Arabada Değişen Olması Neden sorun.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Bayramda aracıma arkadan dürtmeleri sonucu bagaj kapağım deforme oldu. Bende karşı tarafın sigortasından rücü ederek, bagaj kapağımı değiştirdim. Bir arkadaşım ise bagaj kapağımın değişmiş olması sebeiyle arabamın değerinin en az 5000 tl düştüğünü söylüyor.

Oysaki ben aracıma sağdon solda çıkma bir kapı, yada üzerine bir takım harç malzemelerinin sıvandığı bir kapı taşımak istemedim. Neden pert olmuş bir aracın çıkma kapısını takmak, fabrikadan sıfır gelen kapıdan daha kıymetli oluyor. Yada bagajın ortasında boyanın altın saklanmış yarım kilo harç malzemesi neden daha değerli kılıyor.

Kardeşim ben fabrikadan sıfır orjinal kapısını alıp takıyorum. Bu neden arabanın el değiştirmesinde bana değer kaybettiriyor. Bunu bir tartışalım istiyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Öncelikle 5 bin lira değer kaybeder gibi bir düşünce çok abartılı olmuş. Genelde araçlarda kapı, tampon, çamurluk, bagaj kapağı vs gibi değiştirilebilen veya tamir edilebilen parçaların hasarı durumunda önceliği tamire veren bir çok kullanıcı var. Malum yetkili servisten orjinal diye yedek parça sipariş ettiğinizde bile fabrikasyon bir parça olup olmadığını anlayamıyorsunuz. Eş değer ürün altında orjinal diye araçlara takabiliyorlar. Bundan da önemlisi montaj konusu hemen hemen çoğu araçta problem olabiliyor. Fabrikasyon montajını yakalayabilen pek fazla usta yok maalesef. Tabii bu parça yerine oturmayacak, sırıtacak anlamına gelmiyor ama insanlar güvenmeyebiliyor. Sonuç olarak değişen yerine tamir görmüş orjinal parça isteyen çok. Bana sorarsanız kaporta aksamında çok da mühim bir şey değil. Ben bagaj kapağı değişti diye 5 bin lira rakam kırmam açıkçası..

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Bence de 5k tl değer kaybı abartı , ayrıca değişen parçaya takıntılı insanların (bunların arasında babam da vardır) ilk baktığı yer ön kaput oluyor , ön kaput değişimi olduğu zaman genelde soğuyorlar , sebebi de önden büyük kaza olabilir diyerek ama çok da mantıklı değil . Sonuçta aracınızı almaya gelen kişi baktırır ve siz de gerekli fotoğrafları gösterirsiniz , hiç de değer kaybı olmaz bence .

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
5000 fiyatı bence çok abartılı olmuş. Ancak ortalık "çakal satıcı" dolu olunca insanlar ister istemez sorguluyorlar bu tip değişiklikleri. Tabi bir de "çakal alıcı"lar var, bunlar da bu tip değişimleri bahane ederek fiyat düşürmeye çalışıyorlar. Satış zamanı aracın fotoğraflarını gösterirseniz sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,201
45,791
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Daha geçen hafta tanıdığım bir abime ikinci el 2009 model kangoo aldık hem de galeriden. Galerici 3 parça lokal boyası var dedi tabii güvenilmez hele galericilere. Gittik sanayide 2 tane ustaya gösterdik, reno yetkili servisinde aracın geçmişini sorgulattık ve bir ekspertiz şirketinde komple aracı eksper yaptırdık. Gerçekten de dedikleri gibiydi 3 parça lokal boyası varmış, başkada bir sorunu yokmuş aracın ve satın aldık tabii. Şimdi mutlu mesut kullanıyor aracın sahibi. Yani demek istediğim, öyle ön kaputu yahut bagaj kapağı sağlam bir kazadan dolayı değişmiş bir aracın durumu her şekilde ortaya çıkar. Bunu saklasan da devam ettirmek pek mümkün değil.

emrcnd

Profesör
8 Eyl 2016
79
240
1,060
Ülkemizde kaza yapmış aracı çizikten dolayı boyalı diye sattıkları için millet hasarlı araç almaya korkuyor.

Hasar resmini saklayın o zaman hiç bir şey olmaz mutlaka değeri düşecek ama rahat satarsınız

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Ülkemizde kaza yapmış aracı çizikten dolayı boyalı diye sattıkları için millet hasarlı araç almaya korkuyor.

Hasar resmini saklayın o zaman hiç bir şey olmaz mutlaka değeri düşecek ama rahat satarsınız
Dediğiniz gibi yıllarca kandırılan insanlar oldu fakat alacak kişi de elini kolunu sallayarak gelip , satıcının her dediğine inanarak araba almamalı , gelecek kişi baktırsın bir zahmet .
Değer kaybı da aşırı olmaz ya , bir parça değişen sonuçta .

talipagdasann

Elit Apaçi
8 Eyl 2016
58
36
970
Ankara
Hasar resimlerinizi sakladığınız sürece, aracınızın sınıfını da düşündüğümüzde değer kaybının belirttiğiniz miktarda olmasının mümkün olmadığını düşünüyorum

Akın

Panpa
Beta Programı
9 Eyl 2016
3,365
7,204
4,970
İstanbul-Tunceli
Marka
Yok
Çok saçma 5 bin tl değer kaybetmez. Bu tramer olayları da çok saçma bi kapı veya boya atılıyor adam hemen fiyat düşürüyor. Bence arabanın değişeni ve boyalı olması önemli değil önemli olan arabanın şase ve direklerin de oynama olmaması.

Utku TEKIN

Profesör
8 Eyl 2016
129
89
1,035
Dediğiniz gibi aynı olay benimde başıma geldi.Daha önceki arabamıza park halindeyken iş makinası değirmiş. Bu bagaj kapağı düzelmez dediler sigortadan değiştirdiler.Koca Memlekette sıfır parça bulamadılar.Çıkma bulmuşlar.(2000 model primera) Onu takmışlar. Ama kesinlikle orjinali gibi olmadı. 2 taraftaki boşluk aynı değildi.Kapağı açarken titreme vardı. Ama her değişeni olan araca böyle diyemeyiz. Yeni arabamda çok dikkat ettim değişeni olmamasına. Aslında benim için sorun yok ama satarken zorluk çıkardığı için bende değişensiz olmasına dikkat ediyorum. Hadi o neyse bide boya takıntılığı var. Adam 2000 model araca bakıyor. Boya varsa almam diyor.O kadar kusur insanoğlunda bile olur. Sonuçta trafikteyiz. Herşey başımıza gelebilir.Cana geleceğine mala gelsin.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Çok saçma yav.Eski aracımızda 2 parça değişen vardı.Tampon ve çamurluk.Sahibindene 59 a koyduk ve arayan 2 kişi ölücüydü.50 bin filan teklif ettiler değişen var diye.Değişen ve ya boya olması normal.Şaside, motorda, airbaglerde sıkıntı yoksa alınır degisenli araba.Şuanki arabamızda sol arka kapı boyalı.Trafikteyiz sonuçta ne olacağı belli değil.Bu ölüculer olduğu sürece bitmez bu dava.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Bagaj havuzunda deformasyon yoksa ufak bi kaza olduğu anlaşılır. İşçilik iyiyse değişen parça sırıtmıyorsa satışta bi sorun olmaz. 5 bin değilde 1,5 2 bin gibi lira hasarsızlara göre ucuz satmanız gerekir çünkü arz-talep ilişkisi bu yönde. Ayrıca 10 yıl ve üzeri araçlarda boya olmamasını aramakta çok saçma 10 yıl park et arabayı yine boya gerekir

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Bence bütün bu terimler, hassasiyetler, takıntılar yıllar içinde galericilerin fiyat kırmak için ortaya attığı ve bir şekilde sektör standartı haline gelmiş olan kavramlardır. Hasarı değerlendirip çok da takılmamak gerekir.

TheMachinist

Profesör
9 Eyl 2016
194
381
1,335
aracımı sıfır aldım. iki kez ufak sürtme yaşadım. birinde çamurluğum kaskodan orjinali ile değişti. diğerinde kapı mini onarımdan yapıldı. keşke o da değiştirilseydi. onarımdansa orijinal parça ile değişimini tercih ederim.

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Bence arabanın belli başlı parçaları dışında değişen ya da boyanın olması pek önemli değil. Araçta mekanik bir sorun yoksa ve tavan, şasi ve kaput-tampon-koruma demiri üçlüsü önemli bir işlem görmemişse 2-3 parçada boya ve değişen olabilir. Sonuçta trafiğin yoğun olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Parca degisimi evet satarken daha zor satilmasina ve deger kaybina sebep oluyor.ama benim anlamadigim pdr (paintless dent rental) diye mukemmel bir yontem var.ve ali cim senin kazayi hatirliyorum.bu sistemle boyasiz ve degisensiz senin arac orjinal gibi olurdu.en ufak kazada hadi boya yi anlarimda hemen parca degisimi yapmak birilerinin isine geliyor.pdr yaptirip ucretini sigortadan alabilirdin.tekrar dan gecmis olsun

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,602
18,388
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Parca degisimi evet satarken daha zor satilmasina ve deger kaybina sebep oluyor.ama benim anlamadigim pdr (paintless dent rental) diye mukemmel bir yontem var.ve ali cim senin kazayi hatirliyorum.bu sistemle boyasiz ve degisensiz senin arac orjinal gibi olurdu.en ufak kazada hadi boya yi anlarimda hemen parca degisimi yapmak birilerinin isine geliyor.pdr yaptirip ucretini sigortadan alabilirdin.tekrar dan gecmis olsun
Abi boya lazımdı ya.Çizikler de derindi.Ben o siyah dubanin boyadıklarını çıkarttım ve alttaki gocuklerin boya istedigini anladım.Marşpiyelde de kucuk bir gocuk vardi.Boya istemeseydi iyi olurdu.Bi de pdr nasıl oluyor? Detay verir misin mehmet abi? Aklımızda bulunsun.

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Abi boya lazımdı ya.Çizikler de derindi.Ben o siyah dubanin boyadıklarını çıkarttım ve alttaki gocuklerin boya istedigini anladım.Marşpiyelde de kucuk bir gocuk vardi.Boya istemeseydi iyi olurdu.Bi de pdr nasıl oluyor? Detay verir misin mehmet abi? Aklımızda bulunsun.

Ozel bir takim aletlerle boya ve degisim olmadan araci orjinal hale cevirme islemi.pdr paintless dent removal veya boyasiz kaporta duzeltme diye youtube vb kanallarda taratinca cok kotu durumdaki araclari bile orjinalligini koruyarak nasil yaptiklarina sahit olabilirsin.ve turkiyede bu isi yapan cok iyi ustalar var.haklisin boya gerekebilir eger zarar gorduyse ama parca degisim o kadar kolay olmamali :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım