M5 ilanda!

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Yaw isteyen istediği gibi alır kullanır ne diye taktınız bu kadar ben anlamıyom
Aynen ben de bunu söylemek için girmiştim.
Güzel mantık kardeş fakat bahsettiğimiz araba clio değil farkıdasın değil mi ben dahil binlerce insanın hayali olan bir araba bu mantık yüzünden zaten piyasanın hali pisliğe sardı ondan sonra temiz araba kalmadı diye ağlarsınız
Adam parasını verip almış, isterse tüp bile takar kime ne ki yani.
Temiz araba kalmadı meselesine gelirsek eğer parasını verdikten sonra göreceksiniz ki her arabanın temiz aslında var.

Varsa bu arabayı çok çok seven yürekli biri alıp harbiden toplasın orjinal hale getirsin o zaman. Aksi taktirde milletin işine karışmayın bence, adam parasını verip aldığı arabayı kendi zevkine göre şekillendirmiş.

Kaldı ki araba pek de kötü durumda gibi de değil, sadece stock değil. Stock hale çevirmesi de çok maliyetli değil merak etmeyin ve her türlü parçası da var bunu hiç hiç merak etmeyin.

Son düzenleme:

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
İsteyen kendi aracına tabiki istediğini yapabilir. Ama bu yapılan otomobil kültürüne aykırı. eleştirilen şey de bu.

Ünal Turan’ın yaptığı modifiyelere, şahincilere, s2000 ve sciroccoculara neden eleştiri getiriyoruz? Alan adam istediğini yapar deyip geçelim.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
İsteyen kendi aracına tabiki istediğini yapabilir. Ama bu yapılan otomobil kültürüne aykırı. O zaman Ünal Turan’ın yaptığı modifiyelere, şahincilere, s2000 ve sciroccoculara neden eleştiri getiriyoruz? Alan adam istediğini yapar deyip geçelim.
Alan adam istediğini yapar deyip geçiyoruz zaten, ben henüz bir ayaklanma başlatıp arabaları satın olup orjinal hale çeviren bir tayfa görmedim, varsa da benim haberim yok.

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
Alan adam istediğini yapar deyip geçiyoruz zaten, ben henüz bir ayaklanma başlatıp arabaları satın olup orjinal hale çeviren bir tayfa görmedim, varsa da benim haberim yok.
Siz geçiyorsanız sorun yok. Dediğim gibi yapılan şey otomobil kültürüne aykırı. Eleştiren kişi de bunu eleştiriyor. orijinale çeviren bir tayfanın varlığı ya da yokluğu değil mesele

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Siz geçiyorsanız sorun yok. Dediğim gibi yapılan şey otomobil kültürüne aykırı. Eleştiren kişi de bunu eleştiriyor. orijinale çeviren bir tayfanın varlığı ya da yokluğu değil mesele
İsteseniz satın alan adama da aynı şeyi söyleyin, size kocaman bir sana ne diyecektir.

Otomobil kültürüne aykırı herhangibir şey de göremedim ben. Spor sedan bir arabaya spor yay takılmış, aynı markanın başka bir modelinin direksiyonu takılmış, bunda absürt ne var? Adam orjinaline sadık kalarak yapmış çoğu şeyini. Modifiye diye de bir kültür var ayrıca.

Neyse ben fazlasıyla yazdım, artık yazmayacam, anlayan anladı beni.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Güzel araç, motoru da sıfırlanmış sanırım.
Alacaksın bunu bir lambo door, bir bukalemun film kaplama, bir de air... Sonra yansın geceler.

Bu yazdıklarımın gerçek düşüncem olmadığını tanıyan arkadaşlar anlamıştır zaten tanımayanlar için açıklama yapıyorum. Hepimizin sevdiği arabalar var, olabilir. Ancak dünyanın gerçeği, parayı veren düdüğü çalar. Bu mal ne kadara satılıksa parayı veren adam alıp üstte yazdıklarımı yapıp sokaklarda dolaşabilir. Duygusallık bir şey getirmiyor maalesef. Benim de beğenmediğim bir çok araç sokaklarda dolaşıyor, mal onun zevk onun para onun. :)

Not: Orijinal olmayan aracın ilanına bile bakmam.

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Otomobil ya da farklı herhangi bir kültüre aykırı bir şey yapan bir kişiyi, ancak o da o kültürü benimsiyorsa eleştirebilirsiniz. Şu an biz de günlük hayatımızda Mozambik'lilerin kültürüne aykırı birçok şey yapıyor olabiliriz. Bir Mozambik'linin kalkıp kapımızı çalıp benim kültürüme aykırı işler yapıyorsunuz diye eleştirmesi ne kadar yersiz ise, bu iş de o kadar yersiz.

Alan kişi arabayı üzerine binip kırbaç vurulacak bir binek olarak görüyor olabilir. bindiği otomobil bir efsane olsa bile öyle. Kaldı ki otomobil kültürüne aykırı işler yapan otomobil üreticileri var :)

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
İsteseniz satın alan adama da aynı şeyi söyleyin, size kocaman bir sana ne diyecektir.

Otomobil kültürüne aykırı herhangibir şey de göremedim ben. Spor sedan bir arabaya spor yay takılmış, aynı markanın başka bir modelinin direksiyonu takılmış, bunda absürt ne var? Adam orjinaline sadık kalarak yapmış çoğu şeyini. Modifiye diye de bir kültür var ayrıca.

Neyse ben fazlasıyla yazdım, artık yazmayacam, anlayan anladı beni.

m5 gibi özel bir aracın orjinal kalmışı değerlidir. bu da piyasada dokunulmamış nadir araçlardan biriydi. o özelliğini kaybetmiş. peugeot 106 nın bile orjinal kalmışı göze hoş duruyorken m5'e ufak da olsa bence modifiye yapılmamalıydı. bunu and çetin yapsa da övmezdim. saygı görmesi gereken araçlara gereken yapılmadığı için piyasada düzgün e36, rx8, s2000 gibi otomobiller kalmadı neredeyse.

"satın alan adam sana ne diyecektir" gibi konuya girersek çok sığ kalırız. yaptığım genel bir yorum kişiselleştirmeye gerek yok. ülkemiz ve dünya da "herkese saygım sonsuz. yorum yapmak bana düşmez" seviyesinde de toz pembe bir yer değil.

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
Otomobil ya da farklı herhangi bir kültüre aykırı bir şey yapan bir kişiyi, ancak o da o kültürü benimsiyorsa eleştirebilirsiniz. Şu an biz de günlük hayatımızda Mozambik'lilerin kültürüne aykırı birçok şey yapıyor olabiliriz. Bir Mozambik'linin kalkıp kapımızı çalıp benim kültürüme aykırı işler yapıyorsunuz diye eleştirmesi ne kadar yersiz ise, bu iş de o kadar yersiz.

Alan kişi arabayı üzerine binip kırbaç vurulacak bir binek olarak görüyor olabilir. bindiği otomobil bir efsane olsa bile öyle. Kaldı ki otomobil kültürüne aykırı işler yapan otomobil üreticileri var :)
son yorumum size olsun. aynı eleştiri sürücü profiline olduğu gibi otomobil üreticilerine de geliyor fakat nedense bu gün savunulacağı tuttu hocam :)

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
m5 gibi özel bir aracın orjinal kalmışı değerlidir. bu da piyasada dokunulmamış nadir araçlardan biriydi. o özelliğini kaybetmiş. peugeot 106 nın bile orjinal kalmışı göze hoş duruyorken m5'e ufak da olsa bence modifiye yapılmamalıydı. bunu and çetin yapsa da övmezdim. saygı görmesi gereken araçlara gereken yapılmadığı için piyasada düzgün e36, rx8, s2000 gibi otomobiller kalmadı neredeyse.

"satın alan adam sana ne diyecektir" gibi konuya girersek çok sığ kalırız. yaptığım genel bir yorum kişiselleştirmeye gerek yok. ülkemiz ve dünya da "herkese saygım sonsuz. yorum yapmak bana düşmez" seviyesinde de toz pembe bir yer değil.
Yorum yapmayacam demiştim de otomobil kültürüne hakim biriyseniz çok çok iyi bilmeniz gerekir ki 106 bile dediğiniz o 106 hothach piyasasındaki en değerli araba.

M5 gibi değil, belli yaşı geçmiş her arabanın orjinal kalmış hali değerlidir yada orjinale ne kadar sadık kalındıysa, buna m5 de dahildir şahin de.

Yorum yapmak bana da size de başkasına da düşmez, alan adam istediğini yapar nokta.
Adamım görüşüyle bakarsak da eğer çıtır bir şekilde daha iyi bir hale getirilmiş (büyük ihtimalle) bir araba yapmış, siz sığ görüşlü oldunuz şu an mesela. Motoru yapılmış, spor yay takılmış kendince yapılmış bir araba eskisinden kat be kat iyi olmuş demektir. Şimdi kalkıp da bana spor yay söylemeyi savunursanız onu da peşin söyleyeyim, üreticiler spor yay neden satarlar bunun cevabını düşünün direkt anlarsınız zaten.

Dünya toz pembe bir yer değil, bunun ben gayet farkındayım da bence siz değilsiniz. Çünkü dünyada ekonomi gibi savaşlar gibi insanların birbirini dinlememesi gibi sorunlar var. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlayabileceğimiz son konu burası.

Ayrıca arabanın sahibine de saygısızlık oluyor, öncelikle saygı duyun. Orjinal seven biri olarak modifiye yada geliştirme yapan birine saygı gösterin ki onlar da size saygı göstersin.

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
Yorum yapmayacam demiştim de otomobil kültürüne hakim biriyseniz çok çok iyi bilmeniz gerekir ki 106 bile dediğiniz o 106 hothach piyasasındaki en değerli araba.

M5 gibi değil, belli yaşı geçmiş her arabanın orjinal kalmış hali değerlidir yada orjinale ne kadar sadık kalındıysa, buna m5 de dahildir şahin de.

Yorum yapmak bana da size de başkasına da düşmez, alan adam istediğini yapar nokta.
Adamım görüşüyle bakarsak da eğer çıtır bir şekilde daha iyi bir hale getirilmiş (büyük ihtimalle) bir araba yapmış, siz sığ görüşlü oldunuz şu an mesela. Motoru yapılmış, spor yay takılmış kendince yapılmış bir araba eskisinden kat be kat iyi olmuş demektir. Şimdi kalkıp da bana spor yay söylemeyi savunursanız onu da peşin söyleyeyim, üreticiler spor yay neden satarlar bunun cevabını düşünün direkt anlarsınız zaten.

Dünya toz pembe bir yer değil, bunun ben gayet farkındayım da bence siz değilsiniz. Çünkü dünyada ekonomi gibi savaşlar gibi insanların birbirini dinlememesi gibi sorunlar var. Dünyanın nasıl bir yer olduğunu anlayabileceğimiz son konu burası.

Ayrıca arabanın sahibine de saygısızlık oluyor, öncelikle saygı duyun. Orjinal seven biri olarak modifiye yada geliştirme yapan birine saygı gösterin ki onlar da size saygı göstersin.
öncelikle standart 106 dan bahsettim. gti olanlardan değil :) sizin de yazdığınız gibi bu araçların orijinal kalmışı değerlidir ve otomobillere bu hak ettiği saygıyı gösteren kişiler bu ülkede maalesef sayı olarak kısıtlı. benim de söylemek istediğim bu.

alan adamın istediğini yapma hakkı olduğu gibi isteyenin de hakaret etmediği sürece istediği yorumu yapma hakkı vardır. araca orijinalini bozan "geliştirmeler" yapılmış fakat bir deri koltukları bile yenilenmemiş nedense. sonra açıklamaya aracın orijinal haline ve and çetinin kullandığı halindeki temizliğine ithafen "referans aracın plakasıdır" yazılmış. bu bile aracın kimlerin eline düştüğünü bana göre belli ediyor. eleştirdiğim şey de budur. siz yorum yapmak kimseye düşmez olarak düşünebilirsiniz. saygım var. ben öyle düşünmüyorum

Son düzenleme:

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
son yorumum size olsun. aynı eleştiri sürücü profiline olduğu gibi otomobil üreticilerine de geliyor fakat nedense bu gün savunulacağı tuttu hocam :)
Kimsenin bir şeyi savunduğu yok, aksine bu savunuculuğun yersiz duygusallık olduğunu düşünüyor insanlar. And bu otomobili satarken zaten bu forumu/kanalı takip edenler aracın bu hale gelebileceğini öngörerek üzülmüşlerdi. Ama ısrarla "panpa ruhu"cular çıkıp çıkıp bu konuyu karikatürize etmeye bayılıyorlar. Bir şeyi tadında bırakma olayı malesef yok, bu insanımızın genel bir sorunu.

Birçok otomobil romantiğine rağmen bence otomobil kültürü henüz kendi dinamikleri üzerine oturmuş değil. Bu da kapitalist düzenle doğrudan ilişkili olmasından kaynaklanıyor. 60 yıllık bir Bentley'nin sahibi olabilecek "otomobil kültürlüsü" malesef parmak sayısıyla ifade edilebilecek kadar az.

Yüzbinlerce insanın hayallerini süsleyecek arabaya sahip olacak ekonomiye muktedir olup da, onlara "Sesil, biricit, henna" gibi saçma sapan isimler koyup ponçik ponçik gülücükler atmak bence çok irite edici :) Bu da otomobilin henüz başlı başına bir kültür olmaktan ziyade bir yan kültür olduğunu gösterir bence. Nitekim farklı bir kültür altyapısından gelmiş biri aynı otomobillere "sırma, canom, bremin" gibi isimler de koyabilir ve bunu o otomobiller ile bir şekilde ilişkilendirirdi. Bu da bir o kadar itici olurdu.

Ayrıca kültürlere aykırı şeylerin eleştiriye açık olması gibi kültürlerin kendisi de eleştiriye açıktır, yeni evlenen gelinin beline kırmızı kuşak bağlamak veya kanlı çarşaf sergilemek gibi saçma sapan uygulamaları eleştirmek gibi. Duygusallaştırmaya gerek yok, binlerce örneğinden biri belki işin ehli olmayan kişiler tarafından amatörce harcanmış. Normal, sıradan bir hadise. Tıpkı yanlarken patates olan yüzlerce diğer kardeşinde olduğu gibi.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadım, biraz daha açar mısınız

E46 M3 CSL. Ne kadar ikonik bir model değil mi? Çocukluğumdan beri o otomobilin hayalini kurarım ben. O üretilmeden önce de E30 M3. Modeli bile vardı bende, ne kadar zor şartlar altında anca birkaç ayda bir otomobil dergisi alıp onların fotoğraflarını arardım.

O bir E46 M3 CSL ama, "sesil" değil ki? bu şekilde kişiselleştirilmiş, başka bir karakter atfedilmiş olunuyor. Aynı bu başlıktaki otomobili alan arkadaşın direksiyonunu değiştirmesi gibi. Ama bu başlıktaki otomobil de dahil olmak üzere bunların üçüne birden aynı anda ve koleksiyonluk birer örneğine sahip olabilecek kadar ekonomik refaha sahip bir insan, "otomobil kültürü" etiketini de kullanarak böyle romantizme konu edebiliyor otomobillerini. Eğer bir kültür bu kadar esnetilebiliyorsa bizim gibi insanların kültürlü olması biraz zor. :)

quattroportem90

Asfalt Kurutucu
21 Kas 2019
124
97
560
34
İzmir
Marka
Aixam
E46 M3 CSL. Ne kadar ikonik bir model değil mi? Çocukluğumdan beri o otomobilin hayalini kurarım ben. O üretilmeden önce de E30 M3. Modeli bile vardı bende, ne kadar zor şartlar altında anca birkaç ayda bir otomobil dergisi alıp onların fotoğraflarını arardım.

O bir E46 M3 CSL ama, "sesil" değil ki? bu şekilde kişiselleştirilmiş, başka bir karakter atfedilmiş olunuyor. Aynı bu başlıktaki otomobili alan arkadaşın direksiyonunu değiştirmesi gibi. Ama bu başlıktaki otomobil de dahil olmak üzere bunların üçüne birden aynı anda ve koleksiyonluk birer örneğine sahip olabilecek kadar ekonomik refaha sahip bir insan, "otomobil kültürü" etiketini de kullanarak böyle romantizme konu edebiliyor otomobillerini. Eğer bir kültür bu kadar esnetilebiliyorsa bizim gibi insanların kültürlü olması biraz zor. :)
kesinlikle katılıyorum

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım