FeaturedHaberler

2. El araba fiyatları ne zaman düşmeye başlayacak?
Korona virüs salgını her sektörü olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Otomobil üretimi yapan dev firmalar korona virüs nedeniyle yeni araçları fabrikadan çıkarıp piyasaya süremeyince 2. El araba fiyatları sıfır araba fiyatlarını geçti.

2019 yılının 2. Yarısından itibaren büyük bir yükseliş gösteren 2. El araba piyasası ile ilgili belirsizlik ve yükseliş devam ediyor. Araba almak isteyenlerin bütçesine göre araba bulamadığı 2. El araba piyasasında fiyatların ne zaman normale döneceği merak ediliyor. Uzmanlar 2. El araba piyasasını değerlendirerek fiyatların neden bu kadar yüksek olduğu konusunda yorumlar yapıyor.

Adem Atbaş, “Araba üretimi yok, araba tüketimi de yok, yalnızca sirkülasyon var. Bu sirkülasyonun nedeni de araba alandan daha çok araba satıcısının olmasından kaynaklanıyor. Araba almak isteyenler bütçelerine uygun araba bulamıyorlar çünkü araba için ayırdıkları bütçedeki arabalar sıfır otomobil fiyatlarını geçti. Hal böyle olunca düşmesi beklenen 2. El araba fiyatları bir türlü düşmüyor” 

2.El piyasası şuan satıcıların tekelinde dönüyor. Çok mecbur olmayan vatandaş araba alma işini başka bahara erteledi. Çünkü ayrılan bütçeler ile şuan piyasanın en kötü arabaları dahi alınamıyor. Korona virüs nedeniyle artan fiyatların üzerine bir de evde kalmak, dışarı çıkmamak, izole olmak gibi hayati eylemler devreye girince 2. El araba satışları düştü. Hatta araç sahiplerinin büyük bir çoğunluğu arabalarını daha yüksek fiyatlarla satışa çıkardılar.” 

Birinci etken otomobil üretimi yapan markalardır. İkinci etken ise bireysel alıcılardır. Otomobil fabrikalarının bantlarından yeni araçlar çıkmıyor. Bu durumda piyasada bulunan ikinci el arabaların fiyatları artıyor. Bireysel alıcılar ise yüksek fiyatlardan dolayı araç alımını erteliyor. Hal böyle olunca ikinci el araba piyasası adeta bekleme moduna geçmiş durumda. Bu iki etken harekete geçmediği sürece ikinci el araba piyasası düşmeyecektir. ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu