KAPALI Corolla 1.33 ya da Egea

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

akoncel

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
46
10
595
Arkadaşlar merhaba,

peder bey ile ortak bir araba alacağız. Bir şekilde bu arabanın aile arabası olması gerekiyor. Elimizdeki para ile(ortalama 55-58 bin arası) ya corolla 1.33 benzinli ya da egea multijet 1.3 motorlu dizel(düşük km 2.el) alalım diyoruz. Ancak kafamı kurcalayan bazı hususları siz forum kullanıcılarına danışmak istiyorum.

Corolla 1.3 benzinlisi ekonomik gözüküyor sadece firmanın verileri değil kullananlarda da genellik ortalama 7.2 7.5 bazen daha da aşağısında ortalama tüketimler görüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz; bu değerler daha yukarı tırmanıp üzer mi? Yoksa ekstradan 10 bin tl kadar bir para verip dizel almak gerekir mi?(sürekli uzun yol yapılmayacak, çoğunlukla şehir içinde kullanılacak araba)

Diğer bir husus egea güvenlik testlerinden sonra biraz kafamı kurcalamaya başladı. Bir de 2elde fiyatları sanki corollaya göre daha hızlı düşüyormuş gibi geldi bana. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son olarakta sizce aralıkta ya ocakta 2016 arabaların bayi fiyatlarında indirim ya da daha uygun 0 faiz kampanyaları olur mu yoksa yükselir mi? Biraz beklemeli miyiz yoksa erken mi davranmak avantaj olur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Merhaba.

Öncelikle Egea'yı sedan düşünüyorsanız direk Corolla'ya bakın. Egea'nın HB ve SW versiyonları bir derece alınır ama sedan gerçekten kalite ve donanım olarak biraz geride.

Egea'nın 1.3 multijet motoru gerçekten çok uzun ömürlü ve ekonomik. Ortalamada 6'yı görmesi bile sürpriz olur. Corolla'nın 1.33 benzinlisine tercih edilebilir. Corolla 1.33ün benzini belirttiğiniz değerlerde yakmasını bile beklemiyorum. Egea 1.3mjet gibi o da ekonomik ve yerinden kalkmayan =) bir arabadır. Sakin kullanıcı için performansı bence yeterli.

Güvenlik konusuna gelirsek... Egea'nın çarpışma testlerinin konularına forumda göz atarsanız 4 yıldıza verilen bu kadar tepkinin ağır olduğu kanaatindeyim. Çünkü 2011-2012 model araçların 5 yıldız aldığı testlerden bugüne kadar Egea'nın puanlarını düşüren kriterler çok farklılaşmış. Yandan çarpmalarda çok başarılıyken önden çarpmalarda biraz sıkıntıları vardı. Ama yolcu kabini deforme olmuyor. O yüzden Corolla dahil piyasadaki diğer araçlarla beraber Egea'nın çarpışma testlerinin puanlandırmaları ve yorumlarıyla detaylı raporunu okumanızı tavsiye ederim. Ben hala sonucu çok olumsuz bulmuyorum.

Şahsen ben param olsa Corolla almam. Ama sebebim müzik sistemi, sürüş hissi, vb. sebepler. Sağlamlık, genişlik, konfor, uzun ömürlülük gibi kriterler arayanlar için hala çok doğru tercih diye düşünüyorum. Bu iki araç arasında kalsam, sedan olmaması şartıyla gidip Egea'yı seçerdim. Ama sizin beklentileriniz Corolla'ya yazdıklarım gibiyse direk olarak Corolla alın derim.

SerkanErdem

Profesör
24 Eki 2016
139
65
1,035
37
Istanbul
Corolla guvenlik acisinda daha iyidir. Ama Egea multijet 1.3 motorlu dizel araci gercekten daha az yakiyor, yaklasik 5.4 lt sehirici ve 3.5 lt sehirdisi. Cok seyahat ediyorsaniz, sizin icin bu ozellikler de onemli olabilir hocam.

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
Egea nın ncapi ni görmüştük 1.33 corolla tercihimdir önerilere açık iseniz 60000 tl 1.6 tdi jetta alabilirsiniz (şu an kullanmakta olduğum araç )

fatih yavuz

Profesör
8 Eyl 2016
559
1,083
2,320
İstanbul
Marka
Saab
corolla'dan geçen sene bizim komşu aldı araç 50km de 51.500 tl ye çok memnun araçtan. ben de bi inceledim, fiyatına inanamadım aracın. egea falan bulaşma derim hocam. az da yakıyormuş.

akoncel

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
46
10
595
ben egea sedan'ın urban paketini alayım diyorum. böylelikle daha fazla donanım sahibi olmuş oluruz. bir diğer noktada benzin fiyatlarının çok fazla dalgalanıyor oluşu... dizelde gaza basarken içim yanmayabilir :) egea yerinden kalkmıyor derken ne demek istediniz? :) sanırım urban alacak olursam yan hava yastıkları da geliyormuş.

Corolla guvenlik acisinda daha iyidir. Ama Egea multijet 1.3 motorlu dizel araci gercekten daha az yakiyor, yaklasik 5.4 lt sehirici ve 3.5 lt sehirdisi. Cok seyahat ediyorsaniz, sizin icin bu ozellikler de onemli olabilir hocam.
ben de benzinli arabaya çok güvenemiyorum. hem fiyatlar çok oynak hem de basınca çok çıkıyor tüketim benzinde.

corolla'dan geçen sene bizim komşu aldı araç 50km de 51.500 tl ye çok memnun araçtan. ben de bi inceledim, fiyatına inanamadım aracın. egea falan bulaşma derim hocam. az da yakıyormuş.
100 kmde ne kadar yakıyormuş komşunuz ortalama ?

Corollada 8 hava yastığı var. Bunuda düşünmekte fayda var.
Egea Urban tipinde de yan hava yastıkları varmış onu gözüme kestirdim :)

Parça ve bakım masrafları hakkında bilgisi olan var mı acaba toyota ile fiat arasında...

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
ben egea sedan'ın urban paketini alayım diyorum. böylelikle daha fazla donanım sahibi olmuş oluruz. bir diğer noktada benzin fiyatlarının çok fazla dalgalanıyor oluşu... dizelde gaza basarken içim yanmayabilir :) egea yerinden kalkmıyor derken ne demek istediniz? :) sanırım urban alacak olursam yan hava yastıkları da geliyormuş.

ben de benzinli arabaya çok güvenemiyorum. hem fiyatlar çok oynak hem de basınca çok çıkıyor tüketim benzinde.

100 kmde ne kadar yakıyormuş komşunuz ortalama ?

Egea Urban tipinde de yan hava yastıkları varmış onu gözüme kestirdim :)

Parça ve bakım masrafları hakkında bilgisi olan var mı acaba toyota ile fiat arasında...
Hocam siz kafaya egeayı koymuşsunuz ne söylesek nafile :)

akoncel

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
46
10
595
Hocam siz kafaya egeayı koymuşsunuz ne söylesek nafile :)
aslında pek değil :) corolla'nın 2.elde daha az fiyatı düşüyor, daha uzun süre kullanılabilecek uzun ömürlü bir araba ve güvenlik durumu da egea'dan daha iyi. ama diğer taraftan da corolla'nın beni benzin hususundan üzmesinden endişe ediyorum :) he bir de egea urban olursa donanım olarak daha yüksek olur. her iki taraftaki artıları eksileri düşünüp bir karara varmak amacındayım :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Egea Sedan ile HB/SW arasında iç mekanda çok net kalite farkı hissettim. O yüzden sedanı öneremedim. Yerinden kalkmıyor dediğim tamamen kullanıcı beklentisine bağlı. Bilenler bilir, Astra H'de 1.3cdti vardır çok meşhur. Biz uzun süre 1.5 ton ağırlıktaki Meriva'da kullandık o motoru. Aynı motorun küçük revizyona uğramış hali 1.3Multijet. Gidişi muhtemelen Astra ile aynıdır, Meriva'dan iyidir. Dizellerde alışkın olunan gaz vermeden rölantide kalkış bu motorda pek mümkün olmayabilir. Sollamalarda, ani hızlanmalarda çok başarılı değildir. Max.hız 160'ı yine geçer. Ama istediğiniz yokuşta istediğiniz kadar yükü çeker, o konuda kesinlikle sorunu yoktur. Aracı tam yükte bile rahatlıkla taşır, sadece yavaş taşır. :)

Corolla'nın benzinli motoru atmosferik. Arabaya yüklenince tüketimin fırlaması durumu turbo beslemeli benzinlilerde çok yaşanıyor. Corolla'da 10lt tüketimi römork filan çekmeye çalışmadıkça veya max.hız uzun otoyol sürüşü dışında muhtemelen hiçbir zaman görmezsiniz. Atmosferik benzinli tüketimine örnek verirsek, geçtiğimiz 2 günde imzamdaki Fiesta ile 1600km kadar yol yaptık, Depolarda ortalama 6.3, 5.8, 5.3 yaktı. Corolla da aynı sürüşte kasa ağırlığını da düşünürsek muhtemelen aynı yakıtı yakar. İstanbul şehir içinde de aynı araç 7,5 a kadar çıkıyor.

Corolla hakkında bir bilgim yok ama Egea Multijet'lerde bakım aralıkları 20000km/1yıl. Eğer 1 yılda 20000 km yapıyorsanız bu bakım masraflarında ciddi avantaj yaratır.

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
Corollayı 1.3 alacağınıza almayın daha iyi gitmez o araba. egea da almayın çürük çıktı .Bu ikisinden başka arabalara yönelin bence

akoncel

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
46
10
595
Corollayı 1.3 alacağınıza almayın daha iyi gitmez o araba. egea da almayın çürük çıktı .Bu ikisinden başka arabalara yönelin bence
Başka araba mı yok sanki hocam adam haklı
benim de dikkatimi octavia ve rapid gibi arabalar çekiyor ancak benzinlileri ne kadar yakıyor pek bilmiyorum. dizellerine gücüm yetmeyebilir. ikinci elden aldığımda da araba 2 ya da 3 yıllık olacak. yani arabaya para verdikten sonra + bir de bakım masrafı çıkabilir karşıma. ama bakımı yeni yapılmış bir araba da bakılabilir belki. 2014-2015 1.6 corolla dizel otomatik nasıl olur sizce? 1-1,5 sene bindikten sonra acaba fiyatı çok düşer mi 2.elde diye de düşündüm. bi karar henüz veremedim. octavia ve rapid'i de bir araştırmalıyım demek ki biraz...

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
benim de dikkatimi octavia ve rapid gibi arabalar çekiyor ancak benzinlileri ne kadar yakıyor pek bilmiyorum. dizellerine gücüm yetmeyebilir. ikinci elden aldığımda da araba 2 ya da 3 yıllık olacak. yani arabaya para verdikten sonra + bir de bakım masrafı çıkabilir karşıma. ama bakımı yeni yapılmış bir araba da bakılabilir belki. 2014-2015 1.6 corolla dizel otomatik nasıl olur sizce? 1-1,5 sene bindikten sonra acaba fiyatı çok düşer mi 2.elde diye de düşündüm. bi karar henüz veremedim. octavia ve rapid'i de bir araştırmalıyım demek ki biraz...
Corollanın dizeli yarı otomatik. Bayağı kötü bi şanzıman.bence manuel kullabiliyorsanız manuel alın. Uğraşmayın o yarı otomatikle ve 1.6 dizel yok 1.4 var

Son düzenleme:

akoncel

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
46
10
595
Corollanın dizeli yarı otomatik. Bayağı kötü bi şanzıman.bence manuel kullabiliyorsanız manuel alın. Uğraşmayın o yarı otomatikle
manuel kullanıyoruz hocam o kadar da değil ne yaptın :) ama tabi istanbulda yaşıyoruz malum bazen otomatikte nimet :) fabiaların 1.2 dsgleri var. sanırım onlar iyi, benzinlide tüketim değerleri normal gözüküyor ama çok yukarlara çıkıyor mu acaba biliyor musunuz?

Cussler

Panpa
5 Eki 2016
3,477
8,934
4,970
Marka
Toyota
manuel kullanıyoruz hocam o kadar da değil ne yaptın :) ama tabi istanbulda yaşıyoruz malum bazen otomatikte nimet :) fabiaların 1.2 dsgleri var. sanırım onlar iyi, benzinlide tüketim değerleri normal gözüküyor ama çok yukarlara çıkıyor mu acaba biliyor musunuz?
Otoparkın fabia 1.2 dsg testi var tüketim 7 civarı demişti.biliyorsunuzdur toyotalar vitesi debriyajı yumuşaktır çok trafiğe girmediğiniz sürece pek sorun olmaz diye düşünüyorum. Yeni dizel otomatik kullanan bikac kisi biliyorum hiç memnun değiller yokuşta geri kayma yavaş vites geçişi vs.ayrıca uzun sure trafiğe dayanamıyor o şanzıman bizzat yolda kalmışlığım var

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım