Dikkat ÇekenlerFeaturedHaberler

Koronavirüs karşıtı otomobillerinizde alabileceğiniz önlemler
Koronavirüsten korunmak için evlerin, sosyal alanların ve işyerlerinin olduğu kadar araçların da temizliği önem taşıyor

1 Haziran’da başlayan yeni normalleşme süreciyle birlikte trafiğe çıkan araç sayısında artış gözlemleniyor. Şehir içi araç trafiğinin yanı sıra şehirlerarası trafikte de yoğunluk son 4 ayın en yüksek seviyesinde. Her ne kadar hayatın normalleşmesine dair adımlar atılsa da koronavirüs riski devam ediyor.

Araçların virüs, bakteri ve mikropların en kolay yaşayabildiği ve bulaşabildiği alanlardan biri olduğu unutmamalı, elle temas edilen tüm yüzeylerde hijyen sağlanmalıdır. Mümkünse araç iç ve dış yıkama yapılacak şekilde yıkama ve temizleme servislerine verilmeli, 10-15 günlük aralıklarla dezenfekte edilmelidir.

Klima kullanımına dikkat

Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliği de ihmal edilmemelidir. Mümkünse klimanın temizliği için araç bakım servisinden yardım alınmalıdır. Ayrıca klimanın açıldığı anda çıkan ilk hava solunmamalı, ilk dakikalarda camlar açılarak araç havalandırılmalıdır.

Tek kullanımlık ürünler

Yeni normal, araç içerisinde birtakım kuralları da beraberinde getiriyor. Alınan önlemler kapsamında tercih edilen maske, eldiven ve ıslak mendil gibi hijyen ürünlerinin tek kullanımlık olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca kullanılan bu ürünleri risk yaratmayacak bir şekilde atmak için araçta mutlaka poşet de bulundurulmalıdır.

Araç içerisinde de sosyal mesafe önemli

Yeni normalleşme sürecine adapte olmaya çalışan sürücülerin tıpkı araç dışında olduğu gibi içerisinde de sosyal mesafe kurallarına dikkat etmesi gerekiyor. Araç kapasitesinin yarısı kadar kişi ile yolculuk yapılmalı ve maske kullanımına özen gösterilmelidir.

Etiketler

Baris Inselel

25 yaşında, Özyeğin Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi mezunu insan evladı. 4 teker ve 2 teker sevdasını Otopark.com çatısı altında sürdüren bir petrolhead.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı