FeaturedHaberler

“Farklı tarz farklı teknoloji” Yeni Hyundai Bayon tanıttıldı!
Koreli otomobil üreticisi Hyundai, ikinci B-SUV’u olan Hyundai Bayon modelini, farklı tarzı ve teknolojileri ile tanıttı.

Uzunluğu 4 metrenin biraz üzerinde olan yerden yüksek araçlardan oluşan B-SUV segmenti son yıllarda giderek büyüyor. Her markanın en az bir modeli bu sınıftan pay almak istiyor. Hyundai ise B-SUV segmentinde oldukça iddialı. Bu sınıftaki ikinci modeli olan Bayon, ile farklı tarz ve zevklere uygun araçlar ile tüm müşterilerinin isteklerini karşılamayı hedefliyor.

Hyundai Kona’nın kardeşi olan Hyundai Bayon kardeşine göre boyutlar anlamında iç hacmi ile kardeşinin önüne geçiyor. 374 litrelik bagaj sunan kardeşinden daha fazla bavul alabilen Hyundai Bayon, arka yaşam alanında daha avantajlı.

Altyapısını i20 ile paylaşan Bayon, çizgilerini de küçük kardeşinden almış. Diğer Hyundai modellerinden kendini ayırmayı başaran B-crossover, Koreli marka için de “keşfedilmemiş alanları” kullanmış gibi duruyor. Ön bölümde çok katmanlı far düzeni dikkatlerden kaçmıyor. Ok formlu aydınlatma elemanlarının arasındaki geniş trapezoid ızgara ise sportifliği vurguluyor.

Bayon, arka bölümünde de kendine has tarzını sürdürüyor. Yine ok formlu olan stop lambaları, tıpkı i20’de olduğu gibi bagaj kapağı boyunca uzanan ince bir şeritle birbirine bağlanıyor.

Uzunluğu üçüncü nesil Hyundai i20’ye göre 14 cm daha uzun olan Bayon 4,18 metrelik gövdesiyle neredeyse Kona (4.200 mm) kadar olan aracın genişliği 1,77 metre olarak açıklandı. Aks mesafesi 2.580 mm civarında olan modelin kabini ise kardeşi Kona’dan farklı.

Dış tasarımda i20’nin izinden giden ancak kendini yere yakın kardeşinden ayıran Bayon, içeride bilinen formülden pek uzaklaşmamayı seçmiş. Dijital gösterge paneli, multimedya ekranı, direksiyon simidi ve konsol dizaynını i20’yle paylaşan Bayon’da kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto bağlantısı sunan 10,25″ bilgi-eğlence sistemi ekranına sahip.

Direksiyon simidinin arkasında ise multimedya ile aynı boyutlara sahip dijital gösterge paneli bulunuyor. Grafikleri ve teması değiştirilebilen bu kadran teknolojiyi ön plana koyuyor gibi dursa da Bayon’un vermek istediği asıl mesaj genişlik.

Arka koltukta oturan yolculara hem baş hem de diz mesafesi konusunda cömert davranan Bayon’un orta koltuğu bile görece kullanışlı tasarlanmış. Dörtgen formlu bagajda sunulan yükleme alanı ise segmentin en iyisi olmasa da Bayon, kendisinden 1,2 cm kadar uzun olan Kona’dan daha fazla hacim sunmakta. 411 litrelik bagaj, ikinci sıra koltuklar katlandığında 1.205 litreye kadar ulaşıyor.

Hyundai ve Kia’nın ortak geliştirdiği K2 platformundan yükselen Bayon, güvenlik donanımlarını da kardeşi i20’den almış. Aktif şerit takip asistanı, kör nokta uyarısı ve otomatik acil durum freni gibi bir çok güvenlik donanımına sahip.

Bayon’un dikkat çeken güvenlik donanımı ise Smart Cruise Control. Navigasyon ile birlikte çalışan sistem, aslında bir nevi adaptif hız sabitleyici fakat yol tarifindeki verilerin çekilmesi sayesinde Bayon, virajlara göre hızını otomatik olarak ayarlayabiliyor.

Yenilikçi teknolojiler ve akıllı manuel şanzıman

Yeni Hyundai Bayon, büyük bir kısmı elektrik desteği gören benzinli motorlarla ile satılacak. Dizel motor seçeneği bulunmayacak olan modelin giriş paketinde 84 bg’lik 1.2 MPI atmosferik motor ile 5 ileri manuel şanzıman sunulacak.

Bir üst pakette ise hafif hibrit versiyonu da bulunan 100 bg’lik 1.0 T-GDI motor bulunuyor. İsteğe göre iMT6 adı verilen akıllı manuel vites kutusuyla gelen Bayon’un bu paketi isteğe göre 7 ileri DCT çift kavrama ile de tercih edilebilecek. Bayon piramidinin tepesinde ise yine iMT6 veya DCT7 ile eşlenebilen hibrit destekli 120 bg’lik 1.0 T-GDI yer alacak.

1.0 T-GDI motorun hafif hibrit destekli seçenekleriyle sunulan iMT6 şanzıman, özünde elektronik kontrollü debriyaj pedalına sahip bir manuel vites kutusu. Pedala bastığınız zaman sensörler kontrol ünitesine sinyal yollarayak elektro-hidrolik aktüatörün kavramayı çözmesini sağlıyor.

Debriyajın elektronik bir üniteye bağlı olması, geleneksel manuel viteslerde sağlanamayan bir avantajın yakalanmasına yol açıyor. Bu durum ise süzülme modu olarak adlandırılıyor. Motor yükü düşük olduğu takdirde sistem, kavramayı çözerek aracın atalet momentiyle yol almasını sağlayarak yakıt tüketiminin düşürülmesini sağlıyor.

Yeni Hyundai Bayon’un fiyatlarına ve satışa sunulma tarihine dair henüz bir bilgi yok. Koreli markanın i20 ile Kona arasına konumladığı bu yeni B-SUV, fiyat olarak da ikilinin arasına yerleşecektir. Eğer ÖTV oranı %50 barajında tutulabilirse Bayon, rakiplerine göre gerçekten ciddi şekilde iddialı bir fiyat etiketi taşıyabilir.

Yeni Peugeot 208 Testimizi izlemek için BURAYA tıklayın

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Kona varken gereği yoktu bence.Bir model belirleyip onun üstünden ilerlememeye yemin etmişler sanki.
 2. Direksiyon oldukça çikin. :) Bunun için ellerinden geleni yapmış müyendis beyler.

  Kona’ya göre oldukça farklı bir dış dizayn. Yeni i20 çizgilerini daha yoğun taşıyor.

 3. Böyle giderse KIA grubun üst segmenti olacak. Gerçekten çok çirkin yeni modelleri Hyundai’nin. Hyundai ne kadar çirkinleşiyorsa KIA da bir o kadar şıklaşıyor bu arada. Belki de Hyundai Asya, KIA Avrupa&Amerika pazarları için hazırlanıyordur. Asyalılar bu tip arabaları sever çünkü :D
 4. Geçen cuma Eskişehir’e dönerken yolda denk gelip tam olarak ne olduğunu anlayamadığım bir Hyundai ile karşılaşmıştım. Arkası eski i30lara önü Kona’ya benziyordu. Sanırım bununla karşılaşmışım.
  Ekli dosyayı görüntüle 33852
 5. Böyle giderse KIA grubun üst segmenti olacak. Gerçekten çok çirkin yeni modelleri Hyundai’nin. Hyundai ne kadar çirkinleşiyorsa KIA da bir o kadar şıklaşıyor bu arada. Belki de Hyundai Asya, KIA Avrupa&Amerika pazarları için hazırlanıyordur. Asyalılar bu tip arabaları sever çünkü :D

  Zaten Hyundai grubunda, Kia markası üstte konumlandırılıyor.

 6. Zaten Hyundai grubunda, Kia markası üstte konumlandırılıyor.


  pewdiepie+russian+.jpg
 7. 1.2 mpi nedir artık 20 sene oldu çıkalı. Bi değişken subap ne bileyim direkt enjeksiyon bişiy yap. Azcık modernleştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu