2016'nın En Çok Satılan 10 Arabası

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Veri odaklı açtığım ikinci konu, dünya genelinde en çok satılan 10 model.

10) Toyota Camry: 660,868 adet
42_World_Best_Sellers_2016.jpg

9) Honda Civic: 668,707 adet
43_World_Best_Sellers_2016.jpg

8) Volkswagen Polo: 704,062 adet
44_World_Best_Sellers_2016.jpg

7) Toyota Rav4: 724,198 adet
45_World_Best_Sellers_2016.jpg

6) Ford Focus: 734,935 adet
46_World_Best_Sellers_2016.jpg

5) Honda CR-V: 752,463 adet
47_World_Best_Sellers_2016.jpg

4) Hyundai Elantra: 788,081 adet
48_World_Best_Sellers_2016.jpg

3) Volkswagen Golf: 991,414 adet
49_World_Best_Sellers_2016.jpg

2) Ford F serisi: 993,779 adet
50_World_Best_Sellers_2016.jpg

1) Toyota Corolla: 1,316,383 adet
51_World_Best_Sellers_2016.jpg

Kaynak: Motoringresearch.com

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Yok yok sıkıntı yok anlastik simdi. Vag grubunun en buyuk basarilarindan biri de bu zaten. Insanlar plazalarin kapisinda ölüp bitiyor. Adamlar pazarlamayi oyle guzel yapiyor ki digerleri sonuk kaliyor.
Sabancıdayken Toyota atılımlarını seçimlerini çok iyi yapmış belli.Lakin yabancı sermayeye satılınca Guus Hiddink-Milli takım uyuşmazlığı oldu.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Mazda 3 ile corolla aynı fiyat ama satılmıyorken,corolla o motor,şanzımanla olması gerekende bile fazla
Mazdayla aynı konumlandıramazsın ama.Ben gidip mazda alırım 100 e zaten.İzmir'deyim rahatım.Sivastaki alamaz alırsa en yakın bayii Ankara'da sanayisi yok yedek parça getirtmeli falan filan.Bunu sen de iyi biliyorsun.Ayrıca Mazda 3 ün ve corolla'nın global satış rakamları üzerindeki birbirlerine oranı ile Türkiyedeki tüketici tercihi paralel.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Mazdayla aynı konumlandıramazsın ama.Ben gidip mazda alırım 100 e zaten.İzmir'deyim rahatım.Sivastaki alamaz alırsa en yakın bayii Ankara'da sanayisi yok yedek parça getirtmeli falan filan.Bunu sen de iyi biliyorsun.Ayrıca Mazda 3 ün ve corolla'nın global satış rakamları üzerindeki birbirlerine oranı ile Türkiyedeki tüketici tercihi paralel.
İşte sırf parçası bol diye satılıyor ve fazla bile. Sadece mazda değil ki. Bunun cerato,elantra,octivia,focus vb. Gibi bir sürü araba var.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Okuduğunu anladığından emin misin:D Cezalandırıyor diyorum çünkü en çok satan model olma potansiyeli var.Hem Türkiye üretimi hem de sınırsız kombinasyon yapabiliyorsun.Burda ki distribütör kimse artık piyasanın gerektirdiği kombinasyonları tutturamıyor ve potansiyelinin altında satıyor.İşte bu tüketici tarafında cezalandırılma oluyor.

ALJ.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Toyota gibi bir marka sadece parça bol ondan satıyor demek komik olur. Haydi Türkiye'de öyle diyelim (ki neden bu değil), dünya çapında uzun yıllar satış adetinde birinci bir marka, onu nasıl açıklayacağız?

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Sadece parçası bol diye satılmıyor bunu biliyorsun

Toyota gibi bir marka sadece parça bol ondan satıyor demek komik olur. Haydi Türkiye'de öyle diyelim (ki neden bu değil), dünya çapında uzun yıllar satış adetinde birinci bir marka, onu nasıl açıklayacağız?

2. El,imaj,uzun ömürlülük gibi bir çok etken var. Ben Türkiye için fiyatlarını eleştirdim benim için pahalı size uygunsa bilemem. Ayrıca bir çok modelindeki güvenlik zaaflarını ( gaz pedalı sıkışması,rav 4yolcu smalloverlap ten çakılması gibi) düşününce markaya güvenimde kalmadı varsın yoksa bir sensörü bozulsun ama böyle zaafları olmasını istemem.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
2. El,imaj,uzun ömürlülük gibi bir çok etken var. Ben Türkiye için fiyatlarını eleştirdim benim için pahalı size uygunsa bilemem. Ayrıca bir çok modelindeki güvenlik zaaflarını ( gaz pedalı sıkışması,rav 4yolcu smalloverlap ten çakılması gibi) düşününce markaya güvenimde kalmadı varsın yoksa bir sensörü bozulsun ama böyle zaafları olmasını istemem.
Fiyatların aşırı pahalı olduğunu söyledim fiyat donanımda en kötü yerde olduğunu söyleyerek. Bilemem değil biliyorsun.Ben olaya şu yönden bakıyorum çok az markada geri çağırma gibi bir girişim var.Çoğu marka sorunları halı altına süpürüyor bu bir gerçek

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
"İşte sırf parçası bol diye satılıyor ve fazla bile. Sadece mazda değil ki. Bunun cerato,elantra,octivia,focus vb. Gibi bir sürü araba var."

Ben bu yoruma göre yorum yaptım. Burada fiyatları pahalı benzeri bir eleştiri görmedim "parçası bol servis sorunu yok ondan satılıyor"a gelen bir cümle var. Servis sorunu olmaması, parçasının bol olması zaten çok satıldığı için gerçekleşen özellikler. Daihatsu'da aynı servisleri kullanıyor ama tutulmadı, mekanik sorun olmaz ama kaporta ve iç aksam parçası gerekse daha zor bulunur.

Türkiye için sadece Toyota değil tüm markaların fiyatlarını eleştiriyorum, çoğu markanın arabaları bana göre pahalı (Kia Picanto'ya 61 bin lira istiyorlar mesela, şaka gibi). Sorun her markada çıkıyor, önemli olan sorun karşısındaki tutumları benim için. Toyota'nın bu tutumunu beğeniyorum.

Mazda 3 ile Corolla kıyaslaması sınıf olarak doğru olsa da geri kalan özelliklerde birbirlerini karşılamayan arabalar. Genellemeleri sevmem (genele de pek uymam) ama fikir vermesi açısından iyidir. Çıkıp sokağa 1000 kişiye sorsak 100 bine Mazda 3 mü alırsınız Corolla mı diye iş ciddiye binerse eğer ezici çoğunluk Corolla alır. Marka imajı, servisi, satış kolaylığı vb. bir çok neden sayabiliriz Corolla'nın seçilmesi için.

Corolla'ya ayılıp bayıldığım zannedilmesin. Zamanın popüler tabiri var ya "ne kadar kutucuğu işaretliyor ona bakarım" diye, işte Corolla orada bir çok kutucuğu işaretliyor. Mazda 3 belki bazı kutularda 10 üzerinden 8-9'la işaretliyor, Corolla oralarda 5-6 ancak alıyor ama sonuçta fazla kutucuğu işaretliyor.

Üstte @mgdedeoglu listeyi paylaşmış, Haziran sonu itibariyle (yılın ilk yarısında) Türkiye'de hangi araba ne kadar satılmış:
Ford Focus sedan 9.638
Ford Focus hb 497
Honda Civic sedan 9.706
Honda Civic hb 419
Mazda 3 sedan 286
Mazda 3 hb 66
Opel Astra J sedan 9.112
Opel Astra K hb 2.709
Renault Megane sedan 16.750
Renault Megane hb 1.589
Toyota Corolla 9.597
Toyota Auris 1.539
Volkswagen Golf 7.732
Volkswagen Jetta 5.074

C1 (sedan) ve C2 (hb)'de en az satanlardan olmuş. C2'de Giuletta'nın bile altında (188 satmış Giu). Alfa hiç satılmıyor deriz, o bile geçmiş.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Çoğu marka sorunları halı altına süpürüyor bu bir gerçek
Bu da bir gerçek ama sonuçta ihhs testinde rav4 açığı çıkmasaydı o da çıkmazdı.
"İşte sırf parçası bol diye satılıyor ve fazla bile. Sadece mazda değil ki. Bunun cerato,elantra,octivia,focus vb. Gibi bir sürü araba var."

Ben bu yoruma göre yorum yaptım. Burada fiyatları pahalı benzeri bir eleştiri görmedim "parçası bol servis sorunu yok ondan satılıyor"a gelen bir cümle var. Servis sorunu olmaması, parçasının bol olması zaten çok satıldığı için gerçekleşen özellikler
Parçasının az olduğunda dolayı volvodan vazgeçen insanlar var. Sadece bu yoruma göre niye bakıyorsunuz ki burada en az fiyatı 4-5 kere eleştirdim

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Fiyat eleştirileri benim için marka bazlı değil sektörü kapsıyor. Bütün arabalar pahalı.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Fiyat eleştirileri benim için marka bazlı değil sektörü kapsıyor. Bütün arabalar pahalı.
Ülkemiz için her araba pahalı bunu tartışacak bir şey değil zaten ama bütün markaların 1.6 dizel tam otomatik veya çift kavrama sunduğu fiyata 1.4 dizel tek kavrama verirse rakiplerine göre ekstra pahalı olduğunu düşünüyorum

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Ülkemiz için her araba pahalı bunu tartışacak bir şey değil zaten ama bütün markaların 1.6 dizel tam otomatik veya çift kavrama sunduğu fiyata 1.4 dizel tek kavrama verirse rakiplerine göre ekstra pahalı olduğunu düşünüyorum
Pahallı olduğu bir gerçek ancak sürpriz değil. Pek çok insan için en önemli kriter içi büyük, bagajı büyük, otomatik (Pek çok kişi için otomatik olması yeterli, ha 0.01snde vites değiştirecek, ha 0.005snde), az yakan, servisi olan bir araç tercih etmek. Tek kriter performans/ sürüş dinamikleri değil ki. Onu arayan gidiyor Focus alıyor zaten. Araçtan beklentisi yukarıda saydığım özellikler olan birisini Focus mutlu etmez mesela. Kişinin ihtiyacını en iyi karşılayan araç en iyi araçtır gerisi boş bence.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Bu da bir gerçek ama sonuçta ihhs testinde rav4 açığı çıkmasaydı o da çıkmazdı.

Parçasının az olduğunda dolayı volvodan vazgeçen insanlar var. Sadece bu yoruma göre niye bakıyorsunuz ki burada en az fiyatı 4-5 kere eleştirdim
O rav4 olayı neydi ya hatırlatabilir misin?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım