FeaturedHaberlerOtomobil Sporları

Renault, gelecek yıl Formula 1’de Alpine olarak yarışacak
Gelecek yıl itibarıyla Formula 1’de Alpine adıyla yarışma kararı alan Renault Grubu, Fransız renklerini pistlere taşıyacak.

Grubun bu kararı, Alpine’in gelişimini ve etkisini daha da ileriye taşımak için büyük önem taşıyor. Otomobilin şasisinde sportiflik, şıklık ve çevikliğin simgesi olan Alpine markası dikkat çekiyor. Tasarımda ikonik A110 modeline hayat veren uzmanlığın izleri görülüyor. Alpine F1® Takımı Renault Grubu’nun hibrit güç ünitelerindeki uzmanlığından yararlanmaya devam ederken, E-TECH ismi ise korunacak.

İmzalanan yeni Concorde anlaşmaları, getirilen bütçe sınırlamaları ve 2022 yılından itibaren geçerli olacak yeni yönetmelikle birlikte Renault Grubu, yeni renkleri altında podyuma geri dönme konusunda kararlı.

“Formula 1’e rüya bir marka ekledik”

Takipçilerini mutlu eden güçlü ve canlı bir marka olan Alpine’in dünyanın en prestijli otomobil organizasyonunda yerini aldığını ifade eden Renault Grubu CEO’su Luca De Meo, “Böylece Formula 1’e rüya bir marka eklemiş olduk. Alpine, zarafet, yaratıcılık ve cesaretten oluşan değerlerini Formula 1 pistlerine taşıyacak. Ayrıca Grup olarak üretici pozisyonumuzu da sürdürüyoruz” dedi.

“Alpine zafer için mücadele edecek”

Renault DP World F1 Takımı Sorumlusu Cyril Abiteboul ise, “Bu karar hem takım, hem de motor sporları için önemli bir dönemde geldi. Sahip olduğu rekabet ruhu ve çevik Fransız yaratıcılığı ile Alpine, Formula 1 dünyasına yeni değerler getirerek renk katacak. Bu durum 2022 yılına hazırlık sürecinde en önemli kozlarımızdan olacak. Motor sporlarında gelirin daha adil dağıtılmasını sağlayacak yeni yönetmelikler ve finansal kurallar sayesinde, yönetim daha yenilikçi ve kolay hale gelecek. Bütçe sınırlaması ise imzacı takımların sportif değerlerini daha fazla ön plana çıkaracak. Alpine Formula 1’e zafer için mücadele etmeye geldi” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. @dthhasan


  3124105798_fc945c11dc_b.jpg
 2. Ferrari’nin yıllardır yol otomobillerinden elde ettiği gelirle yarış takımını finanse ettiği yöntemi denemeye karar vermiş ğöno. Alpine markası altında spor otomobiller üreterek yarış takımını finanse etmeyi deneyecekler.
 3. Ferrari’nin yıllardır yol otomobillerinden elde ettiği gelirle yarış takımını finanse ettiği yöntemi denemeye karar vermiş ğöno. Alpine markası altında spor otomobiller üreterek yarış takımını finanse etmeyi deneyecekler.

  Bu Alpine markasına daha fazla yatırım yapacaklarını gösterir, son zamanlardaki güzel bir haber.Artık demek ki son Alpine demenin sonu gelmiş.

 4. Renault artık motorsporlarını ve spor modelleri Alpine’e bırakıp tamamen binek otomobilleri üzerine yoğunlaşacak.
 5. Spor araç diyip x5m gibi spor suvler üreteceklerse bence hiç başlamasınlar daha iyi

  Kesinlikle katılıyorum, gerçi TR için değişen hiiiç bir şey yok ister Alpine olsun ister başka pahalı bir şey :) Egea’nın, Clio’nun, i10’un, i20’nin kısacası yerli üretim araçların çıtır spor modeli gelsin diye gözlerinin içine bakmamız lazım :D. Zaten yerli otomobil eğer çıkarsa ve uygun olursa ülke otomobil konusunda devrim yaşar onu da bakacağız göreceğiz 2023 e olursa tabii. :)

  Son çıkan i10 da 1.0 turbo Manuel geliyormuş mesela Türkiye bazında bu güzel haber. Yerli Up GTi :)

 6. Alpine zor durumda, Covid vs derken satışları yavaşladı. Çok büyük ihtimalle SUV yapacaklar. Porsche yaptı, Aston yaptı, Lambo yaptı, Ferrari de yapacak. Cayenne olmasa Porsche o GT2, GT3’leri vs zor üretirdi :D
 7. Alpine zor durumda, Covid vs derken satışları yavaşladı. Çok büyük ihtimalle SUV yapacaklar. Porsche yaptı, Aston yaptı, Lambo yaptı, Ferrari de yapacak. Cayenne olmasa Porsche o GT2, GT3’leri vs zor üretirdi :D

  Geçmiş için doğru ancak günümüzde 911’den ciddi kâr ediyor Porsche, Cayenne’i üretmese bile olur durumda firma. Kaynağı bulursam eklerim.

 8. Ben Cayenne üretmesin demiyorum zaten. Kâr getirdiği de açık ona da itirazım yok Taycan vs. gibi atılımlar bu sayede elbette ancak 911 kendisi GT2 GT3 üretilecek finansmanı kendisi sağlıyor diyorum o kadar.

  Ancak bu dediğinin Cayenne sayesinde olduğu gerçeğini değiştirmiyor :D.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu