14 yaşında araca 86 bin TL verir misiniz?

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
440
1,427
2,645
Marka
Ford
Bu ara kredi fazileri düşük diye çevremde bir çok kişi araba almaya niyetlendi ve benden tavsiye istediler. Bütçesi 60-70 arası olan bir arkadaşıma araç bakarken aklıma 2010 yılında 24.500Tl ye satmış olduğumuz Corolla 1.6vvti araç geldi. Kendi kendime daha sitenin corolla segmentine girmeden önce düşünüyordum. Sonuçta 2005-2006 model benzinli araç olsa olsa 50-60 arası birşey olur temizi dedim. Bir de ne göreyim ? 1.6 benzinli 2003-2007 arası aracın piyasasını 85-90 arasına çıkarmışlar. Ya akıl var mantık var 75-80'e 2008-2009 dizel araçlar var C segmenti. Bu aracın ederi gerçekten bu mudur ? Tamam piyasa kafayı yemiş durumda ama şuan ben bu paraya çok rahat bundan 1-2 yaş daha genç dizel focus bile bulabilirim. Donanım olarak daha zengin olur.

Son düzenleme:

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,808
2,080
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Bence marka/model üzerinden örneklendirmeye hiç gerek yok.Zaten hiçbir aracın ederi bu seviyeler değil.

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
440
1,427
2,645
Marka
Ford
Bence marka/model üzerinden örneklendirmeye hiç gerek yok.Zaten hiçbir aracın ederi bu seviyeler değil.

Bu konuda hemfikiriz fakat şuan ki piyasada bile araçların yaşı-yakıt türü vb konularda aralarında belirli bir düzen olmalı diye düşünüyorum. Aslında dikkat çekmek istediğim konu milletin kafasına göre fiyat çektiği.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,808
2,080
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Kesinlikle haklısınız.Dediğiniz gibi bu durum aynı model aynı paket araçlarda bile olabiliyor.X araç aynı paket 2 yaş daha yaşlı olmasına ve hiçbir farklılık olmamasına rağmen daha pahalıya ilana koyuluyor.İşte olur da alıcı aceleci davranır ve araştırma yapmadan dalarsa ilana satarım diye düşünüyorlar herhalde.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Çok basit ALMAYACAKSIN. Serbest piyasa böyle bir şey almazsan fiyat illaki inecek.

Şuan belli model ve marka araçların fiyatları ekstra şişiyor. Marka aracını 0 satarken diğer markalardan uyguna satıyor 2.elde alan sahibi rakiplerinden daha pahalıya satmak istiyor. Bunun adı malına Aşık olmak. Çözüm ise basit ALMAMAK.

İllaki paraya ihtiyacı olan satmak isteyen çıkacak o zaman ederi neyse yazacak satılacak piyasa otomatik düşecek. Şurada az kaldı. Faizler biraz daha insin yada devlet ÖTV indirimi vs açıklasın piyasa ters düz olacak. 2019 da 0km Corolla Vision 103 den satıldı 103. Dolar arttı hadi 130 Olsun. 0km otomobil 130-140 olursa bakalım o zaman ne yapacaklar.
Benim şuan otomobil ihtiyacım yok. Olsaydı Kesinlikle 0km yada yakın almaya çalışırdım zira model düştükçe F/P oranı da düşmeye başlıyor. En mantıklısı paran varsa Yüksek Model

Bu piyasa 1980-2000 piyasası gibi. O yıllarda Dolar her 3 ayda bir Tavan yaptığı için Piyasa diye bir şey yoktu. Fakat yine de İnsanlar bu kadar acımasız olamıyordu çünkü İlan siteleri de yoktu. Şimdi de Dolar ve Fiyatlar sürekli artacak beklentisi oluştuğundan herkes 1 yıl sonrayı fiyatlamaya çalışıyor durum bu. Fakat uzun sürmez

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Arabanin ederini gectim bu tip araclara bu fiyatlari isteyen kisilere para kazandirirsam kendi kendime hirslanirim. O yuzden almam, hatta almak isteyene karismam ama tavsiye niteliginde vazgecirmeye calisirim ki bu araclara bu fiyatlari isteyenler para falan kazanamasin.

2015'te 75 bin liraya aldigim 1.6 tdci titanium focus 100 bin km'ye geldi. 2 sene evvel 90 bin lira olan 2.el fiyati suan 130 - 150 bin lira arasinda seyir ediyor. Ayiptir. Yarin bir gun paraya ihtiyacim olsa kendi aracimi bile bu fiyattan ilana koymaya utanirdim.

Son düzenleme:

BorgaXxX

Panpa
29 Ocak 2017
440
1,427
2,645
Marka
Ford
Bekleyebilecek olan, acil ihtiyacı olmayan almamalı. Fakat Korona nedeniyle toplu taşımaya binmek istemeyen, iş değiştirmesi nedeni ile başka uzak bir yere taşınıp merkeze inebilmek için araca ihtiyacı olan arkadaşlarım var etrafımda. Bu tarz ihtiyaç nedeni ile araba almak zorunda kalan insanlar ne yazık ki var. Bu ortamda doğru aracı seçebilmek gerçekten samanlıkta iğne aramaktan farksız. Allah yardımcımız olsun.

Son düzenleme:

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Tek başına piyasaya direnmek çok saçma, ben almam gider bir galerici alır, al-satçı alır,(ki bu adamlardan piyasada tonla var) 3-5₺ fazlasına satar hoop geçmiş olsun.Beklediğimle kalırım 86 olmaz 90 olur :)

ÖTV’nin gelip gelmeyeceği de belli değil, kredi faizleri indi sadece.

İmkan varsa fazla para koyup yüksek model araçlara yönelmekte fayda var, imkan yoksa da sırf yüksek model diye de teneke parçalarına(marka model kastetmiyorum, ama hepimiz ne tür arabalardan bahsettiğimizi az buçuk biliyoruz) binmenin de manasını görmüyorum.

Kısacası belli şartlar altında alırım, ama bu tabii Corolla olmazdı orası ayrı, daha çok hastası olduğum hayalini kurduğum eski bir araca o parayı vermeyi uygun görürdüm.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu ara kredi fazileri düşük diye çevremde bir çok kişi araba almaya niyetlendi ve benden tavsiye istediler. Bütçesi 60-70 arası olan bir arkadaşıma araç bakarken aklıma 2010 yılında 24.500Tl ye satmış olduğumuz Corolla 1.6vvti araç geldi. Kendi kendime daha sitenin corolla segmentine girmeden önce düşünüyordum. Sonuçta 2005-2006 model benzinli araç olsa olsa 50-60 arası birşey olur temizi dedim. Bir de ne göreyim ? 1.6 benzinli 2003-2007 arası aracın piyasasını 85-90 arasına çıkarmışlar. Ya akıl var mantık var 75-80'e 2008-2009 dizel araçlar var C segmenti. Bu aracın ederi gerçekten bu mudur ? Tamam piyasa kafayı yemiş durumda ama şuan ben bu paraya çok rahat bundan 1-2 yaş daha genç dizel focus bile bulabilirim. Donanım olarak daha zengin olur.

Attığınız ilanlar fahiş fiyatlı. Bu fiyatlara e140 kasalar var. 2-3 hafta kadar önce bir tanıdığım 89 bin liraya 53 bin kmde 2011 (makyajlı kasa) 1.6 otomatik Auris aldı elegant donanım.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bu piyasa şartlarında verilecek araba var verilmeyecek araba var,ama bu linktekiler kesinlikle verilecek araçlar değil bana kalırsa.Bu kasa Corolla'yı ayrı bir sevmem zaten,o da ayrı konu.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Ötv gelse ne olucak arkadaşlar allah için. Bayiler zaten şuan fiyatları 20 25 bin yukarı çekti. %50 ötv gelse 1.0 tsi polonun ötvsi 40bin küsürlerde, 20 bin tl indirim olucak. Yani zamlanmadan önceki fiyatlarına geri gelicek arabalar bizim halkta oooo ötv indirimi gelmiş koş bayiye gidip yine dızlanacak. İlanlardaki araçlara yorum yapmıyorum bu paraya dediğin gibi c segmenti dizel bulabilirsin.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,061
3
15,315
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Ötv gelse ne olucak arkadaşlar allah için. Bayiler zaten şuan fiyatları 20 25 bin yukarı çekti. %50 ötv gelse 1.0 tsi polonun ötvsi 40bin küsürlerde, 20 bin tl indirim olucak. Yani zamlanmadan önceki fiyatlarına geri gelicek arabalar bizim halkta oooo ötv indirimi gelmiş koş bayiye gidip yine dızlanacak. İlanlardaki araçlara yorum yapmıyorum bu paraya dediğin gibi c segmenti dizel bulabilirsin.
Ya zaten gelmeyecek bir indirim için konuşuyoruz bu bir, ikincisi gelse de bu sefer bayiler fiyatları artıracaktır mutlaka para kazanabilmek için. Zaten otomobil fiyatlarının bugün bu seviyeye gelmesinin bir sebebi eğer vergilerse, diğeride kurdur. Kur düşmediği sürece yurtdışından gelen araçlarda yeterli miktarda fiyat düşüşü göremeyiz.

mrtkap

Profesör
8 Ara 2017
894
1,631
2,320
İst.
Marka
Ford
Bu yaris bu fiyatken ben insanları yargılayamam :

90 liraya geçen gün otm sol hb sattılar boyasızda değildi, zira ortaköyden ilana çıkan araçlarında hepsi satılıyor piyasaya referans oldular.
Yılbaşında değişim için kendi arabama 54 yazdığımda bu forumda bi kaç zat laga lüga yapmıştı iyi ki yapmışlar şimdi pert kayıtlılarını bulabilirler.

Son düzenleme:

shagy

shagy shay
Düz Yol Gazcısı
11 Haz 2020
18
13
145
29
istanbul
Tek başına piyasaya direnmek çok saçma, ben almam gider bir galerici alır, al-satçı alır,(ki bu adamlardan piyasada tonla var) 3-5₺ fazlasına satar hoop geçmiş olsun.Beklediğimle kalırım 86 olmaz 90 olur :)

ÖTV’nin gelip gelmeyeceği de belli değil, kredi faizleri indi sadece.

İmkan varsa fazla para koyup yüksek model araçlara yönelmekte fayda var, imkan yoksa da sırf yüksek model diye de teneke parçalarına(marka model kastetmiyorum, ama hepimiz ne tür arabalardan bahsettiğimizi az buçuk biliyoruz) binmenin de manasını görmüyorum.

Kısacası belli şartlar altında alırım, ama bu tabii Corolla olmazdı orası ayrı, daha çok hastası olduğum hayalini kurduğum eski bir araca o parayı vermeyi uygun görürdüm.
mazda Lantis gibi mesela :D nerden çıktı bu shagy yine yahu? :D

• Haha
Tepkiler: Mt.Akina

shagy

shagy shay
Düz Yol Gazcısı
11 Haz 2020
18
13
145
29
istanbul
Forumda, eş, dost, akraba, arkadaş... Herkes aynı dertten muzdarip. Keşke sadece araba pazarlarında görülse bu işler, keşke bu kadar birbirlerinden haberi olmasa satıcıların. Bu serbest piyasa değil, bu resmen karaborsa!

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım