Fiat Linea 1.3 Multijet Pop

Herkese merhaba,

Geçen yarıyıl tatilinde Adana-Antep-Urfa turumuz oldu. Tur için Bodrum'dan arabayla gitmek çok anlamsız olcağından ve açıkçası zaman sıkıntısı da olduğundan Adana'ya gidip bir araç kiralama şirketinden Linea kiraladık. Tabiki tercih sebebim az yakan ve ucuz kiralama yapabileceğim bir şeydi. (Suv alma arifesinde olduğumdan Duster'ı çok denemek istedim. Ancak kimsede yoktu.)

Konfor ve Kullanışlılık:

Öncelikle aracın içinde zaten acayip bir kaliteyi kimse beklemiyor yalnız o direksiyon maalesef 2016 model arabaya yakışmıyor. Tamam bu bir filo arabası bunu anlarım. Düşük maliyetle üretiliyor bunu da anlarım ama aynı kategoride bir de 301 gibi bir araç var. İkisini de süren biri olarak 301 resmen bir üst segment demek yanlış olmaz.(Tabi frene bastıığnda durması da gerekiyor 301'in.Binenler bilir 1.6 hdi uçuruyor ama maalesef fren çok zayıf) Neyse Linea'ya dönelim. Linea koltuk konusunda da biraz başarısız. 1050 km yol yaptım ve ciddi yorulmalar yaşadım. Şöyle ki 2012 Suzuki Swift ile Bodrum-İstanbul-Ankara-Bodrum yaptığımda bu kadar yorulmadım...

Bu arada aynaları çok başarılı o kocaman aynalardan arkanızdan ne gelse tamamen görüyorsunuz. Yine aynı şekilde aydınlatma da çok başarılı. Bagaj konusunu açmıyorum bile bizim gibi iki kişilik aile için çooooookkk fazla büyük. İki büyük valiz sığdığında eşimle birbirimize baktık ! Hiç böyle bir arabamız olmamıştı.

Sürüş pozisyonu güzel, hakimiyet yeterli derecede. 100-120 km gibi hızlarda hafif sallanmalar başlıyor yol sesi ile birlikte. 140-160 ise fena ! Diyorki ne olur daha fazla basma... Basarsan ne sana ne bana bir faydası var. Biraz daha zorluyorum ve 180 ! Zaten daha fazla gitmiyor 😜 Bu arada 180 km/s hızla giderken yakıt tüketimi 11 lt olarak göze çarpıyor.

Yakıt Tüketimi:

Aracı teslim aldık ben hem test amaçlı hem de iyi yakıt bulmuşken depoyu Shell görünce doldurdum. Adana şehir merkezinden Antep; oradan da Urfa ve daha sonra tekrar Adana şeklinde şehir içi geziler de dahil toplam 1050 km yol yaptık. Bunun son 150 km si için yeni yakıt almak durumunda kaldık. Yani 1 depo ile geneli şehir dışı karma tüketim 4.3 lt menzil ise 900 km idi.

Açıkçası daha da az yaktırıp 1000 e tamamlamak çok basit olabilirdi. Ancak hem sabırsız sürüş tarzım hem de limitleri görme isteğim üzerine bir de Adana-Urfa otoyolunun dayanılmaz düzlüğü birleşince bence iyi bile sabrettim. 😎

Lastik(Lassa Greenways 185 65 15) :

Açıkçası lastikleri beğendim. Lassa'yı çok beğenirim zaten yıllardır. İki aracımda da zamanında kullandım. Tam benim gibi ilçede oturan(Bodrum'u bilen vardır Survivor bizim sokaklar.) ve azıcık dağ, taş sevenler için bir lastik. Testi Şubat ayında yaptığım ve yazlık lastikle o yolu gezdiğim halde çok şükür ne bir kayma ne bir patinaj durumu söz konusu olmadı. Hatta Adana - Antep arası sağlam bir yağmurda su tahliyesi ve stabil olması beni etkiledi.

Hadi toparlayalım:

Açıkçası bu test bana bir kere daha yeni model, sıfır donanım ve daha fazla piyasası olan bir araç almaktansa; daha dolu ve daha eski ancak çok daha kaliteli bir araba alma fikrini doğrulattı.

Belki de bu sebepten amaaann Duster alırım hem de yeni yeni ohh az da yakar diyen ben gidip 2003 Jeep 3.7 Liberty Renegade aldım... Neden yöneldim-nasıl hesaplar yaptım bunu da
kendi arabamın testinde anlatayım.

Aracın fotoğraflarını da şöyle bırakıyorum:

Not: Aracın yanındaki şahıs zorla kadraja girmiş ve ısırmakla tehdit etmiştir ! 😬

Saygı ve sevgilerimle...

IMG-6139.jpg
IMG-6140.jpg
IMG-6141.jpg
IMG-6142.jpg

Son düzenleme:

UCY

Profesör
29 Kas 2019
265
866
2,195
İstanbul
Marka
Fiat
Ben cam açma-kapama tuşları ile vizyonu nasıl bağladığınızı anlamadım... Yani tuşun yeri bir otomobilin geleceğini mi belirler ?
oda belirler tabi ki.. camı açman için yola bakmaman gerekiyor bırak vizyonu canını tehlikeye atıyorsun ayrıca konu sadece cam açma olayı değil arabanın kalitesi belli.. 301 alan hiç kimse emin olun muhteşem vizyonu için almıyor. ekonomik olması dışında hiç bir artısı yok. aynı şey linea içinde geçerli. vizyon bakımından değerlendirmek daha doğrusu bu arabalarda vizyon aramak bana anlamsız geliyor. ne kadar ekmek o kadar köfte.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Rahatlıkla anlaşılıyor ki Linea'yı hiç beğenmemişsiniz. Buna kimse hiçbir şey diyemez. Hatta çok sevmeme rağmen bana da kendini satın aldırtmayacak bir sürü olumsuz tarafı var. Ama devamında kıyasladığınız araba 301 olunca ister istemez insana bir gülme geliyor. :)
İçinde 5 kişiyle 170 km/h hızda limitini aştığında kontrollü şekilde hafif kaymaya başlayarak viraj alan Linea'yı düşünüyorum; bir de 50'nin üstünde kapanamayan esp'sine rağmen içinde 2 kişiyle 60'la giderken kuru asfaltta kontrolsüz şekilde arkasını savurup esp'yi devreye sokarken traversi kıracak gibi TAAKK diye ses yapıp yine kendini toparlayamayan 301'i düşünüyorum...
Evet, 301'in arkası çok geniş :D Ama size temin ederim ki bunun arka diz ve baş mesafesi ikisinden de başarılı. Vizyon meselesi ¯\_(ツ)_/¯

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
3-4 gün boyunca Linea’da kullandım 301/C-Elysee de kullandım.İkisinin de birbirine avantajı var dezavantajı var. 301 deki motor çok güçlü bir motor Fiat’ın mjetine oranla turbo boşluğu devasa değil yani aracı sadece turbonun yürütmediğini hissediyorsunuz.Yakıt anlamında denemedim ama araların ciddi bir fark olacağını düşünmüyorum.

Bunlar harici Linea da ise çok yumuşak ayarlanmış süspnsiyonlar var ve iç yaşam alanı daha ferah ve geniş hissettiriyor.Koltukları 301’in kinden çok daha rahat.

Kısacası ikisi de fiyat anlamında ve klasman anlamında birbirlerine rakip araçlar önceliğiniz ihtiyaçlarınız hangisiyse ona göre yönelinir dezavantaj-avantajlara göre.

Yol tutuş konusuna gelince de Linea çok yatıyor virajdan viraja atmak isteyeceğiniz bir araç kesinlikle değil ama ESP si şımarırsanız yerinde ve sert bir müdahale ile sizi kurtarıyor, beni kurtardı yalan yok.

301 ise arka tarafı çok kararsız fren esnasında aracın arkası çok huzursuzlaşıyor ama virajlara girip çıkmak hem motor performansından hem de süspansiyonlarından dolayı daha zevkli diyebilirim.

Tipik bir 301 ya da Linea kullanıcısı için yukarıda yazdığım tutuşun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum.İlaç mümessili değilse tabii :D

Ben şu anki halimle ikisi arasında bir tercih yapacak olsam 301’i tercih ederdim orası ayrı.

Son düzenleme:

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
B segmenti sedanlar zaten uzun yol araçları değil amaç uygun fiyata düşük yürütme maliyeti ile şehir içinde ihtiyacı karşılamak. Parası çok olan zaten almaz fakat parasına göre alanları da bence üzmezler gayet yeterli otomobiller diye düşünüyorum.
Ben alacak olsam parçası en ucuz yakıtı en düşük olanı tercihen Yerli olanı alırdım hiçbirinin net üstünlüğü yok artı ve eksileri var o kadar
Daha donanımlı kaliteli fakat eski bir otomobili bunlara tercih etmek bence mantıklı değil çünkü Güvenlik denen bir unsur var canımızı emanet ediyoruz. Güvenli olan örneğin Volvo gibi eski otomobilleri ise yürütmenin zorluğu var kar etmiş olmuyorsunuz aksine daha büyük dert tasa sıkıntı çoğu kişi sanayide vakit geçirmeye alışkın değil.
Ben satıldığı fiyatlarda Linea nın çok bir rakibi olduğunu düşünmüyorum. Ancak 2010 model bir Astra falan olabilir o da zaten çok eski bir otomobil değil

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
Rahatlıkla anlaşılıyor ki Linea'yı hiç beğenmemişsiniz. Buna kimse hiçbir şey diyemez. Hatta çok sevmeme rağmen bana da kendini satın aldırtmayacak bir sürü olumsuz tarafı var. Ama devamında kıyasladığınız araba 301 olunca ister istemez insana bir gülme geliyor. :)
İçinde 5 kişiyle 170 km/h hızda limitini aştığında kontrollü şekilde hafif kaymaya başlayarak viraj alan Linea'yı düşünüyorum; bir de 50'nin üstünde kapanamayan esp'sine rağmen içinde 2 kişiyle 60'la giderken kuru asfaltta kontrolsüz şekilde arkasını savurup esp'yi devreye sokarken traversi kıracak gibi TAAKK diye ses yapıp yine kendini toparlayamayan 301'i düşünüyorum...
Evet, 301'in arkası çok geniş :D Ama size temin ederim ki bunun arka diz ve baş mesafesi ikisinden de başarılı. Vizyon meselesi ¯\_(ツ)_/¯

İlginç ve eğlenceli mesaj için teşekkürler. Ancak kim dünyanın en boş (alt düzey, filo aracı, başlangıç seviyesi...) iki arabasıyla yanlamak isterki; neden bundan bahsettik ?

Ayrıca vizyondan kastımı mesajları dikkatli okusanız iki aracın göğüs farkına yazdığımı görürsünüz. Ben arka diz mesafesi olayını aslında bu paraya araba alabilecek kalabalık aileleri düşündükleri için yazmıştım. Sanırım Yanlış anlaşıldı yazdıklarım.

Ama anladığım kadarıyla ben hariç herkes Linea fanı 😂

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
B segmenti sedanlar zaten uzun yol araçları değil amaç uygun fiyata düşük yürütme maliyeti ile şehir içinde ihtiyacı karşılamak. Parası çok olan zaten almaz fakat parasına göre alanları da bence üzmezler gayet yeterli otomobiller diye düşünüyorum.
Ben alacak olsam parçası en ucuz yakıtı en düşük olanı tercihen Yerli olanı alırdım hiçbirinin net üstünlüğü yok artı ve eksileri var o kadar
Daha donanımlı kaliteli fakat eski bir otomobili bunlara tercih etmek bence mantıklı değil çünkü Güvenlik denen bir unsur var canımızı emanet ediyoruz. Güvenli olan örneğin Volvo gibi eski otomobilleri ise yürütmenin zorluğu var kar etmiş olmuyorsunuz aksine daha büyük dert tasa sıkıntı çoğu kişi sanayide vakit geçirmeye alışkın değil.
Ben satıldığı fiyatlarda Linea nın çok bir rakibi olduğunu düşünmüyorum. Ancak 2010 model bir Astra falan olabilir o da zaten çok eski bir otomobil değil

Yukarıdaki ilan eli yüzü düzgün gerçekten güzel bakıldığı anlaşılan bir linea... Fiyatı görüyorsunuz.

Şimdi bu Linea'nın yerine gerçekten aşağıdakini tercih etmeyip yine de Linea mı alırsınız ?

Güvenli dediğiniz aracın (Linea) bu arada testlerden 0 yıldız alan dünyadaki nadir araçlardan biri olduğunu belirtmek isterim...

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
B sedan herhangi bir aracın güvenlik anlamında 2010 yıllarındaki C segmenti bir araçtan daha güvenli olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi diyecekler metal yorgunluğu, ben de diyeceğim standart donanım :) 10 yıllık bir C segmenti(Astra-Focus-Golf vs vs) her halükarda güncel bir B sedandan daha güvenlidir tartışmak yersiz.

Konu hakkındaki diğer düşüncelerimi daha önceki mesajda paylaştım.

Son düzenleme:

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
B sedan herhangi bir aracın güvenlik anlamında 2010 yıllarındaki C segmenti bir araçtan daha güvenli olduğunu düşünmüyorum.

Şimdi diyecekler metal yorgunluğu, ben de diyeceğim standart donanım :) 10 yıllık bir C segmenti(Astra-Focus-Golf vs vs) her halükarda güncel bir B sedandan daha güvenlidir tartışmak yersiz.

Konu hakkındaki diğer düşüncelerimi daha önceki mesajda paylaştım.

Söylediğim ve anlatmak istediğim ilk mesajda bahsettiğim tamamen budur. Derdimi anlayan birilerinin olduğunu bilmek güzel teşekkürler...

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda

Yukarıdaki ilan eli yüzü düzgün gerçekten güzel bakıldığı anlaşılan bir linea... Fiyatı görüyorsunuz.

Şimdi bu Linea'nın yerine gerçekten aşağıdakini tercih etmeyip yine de Linea mı alırsınız ?

Güvenli dediğiniz aracın (Linea) bu arada testlerden 0 yıldız alan dünyadaki nadir araçlardan biri olduğunu belirtmek isterim...
bu paraya zaten linea almam, lineayı da 1.6 almam. Ucuz olsun diye alacağım lineanın neden en pahalı kombinasyonlarından birini alayım ki? daha bikaç ay önce 1.3 dizelini bu ilandakinden çok daha uyguna aldı @kenblock isterse fiyatını kendi söylesin. Attığınız lineanın fiyatlarında o km civarları 1.3 dizel egealar var, daha düşük km li 1-2 yaşında benzinli egealar var ille fiat üzerinden gideceksek

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
bu paraya zaten linea almam, lineayı da 1.6 almam. Ucuz olsun diye alacağım lineanın neden en pahalı kombinasyonlarından birini alayım ki? daha bikaç ay önce 1.3 dizelini bu ilandakinden çok daha uyguna aldı @kenblock isterse fiyatını kendi söylesin. Attığınız lineanın fiyatlarında o km civarları 1.3 dizel egealar var, daha düşük km li 1-2 yaşında benzinli egealar var ille fiat üzerinden gideceksek

Son fiyatlara azıcık bakarsanız ağır hasarlı 1.3 lerin dahi 50.000 tl ye satıldığını göreceksiniz. ki onların km'si kaç binde bir göz gezdirin. Ayrıca açıkçası fikrimi sorarsanız Egea-Linea-301-C-ellysse nin benim gözümde hiçbir farkı yok. Çünkü sınıfsal bir farkları da yok. Egea yerine ben yine gider eski kasa c segment bakarım.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
  • Haha
Tepkiler: akulkerberkay

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen

Hocam dikkat ederseniz ben zaten mesajımda yerine 10 yaşında C segmenti bir araç örneğin astra vb alınabilir dedim. Benim kastettiğim donanımlı lüks diye 20 yaşında örneğin bir Volvo alınmaz demekti. Yani ben olsam kesinlikle Focus alırım fakat linea alan da yanlış yapıyor diyemeyiz çünkü bu bütçe meselesi. Mevzu sadece alırken verilen para değil onu yürütmesi de var. Türkiyede şuan otomobil fiyatları parça fiyatları kasko sigorta yakıt maliyetleri ortada B segmenti otomobiller gayet doğal. Bir de Linea sizin attığınız kadar pahalı değil 65 e alırsınız o fiyatlarda da masraf çıkarmayacak C segmenti kolay bulunmuyor

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
Hocam dikkat ederseniz ben zaten mesajımda yerine 10 yaşında C segmenti bir araç örneğin astra vb alınabilir dedim. Benim kastettiğim donanımlı lüks diye 20 yaşında örneğin bir Volvo alınmaz demekti. Yani ben olsam kesinlikle Focus alırım fakat linea alan da yanlış yapıyor diyemeyiz çünkü bu bütçe meselesi. Mevzu sadece alırken verilen para değil onu yürütmesi de var. Türkiyede şuan otomobil fiyatları parça fiyatları kasko sigorta yakıt maliyetleri ortada B segmenti otomobiller gayet doğal. Bir de Linea sizin attığınız kadar pahalı değil 65 e alırsınız o fiyatlarda da masraf çıkarmayacak C segmenti kolay bulunmuyor

Saygı duyarım. Yalnız örneğini verdiğim Focus ve Linea'nın masrafları birbirinden senede 2000 tl bile fazla olmaz. Yukarıdaki Focus'tan kısa süre kullandım. Ba<kımlı olduğu sürece sorun çıkaran bir araç değil. Açıkçası mesajım şuydu mevzu çok uzadı.

1. Linea ekmek arabası al işe güce koştur. Para biriktir. Ticaret yap. Ancak orada dur daha fazlası yok. Tıpkı 301 gibi (hala 301'in daha yakışıklı olduğunu düşünüyorum=)

2. Bu aracı binmek için alan ailemle bineceğim gezmeyi severim. Azıcık plastik kalitesi önemlidir diyen benim gibi adam gidip almaz. Senede kredi kartını 2.000 tl daha zorlar gider. Eski kasa Focus alır, Leon alır. Gidip Bravo almaz.

3.Hepiniz haklsınız çünkü zevkler ve renkler tartışılmayacak kadar seksi ve kişiseldir...

Saygı ve Sevgilerimle

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,355
7,196
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Saygı duyarım. Yalnız örneğini verdiğim Focus ve Linea'nın masrafları birbirinden senede 2000 tl bile fazla olmaz. Yukarıdaki Focus'tan kısa süre kullandım. Ba<kımlı olduğu sürece sorun çıkaran bir araç değil. Açıkçası mesajım şuydu mevzu çok uzadı.

1. Linea ekmek arabası al işe güce koştur. Para biriktir. Ticaret yap. Ancak orada dur daha fazlası yok. Tıpkı 301 gibi (hala 301'in daha yakışıklı olduğunu düşünüyorum=)

2. Bu aracı binmek için alan ailemle bineceğim gezmeyi severim. Azıcık plastik kalitesi önemlidir diyen benim gibi adam gidip almaz. Senede kredi kartını 2.000 tl daha zorlar gider. Eski kasa Focus alır, Leon alır. Gidip Bravo almaz.

3.Hepiniz haklsınız çünkü zevkler ve renkler tartışılmayacak kadar seksi ve kişiseldir...

Saygı ve Sevgilerimle
Hocam, bence sizin Fiat'a ön yargınız var. Linea'dan girdiniz oradan Egea'ya oradan da Bravo'ya. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İlginç ve eğlenceli mesaj için teşekkürler. Ancak kim dünyanın en boş (alt düzey, filo aracı, başlangıç seviyesi...) iki arabasıyla yanlamak isterki; neden bundan bahsettik ?

Ayrıca vizyondan kastımı mesajları dikkatli okusanız iki aracın göğüs farkına yazdığımı görürsünüz. Ben arka diz mesafesi olayını aslında bu paraya araba alabilecek kalabalık aileleri düşündükleri için yazmıştım. Sanırım Yanlış anlaşıldı yazdıklarım.

Ama anladığım kadarıyla ben hariç herkes Linea fanı 😂
Kimse yanlamak istemez. Verdiğim örneklerde Linea'nın limitinin gerçekten çoğu sürücünün limitinden daha yüksek olduğunu deneyimlemiştim. 301'in ise sürücünün inisiyatifi dışında yanladığını görmüştüm. Sürücü yanlamak isterse direk spin atar, belki takla bile atar denemek lazım :D

Linea'nın o fiyatlara satılmaya çalışılmasındaki tek etken yürütme maliyeti. Araba kesinlikle o paraları hak etmiyor.
Ama siz yine de Şehitkamil'den filan örnek araç bile bakmayın derim. Çok fazla şaibeli araba var, bir de kötü bir piyasası var. Şöyle ki: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/...zalarini-soyleyen-eksperi-oldurdu-280577h.htm

Linea'nın 0 yıldız aldığı tamamen gerçek dışı, o teste girmedi bile. Bahsettiğiniz araç -bence Linea'dan daha sağlam olan- Punto'ydu. O da piyasaya çıktığı zamanlarda aynı teste girip 5 yıldız almıştı. Bugün "aaabi alman yaa sonuçta 5 yıldızlı güvenli" diye bindiğimiz Golf V gibi araçların seviyesine tekabül ediyor. Punto'nun o teste sokulma amacı da, eski araçların zamanının en güvenlileri olsa bile bugünkü araçların yanına yaklaşamayacağını göstermek amacıyla yapılmış bir uygulamaydı.

Buyrun bu da kaynak: https://www.euroncap.com/tr/results/fiat/grande-punto/15665
Bu da aynı kasanın 12 yıl sonraki testlerden aldığı sonuç: https://www.euroncap.com/tr/results/fiat/punto/29849

Yani değişen araba değil, testlerin standardı. Fiat'a sallamak isteyen herkes kendine göre anlayıp çevresine o şekilde çarpıtarak anlattı. Bu konu vesilesiyle Punto'nun NCAP notuna bir kez daha açıklık getireyim dedim. :)

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
Hocam, bence sizin Fiat'a ön yargınız var. Linea'dan girdiniz oradan Egea'ya oradan da Bravo'ya. :)

Haksız mıyım ama bir tarafta Leon bir tarafta Focus gönül kaymaz Bravo'ya 😬

Aslında Fiat'ı severim 6 yıl kadar babamda 1.9 dizel Doblo vardı. Sıfır aldık hiç sorun yaşamadık. Tam dediğim gibi para kazandıran arabadır. Hatta sağa sola atacak param olsa bir 500 alır koyarım garaja. Ya da 4x4 Panda =) Ama bu tartışmasını yaptıklarımız değil...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Haksız mıyım ama bir tarafta Leon bir tarafta Focus gönül kaymaz Bravo'ya 😬

Aslında Fiat'ı severim 6 yıl kadar babamda 1.9 dizel Doblo vardı. Sıfır aldık hiç sorun yaşamadık. Tam dediğim gibi para kazandıran arabadır. Hatta sağa sola atacak param olsa bir 500 alır koyarım garaja. Ya da 4x4 Panda =) Ama bu tartışmasını yaptıklarımız değil...
Hocam Mk2 Leon'la Focus'un Linea ile aynı seviyede temiz örneklerini yine Linea parasına gösterin de millet gitsin alsın :') Patlamadan fiyatı düşmüyor.

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
Kimse yanlamak istemez. Verdiğim örneklerde Linea'nın limitinin gerçekten çoğu sürücünün limitinden daha yüksek olduğunu deneyimlemiştim. 301'in ise sürücünün inisiyatifi dışında yanladığını görmüştüm. Sürücü yanlamak isterse direk spin atar, belki takla bile atar denemek lazım :D

Linea'nın o fiyatlara satılmaya çalışılmasındaki tek etken yürütme maliyeti. Araba kesinlikle o paraları hak etmiyor.
Ama siz yine de Şehitkamil'den filan örnek araç bile bakmayın derim. Çok fazla şaibeli araba var, bir de kötü bir piyasası var. Şöyle ki: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/...zalarini-soyleyen-eksperi-oldurdu-280577h.htm

Linea'nın 0 yıldız aldığı tamamen gerçek dışı, o teste girmedi bile. Bahsettiğiniz araç -bence Linea'dan daha sağlam olan- Punto'ydu. O da piyasaya çıktığı zamanlarda aynı teste girip 5 yıldız almıştı. Bugün "aaabi alman yaa sonuçta 5 yıldızlı güvenli" diye bindiğimiz Golf V gibi araçların seviyesine tekabül ediyor. Punto'nun o teste sokulma amacı da, eski araçların zamanının en güvenlileri olsa bile bugünkü araçların yanına yaklaşamayacağını göstermek amacıyla yapılmış bir uygulamaydı.

Buyrun bu da kaynak: https://www.euroncap.com/tr/results/fiat/grande-punto/15665
Bu da aynı kasanın 12 yıl sonraki testlerden aldığı sonuç: https://www.euroncap.com/tr/results/fiat/punto/29849

Yani değişen araba değil, testlerin standardı. Fiat'a sallamak isteyen herkes kendine göre anlayıp çevresine o şekilde çarpıtarak anlattı. Bu konu vesilesiyle Punto'nun NCAP notuna bir kez daha açıklık getireyim dedim. :)

301'in durmadığına zaten ben de değindim. Yaşadım aynı sorunu test ederken.

Bu arada aynı testler Giuiletta'ya da yapılıyor ama o 3 yıldızla devam ediyor. Aslında söylediğim bu işte Giuiletta Giuiletta olmaktan bir şey kaybetmiyor lakin Punto için aynı şeyleri söyleyemiyoruz. O sebeple eski ama sağlam araba demiştim....

Son düzenleme:

akulkerberkay

Berkay Akülker
Profesör
9 Şub 2019
141
205
1,185
34
Kırklareli
Marka
Audi
Hocam Mk2 Leon'la Focus'un Linea ile aynı seviyede temiz örneklerini yine Linea parasına gösterin de millet gitsin alsın :') Patlamadan fiyatı düşmüyor.

Bir sürü var bu bir tanesi sadece... Bu arada Şehit kamilde düzgün esnaflar vardır. İçiniz rahat olsun dolandırıcı her yerde var...

• Üzgün
Tepkiler: bt
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım