1996 J2 Hyundai Elantra

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Öncelikle herkese iyi forumlar. Hatırlarsınız belki daha önce sizlere fikir danışmak maksadıyla konu açmıştım. Nihayetinde aracımı aldım. Gerek bütçe kısıtlamalarım gerekse eldeki imkanlar dahilinde Ankara Yenimahalle'de bir Hyundai Elantra buldum. Araç 1996 modeldi ve piyasasına göre biraz ucuzdu. Güneş yanıkları vardı kilometresi de 270 bindeydi. Diğer bulduğum araçlara göre daha eli yüzü düzgün, daha oturaklı bir araç olması, düzgün bir Renault Laguna bulamamam gibi sebepler dolayısıyla Ya Bismillah diyerek bu araca müşteri oldum. Araç dışarıdan bakınca "eh işte" bir kondisyonda. İçi ise rezalet durumda. Ancak aracın değişeni yok. Boya da sağ taraf komple, bagaj ve sol arka çamurluk lokal olacak şekilde 6 parça. Aracın alt takım ve baskı balata bakımları yeni yapılmış. Yakın zamanda da bir LPG uygulaması yapılmış. Performans ve konfor açısından gayet yeterli bir araç çıktı. E tabi araç benimle yaşıt 😅
Aracın özelliklerine girmeden biraz eksiklerini anlatayım; aracın göğüs kısmı tamamen değişmesi gerekiyor. Durum kötü. Kol dayamanın kapağı kırık. Cam motorları ve silecek motoru zayıf. Ayna ayarları bozuk, sinyal kolu kendiliğinden atmıyor, kadrandaki saat ayar tuşu bozuk, direksiyon ayar tuşu bozuk, direksiyonun etrafındaki plastik parça kırık... Anlayacağınız içerisi full bakım ve restorasyon istiyor. Dışarıda da ufak tefek parça bakımı istiyor. Bir de full boya için yalvarıyor araba 🙂
Bunları anlattık bir de diğer detaylara bakalım. Araçta 5 ileri manuel şanzıman ve 1.8 litre Beta G4GM motor bulunuyor. Kağıt üstünde araç 128 beygir ve 163 Nm tork üretiyor. Reelde bunun ne kadarını yola aktarabilir Allah kerim. Aracı alıp direkt yakıt koydum ve memleketim Kırıkkale'ye getirdim. Performansı gayet yeterliydi ve konforu da güzeldi. Aynalar çalışmadığı için aynayı kendime göre değil kendimi aynaya göre ayarlamam gerekti. Öyle olunca da tam sığamadım ama olsundu araç çok hoşuma gitti yalan yok. Önler disk arkalar kampana olunca dedim herhalde süspansiyon da torsiyondur. Değilmiş. Önler Macpherson arkalar ise çok bağlantılı bağımsız süspansiyon çıktı. Şimdilik sadece yağ bakımı yapıp halihazırda iyi olan Bridgestone lastiklerin havalarına baktırdım. Bu gece Gaziantep'e dönüp yavaştan aracın eksiklerine giriyorum inşallah. İlk hedef çalışmayan aksamları toparlamak; havalandırma kontrolleri, aynalar, açılır anten, iç aydınlatmalar, sinyaller, direksiyon ayar kolu, camlar ve silecekler. Daha sonra da ön göğüsle devam edeceğiz bakalım. Bu mütevazi konu altında da gelişmeleri ve aklıma düştükçe fotoğrafları paylaşmayı düşünüyorum. Okuduğunuz için teşekkür eder, herkese güzel günler dilerim :)
IMG-20231230-WA0009.jpg
IMG-20231230-WA0008.jpg

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
412
998
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Bence çok güzel bir tercih olmuş. En azından hepsi kozmetik ve basitçe çözebileceğiniz şeyler. Kazasız belasız kullanın.
İçinden de fotoğraflar bekliyoruz.

Son düzenleme:

Alper45

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
2,075
3,074
4,070
26
Ben bu aracı pek araştırmadım, binmedim de hiç ama, değeri bilinmeyen araçlardan olduğunu düşünüyorum. 1.8 motor tercihiniz performans bakımından büyük artı olmuş. Güle güle kullanın.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,034
3
4,926
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Bir Hyundai kullanıcısı olarak,böyle orijinal kalmış araçları çok seviyorum.Dönemin Corolla'larını andırıyor kullanım kitlesi itibariyle,sadece o kadar değeri bilinmedi.Biraz kaporta olarak bakıma ihtiyacı var gibi görünüyor,motor ve iç detaylarını atmadığınız için yorum yapamıyoruz.Güle güle kazasız belasız binin.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hayırlı olsun güle güle kullanın. Tüm saydıklarınız üstesinden gelinebilir şeyler. Ama model Accent değil Elantra olunca iç mekandaki yeni parça tedariki konusunda başarılar diliyorum. Detaylarını çok bilmiyorum ama umarım iç mekanda Accent ile ortak parçası çoktur :')
Kıyıya köşeye sıkışan 50k kadar banknotu da çıkarırsanız araç çiçek olacaktır. hatatat O motorla da temizine binmelere doyulmaz he.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Herkese iyi dilekleri için çok çok teşekkür ediyorum. Aracın detaylı fotoğraflarını atacağım. Dün saat 04.20 civarları kendimi Gaziantep yoluna vurdum ve araç bu haliyle bile "bak bende neler neler var" diyor. Bu haftasonu aynalarını, kaloriferini ve balatalarını göstereceğim aracın. Bir de vakit ve imkan olursa direksiyonunda bir cızırtımsı ses geliyor ona da baktıracağım. Aracın performansı çok iyi ama vites oranı babamın 2006 1.6 Lancer IX'i ile aynı. 5. viteste 3 bin devirde 100 km/h ile yol alıyor. Tabi bu durum araca güzel bir ivmelenme de sağlıyor şimdi. Bir de eski sahibinin koyduğu açık hava filtresi dursa mı yoksa orjinale dönsem mi bilemedim. Yenileme sürecinin sonlarına doğru çok dikkate değer şeyler çıkacak gibi görünüyor :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Herkese iyi dilekleri için çok çok teşekkür ediyorum. Aracın detaylı fotoğraflarını atacağım. Dün saat 04.20 civarları kendimi Gaziantep yoluna vurdum ve araç bu haliyle bile "bak bende neler neler var" diyor. Bu haftasonu aynalarını, kaloriferini ve balatalarını göstereceğim aracın. Bir de vakit ve imkan olursa direksiyonunda bir cızırtımsı ses geliyor ona da baktıracağım. Aracın performansı çok iyi ama vites oranı babamın 2006 1.6 Lancer IX'i ile aynı. 5. viteste 3 bin devirde 100 km/h ile yol alıyor. Tabi bu durum araca güzel bir ivmelenme de sağlıyor şimdi. Bir de eski sahibinin koyduğu açık hava filtresi dursa mı yoksa orjinale dönsem mi bilemedim. Yenileme sürecinin sonlarına doğru çok dikkate değer şeyler çıkacak gibi görünüyor :)
6k devirde 200 yapar, yeter. Yetiyor... :D

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
valla bütçenize alacağınız en iyi aracı almışsınız. ayrıca içi de gayet iyi yaşına göre. yazılarınıza bakınca daha kötü durumda sandım. yenilemeyi merakla bekliyorum. güle güle kullanın :)
Fotoğraflarda daha iyi görünüyor hocam :D Çok teşekkür ediyorum temennileriniz için. O gövdede sağlam olan ve çalışan tek kısım en üstte içe göçmüş duran düğme seti :D Ama dediğim gibi araç çok güzel Allah nazardan saklasın. Kayseri'de de trafik cezası yemişiz PTS'ye elde telefonla yakalanmışız pek huyum olmamasına rağmen. Nazar boncuğunu da taktık 😅 Aracın ufak tefek eksikleri var onları hallettik mi çiçek gibi olur diye umuyorum.

cerberra

Kutluhan
Profesör
14 Eki 2016
68
70
1,010
ANKARA
Marka
Hyundai
Güle güle kullanın, zamanında ben de niyetlenmiş ve cesaret edememiştim. Sürüşünün keyifli olduğunu biliyorum ama yedek parça durumu biraz korkutmuştu. Güzel bir tercih olmuş, güle güle kazasız belasız kullanmanız dileğiyle.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Koşuşturmaca başladı :) Dün aracı Gaziantep Şahinbey Oto Sanayi Sitesi'ne götürdüm. Balataları değiştirdik. Fren ve el freni ayarları tekrardan yapıldı. Aracın fren karakteristiği canlandı bir anda. Direksiyonunda bir gıcırtı vardı. İçinde korna aparatını tutan plastik parça kırılmış, ona plastik kaynağı yaptırıp parçayı düzelttik. Direksiyon göbeğinde gevşek eskimiş bir görüntü vardı o da bu vesileyle kayboldu. Direksiyon şu anda sıfır gibi duruyor. Petek temizliği yaptırdım. Ben yön ayarı da bozuk zannediyordum bir elektrikçiye el yordamıyla havayı ayak ve camlara verdirttim. Bilin bakalım ne oldu? Düğmeyi çevirdim ve düğme çalışıyor :) Şu anda gövdedeki düğmeye göre hava akışı yüzde ama aslında cam ve ayaklara veriyor. Durduk yere ayarları bozduk 😅 Ama artık ikinci kademede resmen yüzüm yanıyor. Hyundai ısıtma sistemi bayağı sağlam arkadaşlar. Asyalılar biliyor bu ısıtma işini 😀 Kalorifer sıcaklık ayar düğmesi ve ayna ayar düğmesini koskoca Gaziantep'te bulamadım iki ayrı sanayi sitesine gitmeme rağmen. Artık Ankara Şaşmaz'a bakacağım haftaya. Orada da bulamazsam iş internete kalacak. Şimdi bir de enteresan bir sorun baş gösterdi. Normalde bir aracın uzun farlarını yaktığınızda, kolçağı iter itmez farlar devreye girer ama benim araçta böyle yavaş yavaş uzunlar yanıyor. Bir de sanki uzunlar kısalardan daha zayıf gibi. Uzağı aydınlatıyor evet ama görüşü yeterli değil. Sırada ona baktıracağım. Aracın bardaklığı da göğüsün içine kaçmış. Tabi göğüsü de gövdeye japon yapıştırıcı ile yapıştırmışlar. Bir de çıkma sağlam bir göğüs bulmam gerekecek sanırım. Uzunlardan sonraki işlem de göğüsü, kalorifer tuşlarını, göğüsteki parçaları ve ayna ayar düğmesini sıfırlamak olacak. Bir de araçta ön hoparlörler olmayabilir. Ses sistemini sıfırlamak gerekecek ama ona daha var gibi.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Evet sayın forum üyeleri, aracın yedek parça sıkıntısı başlıyor gibi. Araca bir plastik göğüs çerçevesi, bir kalorifer sıcak soğuk ayar düğmesi ve bir de ayna kontrol düğmesi arıyorum. Bu üç bulunmaz yedek parçayı tercihen Ankara'dan bulabileceğim bildiğiniz yerler var mıdır? Yoksa da artık bir çıkmacıdan pertli bir Yumurta Kasa Accent'ten alabildiğimizi alacağız gibi görünüyor.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Evet sayın forum üyeleri, aracın yedek parça sıkıntısı başlıyor gibi. Araca bir plastik göğüs çerçevesi, bir kalorifer sıcak soğuk ayar düğmesi ve bir de ayna kontrol düğmesi arıyorum. Bu üç bulunmaz yedek parçayı tercihen Ankara'dan bulabileceğim bildiğiniz yerler var mıdır? Yoksa da artık bir çıkmacıdan pertli bir Yumurta Kasa Accent'ten alabildiğimizi alacağız gibi görünüyor.
Bu mesaj vesilesiyle yeni aracınızın hayırlı olmasını temenni ederim. Aracın eksiklerini gidermek konusunda aceleci olmayıp zamana yaymak hem zihnen hem de maddi olarak sizi yormamış olacaktır. Öyle ki yaklaşık 3 yıldır ailemizde olan Xsara'mızın teki kırık olan jant kapağını 3 yılın ardından geçen gün abim Erzurum'da denk getirip satın almış.
Piyasada nispeten az olan araçların özellikle iç trim parçalarını temin etmek hayli zor oluyor. Zaten parçayı bulmakla da iş bitmiyor. Elinde bulunduranlar bu parçalara yüksek fiyat biçebiliyorlar. Accent ile uyumlu olan parçalarınız varsa eksikleri bu şekilde gidermek en mantıklısı olacaktır. Diğer parçaları ise aracın facebook grubuna sorarak bulma ihtimaliniz olabilir.

TheDavsanci

Furkan T.oğlu
Profesör
21 Haz 2020
141
146
1,235
27
Gaziantep, Araban
Bu mesaj vesilesiyle yeni aracınızın hayırlı olmasını temenni ederim. Aracın eksiklerini gidermek konusunda aceleci olmayıp zamana yaymak hem zihnen hem de maddi olarak sizi yormamış olacaktır. Öyle ki yaklaşık 3 yıldır ailemizde olan Xsara'mızın teki kırık olan jant kapağını 3 yılın ardından geçen gün abim Erzurum'da denk getirip satın almış.
Piyasada nispeten az olan araçların özellikle iç trim parçalarını temin etmek hayli zor oluyor. Zaten parçayı bulmakla da iş bitmiyor. Elinde bulunduranlar bu parçalara yüksek fiyat biçebiliyorlar. Accent ile uyumlu olan parçalarınız varsa eksikleri bu şekilde gidermek en mantıklısı olacaktır. Diğer parçaları ise aracın facebook grubuna sorarak bulma ihtimaliniz olabilir.
Anladım hocam. İlk başta çok teşekkür ediyorum. Dediğiniz mantıklı. Buldukça alırım diye düşünüyorum ben de. Ama ayna ve kalorifer ayar düğmesi biraz acele gibi hocam.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım