Avrupa'dan Ülkemize Gelen Araçların Trafik Kurallarına Uymaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Herkese selam. Her gün ortalama 50 km İstanbul yollarında ömrünü harcayan(harcayan diyorum çünkü 50 km duruma göre 3-4 saat sürebiliyor) biri olarak, Avrupa ülkelerine ait plakalı araçlar nedense Türkiye'ye girer girmez sanki bagajdaki tespiği vites topuzuna asıyor. Hiç biri yaşadıkları ülkedeki gibi davranmıyor burada, biz mi onları öyle yapıyoruz bilmiyorum ama Avrupa'da olduklarından farklı oldukları kesin. Sizler ne düşünüyorsunuz, neden oluyor olabilir?

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Özgürlükler ülkesiyiz de ondan, bunu ciddi söylüyorum bu arada şaka yapmıyorum, özellikle ülkemizden yurtdışına en az bir kere gitmiş kişilere sorun veya konuşmalarına falan bakın belirtir zaten onlar da.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,764
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Oha bu kadarını beklemiyordum :d bir de bunlar oy moy veriyor değil mi :d
Burada yasalar ve kanunlar pek sıkı olmadigi icin kendilerince ozgurlugun tadini cikariyorlar. Sanki Avrupa'da ki trafik kazasinda ölen insan da burada ki degil. Ilginc kafadalar anlayacaginiz. Oy meselesinde de bana kalsa gurbetcinin, yani Turkiye'de ikamet etmeyenlerin oy hakkini vatandasligi bile olsa elinden alirdim. Burada hayatini surdurmeyenin oy kullanmasi sacma geliyor bana.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Geçen gün denk geldim, 1-1.5 hafta ancak oldu. Kadının biri Alman plakalı aracıyla yaya geçidinde üstümüze doğru geldi frene basmadan. Arkasından bağrındım ama duydumu bilemem.
Almanya'da yapsın onu, kan alırlar herhalde (kolundan).

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Plaka tanıma sistemlerinden ceza yemiyorlar zaten o açıdan kafaları rahat :) radardı şuydu buydu zaten euro bazında yaşadıkları için çoğuna çerez parası gibi geliyordur.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese selam. Her gün ortalama 50 km İstanbul yollarında ömrünü harcayan(harcayan diyorum çünkü 50 km duruma göre 3-4 saat sürebiliyor) biri olarak, Avrupa ülkelerine ait plakalı araçlar nedense Türkiye'ye girer girmez sanki bagajdaki tespiği vites topuzuna asıyor. Hiç biri yaşadıkları ülkedeki gibi davranmıyor burada, biz mi onları öyle yapıyoruz bilmiyorum ama Avrupa'da olduklarından farklı oldukları kesin. Sizler ne düşünüyorsunuz, neden oluyor olabilir?
Ciddi sıkıntılılar. Forumda da birini paylaştığım pek çok vukuat yaşadım trafikte. Şehir içi veya uzun yol dinlemiyorlar, zincirinden kurtulmuş deli köpekler gibi gidiyor çoğu. Bunu yaparken de burada yaşayanların insan olup can taşıdıklarını tamamen görmezden geliyorlar. Daha bugün bir Hollanda plakalı E63 AMG, şehirler arası yolda çok dar bir yerde anormal bir makasla girdi önümüze. Resmen arabaya saygımdan ses etmedim :')

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Bildiğim kadarıyla, TR'deki araçlar gibi ceza plaka üzerine yazılırsa-Örneğin 82'den geçmek, kameralı yerde kırmızıda geçmek, ya da uzun yolda radara girmek yahut HGS'den ortalama hızın tutmaması gibi durumlarda(kısacası elektronik ceza durumlarında) sınır kapısından geçerken yedikleri cezaları ödemek zorundalar yoksa geçemiyorlar, fakat plakaya yazılmadıkça ne TR plakalı araçta ne de EU plakalı araçta Türkiye'de yaptırım yok bu sebepten biraz gevşek davranıyor olabilirler lakin ülkemizde de saydığım duruma benzer önlemler mevcut çok da serbest değil sanırsam.Ama EU'ya göre kıyaslandığında cennet gibi gelebilir, onlar için çünkü ehliyet puanında düşme yok, ehliyetin elden alınma korkusu yok, cezalar desen şu anki kurla çarparsan bedava vs vs.Örneğin 180 tl kırmızı ışık cezası aslında 30-35 Euro.Işıkta yaya çizgisine basma 80-90 tl yani 15 euro falan.Biri çıkana kadar 500-550 küsür tl ceza yese 100 Euro verip çıkar.Hesap böyle ceza da parasıyla değil mi kardeşim?:D:cool:

Son düzenleme:

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Bence ehliyet puanı sistemini faiz sistemine entegre ederlerse araç alırken bu puana göre bir fiyat faiz ve fiyat çıkarırlarsa ve tabii ki polisler işini düzgün yaparsa bir nebze rahatlarız.

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,557
1
5,978
4,270
Almanya'ya gittiğimiz zaman Alman plaka araçla Fransa tarafına geçtik bir seferinde ufak bir ihlal yaptık in cin top oynayan bir yolda biraz sonra bir motorlu takıldı peşimize jandarma bakıyormuş bir de o bölgeye. Bizimkiler bir şey dedi adam kelepçeleri çıkardı içeri alacak neredeyse :D:D sonra da bir güzel ceza yedik miss miss. Türkiye'de pek ceza olayı yok bunlara

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Memleketin davarini Avrupa bile egitemiyor, o da icindeki hayvani yurdum topraklarinda serbest birakiyor.Bakmayin Avrupa’da kurallara uyduklarina. Tamamen mecburiyetten, kendileri de biliyor orada af yok direk bam bam bam..
Burada adam tem otoyolunu tikayip drift yapiyor, plakasi falan acik, adam basina bir sey gelmeyeceginden o kadar emin ki bunu bir de sosyal medya kanallarina post atip ustunden reklam geliri kazaniyor..

Daha gecen hafta Alman plakali bir Suv trafik var diye tek serit gidis gelis olan yolda benim seridimi ihlal etti. Acayip tutuldum actim cami Almanya’da boyle mi araba kullaniyorsun diye bagirdim. Hic istifini bile bozmadan yoluna devam etti

Son düzenleme:

petrich

Profesör
7 Eyl 2016
536
880
1,820
İzmit
Marka
Mazda
Malesef %80lik kısmını türkiyede tutunamayan bir baltaya sap olamayan insanların oluşturduğu bir gurbetçi kitlesine sahibiz. Bu başlıkta da görüldüğü gibi ülkemizdeki insanlar bile davranışlarından memnun değil gurbetçilerimizin. Eğitilemedikleri için avrupadaki insanlarda malesef Türkiye hakkında kötü izlenim yaratıyorlar.

Feridun

Profesör
24 Ara 2017
185
678
2,135
Ankara - Almanya
Marka
Nissan
Son 3 kusur yildir yurt disinda yasayan birisi olarak bu konuda cok haklisiniz dediginiz hersey dogru. Burda tipalari yemez ama tr ye girer girmez askan kesilirler burda bir yapsin bakalim tr de yaptiklarini adami megletirler. Malesef o sekilde kuralbtanimaz embesil kisilerden dolayi burda da butun turklere ayni gozle bakiliyor neredeyse. Bir dugun olur tuneli kapatip icinde lastik yakanlar vs vs. Gecen gunlerde bu olay yasanmis ama mahkeme cok guzel bir karar vermis. Ama biraz daha agir ceza verebilirlerdi.

cansermo

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
616
1,343
2,520
27
Sakarya
Çözümü basit aslında.
Plaka okuma radar vs. gerekli yazılım değişimiyle yabancı plakaları da okuyabilecek hale getirilir ve yabancı plakalara araç sahipleri için dişe dokunur bir ceza uygulanır örneğin yerli plakalara kesilen cezanın 10 katı ceza kesilmesi gibi.
Böyle olunca da türkiyeye gelip kiraladıkları ve ya yakınlarının araçlarıyla kural ihlalleri yapma ihtimalleri var cezası daha düşük diye.

Feridun

Profesör
24 Ara 2017
185
678
2,135
Ankara - Almanya
Marka
Nissan
Çözümü basit aslında.
Plaka okuma radar vs. gerekli yazılım değişimiyle yabancı plakaları da okuyabilecek hale getirilir ve yabancı plakalara araç sahipleri için dişe dokunur bir ceza uygulanır örneğin yerli plakalara kesilen cezanın 10 katı ceza kesilmesi gibi.
Böyle olunca da türkiyeye gelip kiraladıkları ve ya yakınlarının araçlarıyla kural ihlalleri yapma ihtimalleri var cezası daha düşük diye.
Bu sene plakalarin okunacagina dair bir paylasim gormustum fakat dogru yalan bilemiyorum.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,277
3,895
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Çözümü basit aslında.
Olay bu kadar basit cezayı ödemeden de gümrükten geçirmeyeceksin olacak bitecek.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Çözümü basit aslında.
Olay bu kadar basit cezayı ödemeden de gümrükten geçirmeyeceksin olacak bitecek.

Arkadaşlar yabancı plakalı otomobillere zaten ceza yazılabiliyor. Cezayı ödemeden de otomobil gümrükten geçemiyor
Mevzu bunun uygulanmaması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım