1995 Model BMW E34 520İ Alırken dikkat edilmesi gerekenler

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Çok yakın bir zaman içerisinde 1995 model E34 520İ satın alacağım. İlk önce belirtmek isterim ki almamın amacı hani 25.000TL vereyimde BMW'ye binmiş olayım değil, tamamen E34 kasanın hastasıyım bir kere kullanmak nasip oldu o gün bu gündür hastayım. Aracı ayda bir bilemediniz iki ayda bir uzun yola çıkaracağım oda en fazla 250KM'lik bir yol. Günlük ise çoğu zaman yatıcak aktif olarak sadece hafta sonları kullanacağım. Gerekirse normal bir günde de kullanacağım.

Sizlere asıl sorum ise şuan piyasa da satılan E34'lerin çoğunun yıpranmış olması. Ha arada dışarıdan baya temiz olanları var ama benim için önemli olan motor kısmı diğer kısımları bir şekilde hallederim. Aracın yedek parça fiyatlarını da baya araştırdım bana makul geldi çoğu araba ile aynı seviye de.

Aracın yanına gittim kaputu kaldırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim, aracın içinde ki hangi aksamları kontrol etmeliyim gibi soruların cevaplarını beklemekteyim.

@berkayoz Müsait olunca bir yorumda bulunursanız sevinirim ve arabayı aldıktan sonra İstanbul'da hangi servise götürmemi tavsiye edersiniz.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
İyi günler aramıza hoşgeldin. Yazıyı okurken sanki kendim yazmışım gibi hissettim ve mutlu oldum. Ben de hastası olduğum e34 kasaya bu yıl kavuştum.
Çok uzun süre ikinci el ilanlarını takip ettim. Nadir de olsa arada temiz ve fiyatı şişirilmemiş e34 bulmak mümkün oluyor. En azından 3 serilerine göre şansın daha yüksek olacaktır. İçine sinecek aracı beklemeni öneririm.
Alırken dikkat edilecek hususlara gelirsek; önce motoru iyice bir dinlemeni öneririm. Titreşimsiz ve düzenli çalışmaşı sağlıklı olduğuna işarettir. Beğendiğiniz araçla test sürüşüne çıkın. Bmw ustasına mutlaka gösterin sonuçta 25 yıllık bir araç almış olacaksınız. Fan termiği, hava akışmetre, krank sensöründen kronik arıza verdiğini biliyorum. Parça tedariği ve fiyatları konusunda sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum fakat işçiliği zor ve masraflı bir araba.
Ben aldıktan sonra araca aks tamiri, şaft takozu değişimi yaptırdım, krank sensörü arıza verdi onu yaptırdırdım yağını suyunu değiştirdim. Sırada baskı balata değişimi var. Şimdilik bu şekilde.. Sormak istediğin başka bir şey varsa yardımcı olmaya çalışırım.

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Hay Allah sizden razı olsun Mete Bey.

Size durumu şöyle iza edeyim araba için 25.000TL bütçe ayırdım ama bunu 30.000TL'ye kadar esnetme şansım var. Ek olarak arabayı aldıktan sonra aracın termik, termostatını orjinali ile değiştireceğim (BEHR Marka) ve arabanın çıkarabilecek masrafları içinde ek olarak 7.000TL bütçe ayırdım. Arabanın soğutma kısmının sorup soruşturduğum kadarıyla ciddi manada önemli olduğunu anladım. Aktif olarak her gün ilanları takip ediyorum tam bir aydır araştırma içindeyim hala daha araştırmaya devam ediyorum.

Bazı ilanlar da araba sahipleri arabanın motoru üstüne çay bardağı koymuş ve rolantide çalışırken ne kadar titreşimsiz olduğunu kanıtlamış. Bu iyiye işaret gibi geldi bana. Parça konusunda forumlarda çok abartılmış pahalı diye ama tek tek bütün parça fiyatlarını araştırdım bana pek abartıldığı kadar pahalı gelmedi.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Rica ederim ne demek..
Umarım temiz kullanılmış bir araç bulabilirsiniz. Sahibinin profili bu konuda ipucu verecektir. Hor kullanılmamış bir araç olduktan sonra üzmez diye tahmin ediyorum.
Soğutma sistemindeki hayati parçalarda arıza ihtimali olduğu için dediğiniz gibi dikkatli olmakta fayda var ancak termik ve termostatın sağlam olup olmadığını kontrol etmenin yolları var diye biliyorum. Ben aracımda değiştirmedim.
Test ederken müsait bir yolda devir çevirip vanosu da kontrol edebilirsiniz.
Bütçeniz hem araç için hem ek masraflar için rahat yeterli olur diye düşünüyorum.
Aracı aldıktan sonra benzin filtresini mahle kl9 ile yenileyebilirsiniz. Parçacı ama o reno filtresi diyip e39 filtresi verebilir, aldanmayın. Ben 4. seferde doğru filtreyi bulabildiğim için yazmak istedim.
Motor mekanik parçalarında öyle anormal fiyatlandırılmış bir parçayla karşılaşmadım ben şahsen.:D

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Bir söz var milleti kandıran bmw Audi gibi araçlar 200 bin km den sonra açılmaya başlıyormuş :) eski arabaya her zaman dikkat et istersen porche olsun km’si yüksek modeli dusukse her an patlamaya hazır bombadır

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Sahibinden de favorilerim de var bu araç takip ediyorum. Baktığınız için teşekkür ederim. Ama 1993 model olan ve ikinci sahibinin 16 yıl kullandığı, üçüncü sahibinide kullandığı bir arabanın 126.000 KM'de olması bana garip geldi. Büyük ihtimal düşürülmüş. Ek olarak fotoğraflar da uyuşmazlık var birinde sol ön de hasar gibi birşey barken diğer fotoğrafta yok, bazı fotoğraflar da jant kapağı faklı, resimler biraz sıkıntılı geldi bana.

Son düzenleme:

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Bir söz var milleti kandıran bmw Audi gibi araçlar 200 bin km den sonra açılmaya başlıyormuş :) eski arabaya her zaman dikkat et istersen porche olsun km’si yüksek modeli dusukse her an patlamaya hazır bombadır
Yorumunuza kısmen katılıyorum. Evet belli bir yaşı ve KM'yi aşmış araç başa bela olabilir. Ama temiz kullanılmış bakımlı bir araba yaşı ne olursa bence kullabilabilir. Malum sitede 700.000KM'yi devirmiş Mersolar var' 500.000 aşmış BMW gördüm. Bizzat gördüğüm ise 88 Taunustu.

grandgrand

Asfalt Kurutucu
15 Haz 2018
58
-7
520
Birde bu 95 model arabaları alıp bir araba parası kadar dışına masraf yapanlar var neymiş güzel gözüksün göze hitap etsin diye ama dışarıdan baktığın zaman istersen iki ara parası masraf et dışarıdaki insanlar eski yürüyen tabut diyor yanı ne masraf yaparsan yap değişmiyor

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,915
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Birde bu 95 model arabaları alıp bir araba parası kadar dışına masraf yapanlar var neymiş güzel gözüksün göze hitap etsin diye ama dışarıdan baktığın zaman istersen iki ara parası masraf et dışarıdaki insanlar eski yürüyen tabut diyor yanı ne masraf yaparsan yap değişmiyor
Dizel otomatik 25 bin hava yastıklı arabalarınla mutluluklar insanların zevkine bu kadar pisçe burun uzatmana izin vermeyeceğim.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,066
6,944
5,020
github.com
Marka
BMW
images (45).jpeg

TBlackeye

Asfalt Kurutucu
10 Ara 2017
35
167
735
28
Ankara
Sahibinden de favorilerim de var bu araç takip ediyorum. Baktığınız için teşekkür ederim. Ama 1993 model olan ve ikinci sahibinin 16 yıl kullandığı, üçüncü sahibinide kullandığı bir arabanın 126.000 KM'de olması bana garip geldi. Büyük ihtimal düşürülmüş. Ek olarak fotoğraflar da uyuşmazlık var birinde sol ön de hasar gibi birşey barken diğer fotoğrafta yok, bazı fotoğraflar da jant kapağı faklı, resimler biraz sıkıntılı geldi bana.
Bu benim de favorilerimde. Techturkey'de bir üye satıyor ben orada görmüştüm ilanlar arasında bu fiyat bandında en temizlerden biri bu araç. Aramak, bakmak gerekir şahsen ben çok beğendim

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,182
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Yav sen niye milletin zevkine laf edip duruyon ?

Sen misin bi akıllı

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Başkalarının ne düşündüğüne göre değil kendi keyif aldığın şekilde bir hayat yaşamanızı tavsiye ederim.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Bu 95 model araçta hava yastığı da var aslında ama neyse, tamponların suspansiyonlu da olsa yaranamıyosun bazen:D
E34 lerdeki sayaç ilk elektroniklerden olduğu için ve zamanla piksel kaybı da yaşandığı için kilometrelerine pek güvenilmemesi gerektiğini okumuştum. Ki bence de kıstasınız bu olmasın. Aracın genel kondisyonunu ve sahibinim güvenilirliğini göz önünde bulundurmak lazım. Model aralığını genişletmek de temiz araç bulma şansınızı arttırabilir.

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Bu benim de favorilerimde. Techturkey'de bir üye satıyor ben orada görmüştüm ilanlar arasında bu fiyat bandında en temizlerden biri bu araç. Aramak, bakmak gerekir şahsen ben çok beğendim
Araç güzel bir sözüm yok. Ama dediğiniz gibi gidip görülmesi gereken bir araç. Zaten favorilerim de üç tane var içime sinen E34 zamanım olsa gidip inceleyeceğim ama iş yoğunluğundan dolayı fırsat bulamıyorum. Anca bayrama doğru bayramdan sonra satılmassa gidip bakabilirim.

BMWE34

Senkromeççi
21 Tem 2019
7
0
70
33
Marka
BMW
Ek olarak sormak istediğim bir şey var bu arabalar en az 300.000 KM'de hangi yağı kullanmak gerekir fabrika çıkışlı olarak BMW 10/40 tavsiye ediyor ama o zaman ki yağ teknolojileri ile bugünkü arasında dağlar kadar fark var. Ek olarak arbanın KM'side yüksek hangi yağı tavsiye edersiniz.

@mete069 Siz aracınızda hangi yağı kullanıyorsunuz ?

Sormak istediğim bir şey daha var LPG'yi söktürdükten sonra arabanın manifoldu değişmesi mi gerekiyor?
Yoksa söküldüğü gibi yola benzin ile devam edebilir miyim?

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım