise şöyle yazdı; “Volkswagen ‘gayrıahlaki’ ve ‘özellikle adi’ bir davranış sergildi. Wolfsburglu otomobil üreticisi hakkında böylesine açık ve net sözler söyleyebilmek iyi hissetiriyor. Zira şirket de milyonlarca dizel otomobili yasadışı bir egzoz gazı teknolojisiyle donatarak müşterilerine tam da böyle davrandı. Bu kararı Yargıtay verdi ve böylece on binlerce dizel sürücüsüne tazminat ödenmesi için yolu açmış oldu. Bu karar Volkswagen’a oldukça pahalıya patlayabilir, böyle olması da iyidir.”

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu