Artık trafik cezaları da sigorta bedeline etki edecek

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,865
26,225
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Trafik sigortasını ehliyete yaptırmadığımız , araca yaptırdığımız için ne olursa olsun ceza cezadan sayılır bence.
Ama ceza puanı sadece kimin sürdüğü belliyken eklenebiliyor ve sigorta primi de ruhsat sahibine göre belirleniyor. Arkadan yazılan cezalar etkilemez bence

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Cezaların alt sınırı olmalı artı olarak bütçeye orantılanmalı. Driftin cezası 5bin TL ama zengin birinin lastik masrafıda aşağı yukarı aynı fiyat. Bunlar için 5bin tl sadece 1öğünde mekana bıraktıkları paralar olduğu için istediği kadar drift yapar caddede-trafikte. Örneğin ceza oranı 5/1 olduğunu varsayalım. 100.000 lira aylık kazanan bu elemanlar için ceza 20.000 Tl yazılmalı. Veyahut başka bir ceza için, farketmeksizin tüm hepsi bütçeye orantılanmalı. O da belli basamaklarla yükselmeli. Örneğin 0-2500 15/1 - 2500-6000 12/1 gibi gibi bütçe arttıkça ceza miktarı katlanarak artmalı
5bin TL bir öğüne veren adamın zaten vergi levhası vardır ve muhtemelen zarar etmiştir.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Cezaların alt sınırı olmalı artı olarak bütçeye orantılanmalı. Driftin cezası 5bin TL ama zengin birinin lastik masrafıda aşağı yukarı aynı fiyat. Bunlar için 5bin tl sadece 1öğünde mekana bıraktıkları paralar olduğu için istediği kadar drift yapar caddede-trafikte. Örneğin ceza oranı 5/1 olduğunu varsayalım. 100.000 lira aylık kazanan bu elemanlar için ceza 20.000 Tl yazılmalı. Veyahut başka bir ceza için, farketmeksizin tüm hepsi bütçeye orantılanmalı. O da belli basamaklarla yükselmeli. Örneğin 0-2500 15/1 - 2500-6000 12/1 gibi gibi bütçe arttıkça ceza miktarı katlanarak artmalı

Türkiye'de yaşıyoruz.
Türkiye'nin büyük kulüplerinden birinin teknik direktörü asgari ücretten biraz fazla maaş aldığını beyan etmişti, hiçbir şey olmadı.
Şarkıcının biri keza aynı şekilde.
Bu kişiler aylık kazancı denilen parayı belki fazlasını dışarı bir yere gidince bir öğünde yiyorlardır muhtemelen...

Dediğiniz sistem bu ülkede adilane şekilde işlemez.

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
D4yATW3W4AIrsph.jpg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,040
7
51,377
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Şimdiye kadar sigorta primi hep sigortaya masraf ettirince arttı. Madem öyle cezamızı sigorta ödesin de bizim sigortamız pahalansın
%100 katılıyorum. Sapla samanı birbiriyle karıştırmasınlar. Kaza olmadığı sürece sigorta etliye sütlüye dokunmuyor, cezalar sigortacıları ilgilendiren bir husus değil. Risk konusunda da zaten kullanıcılar sicilleri üzerinden kategorilere ayrılıyorlar. Trafik cezasının da yazılacağı şekilde kusurlu oldukları kazalarda zaten sicillerine işliyor. Daha ne ceza puanına bakılacak?

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Trafik cezasının sigorta primini etkilemesi bence gayet doğal hatta neden daha önce yoktu ki sorusunu sordum. Özellikle kırmızı ışık alkol radar gibi doğrudan kazayı ve insanların hayatını tehlikeye atan durumların sigorta primine etki etmesi gayet güzel olur fakat burada birkaç üyenin de dediği gibi yapmayanı ödüllendirmek de gerekir cunku bu para doğrudan sigorta şirketine gidiyor yani devletin para kazanması da söz konusu değil sigorta şirketi prim arttırmak için bahaneye sahip olmuş olmasın amaç kurallara uymayı teşvik olsun.
Radar konusunda @Cenk katılmamışsın fakat bence en önemlisi radar zira bilinçsiz hız yani sadece uzun yol değil şehir içinde 80le gitmek vb gibi durum doğrudan insan hayatını ve kazayı doğuruyor en önemlisi alkol kırmızı isik ve radar diye düşünüyorum. Şunu söylesek sanki daha dogru olur problem radardan ziyade bizdeki uygulamada yani biz Otoban vb yerde hız sinirini bu kadar düşük tutmasak radar da tuzak halini almasa sorun olmaz özellikle şehir içi radar elzem

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Radar konusunda @Cenk katılmamışsın fakat bence en önemlisi radar zira bilinçsiz hız yani sadece uzun yol değil şehir içinde 80le gitmek vb gibi durum doğrudan insan hayatını ve kazayı doğuruyor en önemlisi alkol kırmızı isik ve radar diye düşünüyorum. Şunu söylesek sanki daha dogru olur problem radardan ziyade bizdeki uygulamada yani biz Otoban vb yerde hız sinirini bu kadar düşük tutmasak radar da tuzak halini almasa sorun olmaz özellikle şehir içi radar elzem
Radarin iki turlusu var biri sehir ici biri sehir disi. Ben zaten alti cizili sekilde sehir icinde ki radar uygulamalarindan dogacak cezalarda sigorta priminin yukselmesi konusunu mantikli bulmusum. Mantiksiz ve para tuzagi olan ise sehirlerarasi yollarda olan radar cezalari ve bunlardan dogan cezalarin primi yukseltmesi.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,280
3,907
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Trafik cezasının sigorta primini etkilemesi bence gayet doğal hatta neden daha önce yoktu ki sorusunu sordum. Özellikle kırmızı ışık alkol radar gibi doğrudan kazayı ve insanların hayatını tehlikeye atan durumların sigorta primine etki etmesi gayet güzel olur fakat burada birkaç üyenin de dediği gibi yapmayanı ödüllendirmek de gerekir cunku bu para doğrudan sigorta şirketine gidiyor yani devletin para kazanması da söz konusu değil sigorta şirketi prim arttırmak için bahaneye sahip olmuş olmasın amaç kurallara uymayı teşvik olsun.
Uygulama güzel ama yukarıda da yazıldığı üzere eksik. Ceza yemeyen de az prim ödese sorun yok. Bir de sıkça uzun yol yaptığım için çokça radar cezası yedim şu son zamanlarda. Ama saçma sapan viraj çıkışına kurulan boş yolda ki radarlar veya otobanda ki kişinin boş yolda yaptığı hız kendini etkiler şehir içi okey ama şehir dışı uzun yollar için ayni şeyi düşünmüyorum. Aksine radarlar trafiği bazen daha çok tehlikeye atıyor adam görüyor radarı frene asılıyor. Hem bu ani yavaşlama hızlanmalar zincirleme trafik kazası gibi şeylere neden oluyor hem de ekstra sarf malzeme harcamasına sebep oluyor. Bir de mesela osmancıkta her haftasonu 2 kere geçiyorum yoldan çok radara dikkat eder hale geldim. Üstelik hiç kaza yapmazsam, ceza yemezsem iade etsin sigorta paramı veya bir sonrakine almasın benden sigorta parasını..

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,238
45,841
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Beyler sehirlerarasi yollarda radar uygulamasinin trafik kazasini onlemek olmadigi zaten radar noktalarindan belli.

Eski nesil kalmis, tek serit gidis gelisli yollarin cogunda cok az radar gorursunuz. Radar noktalarini genelde otobana, duzlugu bol, viraji az duble yollara koyuyorlar ki milletin hizli gitme ihtimali artacagindan ceza geliri yuksek olsun.

Kaza yapma ihtimalinin düşük ama hızlı gidebileceğin güvenli yolların hepsine radar koyuyorlar. Eski usül kalmış, tek gidiş gelişli, bir çok yerinde de viraj olan, hız yapmanın daha fazla tehlike oluşturacağı yollara ise doğru düzgün radar koymuyorlar. Dümdüz ve geniş yolun ucuna koymuşlar ekip aracını gelenden geçenden para kesiyorlar. Hani dar, hız yapmanın çok daha tehlike oluşturacağı yollar ? Oralar boş. Oralarda niye radar uygulaması olsun ki. Oradan gelecek ceza geliri daha düşük olacak tabi.

Bu sebeple bu mantıkla işleyen bir radar uygulamasından kesilecek cezanın sigorta primini yükseltmesi olayı saçma. Çünkü ceza uygulamasının niyeti kötü. Niyeti temiz değil.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım