APP Plaka Hakkında

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Ayriyetten usule uygun app plakaya TÜVTÜRK onay basıyor. Muayene pulunu veriyor sıkıntı çıkarmadan
Benim bildiğim de TŞOF basıyordu.
Halen daha küçük yerlerdeki sanayilerde (örneğin Konya) sahte plaka/app basanlar var ruhsata bakmasızın. Ama ben İstanbul’da bastırırken ruhsatın fotoğrafını almışlardı.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
@denizyenilmez_ @Sailor

Şöyle açıkça anlatayım. Konuyu kendinizin haricinde düşünmeye çalışın ama. Siz usulüne uygun yaptırıyor olabilirsiniz (usulüne uygun yaptırılıyorsa neden dışarda yaptırılıyor onu da anlamış değilim ama) ama bazı prosedürlerden kaçınmak uğruna girişilen bu iş dışarıda bunu merdiven altı yapan yüzlerce kontrolsüz işletmeye sebep oluyor. Siz sadece plakanızın şeklini beğenmediğiniz ya da gözünüze hoş gelen başka bir plaka yaptırmak için gidiyorsunuz, kimisi de iyi niyetle gerçekten bazı kontroller sağlamaya çalışıyor ama ya görmedikleriniz?

Piyasada bu işler nasıl işliyor biliyor musunuz? Herifçioğlu bir BMW 3.20 çalıyor, estoril mavisi. Kum gibi zaten etrafta. İlk iş plakalarını söküyor. Sonra gidip rastgele üç dört tane aynı renk ve model 3.20 nin plakalarından birer çift yaptırıp bagaja atıyor. Hepsi mühürlü allı pullu. İlk bakışta (eğer işini düzgün yapan ve nereye bakması gerektiğini bilen bir polis denk gelmezse) belli olması mümkün değil. Ondan sonra akıyor piyasaya. Önce ilk plakayla bir iki dükkan patlatıyor. Takibe takılmazsa ertesi gece yine aynı. Takılırsa diğer plakaya geçiyor.. Öyle öyle olaylar olaylar. Daha kötülerini hayal gücünüze bırakıyorum.

Şimdi şeytan bunun neresinde diyeceksiniz, onlar o yolun yolcusu, bir şekilde yapacaklar o işi. Ama kazın ayağı öyle değil malesef. Bu app plaka olayı çıktı çıkalı önüne gelen plaka basmaya başladı, hangi birini kontrol edeceksin? Sen yapmıyor olabilirsin, ama diğer yapmayanlarla birlikte bir kitle oluşturdun ve bu hadise mantar gibi çoğalarak itin köpeğin ekmeğine yağ sürmeye başladı. Bu işi tek bir kurum yapmalı tıpkı muayene gibi. Harici usulüne uygun olsa da müsade edilmemeli. ehliyetinizi nasıl dışarıda yaptırıp gidip emniyete onaylatamıyorsanız, bu da öyle olmamalı.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
@denizyenilmez_ @Sailor

Şöyle açıkça anlatayım. Konuyu kendinizin haricinde düşünmeye çalışın ama. Siz usulüne uygun yaptırıyor olabilirsiniz (usulüne uygun yaptırılıyorsa neden dışarda yaptırılıyor onu da anlamış değilim ama) ama bazı prosedürlerden kaçınmak uğruna girişilen bu iş dışarıda bunu merdiven altı yapan yüzlerce kontrolsüz işletmeye sebep oluyor. Siz sadece plakanızın şeklini beğenmediğiniz ya da gözünüze hoş gelen başka bir plaka yaptırmak için gidiyorsunuz, kimisi de iyi niyetle gerçekten bazı kontroller sağlamaya çalışıyor ama ya görmedikleriniz?

Piyasada bu işler nasıl işliyor biliyor musunuz? Herifçioğlu bir BMW 3.20 çalıyor, estoril mavisi. Kum gibi zaten etrafta. İlk iş plakalarını söküyor. Sonra gidip rastgele üç dört tane aynı renk ve model 3.20 nin plakalarından birer çift yaptırıp bagaja atıyor. Hepsi mühürlü allı pullu. İlk bakışta (eğer işini düzgün yapan ve nereye bakması gerektiğini bilen bir polis denk gelmezse) belli olması mümkün değil. Ondan sonra akıyor piyasaya. Önce ilk plakayla bir iki dükkan patlatıyor. Takibe takılmazsa ertesi gece yine aynı. Takılırsa diğer plakaya geçiyor.. Öyle öyle olaylar olaylar. Daha kötülerini hayal gücünüze bırakıyorum.

Şimdi şeytan bunun neresinde diyeceksiniz, onlar o yolun yolcusu, bir şekilde yapacaklar o işi. Ama kazın ayağı öyle değil malesef. Bu app plaka olayı çıktı çıkalı önüne gelen plaka basmaya başladı, hangi birini kontrol edeceksin? Sen yapmıyor olabilirsin, ama diğer yapmayanlarla birlikte bir kitle oluşturdun ve bu hadise mantar gibi çoğalarak itin köpeğin ekmeğine yağ sürmeye başladı. Bu işi tek bir kurum yapmalı tıpkı muayene gibi. Harici usulüne uygun olsa da müsade edilmemeli. ehliyetinizi nasıl dışarıda yaptırıp gidip emniyete onaylatamıyorsanız, bu da öyle olmamalı.
Sadece TSOF (önceden yapıyordu hala yapıyor olabilir) yada başka bir resmî kurum yapsa haricindeki yapanlara ciddi cezalar kesilse ve belli başlı standartlarda olsa güzel olur. Biz önceki aracımızı Anadolu’da küçük bir ilçeden aldık arabanın önceki sahibi arabanın plaklarına siyah bant gibi birşey çekmiş ben onu söktüm altı daha beter incecik çıktı hoş değildi mecbur app yaptırmıştım. Bence olması gereken güzel birşey app (abartılmadığı süreçte)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
@denizyenilmez_ @Sailor

usulune uygun olayını ben harıc dıger uyelerde yukarıda acıkladı bılgı kırlılıgı yaratmamak ıcın tekrar etmıyorum.

valla hocam mıllet araba calıyor nelerını degıstırıp gezıyor su an tek dert bu degıl maalesef. ayrıca ozellıkle ıstanbul gıbı bır yerde plaka degısımıne gerek yok plakasız gezende cok gordum malum kıs lastıgını neden zorunlu yapamıyorlarsa buda aynı nedenden cok asırı kalabalık var.

seytanın aklına sokmayayımda gercekten bır araba kacırsam plaka mı olurdu butun derdım bılmıyorum secım zamanında ortada bın tane plakasız arac dolandı nasılsa :)

bu arada app olayı 2008 cıvarında baslamıstı dıye hatırlıyorum. ben kendım 2012 de yaptım bundan 6 sene once. bır anda patlak vermedı yanı.

eger baslıyorsak bu konulara zaten malum her yerede tunıngcı turedı arabalardan calınan sıstemler aırbagler klıma kontrollerı dıreksıyonlar aynalar calınıp hep oralarda satılıyor onlarında hepsının kapanması lazım.

uzun lafın kısası kendımızı tekrar edıyoruz bu konuda kendımı yeterınce anlattıgımı dusunup kendımı ıt kopegın dısına konumlandırıyorum ıyı forumlar tekrardan :)

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Sadece TSOF (önceden yapıyordu hala yapıyor olabilir) yada başka bir resmî kurum yapsa haricindeki yapanlara ciddi cezalar kesilse ve belli başlı standartlarda olsa güzel olur. Biz önceki aracımızı Anadolu’da küçük bir ilçeden aldık arabanın önceki sahibi arabanın plaklarına siyah bant gibi birşey çekmiş ben onu söktüm altı daha beter incecik çıktı hoş değildi mecbur app yaptırmıştım. Bence olması gereken güzel birşey app (abartılmadığı süreçte)
bu konu bıraz da televızyonlardakı sansure benzedı aslında.sıgarayı sansurledıkten sonra kımse anlamıyormu ıcıldıgını ? tabıkı herkes bılıyor. oysa kı blurlanmasına gerek yok ısteyen ıcer ıstemeyen de ıcmez . sıgara ıcmeye baslayan bır ınsan ben sundan gordum ıcmeye basladım dıye kımseyı suclayamaz.bazı olayların onune gecmek cok zor bu artık kısı ınsıyatıfıne kalmıs bır konu. devlet bugune kadar neyı engelleyebıldı dusunmek lazım.

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Ben ikinci arabayı alırken orjinal plakaları bastırırken sormuştum app font ile yapabiliyor musunuz diye hayır ne farkı var bence bu daha güzel demişti basan adam. Bu iş orada yapılsa orjinal mühür ile basılsa herkes parası neyse fazlasını vermeyede razı zaten. Ben hala üst sınıf premium araçlarda ve yüksek fiyatlardaki spor araçlarda App plaka görüyorum hiç birinin umrunda değil. Niye? Olan bizim gibi orta kısıma oluyor.. Sadece fotoğrafta attığım şekilde takıcağım ve çevirmede açsın ruhsatı baksın orjinalleride bagajımda tutucağım zaten. Fotoğrafta attığım şekilde muayneden zaten geçiyor. Adamların laf ettiği plaka şekilleri fransız kesim ve abzürt basılmış plakalar. Cd kalemiyle üstünden geçen mi istersin, vernik atıp tedeslerde patlayınca gözükmeyen plaka mı daha neleri var... 22 plakaya neden 06 mühür basılmış diye zamanında ceza yiyen arkadaşlarım bile oldu.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
3 sayfayi okumadim da bizim millet her iste oldugu gibi app ninde cilkini cikardigi icin yasaklandi. Plaka yonetmeliginde plakanin nasil olmasi gerektigi yaziyor. Sen yonetmelik disina cikarsan cezayi yersin. Emniyetin vermedigi her plaka su an yasadisi, haberin olsun. Muayeneden de gecemezsin.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,494
1
4,792
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Direk şoförler cemiyetinden bastırdım. Çevirmeyede girdim bir sıkıntı çıkmadı ama o furyada bende eski tip plakaya dönmüştüm. Trabzon da bu tarz plakası olmayan araç yok gibi birşey şu anda.
IMG-20180206-WA0000.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,770
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Direk şoförler cemiyetinden bastırdım. Çevirmeyede girdim bir sıkıntı çıkmadı ama o furyada bende eski tip plakaya dönmüştüm. Trabzon da bu tarz plakası olmayan araç yok gibi birşey şu anda.
Ekli dosyayı görüntüle 11343
Şu plakanın muayeneden geçememesi, polis çevirmesinde ceza yemesi çok saçma olurdu yazı stili ve punto kalınlığı açısından. Hatta ve hatta trafik şubenin verdiği ince puntolarla basılmış standart plakadan çok daha güvenli denebilir. Uzaktan bile çok rahat okunuyor görselde ki bu plaka. Trafik şubenin verdiği ince puntolulara dürbünle bak ancak görüyorsun.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
3 sayfayi okumadim da bizim millet her iste oldugu gibi app ninde cilkini cikardigi icin yasaklandi. Plaka yonetmeliginde plakanin nasil olmasi gerektigi yaziyor. Sen yonetmelik disina cikarsan cezayi yersin. Emniyetin vermedigi her plaka su an yasadisi, haberin olsun. Muayeneden de gecemezsin.
Yahu bari sen deme arabaya stage atmiyoruz sonucta :D
Sen dpf kaldir arabayi yukle yasadisi degil plakami sorun simdi :(

mcanerg

Panpa
14 Eyl 2016
1,710
3,402
3,720
Marka
BMW
Bizdeki sorun da bu birileri b.kunu çıkarıyor diye usulüne uygun hareket edeni neden yasaklıyorsun, sen yönetici değil misin ikisini ayırt et, bi ara kapkara yapanlar var diye cam filmini yasakladıkları gibi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım