Audi A4 B7 2008 1.6 #AAK607

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Merhaba arkadaşlar.
Bu konuyu açmak için epey geç kaldığımın farkındayım, bir türlü fırsat bulamadım.
Araç babamın yeni aracı malum, 2008 Model Hitler Motor diye geçen B7 Kasa Audi A4.
Taunusu satmak için açtığım başlıkta mevzusu geçmiştir biraz. Babam araba almak istemiyordu. Ben taunusumdan memnunum diyordu. Ancak çok yaktığı için taunustan ziyade benim araba kullanılıyordu. Bi süredir yeni araba için ikna etmeye çalışıyordum. Önce bana 147 falan ne istiyorsan bak dedi, sonra karar değiştirdi. Arabamın kredi borcunu kapattı( bi nevi benden satın aldı asdfad)
Ben de alfama kavuşmak için yeni araba almaya ikna etmeye uğraşıyordum. @bt @Koraykaya ve @emert20 biliyor, Denizlideki temiz arabalardan ilanlar bulup babama gösteriyordum. Babamın da yıllardır freelande 2 hayali var, ancak masrafından ve piyasada temizi bulunmadığından cesaret edemiyorduk. 23 Nisan günü bi yerde gördüğüm 60bin kmdeydi yanlış hatırlamıyorsam Astra H için bakmaya çıktık. 51 bin lira istediler. Pazarlık falan 48e bitecek gibiydi, babam son anda bu arabaya sen binersin dedi. O an vazgeçtim dedim ben sana diye bakıyordum. Aynı yerde bi tane de 2013 yanlış anımsamıyorsam astra j vardı, 61 bin liraya onu da beğenmedik.
Neyse fazla uzatmayayım, zaten babamın araba alası falan da yoktu. Ordan çıktık galerici bi arkadaşımın yeni işyerine gittik. ÇAy kahve falan derken yan işyerindeki galerici babamın uzun süredir görüşmediği eski bi tanıdığı çıktı. Babam oraya geçti, ben de sonra yanına geçtim. Orda sohbet muhabbet babam freelander istediğini ama temiz çıkmadığını söyledi. arkadaşı da alma sakın falan dedi. o esnada galerideki arabalar içersinde bu audi duruyordu, babam bana dönüp nasıl bu araba diye sordu. Temizse eğer donanımlı da duruyor iyidir dedim. Babamın arkadaşı git bak dedi anahtarı verdi, içine dışına baktım çalıştırdım falan sordum yürüyen motor durumunu öğrendim vs 5 dk sonra pazarlık yaptık arabayı aldık :)

Aracımız 2008 model, aldığımızda 148 küsur kmdeydi, 20 gün içinde 150bin yaptık :p Pazarlıktan sonra ertesi gün sanayiiye gittik, eksper motor tamirci vs bakıldı. Tek parça değişen sol ön çamurluk. Onun harici değişeni yok, bel altı lokal boyaları var. hasar kaydı 500 TL çıkıyor, o da Galericinin babası yani babamın arkadaşı ışıklarda öndeki arabaya tıklatmış :) Aracın 4ncü sahibiyiz. İlk sahibi bursada sıfır alınmış. Daha sonra Aydın-Karacasu'ya gelmiş araç. 2016da Denizli'nin bozkurt ilçesine alacak karşılığı gelmiş. Bi süredir bizim galericideymiş, bozkurttaki sahibi ile galerici arkadaş zaten. Galerici de babasına diye almış. Daha sonra tıklatmış, o esnada e250 bulmuşlar bu araba satılığa çıkmış.

Lastikler 2016 kasımda araç 125bin kmdeyken alınmış. conti var üzerinde 16x55x205 lastikler var. Orjinal jantlar üzerinde. Araçta deri koltuklar sunroof hız sabitleyici audi concert 6lı cd changerlı multimedya ses sistemi koltuk ısıtma koltuklarda yükseklik ayarı çift yön digital klima bixenon far falan mevcut.

Araba donanım olarak oldukça iyi. Performans olarak 102 hp alfamın 120 hpsi gibi ilk kalkış performansı vermiyor ancak yeterli düzeyde. Beni en çok etkileyen yönü ise konforu diyebilirim. Ses yalıtımı çok güzel.

Aracı ilk aldığımızda manifolttan falan kaçırıyor diye düşünüyorduk çünkü gaza bastıkça bi homurtu vardı. Daha sonra servise gittiğimizde söylediler, Kat iptali var. hiç sormayın babamın çok hoşuna gidiyor, benim alfa gibi tahrik eden bi homurtusu var :D

Arabayı üstümüze aldıktan sonra bakıma girdik, yağ değişimi yağ filtresi hava polen filtreleri falan değişti, motoriçi temizlik yapmış hatta servis ona bi şaşırdım. Trigere falan da bakmışlar, 120bin kmde değişmiş. Ayrıca ön takım arka takım balatalar vs kontrol edilmiş, 240 TL tuttu cidden şaşkınım audi için güzel rakam. Üstelik bakım aralığı 15bin kmymiş.

Aracın konforu gerçekten güzel. Hiç bir yerinde trim sesi falan yok, amortisörlerin vurduğunu falan da duymuyorum( alfada derin çukurlarda falan arka amortisörler özellikle kalbime tekme atıyor)
Tek sıkıntımız vardı, sunrooftan bi ses geliyordu. Vida gevşemiş demir demire vuruyormuşcasına bi ses. Bugün fii senedir eski otomobillere sahip olup binbir türlü sesi duyarak yolculuk yapmaya alışan bi aile olarak audimiz var la bizim bu ses ne alaka diye gittik sunrooftan anlayan eski batı otomotiv ( doğuş denizli bayisi) çalışanı bi kaportacı bulduk baktırdık.
Kızaklardan birinin ucundaki şeysi kırılmış, yarım saatlik bi uğraşla onarıldı yağlandı bakımı yapıldı. Tamı tamına 150 TL tuttu. Bi yüreğim cız etti, bakımda görmediğim audi farkını sunroofta gördüm.

Yakıt olarak alfama göre kıyaslıyorum, litre hesabı değil şu an kuruş hesabı olarak aklımda. LPG'de Şehir içi alfa 35 kuruş civarı yakıyor, audi ise 30 kuruş. Alfa şehir dışı ne yakıyor bilmiyorum zira son zamlardan sonra şehir dışına çıkmadım ama audi 27 kuruş yakıyor ki çok iyi rakam.

Aracın bütün yedek anahtarları vs duruyor. Lastiklerin faturaları vs de mevcut. Lastikller 25bin km olmuş ancak çok zorlanmamış sanırım, tutunma özelliğini ve dişlerini kaybetmemiş olarak görülüyor. Ben değiştirelim dedim ancak babam iyi durumda dedi. Emin değilim.

Audide beni rahatsız eden tek nokta usb aux olmaması. Radyo tamam çekim kalitesi iyi olabilir. Ses kalitesi de muazzam ancak sadece orjinal cd çalıştırabiliyor. USB Aux bağlantısı için bi başlık açmıştım, öneriler oldu. Değerlendirdim bi kaç yerle görüştüm fiyat aldım falan ancak babam yaptırmak istemedi bende kendi tercihine bıraktım. çaominin bluutut aparatından alacağım, kendim bindiğim zaman onu kullanırım dedim.
,
Audinin en beğendiğim 2nci özelliği ise belki de ses sistemi. Dahili bass amfi var, cidden çok temiz ses kalitesi var.

Aracın fotoğraflarını atıyorum, bi maşallahınızı alırım.

IMG_6699.jpg
IMG_6700.jpg
IMG_6712.jpg
IMG_6741.JPG
IMG_6798.jpg
IMG_6805.jpg
IMG_6935.jpg
IMG_7047.jpg
IMG_7069.jpg
IMG_7344.jpg

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
PS: Plaka herhangi bir siyasi partiyi simgelemiyor. Farklı düşüncelerim vardı, bu da onlardan biriydi. Şansıma sırada bu vardı, o yüzden ayrı seviyorum. Küfür iması sebebiyle şikayet etmeyeceğinizi ümit ediyorum :p

Motor kapağındaki audi logosu düştü, yenisine bakacağım :)

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Masaallah mudur Allah kaza bela gostermesin insaallah. Eski otomobillere olan sevgimden midir nedir premium araclarin eskileri ayri bir guzel oluyor. Cidden kaliteli oluyorlar. Umarim uzun yillar keyifle kullanirsiniz :)

Bu arada 2016 uretim lastikler icin hamur durumuna ve hamur ustunde catlak olup olmadigina bakin. Bunlar iyi durumdaysa kullanilir.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Masaallah mudur Allah kaza bela gostermesin insaallah. Eski otomobillere olan sevgimden midir nedir premium araclarin eskileri ayri bir guzel oluyor. Cidden kaliteli oluyorlar. Umarim uzun yillar keyifle kullanirsiniz :)

Bu arada 2016 uretim lastikler icin hamur durumuna ve hamur ustunde catlak olup olmadigina bakin. Bunlar iyi durumdaysa kullanilir.

valla çatlak veya diş kaybı görünmüyor, hatta yanlardaki o ip lip ne deniyor bilmiyorum onlar bile duruyor. Yeterli diyebiliriz aslında ancak alfadaki egpler kadar güven vermiyor gibi geldi bana. Babam ise çok fark olmadığını söylüyor. Emin olamadım hacı yazı çıkarsın bi bakalım

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
valla çatlak veya diş kaybı görünmüyor, hatta yanlardaki o ip lip ne deniyor bilmiyorum onlar bile duruyor. Yeterli diyebiliriz aslında ancak alfadaki egpler kadar güven vermiyor gibi geldi bana. Babam ise çok fark olmadığını söylüyor. Emin olamadım hacı yazı çıkarsın bi bakalım
Hangi conti bunlar ? Pc5, pc2, eco contact ?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Ecocontact ve pc2 ise egp gibi bir performans beklememek lazim. Ancak iyi durumda bir pc5 olacak ki fark pek hissedilmesin.

Hacı biliyorsun yıllardır taunus 131 vs derken alfa bizim için milat oldu, şimdi de bi premium milat üstü oldu. Audiye binene kadar benim arabanın açıklarını çok görmüyordum açıkcası ancak şu an arka amortisörlere baktırmam gerekiyor gibi hissediyorum. bu sebepten babam da aynı benim gibi, belki ciddi fark vardır ancak hissetmiyoruzdur. Biraz zaman geçsin bakarız :)

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Maşallah Allah utandırmasın. Bu denli temiz bir araç almak tamamen şans meselesi düşeş gelmiş resmen. Son fotoğraftaki baba ise aynı sana benziyor :)

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Maşallah Allah utandırmasın. Bu denli temiz bir araç almak tamamen şans meselesi düşeş gelmiş resmen. Son fotoğraftaki baba ise aynı sana benziyor :)

hiç sorma ya, audi hiç aklımızda yokken 10 dk içerisinde aracı aldık. Nasip kısmet. Bizimki sigarasız poz vermiyor, ben sigara içmiyorum. Ama epey yönümüzü benzetirler :D

Edit: bu arada son fotoğrafı kendisi istedi, kendi instagram hesabındaki ilk gönderisi yine kendi isteğiyle bu arabayla oldu, bugün de bu plaka ile fotoğraf çekmedik bi çeksene dedi, çektim. :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hacı biliyorsun yıllardır taunus 131 vs derken alfa bizim için milat oldu, şimdi de bi premium milat üstü oldu. Audiye binene kadar benim arabanın açıklarını çok görmüyordum açıkcası ancak şu an arka amortisörlere baktırmam gerekiyor gibi hissediyorum. bu sebepten babam da aynı benim gibi, belki ciddi fark vardır ancak hissetmiyoruzdur. Biraz zaman geçsin bakarız :)
O hissi cok iyi bilirim. O sebeple premium arac kullanmamaya calisiyorum. Yoksa kendi aracimin eksikleri gozume cok batiyor. Eksikleriyle sevmek lazim araclari. Yoksa soguyoruz :D

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
O hissi cok iyi bilirim. O sebeple premium arac kullanmamaya calisiyorum. Yoksa kendi aracimin eksikleri gozume cok batiyor. Eksikleriyle sevmek lazim araclari. Yoksa soguyoruz :D

Valla performans olarak gerçek anlamda alfa daha iyi gibi geliyor bana, bu teknik verilerde de ortaya çıkıyor zaten. Ama konfor olarak audinin yanına yaklaşabileceğimi pek zannetmiyorum :D Özellikle bugün sunrooftaki sıkıntıyı hallettikten sonra gram ses yok arabanın içinde :D

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Valla performans olarak gerçek anlamda alfa daha iyi gibi geliyor bana, bu teknik verilerde de ortaya çıkıyor zaten. Ama konfor olarak audinin yanına yaklaşabileceğimi pek zannetmiyorum :D Özellikle bugün sunrooftaki sıkıntıyı hallettikten sonra gram ses yok arabanın içinde :D
Zaten olmasi gereken de bu. Alfa sportif, Audi konforlu.. Karakterlerine uygun hareket ediyorlar :D

rosel

Profesör
Destekçi
11 Eyl 2016
620
956
2,270
Marka
BMC
Babanın elindeki sigarayı görünce aklıma bu geldi :dd şaka maka bu aracın konforunu yeni a4'lerde bulamayabilirsin. iyi günlerde kullanın. bu arada araç dizel mi benzin mi ve yakıt verileri ne durumda?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Zaten olmasi gereken de bu. Alfa sportif, Audi konforlu.. Karakterlerine uygun hareket ediyorlar :D
harbiden öyle :D

Tertemiz gözüküyor, maşallah. Kazasız belasız sürüşler hocam.

teşekkür ediyorum, sağolasın hocam :)

Babanın elindeki sigarayı görünce aklıma bu geldi :dd şaka maka bu aracın konforunu yeni a4'lerde bulamayabilirsin. iyi günlerde kullanın. bu arada araç dizel mi benzin mi ve yakıt verileri ne durumda?

babam beni bile bırakır ama o sigarayı elinden bırakmaz net :D :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım