KAPALI 0 araçların 5 yıllık toplam maliyetleri hakkında!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozkansem

Takipçi
28 Haz 2019
1
0
10
33
Marka
Yok
Arkadaşlar merhaba,

Sıfır araç almak istiyorum, iki araç arasında kaldım:

- Opel Corsa 2019 - 1,4 90 HP Otomatik
- Ford Fiesta - 1.0 L Ecoboost

İki aracın da baz versiyonlarına bakıyorum bütçemden dolayı. Aracın 5 yıllık maliyetleri nelerdir? Servis , bakım , kasko vs gibi değerleri nasıl karşılaştırabilirim? Aracımın değeri satış sırasında ( Örneğin 3 yıl sonra ) ne kadar düşer , nasıl hesaplayabilirim?

Yardımlarınızı rica ederim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Corsa yeni kasası geldi mi acaba gelmediyse fiesta alın geldiyse yeni kasa corsa olabilir elbette

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Kar edeyim derdiyle araca binerseniz hata olur. Minimum zarar etmeyi ise herkes ister o ayri.
Maliyet hesabinda yilda yapacaginiz km yi bilmiyoruz. Kasko olayi ayni yerden fiyat aldiginizda ehliyet gecmisinize gore fiyatlanir muhtemel benzer cikacaktir. Mtv fiesta da daha dusuk cikar.

İki aracinda ikinci eli kotu degil bu arada.

Sahsi fikrim..
Fiestayi gorsel olarak daha cok begendigim halde dusuk hacim motoru sebebiyle secmezdim.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Arkadaşlar merhaba,

İki aracın da baz versiyonlarına bakıyorum bütçemden dolayı. Aracın 5 yıllık maliyetleri nelerdir? Servis , bakım , kasko vs gibi değerleri nasıl karşılaştırabilirim? Aracımın değeri satış sırasında ( Örneğin 3 yıl sonra ) ne kadar düşer , nasıl hesaplayabilirim?

Öyle direkt bakabileceğiniz bir yer yok bildiğim kadarıyla. İnternette ilgilendiğiniz araçların şimdiki fiyatları ile üç yıl önceki fiyatlarını ve aynı motor-donanımdaki (eğer varsa) 3-5 yaşındaki araçlara bakıp fikir edinebilirsiniz.

Fiesta'yı bilmiyorum ancak Corsa tüketim olarak az olmayacak buna emin olabilirsiniz. Güncel bir çok benzinli-otomatik C sınıfı aracı geçiyor tüketimiyle. Servis, bakım fiyatları için yine internetteki kullanıcı yorumlarından faydalanmanız gerekecek. Aracın kasko değeri için https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 bu adresten sorgulama yapabilirsiniz. Kasko değeri derken "ne kadara kasko yaptırırım"ı soruyorsanız bunun için sigorta şirketleriyle görüşmeniz gerekiyor, kişisel bilgilerde önemli çünkü çıkacak fiyatta.

Araba her zaman zarar ettiren yatırımdır

Araba yatırım enstrümanı değil, maldır. İkinci elde diğer mallar kadar değer kaybetmemesi bu gerçeği değiştirmez.

Bedirhan

Reis
Yönetici
Admin
Destekçi
8 Eyl 2016
6,278
21,696
5,320
26
Avcılar-Darıca
Yarın bile fiyatların ne olacağı belli değilken 5 yıllık bir maliyet çıkarmak enteresan olur. Zamanında bir abimiz çok takardı böyle şeylere incelemenizi öneririm.
24572_bf2e83548e3234d2015be12eda8a41e1.png

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Opel corsa hem yakıt masrafıyla hem de vergi diliminden dolayı daha masraflı olacaktır. Fakat şanzımanına kolay kolay bişey olmaz.
Ilk 5 yıl içinde tüvtürk muayenesi yaptırmanız ve garanti kapsamında kalması için yetkili servis tercih etmeniz gerekecek bunlar da ek bir masraf olarak görülebilir.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,187
5,720
çanakkale
Marka
Renault
100 bin liralık bir arabanın hızlı bir maliyet analizi yapayım size.
900 vergi(düşük hacim)
1000 sigorta
1000 bakım
1500 kasko
10 bin km bindiğinizi corsa için diyorum 8 litre yaktığını düşünelim.8x6.8=Km başı 54.4 kuruş.
5440 lira benzin parası toplayalım.
109800 bunu banka faizine yatırsanız yüzde 23 den stopaj düşünce getiriniz 19.8 civarı olucaktır.
Yıkama masrafı arabama şu kokuyu alayım da 200 diyorumki(muhtemelen çok daha fazla çünkü hgs var daha detailing var)
110000.bir senede cebinizden çıkan para.peki bu para cebinizden çıkmasa vadeliye girse yıl sonu aşağı yukarı elinizde olucak para
131780.
Şanslı olduğunuz konu(buna şans demek de ayıp ama) aldığınız aracı 105 e satabildiniz diyelim ki corsa da bu bence pek mümkün değil.
Bir senelik net zararınız 26 bin tl civarı olur.

Kutay Altunordu

Profesör
8 Eyl 2016
78
72
1,060
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ne alırsanız alın otomobil paranızın üstüne para koymaz. Türk lirası cinsinden zarar etmediğinizi görsenizde döviz karşısında paranız eriyecek. Siz misal bugun 100 bin liraya fiesta alın 3 sene sonra 110 bin liraya satın 10 bin lira kar elde ettim dersiniz ama bugun mesela 130 bine alacağınız focus da 3 sene sonra 140 150 bin lira edecek.Cebinize giren fazla para misliyle geri çıkıyor o yüzden zarar edermiyim kar edermiyim konularına hiç girmeden gönlünüzden geçen aracı tercih edip binin derim yoksa bu işin içinden çıkılmaz. 2 sene önce 45 e sattıgımız 2010 dizel focus bugun 55 den asağı verilmiyor yani ortada kar yok gelen para giden parayı dengeleyemiyor bile

Oronra

Asfalt Kurutucu
24 May 2019
169
78
510
44
Marka
Honda
Aynen oyle, araci aldigindaki turk lirasi degerini dovize cevir misal 10k dolar. 3 yik sonra sattigin zaman 10k dolar karsiliginda satis yapamiyorsun.
Ozetle parayi dovize baglayin otobuse binelim :)

lozlevent

Levent
Profesör
9 Mar 2017
582
844
1,820
Marka
Ford
Hiç bir şekilde size doğru sonuç çıkarmayacaktır. (1 yıllık varsayılıp yaklaşık tutarları arkadaşlar paylaşmış zaten)
Benim tavsiyem, paranızın bir kısmı ile yatırım yapın ya da hiç otomobil almayın.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar merhaba,

İki aracın da giderleri birbirine denk olacaktır. Aralarındaki tek fark 2. ellerinde olacaktır. Corsa E diğer jenerasyonlarının tersine yıllardır piyasada olmasına ve uygun fiyatlarına rağmen hiç tutulmadı. Çünkü prestijini yerle bir eden donanım kısıntıları yapılmış. İnsanlar hala Corsa D tercih edebiliyor, bir geliştirme sunamadı. Fiesta da tutulmadı ama onun sebebi tam piyasaya girdiği dönemde kura bağlı olarak fırlayan fiyatlar ve sınıfına göre yüksek kalınca müşterisini C sınıfına kaptırması. İkinci el piyasasını düşünecek olursanız Fiesta öneririm. Model sayısını ikiye indirdiğinize göre araçları enine boyuna incelemişsiniz, o yüzden geri kalan her şey sizin kişisel tercihinize bakar.

Tatarzapata

Asfalt Kurutucu
19 Şub 2019
109
79
585
37
Marka
Audi
Şahsen 0 araba almak şu anda mantık işi değil hele hele ötv nin 15 puanlık indirimi yeni bitmişken 100bin bandında arabanın sırf o vergi diliminden dahi 17bin tl zamlandığını düşünürsek bana 0 almak mantıksız geliyor. Aldığınız 0 aracın garantisi bozulmasın diye yetkili servise gideceksiniz o da normal bir servisten 2 kat fiyat çekecek bence iyi bir piyasa araştırması yapın bu araçların 0 larını almaktansa 2. el premium araç bile alınabilir belki biraz abartıyorum ama konfor olarak çok daha yüksek verim alabileceğiniz temiz bir araç bulunabilir.

wagnerfrost

Senkromeççi
3 Tem 2019
7
5
70
39
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar merhaba,

Kullanım maliyetleriyle ilgili olarak şöyle bir şeye rastladım Video bir incele istersen, faydası olabilir.

emre16

Panpa
8 Eyl 2016
1,607
4,922
4,070
28
Aydın / Bursa
Marka
Renault
Ben kullanım maliyetleri bir yana bırakarak aracın başına gelecek ekstra sorunlarında göz önünde tutulmasını isterim ufak tefek kazalar , hasarlardan oluşan masraflarda artık az buz değil hiç bir aracın parçası ucuz değil her şeyi kaskodan halledilse bile ileride tramer olarak geri dönecektir bunlarda bildiğiniz gibi satışta etken durumlar ben al satın hızlı olması dışında çevremde arabadan net kar yapan biri görmedim.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Klasikler dışında bindiğimiz standart arabalar dünyanın hiçbir yerinde para kazandıran bir yatırım aracı değildir. Sadece bizim para birimimiz ve ekonomimiz dolayısıyla kazandırıyormuş gibi duruyor. Ha derseniz ben faiz ile kazanmak istemiyorum kafamı da yatırımla yormak istemiyorum, bazı arabalar hem binerken hem paranızı biraz korur

sleepingawake

Asfalt Kurutucu
22 Nis 2019
58
44
520
Marka
Honda
Reel değerin ne olduğunu çoğu kişi bilmediği için para kazandığını düşünüyor, oysa enflasyon yüksek ülkelerde paranızı katlamazsanız hep zarar edersiniz. Örnekle açıklayayım.

2010 yılındı aldığımız sıfır Honda Civic 45.000 tl, kur 1,5'ten 30.000$ gibi bir fiyat ediyordu. Bugün satmaya kalkarsak 70.000 Tl gibi bir rakam çıkabilir ve bunu kar sananlar olabilir, oysa dolar olarak bakarsak elbette belli miktarda zarar var. 70.000/5,6 12,500$ ediyor, yani yaklaşık paramızın 2/3'ü gitmiş durumda yani 30.000$'da 17,500$'lık zararda oluyorsunuz, dolardaki enflasyonu da gözardı etmeyin. Klasik dışında hiç bir araba kar ettiremez Toprak Bey'in de bahsettiği gibi.

Diğer bir konu parasını faize yatıran kişi kaybetmeti göze almıştır, çünkü faiz hiç bir zaman enflasyondan fazla getiri yapmaz. Paranız artıyor sanarsanız da aslında paranız azalmaktadır. Bu hesabı 2010 yılında dolarda duran parayı, o sürede faizde duran parayla kıyasladım, faizdeki para dolara karşı zarar etti. Bu tabloya göre paranız faizde kalırsa o parayla aynı arabayı alamıyorsunuz. Parası değer kaybeden ülkelerde alım gücü hep düşer.
faiz.JPG

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım