Büyük ikramiye size çıksa ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Ailemi alır Avrupaya Tasınır birde faize kor aylık faizi ile gecinirdim..

Tam aradığım mantık ticaret yapmadım holding yönetmedim parayı batırmaya gerek yok hayatımda ayda 250 bin tl parada yemedim ayağımı faizime göre uzatırım [emoji23][emoji23]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

TheAMG56

Panpa
7 Kas 2016
506
2,940
4,220
33
İstanbul
Marka
Renault
Valla dostum o konu hakkında çok değişik rivayetler var. Bildiğim kadarıyla kazanılan haram parayla cami falan yapılması dinen yanlış. O paranın tümünü ihtiyaç sahiplerine dağıtıp, herhangi bir karşılık beklememen gerekiyor. Yani Allah katında hükmü nedir bilinmez. En temizi bu işlere ve faize hiç bulaşmamak bence. :) @Koraykaya

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Valla dostum o konu hakkında çok değişik rivayetler var. Bildiğim kadarıyla kazanılan haram parayla cami falan yapılması dinen yanlış. O paranın tümünü ihtiyaç sahiplerine dağıtıp, herhangi bir karşılık beklememen gerekiyor. Yani Allah katında hükmü nedir bilinmez. En temizi bu işlere ve faize hiç bulaşmamak bence. :) @Koraykaya
benim hep faiz konusu aklıma takılmıştır :) şimdi tefeciden aldığın para para satmak oluyor o haram onda okey ama bankaya faize yatırdığımız para gayrimenkul döviz vb. yatırım alanlarına yatırılıp değerleniyor burda alınan kazançtan banka komisyon alıp gerisini bize veriyor yani biz parayı yönetmesi için bankaya yetki verip aracı yapmış oluyoruz şimdi bu faizde haram mı ? :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Valla
Adam piyango vuruyo, plaka alıyor, plakayı yılda 100 bin tl ile kiralıyor, elin adamı gece gündüz it gibi direksiyon salayıp, sokakta itin köpeğin ağız kokusunu çekiyo, yılda 150 bin kazanıyor, 100 bini ticari plaka sahibine, 20 bini benzine mazota, 3000 bini arabanaın masraflarına... Sonuç yıllık 20 bin tl çalışıyor sigortasız.

Ben banka faizi ile geçinmenin, Plaka kirası ile geçinmekten daha sefap oldunu düşünüyorum.

Ozgur44

Profesör
22 Eyl 2016
288
371
1,445
benim hep faiz konusu aklıma takılmıştır :) şimdi tefeciden aldığın para para satmak oluyor o haram onda okey ama bankaya faize yatırdığımız para gayrimenkul döviz vb. yatırım alanlarına yatırılıp değerleniyor burda alınan kazançtan banka komisyon alıp gerisini bize veriyor yani biz parayı yönetmesi için bankaya yetki verip aracı yapmış oluyoruz şimdi bu faizde haram mı ? :)
Çok kurcalamamak lazım :D

seydv

Seydi
Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
120
116
1,235
27
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bana çıksa koşa koşa subaru wrx sti alırım. Kapımda kesinlikle gtr r35 - tesla p90d - wrx sti kesinlikle bulundururum.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
devletın dedıgımız banka bıle faız degılde aız adı altında faız verıyor. faız ın mantıgı sudur : kımse kımseye havadan para vermıyor. 1 trılyona bıle 6 mılyar verıyor su an akbank. adam senın paranı degerlendırıp sana karından verıyor.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Abi illa faiz ile gecinmek istemiyorsanız, Reis'e uyun Albarakatürk'e yatırıp, faizsiz kar paylı, besmele ile kazanılmış para ile geçinin

Ozgur44

Profesör
22 Eyl 2016
288
371
1,445
hayır kurcalamak lazım bence neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrenmek lazım aklımda ki büyük sorulardan biriydi sorayım dedim :D
Şimdi bazı bankalar kar payı ile çalışıyor güya sen bi araba istiyorsun aracı senin adına alıyoır sonra karını koyup satıyor ama ne alırken nede sana verilirken aracı görmüyor sonrada faizsiz banka oluyor tabi yersen :)

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
Hocam zaten abartılmadığı sürece haram değil diye biliyorum ben. Çünkü o faizle paranız alım gücünü koruyor. En azından enflasyon kadar faiz alırsanız paranız alım gücünü korur. Şimdinin 100 bini beş yıl sonra aynı alım gücünü sağlamayacak
bencede bende öyle düşünüyorum

MAGİRUS

Panpa
8 Eyl 2016
620
1,460
2,520
İstanbul
Marka
Nissan
Valla
Adam piyango vuruyo, plaka alıyor, plakayı yılda 100 bin tl ile kiralıyor, elin adamı gece gündüz it gibi direksiyon salayıp, sokakta itin köpeğin ağız kokusunu çekiyo, yılda 150 bin kazanıyor, 100 bini ticari plaka sahibine, 20 bini benzine mazota, 3000 bini arabanaın masraflarına... Sonuç yıllık 20 bin tl çalışıyor sigortasız.

Ben banka faizi ile geçinmenin, Plaka kirası ile geçinmekten daha sefap oldunu düşünüyorum.
Hocam faizin haram olmasının sebebi şudur;faize yatırdığın zaman bir tek banka kazanır topluma faydası olmaz o kadar paradan tek kişi ekmek yer.Taksi plakası örneği vermişsiniz,kiralayan şoför rızkını buluyor bu 1,yakıt dediniz akaryakıt istasyonu kazanıyor eleman çalıştırıyor eleman para kazanıyor bu 2,arabanın cart curt masrafı oluyor sanayici,tamirci para kazanıyor bu 3.Yani paranın durmaması akması ve bundan çokça kişinin ekmek yemesi gerekiyor.Yanlış anlamayın sizle alakası yok genel olarak konuştum.Selamlar.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Hocam faizin haram olmasının sebebi şudur;faize yatırdığın zaman bir tek banka kazanır topluma faydası olmaz o kadar paradan tek kişi ekmek yer.Taksi plakası örneği vermişsiniz,kiralayan şoför rızkını buluyor bu 1,yakıt dediniz akaryakıt istasyonu kazanıyor eleman çalıştırıyor eleman para kazanıyor bu 2,arabanın cart curt masrafı oluyor sanayici,tamirci para kazanıyor bu 3.Yani paranın durmaması akması ve bundan çokça kişinin ekmek yemesi gerekiyor.Yanlış anlamayın sizle alakası yok genel olarak konuştum.Selamlar.

Peki ben kredi ile araba alınca aynı şeyler bende olmıyormu. Bana benzin bakım servis beleşmi. :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
neden gemıcık aldıklarında banada buyrun kaptanmısınız bır tur vereyım dıyorlarmı ? ben sımdı gun ıcınde manava gıtmıyormuyum berbere yemege vs anladınız orneklerı. o zaman ben 3 sene once ev aldım 4 sene sonra 300 mılyar karım var ama o kar payını almayayım yapmayın hocam .

Son düzenleme:

TheAMG56

Panpa
7 Kas 2016
506
2,940
4,220
33
İstanbul
Marka
Renault
Hocam böyle şeyleri fazla irdelememek gerekiyor aslında. Eğer kutsal kitapta haram olarak yazmışsa ve biz müslümansak buna uymak zorundayız. Zaten ortada bir haksızlık varsa - resmen hırsızlık bu bence- hesabı sorulacaktır merak etmeyin. Bize düşen doğru yolda olmak. Aç ya da tok, fakir ya da zengin fark etmiyor. İyi geceler dilerim. :) @istanbul @pulusoglu

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Hocam böyle şeyleri fazla irdelememek gerekiyor aslında. Eğer kutsal kitapta haram olarak yazmışsa ve biz müslümansak buna uymak zorundayız. Zaten ortada bir haksızlık varsa - resmen hırsızlık bu bence- hesabı sorulacaktır merak etmeyin. Bize düşen doğru yolda olmak. Aç ya da tok, fakir ya da zengin fark etmiyor. İyi geceler dilerim. :) @istanbul @pulusoglu
kesınlıkle hemfıkırım hocam onemlı olan kıtabı dogru ve duzgun okuyup , yazılanların gunumuzde neler ıfade ettıgını dogru sekılde cevırmek lazım. ıyı geceler :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım