KAPALI 308 mi leon mu

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan tgt
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

tgt

Taklacı Güvercin
10
Arkadaşlar merhaba,
2 yıldır kullanmak ta olduğum Citroën c5 aracımı küçültecem, dizel otomatik leon mu yoksa 308 mi 2014 ve üstü.

308 kullanıcısı olarak sorunsuz bir şanzıman ve muhteşem bir yol tutuş sizi beklerken bunların yanı sıra arka koltukta oturanlar için büyük sıkıntı olucak arka diz mesafesi, arka süspansiyonları 20 km hızla bile tümsekten geçerken bam güm etmesi ve bunu peugeot yöneticilerinin arka traverslerimiz sorunlu ama biz bunu değiştirsek bile yine aynısı olucak diyip değiştirmeyen servis sizi bekliyo unutmadan söyliyim bizim araçta mı bir sorun vardır bilemiyorum ama aracın koltukları bize yamuk geliyo ve uzun yolda arabadan indiğinizde bel ve sırt bölgesi ağrısından bir süre hareket edesiniz gelmiyo. Bunların dışında gayet güzel bir araba memnun kalırsınız.
Fransızların arka torsiyon süspansiyonu özellikle citroen ve peugeot'da vuruntu ve sertlik oluşturabiliyor. Sizin aracınızda olan bu durum yine törpülenmiş hali. Emp2 platformuyla üretilen 308 yine bu noktada daha iyi durumda. Misal bir c4 bu kadar iyi değil, onun süspansiyon vuruntuları canına tak ediyor insanın. Leon, 308, C4 bu araçların üçü de arka süspansiyon konusunda sıkıntılı ama 308 yine bu araçlar içinde daha iyi durumda.

İki tane 307 im oldu onlarda bıkmış tım sesten. Ama c5 bambaşka o seslerin hiçbirisi yok inşallah yeni 308 okadar değildir. Tabi uzun bir test etmeden almayacağım.

@Garaj TV Tamam şöyle söyleyim bu sene temmuza kadar Leon:4827 Pejo308:367 adet satmış.Yani demem o ki az satan tutulmayan araba zevk işi ayrıca zengin işidir,para varsa al geç tabi ki 308 zira benim arabam da az bulunan "tutulmayan" bir araba... @burakcan_tt güzel özetlemiş,dediklerini saymazsak güzel araba 308 (gerçi başka ne kaldı ki,yamuk koltuklu arabayı ilk kez duyuyorum).Ayrıca "ayrıntıları çıkarırsak hepimiz ölmeyi bekliyoruz" diye bir laf var.

Son düzenleme:
Bence leonun çok satılması kesinlikle marka algısı kalite değil. Benim için ikinci elde tutulması çok önemli değil zevkle bineceğim araç önemli. İnsanlar zevkine göre değil sırf tutuluyor Die araba alıyor.

Bence leonun çok satılması kesinlikle marka algısı kalite değil. Benim için ikinci elde tutulması çok önemli değil zevkle bineceğim araç önemli. İnsanlar zevkine göre değil sırf tutuluyor Die araba alıyor.
Hocam şimdi aklıma şöyle bir şey geldi de, bilemiyorum başkaları nasıl düşünür. Bugüne kadar benim gördüğüm eskisine göre geriye giden birkaç modelden biridir Leon. Model yılını düşürüp az km'li eski kasa dizel-manuel Leon bakarsanız o zaman 308 değil Leon diyebilirim :)

@Garaj TV Tamam şöyle söyleyim bu sene temmuza kadar Leon:4827 Pejo308:367 adet satmış.Yani demem o ki az satan tutulmayan araba zevk işi ayrıca zengin işidir,para varsa al geç tabi ki 308 zira benim arabam da az bulunan "tutulmayan" bir araba...

Madem satış rakamlarına bakıyoruz birde 2. elde satış rakamlarına bakalım :) sahibinden de 2017 158 tane leon satılık, 6 tane de 308. Yani oran orantı yaparsak her 31 leon sahibinden 1 i aracını satıyor. Her 61 308 sahibinden 1 i satıyor. Demek ki 308 alan daha memnum :P

@tgt o zaman 308 mi Leon mu diye kafa yormaya gerek yok siz baştan Leon'a kalitesiz araba diyorsanız,308 alabilirsiniz ya da başka alternatif istiyorsanız ve bunu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabilir burdaki herkes.Bütçe belli mi ?

Açıkçası Türk halkının araba tercih ederken ki kriterlerine hiç bir zaman güvenmedim. Otomatik olsun, dolu olsun, az yaksın, çabuk satılsın, afilli görünsün v.b kriterlerle otomobil seçiyorlar. Adam youtube'da s-max videosunun altına bile ' bunu alan adam satamaz, elinde kalır ' yazmış. Otomobile dair düşündüğü tek şey bu. Kimseyi eleştirmiyorum neticede şartlar insanları buna itiyor. Fakat Leon'u Leon yapan şey; iyi giden ve nispeten az yakan benzinli motorları, dsg gibi performansı seven şanzıman özelliği ile donanımıdır. Ee bu karşılaştırmada dizel motoruyla Leon'un öne geçmesi mümkün değil. Keza dizel motora kombin edilmiş çift kavrama tipi otomatik şanzımanıyla öne geçmesi de mümkün değil. O zaman Leon neden seçilir ?

Ben leona tamamı ile kalitesiz demek istemedim 308 karşısındaki satış rakamının kaliteye bağlı olmadığını söyledim. Ama oluşan kanaatim şuan için 308 yönünde. Bütçem Max 70000 dizel otomatik olması şart

@Garaj TV gel müdür analiz ve istatistikte her türlü kapışırım,benim uzmanlık alanım :) Son bir senenin arabalarına bakıp konuşmak yanlış olur yeterli veri yok onu bir kere geçelim.Arkadaşımız 2014 ve sonrası dediği için ona bakalım.Sana şöyle bir şey söyleyim 2014 ve üzeri Pejo308'den 261 ilandan tam yarısı sahibinden yarısı galeriden.2014 sonrası 1223 Leon ilanının sadece 474 tanesi galeriden yani yarısından azı.Bu da şunu gösterir 308 sahipleri arabalarını satamayıp galeriye vermiş yani ucuza gitmiş yani zarar etmiş.Biraz düz anlattım ama ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.

@tgt ben de Leon daha iyidir hatta iyidir de demiyorum en başta söylemek istediğim 11 kişi 308 demiş benle birlikte 2 kişi Leon demiş.Siz bunu tek referans almayın dedim,bir de dışarda acı gerçekler var demek istedim.308 alacaksanız da benim dediklerimi bilerek alırsanız aklınız rahat eder ilerideki durumlarda.Mesela ben 1.9'u tutulmamasına rağmen bile bile param olmadığından Doblo almıştım,satarken zorlandım ama canımı sıkmadı bu olay,hemen de satılabilirdi arabadan kar da edebilirdim ama olmadı beklenen bişeydi beni üzmedi yormadı.Ben zaten 308 Leon karşılaştırmasına sağlıklı bir yorum yapamam çünkü çok taraflı konuşurum ben Pejo hiç bir zaman düşünmediğim ve düşünmeyeceğim bir araba,ayrıca 308 kullanmadım Leon kullandım.O yüzden benim hislerimle değil mantığımla söyleyeceklerim olabilir onları da söyledim.

Sizi anlıyorum PSA grubunun Türkiye'de olumsuz bir ön yargısı var şuan kullandğım c5 ide iki yıl önce aldığımda parama göre en donanım lı en konforlu araç olduğu için aldım. Şuan satlığa çıkardım belki de zorlanacam satarken..

@Garaj TV gel müdür analiz ve istatistikte her türlü kapışırım,benim uzmanlık alanım :) Son bir senenin arabalarına bakıp konuşmak yanlış olur yeterli veri yok onu bir kere geçelim.Arkadaşımız 2014 ve sonrası dediği için ona bakalım.Sana şöyle bir şey söyleyim 2014 ve üzeri Pejo308'den 261 ilandan tam yarısı sahibinden yarısı galeriden.2014 sonrası 1223 Leon ilanının sadece 474 tanesi galeriden yani yarısından azı.Bu da şunu gösterir 308 sahipleri arabalarını satamayıp galeriye vermiş yani ucuza gitmiş yani zarar etmiş.Biraz düz anlattım ama ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.

Hocam ikinci elinin iyi olmadığını anlamak için bu veriye bakmaya gerek yok ki ama emeğine sağlık haklısın o konuda :)

Satış adetlerinin kaliteyle alâkalı olduğunu düşünmüyorum.

Arabalara bakış açıları (temsili):
"308 mi? PEjo yav, Fransız malı, çöptür, tenekedir alınmaz"
"Leon mu? Vosvogen malı, Golf kalitesinde araba ama 20 bin lira daha ucuz, aynı kalite varken Golf'de saçma zaten, Leon al geç yav"

Ve tabii ki bu diyaloğun tarafları iki arabayıda incelememiştir.

Kimse Leon aynı kalite de diye almıyor bence,şartlar böyle gerektiriyor hele ki şu zamanda.Ayrıca belirteyim Golf ile Leon arasında 20 değil 30 bin TL fark var.30 bin TL az mı nasıl bir para kazanıyorsun derler adama :)İnsanlar da inceliyor emin ol,en azından akıllı orta direk gidip bakıyor.Geçenlerde bayileri gezdik en kalabalık Leon hatta Ibiza'nın üstündeydi girip çıkanın hesabı yok.Her arabanın kendince iyi ve kötü yanları var,bundan daha önemlisi insanın ne aradığını ve ihtiyaçlarını hatta o anki maddi durumunu iyi hesaplaması gerekir.Mesela 100 bin TL'si olan adam Golf alım dese +30 bin TL demek,bir seneliğine kredi çekse maliyet oldu 33 bin.Hele bir de bu taksitleri rahat ödeyemeyip strese giriyorsa yazık işte.Alma kardeşim ya o an araba alma ya da Leon al.İnsanlar da bunu yapıyor.308'e bakıyor adam beğeniyor alıyor 3ün 5in hesabını yapmayacak durumu da var daha ne olsun al sana durduk yere dünyanın en mutlu insanı oldun çıktın :) Ayrıca şöyle bir konu da var:bazı arabaların 2. eli çok hızlı ve fazla değer kaybediyor bu tarz arabaları 2. el almak çok mantıklı oluyor örnek vermek gerekirse Mondeo,Pejo,çoğu premium araba..Yanlış mı düşünüyorum?

Kimse Leon aynı kalite de diye almıyor bence,şartlar böyle gerektiriyor hele ki şu zamanda.Ayrıca belirteyim Golf ile Leon arasında 20 değil 30 bin TL fark var.30 bin TL az mı nasıl bir para kazanıyorsun derler adama :)İnsanlar da inceliyor emin ol,en azından akıllı orta direk gidip bakıyor.Geçenlerde bayileri gezdik en kalabalık Leon hatta Ibiza'nın üstündeydi girip çıkanın hesabı yok.Her arabanın kendince iyi ve kötü yanları var,bundan daha önemlisi insanın ne aradığını ve ihtiyaçlarını hatta o anki maddi durumunu iyi hesaplaması gerekir.Mesela 100 bin TL'si olan adam Golf alım dese +30 bin TL demek,bir seneliğine kredi çekse maliyet oldu 33 bin.Hele bir de bu taksitleri rahat ödeyemeyip strese giriyorsa yazık işte.Alma kardeşim ya o an araba alma ya da Leon al.İnsanlar da bunu yapıyor.308'e bakıyor adam beğeniyor alıyor 3ün 5in hesabını yapmayacak durumu da var daha ne olsun al sana durduk yere dünyanın en mutlu insanı oldun çıktın :) Ayrıca şöyle bir konu da var:bazı arabaların 2. eli çok hızlı ve fazla değer kaybediyor bu tarz arabaları 2. el almak çok mantıklı oluyor örnek vermek gerekirse Mondeo,Pejo,çoğu premium araba..Yanlış mı düşünüyorum?

Ben size hitaben yazmamıştım, gözlemimi yazmıştım.

Hesap kitaptan bende anlarım, o mesajı yazma amacım fiyat üstünden gitmek değildi. İnsanlardaki "yanlış" algıyı belirtmekti.
Bakmadan tahmini olarak 20 bin lira yazdım, bıraktım artık hangi araba ne kadarmış takip etmeyi.

İnsanın maddi durumu, beklentileri, zevkleri vb. bir çok değişken var araç tercih ederken. Ancak üstte yazdığım sözler tamamen çevreden duyulmuş ve internette görülmüş sözler. Golf'le Leon bire bir aynı diye konuşanlar var. Eğer araçları bilerek söylüyorlarsa yalan söylüyorlar o zaman. Ama yazdığım gibi adım gibi eminim atıp tutanlar 2 aracıda bilmiyor.

Ayrıca son yazdığınıza katılıyorum. Her fırsatta yazıyorum. Pöjoları beğeniyorum ama sıfır olarak almak bence mantıklı değil. Zamanında sıfırı Auris'le aynı fiyata satılan 308'in ikinci eli ben aldığımda 33 bin liraydı, aynı zamanda aynı model Auris'in kazalıları 38-40 binden başlıyordu.

Düzenleme: Şimdi fiyatlara baktım Leon-Golf arası 20 bin lira civarındaymış, iyi tahmin etmişim. Golf için 100+30 demişsiniz ama ben bugün Golf alacak olsam 94 bin (1.0tsi comfortline manuel) veya 107 bin (1.4tsi highline manuel) vermek durumunda olurdum (ki bu liste fiyatı, bir kaç ay önce VW bayisine gittik, daha merhaba derken kaç bin lira indirim yaptılar). Siz herhalde dizel+fulllere bakıyorsunuz.

Son düzenleme:
Pejo markasına karşı çok ciddi bir ön yargı mevcut ... ve ilk alımda Pejo alınırken değer kaybı olacak bilinciyle alınıyor ki arabada çok ucuz değil... bunlar önemli eksiler 0km satışlarında.. zamanala Pejo bu algıyı kırar ama benzer başarıda bir kaç jenerasyon tercihen farklı modellerde de araba üretmesi lazım ..

Birde arka yaşam alanı C segmenti için çok önemsiz değildir. Yani önemli bir negatif olabilir bir çoğu için..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...