KAPALI Audi a3, Corolla, Civic, Megane?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

robertoasley

Düz Yol Gazcısı
7 Mar 2019
22
5
145
Herkese merhabalar,

Maksimum 175 bin tl bütçeyle araba almak istiyorum. Günde yaklaşık 80km yol yapıyorum. Bu yolun 50-60km'sini çevre yolunda ve akan trafikte; geriye kalan 20-30km'sini ise akan trafik ve virajlı tek şeritli bir yolda gidiyorum. Dolayısıyla az yakan, beni üzmeyecek bir araba arayışındayım. Dizel-otomatik ilk tercihim. Duruma göre Civic ve Corolla LPGli olarakta tercih edebilirim. Aracı genellikle tek başıma işe gidip gelmek için kullanacağım fakat aynı zamanda 4 kişilik bir aile aracı olacak.

Bu çerçevede Audi A3 Sportback 16.TDI Stronic Attraction (2016 makyajsız kasa), Renault Megane Sedan 1.5DCI İcon, Honda Civic Eco Executive ve Yeni Toyota Corolla Flame X pack multdrive s (1.6 atmosferik ve sıfır km alıp tüp taktırmak şartıyla) düşünüyorum.

Acil araba ihtiyacımdan dolayı bir an önce aracımı almak istiyorum. Belirttiğim kriterlere göre hangi arabayı almamı önerirsiniz? Daha oyuncaklı ve dolu bir araç mı, daha az özellikli fakat premium bir A3 mü daha iyi bir tercih olacaktır? Yorumlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

robertoasley

Düz Yol Gazcısı
7 Mar 2019
22
5
145
Herkese verdiği cevaplar için çok teşekkür ederim. Arabalar içerisinde en beğendiğim Corolla olmasına rağmen sıfır km bir otomobil alıp tüp taktırdıktan sonra çekiş sorunu yaşama ve motora zarar verme ihtimalleri canımı çok sıkacağı için sanırım en mantıklı seçenek hem yakıt hem yürütme maliyetleri açısından Megane olacak.

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
corolla civic ikilisinden birini alırdım. ikisi de sedan olmasına ragmen civic daha sportif duruyor. Civic iç tasarımı özellikle kadran,multimedya ekranı ve orta konsol daha çalışılmış gibi duruyor. Corollanın orta ekran emanet gibi geliyor bana. Klima ünitesinin altı vites bölümünün önü daha iyi değerlendirilebilirdi. Kol dayama ve bardaklık harici bir göz yok. Civic'in iç yaşam alanı ve bagajı net olarak corolladan daha geniş. Corolla fabrika çıkış garantili lpg ile satılmıyor diye biliyorum. Belki strateji değiştirmişlerdir satıyorlardır araştırmak lazım. Corolla ya ekstra lpg taktırıp ikisinin de en fulünü değerlendirecek olursam sonuçta ikisi de atmosferik motorlu cvt şanzımanlı lpgye uyumlu araçlar. Bu kadar birbirine yakın olan araçlarda karar vermek için önce binip kullanmak daha sonra bayilerden fiyat alıp içimize sineni almak en doğrusu olurdu.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Herkese verdiği cevaplar için çok teşekkür ederim. Arabalar içerisinde en beğendiğim Corolla olmasına rağmen sıfır km bir otomobil alıp tüp taktırdıktan sonra çekiş sorunu yaşama ve motora zarar verme ihtimalleri canımı çok sıkacağı için sanırım en mantıklı seçenek hem yakıt hem yürütme maliyetleri açısından Megane olacak.

Şöyle bir araç var eğer Hyundai ile ilgileniyorsanız.
175 bin liraya 2017 model 0 km Hyundai i30 dizel otomatik elite donanım.

robertoasley

Düz Yol Gazcısı
7 Mar 2019
22
5
145
Çok teşekkür ederim ilginize. Gönderdiğiniz linkteki araçları inceleyeceğim. Yeni bir seçenek olarak Volkswagen Golf 1.6TDI Comfortline'ı da aldım listeme. İzlediğim videolar ve okuduklarıma göre bu segmentte lider olarak kabul ediliyor fakat donanım olarak diğerlerine nazaran biraz zayıf. Sanırım listemde temiz hangi aracı bulursam onu tercih edeceğim. Maalesef bu devirde en zor iş 2. el temiz araç bulmakmış onu farkettim.

Son düzenleme:

robertoasley

Düz Yol Gazcısı
7 Mar 2019
22
5
145
Elimde 2 araç seçeneği var. 175000 TL ye iki aracı da alabiliyorum. Araçların biri
2017 Golf 7.5 1.6TDI DSG Comforline 35000KM'de, diğeri ise
2018 Renault Megane Sedan Icon 1.5DCI EDC 30000KM'de.

Sizce hangisini tercih etmem daha mantıklı bir seçim olur? Görüşlerinizi bekliyorum..

Son düzenleme:

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Elimde 2 araç seçeneği var. 175000 TL ye iki aracı da alabiliyorum. Araçların biri
2017 Golf 7.5 1.6TDI DSG Comforline 35000KM'de, diğeri ise
2018 Renault Megane Sedan Icon 1.5DCI EDC 30000KM'de.

Sizce hangisini tercih etmem daha mantıklı bir seçim olur? Görüşlerinizi bekliyorum..
Hacim lazım değilse Golf daha mantıklı olur

man28

Asfalt Kurutucu
4 Haz 2019
103
41
695
34
Marka
Volvo
Valla benim düşüncem, tamam a3 premium sınıfı bir araç ama temizi bulunur mu hele piyasa böyle balon fiyatlarla dolmuşken? Bulunursa alıp binerdim, düşük km vesaire. Yoksa golf'e bakardım. Yada megan'a. Çünkü icon donanım diyorsun. araç full. ve model yılı temiz. Yani prestif falan geçmek lazım artık. Alman bir tanıdğım(saf alman) türkiye'ye geldi adam opel almış sıfır çatır çatır biniyor. Gidip audi de bmw de alırdı o fiyata. kafam rahat etsin diye almış. Megan full donanım, audi'nin donanımları ne o fiyata? veya kilometresi. Prestijin falan canı cehenneme ya. hangisi gönlünü rahat ettirecekse onu al derim. bir de şukadar verip premium'a bineyim mantığı niye bitmiyor abi bu ülkede anlamış değilim. Sen o kadar verip premium'a biniyorsun ama getirdiği dezavantajları da var işte. Donanım olsun, kilometre olsun. İşin özü, markaya değil donanıma ve isterlerime bakardım. Zaten orta sınıf araçlarda çoğu premium seviyesinde hatta bazı baz donanımlar premiumları geçmiş bile.

Son düzenleme:

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
25000 kilometrede; 8 litre lpg yakan araç 3 liradan 6000 bin lira yıllık yakıt masrafı demek, 6 litre mazot yakan araç ise 6 liradan 9000 lira yıllık yakıt masrafı demek. Yıllık 3000 lira az buz bir para değil bence.

Corolla mantıklı ama zevksiz bir arabaydı fakat yeni kasası bu algıyı yıktı bence. Benim çok hoşuma gidiyor. Tüplü Cvt Corolla hem mantıklı hem de Audi kadar olmasa da zevkli bir tercih olacaktır.

Bu arada premium sınıfı 300 bin liradan başlıyor artık. 170 bin liraya Corollaya mı binilir algısından kurtulmak lazım. 150-200 bin arasına artık A-B arası gitmek için araç alınıyor.
Daha 5 ay önce 180.000 liraya TDI&DSG Octavia Style alınca atmosferik corolla bana doğal olarak saçma geliyor. Corollanın benim açımdan tek artısı yüzünün yeni olması olur haricen motor şanzımanı pek yüz güldürücü değil. Octi almasam 1.5TDCI pws Focus 3.5-4 de tercihim olurdu. Sıfır alacağım 180.000 liralık araca tüp takmak son tercihim olur. Birde 180.000 lira bir asgari ücretlinin yaklaşık 90 aylık maaşı olunca bize çok para gibi gelmesinden doğal bir şey göremiyorum. Arkadaşa kendi düşündüğüm gibi bulabiliyorsa Focus 3.5, 4 ve megane öneririm.

Son düzenleme:

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Çok teşekkür ederim ilginize. Gönderdiğiniz linkteki araçları inceleyeceğim. Yeni bir seçenek olarak Volkswagen Golf 1.6TDI Comfortline'ı da aldım listeme. İzlediğim videolar ve okuduklarıma göre bu segmentte lider olarak kabul ediliyor fakat donanım olarak diğerlerine nazaran biraz zayıf. Sanırım listemde temiz hangi aracı bulursam onu tercih edeceğim. Maalesef bu devirde en zor iş 2. el temiz araç bulmakmış onu farkettim.
Sürüş paketi olan comf golfler de en azında cc falan olduğu için donanımı bir nebze daha kabul edilir oluyor. Dizel oto bakıyorsanız listenizde olmasa da 308 veya makyajlı Astra k bakılabilir donanım olarak iyi ve 9 ileri vs. Baktığınız araçlarda ağırlık kısa mesafe şehir trafiği olsa Corolla alırdım direk, ekonomik olsa da LPG ye hiç ısınamadım, ama seçenekleriniz arasında ilk seçeneğim daha güncel olduğu için idtec civic olurdu.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Sürüş paketi olan comf golfler de en azında cc falan olduğu için donanımı bir nebze daha kabul edilir oluyor. Dizel oto bakıyorsanız listenizde olmasa da 308 veya makyajlı Astra k bakılabilir donanım olarak iyi ve 9 ileri vs. Baktığınız araçlarda ağırlık kısa mesafe şehir trafiği olsa Corolla alırdım direk, ekonomik olsa da LPG ye hiç ısınamadım, ama seçenekleriniz arasında ilk seçeneğim daha güncel olduğu için idtec civic olurdu.

Bu parlara Comfortline yerine Highline tercih edilesi bence donanım olarak yine tatmin etmesede yeterli gelir gibi.

ERZ DEN 2015 GOLF 1.6 TDİ BMT 105 HP HİGHLİNE DSGİlan No: 816820004
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...6-tdi-bmt-105-hp-highline-dsg-816820004/detay

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Bu parlara Comfortline yerine Highline tercih edilesi bence donanım olarak yine tatmin etmesede yeterli gelir gibi.

ERZ DEN 2015 GOLF 1.6 TDİ BMT 105 HP HİGHLİNE DSGİlan No: 816820004
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...6-tdi-bmt-105-hp-highline-dsg-816820004/detay
Güzel tercih ancak ben alacak olsam en azından makyajlı comf alıp kendim ekleme yapardım. Hem makyajlı, hem daha üst model hemde 115 lik motor olurdu. Malum VAG grubunda donanım eklemek diğer markalara göre daha basit ve daha çok uygulanan bir sistem.

robertoasley

Düz Yol Gazcısı
7 Mar 2019
22
5
145
Güzel tercih ancak ben alacak olsam en azından makyajlı comf alıp kendim ekleme yapardım. Hem makyajlı, hem daha üst model hemde 115 lik motor olurdu. Malum VAG grubunda donanım eklemek diğer markalara göre daha basit ve daha çok uygulanan bir sistem.

Baktığım Golf makyajlı kasa ve hali hazırda cruise control ekletilmiş halde. Ben de bu düşünceye katılarak sadece makyajlı kasa Golflere bakıyorum. Gönül makyajlı kasa bir Highline almak isterdi ama maalesef fiyatlar oldukça artıyor.
Daha 5 ay önce 180.000 liraya TDI&DSG Octavia Style alınca atmosferik corolla bana doğal olarak saçma geliyor. Corollanın benim açımdan tek artısı yüzünün yeni olması olur haricen motor şanzımanı pek yüz güldürücü değil. Octi almasam 1.5TDCI pws Focus 3.5-4 de tercihim olurdu. Sıfır alacağım 180.000 liralık araca tüp takmak son tercihim olur. Birde 180.000 lira bir asgari ücretlinin yaklaşık 90 aylık maaşı olunca bize çok para gibi gelmesinden doğal bir şey göremiyorum. Arkadaşa kendi düşündüğüm gibi bulabiliyorsa Focus 3.5, 4 ve megane öneririm.

Çok haklısınız, benim de en büyük çekincem o kadar para verip tüp takarak arabaya yazık etmek. Bu yüzden dizel tercihine yöneldim.

cnkakyz

Panpa
9 Eyl 2016
566
1,110
2,520
Ankara
Marka
Renault
Baktığım Golf makyajlı kasa ve hali hazırda cruise control ekletilmiş halde. Ben de bu düşünceye katılarak sadece makyajlı kasa Golflere bakıyorum. Gönül makyajlı kasa bir Highline almak isterdi ama maalesef fiyatlar oldukça artıyor.

Çok haklısınız, benim de en büyük çekincem o kadar para verip tüp takarak arabaya yazık etmek. Bu yüzden dizel tercihine yöneldim.
Makyajlı kasada comf. ların arka farları gayet güzel görünüyor, ön farı da rahatça değiştirme imkanınız var, ukde kalacak özellik hayalet vs olabilir ama dediğim gibi vag grubunda bu işleri sonradan yapmak cidden diğer markalara göre basit, zamanla imkanlar el verdiğince araca eklemeler yapmak, güzelleştirmek, emek harcamak daha değerli olur bence. En azından aracınız aynı zamanda hobiniz de olmuş olur.

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
Vag’da özellik eklemek dediğiniz gibi oldukça kolay ancak cebinizden de aynı oranda para çıkıyor. Tabi güncel motor ve düşük km için comfort mantıklı biz kuzenime 2017’de ilandaki model yılında mavi renk highline cam tavanlı aldık gayet memnunlar bu donanımdaki sadece far ve stoplar yaklaşık 10 k olduğu için ben biraz daha ekleyip highline almayı düşünürdüm. Çünkü kendime 2015 Comfortline TDI manuel bakarken yaptığım hesapta Comfortline golfü Highline ayarına getirmek hemen hemen aynı fiyatlara hatta daha pahalıya geliyordu alıcının kendi hesabını yapıp karar vermesi lazım. Highline Comfortline farkı kabaca 17” Dion jantlar lastiksiz 3.000₺, far stop takımı tahmini 10.000₺, ön park sensörü 1.000 civarı tutuyor. Yağmur far sensörü hariç kabaca 14.000 gibi bir fark yaratıyor şu an highline için ne kadar fark ödeniyor bilgim yok farka bakıp karar verilebilir. Fiyatlar son baktığımda aklımda kalan fiyatlar farklılık olabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım