2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active 3 Kapı

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Selamlar herkese, bundan önceki aracım "Alfredo" isimli Alfa Romeo 2.0 TS SS'i yakıtından dolayı kullanmakta zorlanmaya başlamıştım.
Bu sebeple şehir içinde biraz daha pratik ve az yakan bir araç arayışına girdim.

Sarı site ilanlarına bakarken Grande kasa Fiat Punto'lar zaten geçmişte kuzenimde olması sebebiyle ilgimi çekiyordum ve listenin en başlarındaydı. İlk başta hem performans hem de yakıt anlamında daha mutlu olacağımı düşünerek 1.3 multijetlere baktım ancak bütçe anlamında benim için sınırların üstündeydi. Bu sebepten kronik sorununun az olması sebebiyle gitmez ama yakmaz, masrafı da az olur diyerek 8v'lik 1.4 fire motorlar radarıma girdi.

Genç arabası olarak 3 kapı istiyordum, bu da alacağım arabalarda fiyatının daha da düşmesini sağladı. Bildiğiniz üzere 3 kapılar, 5 kapılara göre daha ucuz.

Birkaç farklı marka model (206 1.4 HDI, Corolla 1.4D4D vs vs) ve gene 3 kapı 1.4 Fire Punto baktıktan bu aracın ilanını gördüm ve aradım.
Sahibi ile görüşünce her şeyi açık açık söyledi.

Bundan yaklaşık tam 1 ay önce (29 Ocak'ta) araca gidip baktım, aracın kondisyonu ve sahibinin verdiği güven neticesinde ustama gösterme kararı aldım.

Ustam aracı genel olarak beğendi ancak 240.000 km'de LPG'li bir aracın çıkarabilmesi muhtemelen en masraflı durumun yani silindir kapağının durumunun iyi olmadığını söyledi.
Sübapların, sübap lastiklerinin değişmesi gerekebileceğini ve masrafının da aracın alacağım paranın yaklaşık olarak %10'una kadar çıkabileceğini söyledi.

Araç kondisyon olarak içime sinmişti, sahibi de hiç sıkıntı çıkarmadan pazarlıkta bu durumu sonuçlandırmama sıkıntı çıkarmayınca arabayı aldım.

240.000 km'de, Prins LPG'li, 4. sahibinden aldığım, çok el değiştirmemiş ve detaylarıyla geçmişi hakkında bana iyi-kötü fikir veren bir araç.
Üst kapağını da masraftan hiç kaçınmadan yaptırdım, içime sinerek binerim dedim ve bütçe olarak derinden sarsılsam da keyifle biniyorum.

Evet performansı, gidişi, duruşu hissiyatı Alfa 156 ile alakasız ancak devir ekonomi devri 😂 .

Şehir içi pratikliği ve az yakıtı ile çok kullanışlı ve kafamı çok rahat ettiren bir araç. Park yeri bulabilecek miyim derdim kalmadı, Alfa ile 11 civarı ortalama yakıt tüketirken punto ile 7.0-7.5 arasında yakıt tüketiyorum.
Bu konuda Alfa'da beni hiç yormasa da Fiat Punto'nun da yedek parçaları bol ve ucuz.

Şimdilik Punto ile birbirmizi çok sevdik, üstüne para verip aldığım arabanın lüks hissiyatı ve gidişi vs daha kötü olunca ilk başta hata mı yaptık desem de muhtemelen kullana kullana üstüne verdiğim farkı yakıt ekonomisinden çıkartacağım gibi. 😂

Yapılan işlemlere gelirsek:

Motor yağı ve filtreleri değişti, şuan rodajdayız.

Triger seti, V-kayışı seti, devirdaim su pompası değişti.

Silindir kapağı kapakçıya gitti ve sübaplar, sübap lastikleri değişti ve üst kapak tıraşlandı.

Piston ve sekman seti iyiydi, değiştirmesek de olur dendi ancak bu kadar girmişken onları da değiştireyim dedik ve değiştirdik.

Tüm takım contalar değişti ve var olan yağ terlemeleri kesildi.

İyi durumda olmayan hortum ve borular değişti.

60A Varta BlueDynamic akü aldım, aküsünü yeniledim.

Şanzıman yağı, antifriz gibi sıvılar yenilendi.

Motor kulağı, şanzıman kulağı gibi sarf malzemelerimiz de yenilendi.

LPG ayarı, LPG filtre değişimi yapıldı ancak rodajda olduğumdan test edemedim henüz.

.
.
.

Yapılanların listesi daha da uzar ancak aklıma gelen başlıca şeyler bunlar.

Yaptıracağım işlemlere gelirsek: ( bütçe toparlandıkça tabii)😂😂

@Cenk abi ile istişare edip 4 lastik alacağım, en büyük aciliyeti bu.

16 Mart'ta TüvTürk muayenesi ve Egzoz emisyon ölçümü randevumuz var.

Bagajda eksik "Punto" yazısını temin ettim, arka çamurluklardaki "design guigiaro" stickerlarını temin ettim. Bunlar yerlerini alacak.

Ön-arka silecek aldım, sileceklerini takacağım.

Belki orijinal jant kapaklarına dönerim, belki üstündekileri siyaha boyarım ancak jantlara da bir değişiklik yapacağım gibi duruyor.

Sizin de önerileriniz neticesinde ilerleyen zamanlarda aracı yenilemeye, geliştirmeye devam edeceğim :).

Fotoğraflarla sizi başbaşa bırakayım, maşallahınızı esirgemeyin 🧿.

WhatsApp Image 2024-03-07 at 09.02.31(1).jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 09.02.31(2).jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 09.02.31.jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 09.02.31(3).jpeg
WhatsApp Image 2024-03-07 at 09.02.32.jpeg

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,855
26,186
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Hayırlı olsun kazasız belasız mutlu sürüşler dileriz. Bizim de zamanında punto varken çok severek kullandığımız bir jant vardı, biliyorum lastik için bile bütçe kısıtlı ama kendi aracımızdaki halinin fotoğrafını da atarım duruşunu görmek istersen, şu jantları çok beğeniyordum punto üzerinde 16 inçlere geçme düşüncesi olursa fikir olsun :D

1709798605602.png

zbetk

Profesör
Beta Programı
2 Eki 2016
250
244
1,245
İstanbul
Marka
BMW
MaşAllah kazasız belasız güle güle kullanın.

Sizin gibi birine denk gelmesi araç içinde şans, zaten alır almaz ağır bakımında ötesine geçilmiş. Bol keyifli sürüşler diliyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Kardeşim hayırlı uğurlu olsun. Allah kaza bela göstermesin maşaallah diyelim. Pek denk örnek değil ama ben de Focus'u satıp üstüne para ekleyip Corsa'ya geçmiştim. Sürüşlerinin hiç alakası yok ama dediğin gibi devir ekonomi devri. Gerçi dizel focus daha az yakıyordu ama yaşından dolayı masraflar açmaya başlayınca oradan amorti ediyorum durumu. Lastik işini kafaya takma hallederiz bir şekilde :D

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Geldim geldim işte buradayım :D Hayırlı uğurlu olsun tekrar ve tekrar :)

Teneke jant alalım buna :D

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Abilerim hepinize iyi dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum, sağolun. Daha iyileri sizlerin olsun inşallah.

@Toprak abi jantı değiştirirsen 16 ile değil de 15 füme tonlu kapakları ile değiştirme niyetim var ama aklımda, çok teşekkür ederim.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,818
2,086
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Hayırlı olsun.Allah kazasız belasız binmeyi nasip etsin.Babamda 1.3 Multijet 2007 Punto var.Ben seviyorum genel olarak.Fiat her zamanki gibi f/p ürün sunuyor.

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
222
349
1,085
29
ankara
Marka
Ford
rengini de arabayı da çok sevdim. benim bal köpüğü fiestayla çok tatlı dururlar yan yana. güle güle kullanın :) Allah kaza bela vermesin

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
rengini de arabayı da çok sevdim. benim bal köpüğü fiestayla çok tatlı dururlar yan yana. güle güle kullanın :) Allah kaza bela vermesin
Abi denk gelirsek hem tanışırız hem de fotoğraflarız, çok teşekkür ederim. Benim de tam zıttı en sevmediğim yanı rengi ☺️

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Selamlar herkese, bundan önceki aracım "Alfredo" isimli Alfa Romeo 2.0 TS SS'i yakıtından dolayı kullanmakta zorlanmaya başlamıştım.
Bu sebeple şehir içinde biraz daha pratik ve az yakan bir araç arayışına girdim.

Sarı site ilanlarına bakarken Grande kasa Fiat Punto'lar zaten geçmişte kuzenimde olması sebebiyle ilgimi çekiyordum ve listenin en başlarındaydı. İlk başta hem performans hem de yakıt anlamında daha mutlu olacağımı düşünerek 1.3 multijetlere baktım ancak bütçe anlamında benim için sınırların üstündeydi. Bu sebepten kronik sorununun az olması sebebiyle gitmez ama yakmaz, masrafı da az olur diyerek 8v'lik 1.4 fire motorlar radarıma girdi.

Genç arabası olarak 3 kapı istiyordum, bu da alacağım arabalarda fiyatının daha da düşmesini sağladı. Bildiğiniz üzere 3 kapılar, 5 kapılara göre daha ucuz.

Birkaç farklı marka model (206 1.4 HDI, Corolla 1.4D4D vs vs) ve gene 3 kapı 1.4 Fire Punto baktıktan bu aracın ilanını gördüm ve aradım.
Sahibi ile görüşünce her şeyi açık açık söyledi.

Bundan yaklaşık tam 1 ay önce (29 Ocak'ta) araca gidip baktım, aracın kondisyonu ve sahibinin verdiği güven neticesinde ustama gösterme kararı aldım.

Ustam aracı genel olarak beğendi ancak 240.000 km'de LPG'li bir aracın çıkarabilmesi muhtemelen en masraflı durumun yani silindir kapağının durumunun iyi olmadığını söyledi.
Sübapların, sübap lastiklerinin değişmesi gerekebileceğini ve masrafının da aracın alacağım paranın yaklaşık olarak %10'una kadar çıkabileceğini söyledi.

Araç kondisyon olarak içime sinmişti, sahibi de hiç sıkıntı çıkarmadan pazarlıkta bu durumu sonuçlandırmama sıkıntı çıkarmayınca arabayı aldım.

240.000 km'de, Prins LPG'li, 4. sahibinden aldığım, çok el değiştirmemiş ve detaylarıyla geçmişi hakkında bana iyi-kötü fikir veren bir araç.
Üst kapağını da masraftan hiç kaçınmadan yaptırdım, içime sinerek binerim dedim ve bütçe olarak derinden sarsılsam da keyifle biniyorum.

Evet performansı, gidişi, duruşu hissiyatı Alfa 156 ile alakasız ancak devir ekonomi devri 😂 .

Şehir içi pratikliği ve az yakıtı ile çok kullanışlı ve kafamı çok rahat ettiren bir araç. Park yeri bulabilecek miyim derdim kalmadı, Alfa ile 11 civarı ortalama yakıt tüketirken punto ile 7.0-7.5 arasında yakıt tüketiyorum.
Bu konuda Alfa'da beni hiç yormasa da Fiat Punto'nun da yedek parçaları bol ve ucuz.

Şimdilik Punto ile birbirmizi çok sevdik, üstüne para verip aldığım arabanın lüks hissiyatı ve gidişi vs daha kötü olunca ilk başta hata mı yaptık desem de muhtemelen kullana kullana üstüne verdiğim farkı yakıt ekonomisinden çıkartacağım gibi. 😂

Yapılan işlemlere gelirsek:

Motor yağı ve filtreleri değişti, şuan rodajdayız.

Triger seti, V-kayışı seti, devirdaim su pompası değişti.

Silindir kapağı kapakçıya gitti ve sübaplar, sübap lastikleri değişti ve üst kapak tıraşlandı.

Piston ve sekman seti iyiydi, değiştirmesek de olur dendi ancak bu kadar girmişken onları da değiştireyim dedik ve değiştirdik.

Tüm takım contalar değişti ve var olan yağ terlemeleri kesildi.

İyi durumda olmayan hortum ve borular değişti.

60A Varta BlueDynamic akü aldım, aküsünü yeniledim.

Şanzıman yağı, antifriz gibi sıvılar yenilendi.

Motor kulağı, şanzıman kulağı gibi sarf malzemelerimiz de yenilendi.

LPG ayarı, LPG filtre değişimi yapıldı ancak rodajda olduğumdan test edemedim henüz.

.
.
.

Yapılanların listesi daha da uzar ancak aklıma gelen başlıca şeyler bunlar.

Yaptıracağım işlemlere gelirsek: ( bütçe toparlandıkça tabii)😂😂

@Cenk abi ile istişare edip 4 lastik alacağım, en büyük aciliyeti bu.

16 Mart'ta TüvTürk muayenesi ve Egzoz emisyon ölçümü randevumuz var.

Bagajda eksik "Punto" yazısını temin ettim, arka çamurluklardaki "design guigiaro" stickerlarını temin ettim. Bunlar yerlerini alacak.

Ön-arka silecek aldım, sileceklerini takacağım.

Belki orijinal jant kapaklarına dönerim, belki üstündekileri siyaha boyarım ancak jantlara da bir değişiklik yapacağım gibi duruyor.

Sizin de önerileriniz neticesinde ilerleyen zamanlarda aracı yenilemeye, geliştirmeye devam edeceğim :).

Fotoğraflarla sizi başbaşa bırakayım, maşallahınızı esirgemeyin 🧿.

Ekli dosyayı görüntüle 45437Ekli dosyayı görüntüle 45438Ekli dosyayı görüntüle 45442Ekli dosyayı görüntüle 45439Ekli dosyayı görüntüle 45441
Maşallah hayırlı uğurlu olsun tekrardan. Bal köpüğü candır 😁 İç kondisyonu çok güzel, dışı da ilerleyen zamanda orijinal bir jantla veya kapakla tamamlanırsa daha da hoş görünür. 🙂

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,020
7
51,354
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hayırlı olsun. Tek kapı severiz =). Hem tek kapı olunca cam krikosu ve kapı kilidi arızalarının ihtimali %50 azalıyor. xD
Hayırlı olsun kazasız belasız mutlu sürüşler dileriz. Bizim de zamanında punto varken çok severek kullandığımız bir jant vardı, biliyorum lastik için bile bütçe kısıtlı ama kendi aracımızdaki halinin fotoğrafını da atarım duruşunu görmek istersen, şu jantları çok beğeniyordum punto üzerinde 16 inçlere geçme düşüncesi olursa fikir olsun :D

Ekli dosyayı görüntüle 45443
Ya o değil, italyanlar kapağı da böyle tasarlamış. Nefis valla :D

alkın

Alkın Uslu
Panpa
1 Şub 2020
1,046
1
1,125
2,570
Ankara
Marka
BMW
Hayırlı olsun. Tek kapı severiz =). Hem tek kapı olunca cam krikosu ve kapı kilidi arızalarının ihtimali %50 azalıyor. xD

Ya o değil, italyanlar kapağı da böyle tasarlamış. Nefis valla :D
Abi çok teşekkür ediyorum, kapı gergi sayısı vs de az, o sebeple daha az bozulacak parça var :)

mete25

Panpa
4 Mar 2019
521
1,281
2,520
Ankara
Marka
BMW
Güzel, markalı bir jant istiyor gerisi nazar boncuğu. Çubuklu modeller özellikle yakışıyor bu tasarıma. Sonraki puntoların jant seçeneklerine de göz atabilirsin. Grande puntoyu most wanted dan da iyi biliriz.hatatat Günlük kullanım için ideal bir seçim olmuş. Kafa rahat kullanılır.

uygarefee

Uygar
Elit Apaçi
29 May 2022
301
438
995
İstanbul
Marka
Tofaş
Güzel, markalı bir jant istiyor gerisi nazar boncuğu. Çubuklu modeller özellikle yakışıyor bu tasarıma. Sonraki puntoların jant seçeneklerine de göz atabilirsin. Grande puntoyu most wanted dan da iyi biliriz.hatatat Günlük kullanım için ideal bir seçim olmuş. Kafa rahat kullanılır.
Arabaya ağır gelmeyecek olsa Lancia'nın şu jantları çok güzel olurdu fikrimce
lancia-delta-hard-black-4.jpg

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,139
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Hayırlı olsun tekrardan :) 15" jant arayışı için evo dynamic jantı alternatifi sunayım bende.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-03-08 at 16.35.02.jpeg
    WhatsApp Image 2024-03-08 at 16.35.02.jpeg
    246.7 KB · Görüntüleme: 0
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım