ESP'nin soketini çıkarmak.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Accent Blue 2014 model aracım var,fakat ESP'si kapatılamıyor.ESP sisteminin çalışma koşullarını beğenmiyorum,zorlayınca girmesi gereken yerde devreye girmeyip saçma sapan yerlerde devreye giriyor.Mesela kalkarken ASR kapalı olsa dahi ESP arabayı tutuyor gazı kesiyor ve inanılmaz bir hantallık oluşuyor özellikle kalkışlarda,bunun olmaması için eğleneceğim zamanlarda ESP'nin soketini çıkarmak istiyorum.Bu soket nerededir,soket şeklinde midir yani çıkabilen birşey midir,devre dışı kalırsa bir problem yaşar mıyım ?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Sigorta kutusuna bakınız, onun haricinde servis kitapçığınızda da bulunabilir en olmadı servise ya da ustaya sorabilirsiniz.Son olarak sigorta kutusundan çektiğiniz anda frenlerle alakalı tüm fonksiyonları etkiler belki abs dahi tutmayabilir, aracın elektrikli-elektronik olarak yürütülen fren organlarının hepsi iptal olur.Fren dağılımları tutma kuvvetleri ön/arka fren balansı etkilenebilir.

Önermiyorum, mümkünse ESP’siz bir araç alınız.

hasankusmus

Taklacı Güvercin
7 Eki 2019
14
27
345
23
İzmir-Kahramanmaraş
Marka
Opel
Aynısını dacia duster ile araziye girdiğimde uyguluyorum. 4X2 versiyon olduğu için herhangi bir tuşla kapatılamıyor. Ben de sigortayı söküyorum fakat aynı anda abs de devre dışı kalıyor. Bunlar göze alınarak yapılabilir.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Accent Blue'da ESP'yi iptal etmek mi...

1583740262154.png

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Accentte ESP iptal edilip nasıl ve ne kadar eğenilir bilen biri aydınlatsın lütfen.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Accentte ESP iptal edilip nasıl ve ne kadar eğenilir bilen biri aydınlatsın lütfen.

Olduğu kadat eğlenilir,esp li olunca da bir halta yaramıyor zaten.

Sigorta kutusuna bakınız, onun haricinde servis kitapçığınızda da bulunabilir en olmadı servise ya da ustaya sorabilirsiniz.Son olarak sigorta kutusundan çektiğiniz anda frenlerle alakalı tüm fonksiyonları etkiler belki abs dahi tutmayabilir, aracın elektrikli-elektronik olarak yürütülen fren organlarının hepsi iptal olur.Fren dağılımları tutma kuvvetleri ön/arka fren balansı etkilenebilir.

Önermiyorum, mümkünse ESP’siz bir araç alınız.

Doğrudur.Peki ESP'nin yerli yersiz devreye girmesine yapabileceğimiz bir şey var mıdır,öyle ki ESP ışığı yanmazken bile sürekli arabayla kopukluk yaşıyorum.Benden bağımsız bir şeyler dönüyor ön takımda güç iletilemiyor,sürekli bir müdahale içinde.Ama viraja girerken arkayı açma eğiliminde olmasına rağmen müdahaleleri her zaman geç oluyor nasıl bir sistemi varsa artık.

Aynısını dacia duster ile araziye girdiğimde uyguluyorum. 4X2 versiyon olduğu için herhangi bir tuşla kapatılamıyor. Ben de sigortayı söküyorum fakat aynı anda abs de devre dışı kalıyor. Bunlar göze alınarak yapılabilir.

Aynen Clioda da yapan çok bu işlemi,açıkçası bana da her ne kadar mantıksız gelse de yapanları görünce acaba ne kadar mantıklı diye düşünmeye başlayıp bu konuyu açtım.Esas amacım eğlenmek de değildi konuyu açarken.Kalkışlar o kadar hantal o kadar isteksiz oluyor ki resmen sürüşü baltalıyor,bunu atmosferik motora yoranlar olabilir lakin alakası yok elektronik bir sistem motor gücünü kalkışlarda sürekli ama sürekli kısıtlıyor bunun olmasını istemiyorum.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Aku kutup basini sokup bir 5 dakika bekleyin. Tum elektronik sistemler sifirlansin. Sonra tekrar takin. Bazen sistemleri sifirlamak dogru calismalari acisindan ise yariyor. Eger buna ragmen esp'nin calisma seklinden memnun degilseniz servise goturup bir baglatin. Sistemin calismasinda anormallik olup olmadigini kontrol ederler.

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bu saçma esp müdahalesi, aslında ASR diyebilir, patinaj önleme olarak çalışıyor, accentlerin bence problemi. İkame olarak dizel blue verdiklerinde aynısını yaşamıştım. Gaza basmaya korkuyordum, patinaj çekmemesine rağmen sürekli ışık yanıp sönüyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bu saçma esp müdahalesi, aslında ASR diyebilir, patinaj önleme olarak çalışıyor, accentlerin bence problemi. İkame olarak dizel blue verdiklerinde aynısını yaşamıştım. Gaza basmaya korkuyordum, patinaj çekmemesine rağmen sürekli ışık yanıp sönüyor.
Dizelinde ciddi tork var ondan da oluyor olabilir de,benim araçta tork yok ve ışık yanıp sönmüyor ona rağmen sürekli bir tutma olayı var.

Aku kutup basini sokup bir 5 dakika bekleyin. Tum elektronik sistemler sifirlansin. Sonra tekrar takin. Bazen sistemleri sifirlamak dogru calismalari acisindan ise yariyor. Eger buna ragmen esp'nin calisma seklinden memnun degilseniz servise goturup bir baglatin. Sistemin calismasinda anormallik olup olmadigini kontrol ederler.

Bu dediğiniz oldukça mantıklı geldi hocam,deneyeceğim.Lakin yaklaşık 1 ay önce aküyü değiştirmiştim,o esnada 5 dk civarı zaten elektrik yoktu araçta pek bir şey değişmemişti sonrasında da,öncesinde de böyleydi yani.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Olduğu kadat eğlenilir,esp li olunca da bir halta yaramıyor zaten.

Doğrudur.Peki ESP'nin yerli yersiz devreye girmesine yapabileceğimiz bir şey var mıdır,öyle ki ESP ışığı yanmazken bile sürekli arabayla kopukluk yaşıyorum.Benden bağımsız bir şeyler dönüyor ön takımda güç iletilemiyor,sürekli bir müdahale içinde.Ama viraja girerken arkayı açma eğiliminde olmasına rağmen müdahaleleri her zaman geç oluyor nasıl bir sistemi varsa artık.

Aynen Clioda da yapan çok bu işlemi,açıkçası bana da her ne kadar mantıksız gelse de yapanları görünce acaba ne kadar mantıklı diye düşünmeye başlayıp bu konuyu açtım.Esas amacım eğlenmek de değildi konuyu açarken.Kalkışlar o kadar hantal o kadar isteksiz oluyor ki resmen sürüşü baltalıyor,bunu atmosferik motora yoranlar olabilir lakin alakası yok elektronik bir sistem motor gücünü kalkışlarda sürekli ama sürekli kısıtlıyor bunun olmasını istemiyorum.
Aracın elektroniğini de ayrıca hissetmeniz ve alışmanız gerekir yeri geldiğinde evet şimdi beni engelleyecek, ya da şu an engelliyor gibi hissederek elektronik sistemlerin aktif olarak çalışmadığı anları bulmaya çalışmalısınız.Biliyorum zor zanaat ama yapacak başka bir durum kalmıyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Aracın elektroniğini de ayrıca hissetmeniz var alışmanız gerekir yeri geldiğinde evet şimdi beni engelleyecek, ya da şu an engelliyor gibi hissederek elektronik sistemlerin aktif olarak çalışmadığı anları bulmaya çalışmalısınız.Biliyorum zor zanaat ama yapacak başka bir durum kalmıyor.

Hepsi ezberimde zaten acaba benden mi kaynaklı diye düşündüm ama yok,basınca gitmemenin tam karşılığını yapıyor araba.Bence oldukça ciddi ve önemli bir durum,viraj dönerken dahi sürekli bir tutma var.Herhalde fabrikasyon hatalı,Hyundai ile iletişime geçmek şart.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,650
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu dediğiniz oldukça mantıklı geldi hocam,deneyeceğim.Lakin yaklaşık 1 ay önce aküyü değiştirmiştim,o esnada 5 dk civarı zaten elektrik yoktu araçta pek bir şey değişmemişti sonrasında da,öncesinde de böyleydi yani.
Oncesinde denediyseniz ise yaramama ihtimali yuksek ama bir daha deneyeyim derseniz de zarari olmaz. Haricinde esp'nin calisma sekliyle ilgili sorunu ancak araci makineye baglayarak ve yol testiyle usta esliginde bakmak gerekir. Eger esp'nin normal tavirlari boyleyse zaten yapacak bir sey yok. Esp'yi bir sekilde iptal etmek sorun cikarabilir malum tum sistemler esp sensoru ustunden calisiyor.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Esp kapatmak istemeyeceğim arabalardan. Kapatayım dersen sigorta kutusunda kitapçıktan kontrolle o sigortayı çekip yürüyebilirsin

lmter224

Asfalt Kurutucu
13 Eyl 2019
121
90
510
İstanbul
Herhalde fabrikasyon hatalı,Hyundai ile iletişime geçmek şart.
vay be vatandaş tek başına fabrikanın hatalı üretim yaptığını anlayabiliyor gerçekten çok ilginç. hyundai accentin ekonomik açıdan herkesin ulaşabileceği ucuz bir araba üretme mantığıyla ortaya çıktığı bariz. bunun en büyük kanıtı araba kiralama filoları ve taksicilerin kullanması. gelişmiş ülkelerde bu arabayı insanlar birkaç aylık maaşıyla alabiliyor ama türkiyede ki koşulların bu arabayı pahalı yapması bu arabayı spor araba veya sürücü otomobiline dönüştürmüyor. sürüş zevki arıyorsanız gerçekten sürüş zevki odaklı bir araca geçiş yapabilirsiniz. espyi kapatarak trafikte ne kendinizi ne de başkalarını tehlikeye atmayın. espyi kapatmayı düşünmeden öncelikle kullandığınız arabanın amacı ne onu kavrayın.

DKB34

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
862
2,004
2,520
27
İstanbul
Marka
Seat
Birisi böyle bir yorum yapmış accent blue hakkında;
'Accent,b sınıfının bence en iyisi diyemeyeceğim ancak görünüş olarak en iddialılarından.Her ne kadar kaportaya dokununca bu algı gitse de,uzaktan bakıldığından keskin hatları ve gölge oyunları aracı nitelikli yapan özelliklerinden.'

Galiba bu yorumu okuyup, keskin hat ve gölge oyunlarından yola çıkarak bu noktaya geldi.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
vay be vatandaş tek başına fabrikanın hatalı üretim yaptığını anlayabiliyor gerçekten çok ilginç. hyundai accentin ekonomik açıdan herkesin ulaşabileceği ucuz bir araba üretme mantığıyla ortaya çıktığı bariz. bunun en büyük kanıtı araba kiralama filoları ve taksicilerin kullanması. gelişmiş ülkelerde bu arabayı insanlar birkaç aylık maaşıyla alabiliyor ama türkiyede ki koşulların bu arabayı pahalı yapması bu arabayı spor araba veya sürücü otomobiline dönüştürmüyor. sürüş zevki arıyorsanız gerçekten sürüş zevki odaklı bir araca geçiş yapabilirsiniz. espyi kapatarak trafikte ne kendinizi ne de başkalarını tehlikeye atmayın. espyi kapatmayı düşünmeden öncelikle kullandığınız arabanın amacı ne onu kavrayın.
Eğleneceğim yer trafik değil eğlenilecek bir sürü yer varken trafiğe kalmadık,kaldı ki trafikte eğlenilmesine en karşı çıkanlardan biri de benimdir.Hyundai Accent Blue'nun çıkış amacını,kimlerin ne derece tercih ettiğini de gayet iyi bilirim sahibi olarak.Siz kaç tane Accente bindiniz ? Accent Blue aracınız oldu mu ? Arabanın amacı ulaşılabilir bir araba olsa da neticede 4 teker 1 direksiyon,istenilirse ralli dahi yapar amaç o değil.Burada bir sorun var,o soruna çözüm aramaya çalışıyorum.Siz ise yazdıklarımın sadece "eğlence" kısmından nem alıp ondan sonra gereksiz duyar kasan birisisiniz.Mantıklı bir cevabınız yoksa yazmak zorunda değilsiniz konuma.Ayrıca sürüş zevki odaklı bir araca elbette binmek isterim,daha iyisine kim binmek istemez ki.Parayı siz verecekseniz yarın ben dahil buradaki çoğu kişiye sürücü odaklı otomobil almanızı bekliyorum :)

Hocam ralli araçlarına yapılıyor, anahtar kelimeleri youtubedan aratıp bulabilirsiniz.

Hatta tam da bu video işe yarayabilir;

Hocam bu kadar profesyonel olmasa da yapılıyor olması beni sevindirdi.Bu hallere düşürmemek için Hyundai'nin yapması gereken tek şey ESP off tuşu koyması idi.:( Aslında koymuşta,ESP kapanabiliyor diye biliyorum ama model yılı ya da benzinli dizel farkı herhalde benim araçta asr tuşuna 5-10 saniye basınca hiçbir tepki vermiyor.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım