İlk Tecrübe İçin Sanayi Üslubu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Bir anda cam otomatiklerim bozuldu açık kaldı camım, uğraştım uğraştım çalışmadı. Hemen gittim sanayiye usta yanına geldi dedi bas kontağa, bastım cam çalıştı. İlk sanayi tecrübemde güldüler bana ağlayarak eve döndüm. :( :D

Geçen gün geyik başlığında yazmıştım, o gün şansıma çalışmıştı fakat bugün cam otomatiğim kökten gitti. Akşam vakti gittim kaldırdılar camı ama tesisat işi uzun yarın bakalım dendi, yarın gideceğim.

30 bin kilometredir tek tık etmeyen araç benim elimde 300. kilometremde sanayiye düştü, üstelik çok narin bir şekilde kullanmama rağmen. Acayip şanslıyım.

İlk kez tek başıma sanayiye gireceğim. Tecrübenin getirdiği incelikleri var mıdır bu işlerin ? Nelere dikkat etmeliyim ?
Aldığımızdan beri arabaya bakan usta ama yinede insan tedirgin oluyor sanayiye merhaba kazığı atarlar mı diye ? :D

Bildiklerinizi ve tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleme:
10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Geçen gün geyik başlığında yazmıştım, o gün şansıma çalışmıştı fakat bugün cam otomatiğim kökten gitti. Akşam vakti gittim kaldırdılar camı ama tesisat işi uzun yarın bakalım dendi, yarın gideceğim.

30 bin kilometredir tek tık etmeyen araç benim elimde 300. kilometremde sanayiye düştü, üstelik çok narin bir şekilde kullanmama rağmen. Acayip şanslıyım.

İlk kez tek başıma sanayiye gireceğim. Tecrübenin getirdiği incelikleri var mıdır bu işlerin ? Nelere dikkat etmeliyim ?
Aldığımızdan beri arabaya bakan usta ama yinede insan tedirgin oluyor sanayiye merhaba kazığı atarlar mı diye ? :D

Bildiklerinizi ve tecrübelerinizi aktarırsanız sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Peşin peşin fiyat sorma yeter :D

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Sıkılgan ve tedirgin durma yeter ve bildiğin bir yer mis zaten pek sorun olacagini sanmam ve birde usta parcacidan fiyat alıp söyler yapalım mı veya parçayı değiştirelim mi diye.En son da parçacı ve ustanın işçiliği ne kadar tuttuysa ona göre hesaplasilir ustayla .Benim tecrübe ettiğim sanayide bu şekilde bizim dükkan ve diğer tamirhanelerde

Yakup♤34

Profesör
14 Kas 2016
547
1,373
2,470
İstanbul
Devamlı şekilde usta işini yaparken yanında bulunmamani öneririm ( stres ortamı oluşabiliyor) biraz mesafe koyarak yapılan işi izleyebilirsin tadından yenmez..:) ayrıca yapılacak olan şeyleri peşinen söylersen iyi olur .. herhangi bir sorun varsada ustaya söylersin o zaten kendi tecrübesiyle o sorunların ne olduğunu soyler ardından yedek parcaci ve iscilik vs.. fiyat aldiktan sonra sizede uygunsa ona göre yapılıp yapılmayacağını söylersin ..:)

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,131
1
3,131
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ustayı gazlıyacan arkadaş. Ben hep bunu tecrübe ettim. Usta-müşteri ilişkileri kadın erkek ilişkilerine benzer. Ustaya ilgi gösterir ona değerli hissettirirsen o da seni mutlu eder. "Şurda daha iyisi var" minvalinde laflar edersen sana sanayiyi zindan eder.

Benim bu şekilde davranarak ilk otomobilime LPG taktırırken yanında 3 kalfa çalıştıran adama komple tesisat çektirmişliğim var. :D Ama adama bulunduğu ilin ve kafkasların en iyi işçiliğe sahip ustası gibi davranmıştım. :D Hem de İtalyan vs. ayağına daha pahalı kit satabilecekken "senin işini bu görür fazlasına gerek yok" diye Atiker kit aldırmıştı.

Usta sana güvenir ve sadakatine inanırsa gereksiz masraf da yaptırmaz ayrıca. Kaleyi içten fethetmek lazım.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Sıkılgan ve tedirgin durma yeter ve bildiğin bir yer mis zaten pek sorun olacagini sanmam ve birde usta parcacidan fiyat alıp söyler yapalım mı veya parçayı değiştirelim mi diye.En son da parçacı ve ustanın işçiliği ne kadar tuttuysa ona göre hesaplasilir ustayla .Benim tecrübe ettiğim sanayide bu şekilde bizim dükkan ve diğer tamirhanelerde
Ustam aynı anlattığınız gibi. Aracı alıyor, sorunu tespit ediyor, alınacak parçaları parçacıdan istiyor, parçacı geliyor fiyatları söylüyor ve uygunsa müşteri alıyor o arada usta karışmıyor. Birde tüm alanı gören oturma yeri var açıkta, oradan izlerim fazla yanaşmam büyük ihtimal.
Bu akşam benimle ilgilenen adam süperdi, kafalar anasonluydu çok neşeliydi adam. :D

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Ustam aynı anlattığınız gibi. Aracı alıyor, sorunu tespit ediyor, alınacak parçaları parçacıdan istiyor, parçacı geliyor fiyatları söylüyor ve uygunsa müşteri alıyor o arada usta karışmıyor. Birde tüm alanı gören oturma yeri var açıkta, oradan izlerim fazla yanaşmam büyük ihtimal.
Bu akşam benimle ilgilenen adam süperdi, kafalar anasonluydu çok neşeliydi adam. :D
Heyecan yapmaya kendini sıkmaya gerek yokmuş demek ki.Guzel muhabbet olmuştur eminim:)

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Heyecan yapmaya kendini sıkmaya gerek yokmuş demek ki.Guzel muhabbet olmuştur eminim:)
Heyecanım ondan değil. Araba durduk yere elimde patladı resmen, birde üstüne fahiş bir para ödemek istemiyorum. Kiralık araca bakım yaptırmak gibi aynı. Bütün ihaleyi bana yıktılar birde, hepsi cebimden çıkacak.

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Heyecanım ondan değil. Araba durduk yere elimde patladı resmen, birde üstüne fahiş bir para ödemek istemiyorum. Kiralık araca bakım yaptırmak gibi aynı. Bütün ihaleyi bana yıktılar birde, hepsi cebimden çıkacak.
O zaman durum biraz farkli Valla Allah yardımcın olsun kardes:oops:

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
gittinizmi sanayiye ilk siftahınızı attınızmı :)
buarada sanayi dili bilmek önemlidir.eğer size nekadar tavsiye versekte elbet birgün yine tokatlanırsınız.oyüzden olması gerekleri yazayımki ana çerçevenin ne olduğuna göre tecrübe edersiniz.birşey bilmiyorsanız basit sigorta değişimine bile 50lira alabilirler.olmayan arızayı var gösterip basit arızası olan meseleyi komple halletmiş gibi ücret talep edebilir.mesela hararet göstergesinin soketi çıkmış olur adam sana müşür değişti antifiriz konuldu bile diyebilir amman dikkat :D oyüzden biraz arabaların mekaniğinide bilmek biraz da sanayi dili bilmek önemlidir.kendimi bildim bileli babamla bile sanayiye gitmeme rağmen başıma gelen bir örnek vereyim : arabam 3000devirden sonra tekleme yapıp stop ediyordu.arızayı toplam 11 tamirciye gösterdim biri beyin biri bobin başka biri karbüratör dedi.birtanesi yakıt filitrelerine bak sonra büyük masrafa geç dedi ve basit 10 liralık benzin filitresinin değişmesi ile arıza çözüldü.meğer filitrenin içi kırıldığı için yakıtı kesiyor,yetişmiyormuş.sanayice bilmeyip her ustaya uysaydım beyin(300lira),bobin (85lira), distribütör(45lira) , yakıt tankı temizliği(100lira) yaptıracak 10 lira yerine 530 liram gidecekti :D
gerçek usta arızayı tecrübeye çıkar(yani arızanın ne durumda nasıl oluştuğunu görmek için kullanır ve aracı dener).sonra sana arızayı bildirir şu şu değişmeli der parça fiyatı alır üzerine işçilik fiyatını ekler ve "parçalar şukadar işçilik bukadar" der uygunsa yaptırırsınız.işini hakkıyla yapan usta hangi parçanın ömrü olduğunu söyler.bunu kullan bir sonraki bakıma kadar kullan ama şu şu parçalar değişse iyi olur diyip maliyeti çıkarır.mesela bujilerin ömrü 2-4 bakımda bir değişmesi iyidir,sen değişsekmi dediğinde "en son nezaman değişti" diyorsa o usta iyidir :)
özetle: arızalı parçayı halletmeli,yapmadığı işin parasını almamalı,arızayı tespit etmeli müşterinin menfaatini de gözetmelidir.böyle usta buldunmu yıllarca peşini bırakma.samimiyetin yoksa dibinde durup ustayı darlama ama işinde peşini bırakma.gereksiz pazarlık yapma ama "usta fiyatta yapabileceğin bişe varmı" de o uygunsa yapar.sen 200liralık işi 150ye anlaştın sanarsın ama o tamir sırasında diğer parçayı çıkarıp buda değişecek der sende bakar kalırsın hesap 280e çıkar :D (hepsi tecrübeyle sabittir)

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Sadece sanayi deyip geçmemek lazım. Yetkili servisler sever müşteriyi. Ne anlamda olduğu aşikar, açıklamaya gerek duymuyorum :) Zamanında Ford 1.6 TDCI C-max aracımızda çekişten düşme olmuştu. Servis direk turbo değişecek dedi ve haliyle yüklü bir masraf çıkardılar. Sanayide de bir arkadaşımızın tanıdığı usta vardı. Adam baktı, abi boru değişsin yeter dedi ve işe yaradı. O zamanın parasıyla hatırlamıyorum ama 1 e 10 gibi bir kazancımız oldu diyebilirim. Yetkili serviste bakan arkadaş ya işin ehli değil ya salağa yatıyor. Orasını Allah bilir. Ama farklı ustalara göstermekte fayda var her zaman. İşinin ehliyse zaten yukarıda söylendiği gibi teste çıkar, arabayı dinler, sorunu bulur illaki.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
Aadgsfhdgjkhj.

Yaklaşık iki saat uğraştı ama. Yeni hat çekip bağladı. Hakkı 25' di, 30' a kapatırdım; 50 dedi itiraz etmedim açıkçası. Bu da sanayiye merhaba öpücüğü olsun. :D
İlgisi hoşuma gitti birde. :D
sanayiye giderken cebinizde daima bozuk para olsun.usta 50 istediğinde 35i çıkarıp 100 istediğinde 80i filan çıkarıp "dur abi bankadan çekip geleyim.var sandım harcamışım" taktiğide ciddi manada işe yaramaktadır :D

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
sanayiye giderken cebinizde daima bozuk para olsun.usta 50 istediğinde 35i çıkarıp 100 istediğinde 80i filan çıkarıp "dur abi bankadan çekip geleyim.var sandım harcamışım" taktiğide ciddi manada işe yaramaktadır :D
İlk bir 20 çıkardım yüzü düştü hemen zaten. :D
Neyse ya üzmediler en azından, helal olsun ne diyeyim. :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım