Çamaşır Makinesi Sorunsalı

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Selamlar,

Belki tecrübe eden vardır diye buraya sorayım dedim.

Bosch Logixx 8 çamaşır makinemiz var. Son bir süredir, makinenin içindeki tambur, düşük devirde olması gerekenden çok daha fazla oynuyor. Bugün tamburun makinenin sağ ve sol kapağına çarptığını ve resmen orayı genişlettiğini gördüm. Şiddet aşırı artınca makine de bir terslik olduğunu anlayıp yavaşlıyor. Ancak yüksek devirde bir problem yok. Sadece düşük devirdeyken, yükselirken ve düşerken düşük devirden geçince oluyor.

Makine sağlam yerde, zaten makine gram yerinden oynamıyor. 2011'de alındığı için garantisi yok ve yetkili servisi çağırıp para ödemek istemiyoruz.

Bunu acaba kendimiz halledebilir miyiz, daha önceden böyle bir şey tecrübe eden var mıdır sorayım dedim? Daha önceden de bir seferinde motor kilitlenmişti ve servisi çağırın diyordu ekranında, ama mühendislik modunu açıp arızayı silmiştim. O şekilde uzun süre devam etti. Ama bu mekanik bir durum, acaba içindeki yaylar mı gevşedi filan diyorum ama pek fikrim de yok.

Yük dengesiz olursa bunu yapıyor. Çok doldurulduğu zaman yapmıyor ama zaten ağırlık sensörü var içinde, içindeki ağırlığa göre hızlanma ve düşüşünü ayarlıyor. Eh bir de yıllardan beri sorun olmuyor da şimdi mi oluyor yani.

Yetkili çağırsak, pahalıya patlar mı? Dışarıdan birisini çağırmak istemiyoruz çünkü makine aşırı elektronik, telef olmasın anlamayan ellerde.

Teşekkürler

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Senin sorunun şu videodaki gibi muhtemelen;

Öncelikle elektronik dengesiz yük kontrolünde bir problem olabilir,makine sıkarken normalden daha fazla sarsılıyorsa bu ihtimal var.Öte yandan balansı kaymış olabilir.Bir de makinanın tamburunu sabitleyen amortisörler var,bunlar zamanla deforme oluyor ve salıyorlar kendini,salmaya yakın yumuşarlar iyice ve tamburun hareketi çok daha artar.Dengesiz yük her zaman olur zaten önemli olan makinenin tölare edebilmesi,edemediği durumlar elbet olur onda da dengesiz yük kontrolü devreye girerek sıkma işlemini durdurup yeniden başlatır.Burada sorun amortisörlerin kendini salması gibi duruyor,bir diğer yüksek olasılıkta dengesiz yük kontrolünün bozulması.Amortisör değişirken lastikte değişirse iyi olur,amortisör gibi aynı şekilde lastikte bir süre sonra aşırı yumuşak hal alıyor,bu durumda dengesiz yüklerde stabiliteyi bozuyor.

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Senin sorunun şu videodaki gibi muhtemelen;

Öncelikle elektronik dengesiz yük kontrolünde bir problem olabilir,makine sıkarken normalden daha fazla sarsılıyorsa bu ihtimal var.Öte yandan balansı kaymış olabilir.Bir de makinanın tamburunu sabitleyen amortisörler var,bunlar zamanla deforme oluyor ve salıyorlar kendini,salmaya yakın yumuşarlar iyice ve tamburun hareketi çok daha artar.Dengesiz yük her zaman olur zaten önemli olan makinenin tölare edebilmesi,edemediği durumlar elbet olur onda da dengesiz yük kontrolü devreye girerek sıkma işlemini durdurup yeniden başlatır.Burada sorun amortisörlerin kendini salması gibi duruyor,bir diğer yüksek olasılıkta dengesiz yük kontrolünün bozulması.Amortisör değişirken lastikte değişirse iyi olur,amortisör gibi aynı şekilde lastikte bir süre sonra aşırı yumuşak hal alıyor,bu durumda dengesiz yüklerde stabiliteyi bozuyor.
Videoyu izlerken ses yüksekti aklım gitti. Bizimkisi bu kadar değil tabi ki.

Rulman filan varmış sanırım, ancak o zaman kazanı elle döndürünce de ses geliyor, bizimkisi öyle değil yağ gibi akıyor ve sessiz. Ancak kazanı çok rahat bir şekilde aşağıya doğru götürebiliyorum, sanırım aşağıdaki amortisörlerden kaynaklı.

Makineyi ters çevirip kontrol edeceğim. Zaten kendini belli edecektir diye düşünüyorum. Tüm parçalar yan sanayi tabi internette, orijinali nasıl bulunur bilmiyorum belki parça numarası vardır üzerinde. Yan sanayininde ne kadar sağlıklı olacağı, ne kadar süre gideceği belli değil.

350 TL filan istiyorlarmış, yani insan üzülür. Kendin değiştirirsen çok daha ucuza mal oluyor.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Videoyu izlerken ses yüksekti aklım gitti. Bizimkisi bu kadar değil tabi ki.

Rulman filan varmış sanırım, ancak o zaman kazanı elle döndürünce de ses geliyor, bizimkisi öyle değil yağ gibi akıyor ve sessiz. Ancak kazanı çok rahat bir şekilde aşağıya doğru götürebiliyorum, sanırım aşağıdaki amortisörlerden kaynaklı.

Makineyi ters çevirip kontrol edeceğim. Zaten kendini belli edecektir diye düşünüyorum. Tüm parçalar yan sanayi tabi internette, orijinali nasıl bulunur bilmiyorum belki parça numarası vardır üzerinde. Yan sanayininde ne kadar sağlıklı olacağı, ne kadar süre gideceği belli değil.

350 TL filan istiyorlarmış, yani insan üzülür. Kendin değiştirirsen çok daha ucuza mal oluyor.

Elinden geliyorsa kendin yap tabii ki,ancak meşakatlidir.Kazanın üstünde kazana sabitlenmiş şekilde taş bulunur,ağırlık yapsın ki dengesiz yükte kazan sağa sola fırlatmasın kendini diye,taş mı düştü acaba diyemiyorum çünkü düşse muhakkak her şekilde anlaşılır.Rulmanın ise bu konuyla alakası yok rulmanlar bozuldu mu getirisi yüksek ses ve zor kazan dönmesi,akabinde kayış kopması olur.Aslında çamaşır makineleri de her 4-5 yılda bir bakıma girmeli,bu amortisör,kayış ve rulman gibi parçalar eskiyen parçalar,bir zaman sonra mutlaka değişmesi gerekiyor.Dediğim gibi,buradan anladığım kadarıyla amortisörlerde bir problem var gibi.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@AHU benim yazacağım hemen her şeyi yazmış zaten. Sensör problemi ve amortisör aşınması en olası sorunlar.

Eğer içini açmaya niyetlenirsen arabalardaki V kayışı gibi bir kayışı olur bunların. Onu da kontrol et. Tıpkı V kayışı gibi çatlakları varsa deforme olduysa, kopmadan tam salmadan onu da değiştir elin değmişken. Amortisör değişiminde ise tamburu askıya alman gerekecektir. Altına kriko veya o görevi görecek uygun yüksekliği sağlayacak bir şeyi hazır etmen gerek.

Tıpkı arabalarda yaklaşık 80k km'de bir amortisör değişmesi önerdikleri gibi çamaşır makinelerinin de belli ekonomik ömürleri var. Kauçuk parçalar dışında elektronik sensörler/şalterler, amortisörler ve su tahliye/blokaj sistemlerindeki valf/klape vb. parçalar bu aletlerin zayıf halkaları. Calgon reklamlarındaki rezistans değil :D

Bu arada konuyla dolaylı olarak alakası olan detay bir bilgi vereyim: Çamaşır makinelerinden ilk servis montajı sırasında kocaman cıvatalı saplamalar çıkarırlar. Bu saplamalar, nakliye sırasında tamburun sabitlenmesine yarar. Genelde de 3 tane olurlar. Fakat en kral nakliyecinin bile bunlara dikkat edip sabitlediğini daha görmedim. O yüzden bu iş maalesef malın sahibine kalıyor. Bu saplamalar çamaşır makinesi yeni alındıktan sonra her zaman saklanmalı, bir gün bir yerden bir yere taşımak gerekirse mutlaka yerlerine monte edilip tambur sabitlenmelidir. Yoksa yaşadığınız hoplama zıplama olayları kaçınılmaz şekilde erkene çekilir.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Amortisör yada Bilya sorunu.
Babam Eskiden Beyaz Eşya Dükkanı ve Servisi sahibiydi. Bu sebeple çok kulak aşinalığım vardır. Şuan bu işi yapmıyoruz ama eşe dosta hala yardımcı olur ona da bir sorarım.
Eğer yeni nesil plastik kazan bir makine ise değişim şansınız yok. Kazan Komple değişiyor
Eğer eski nesil Çelik kazan bir makine ise rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Hatta siz de değiştirebilirsiniz biraz vakit alır video vs ile hallolur
Parça konusunda ise Yeni nesil İthal makinelerde Mecburen Yetkili Servis kullanacaksınız. Parçayı almak ile servis çağırıp değiştirtmek aşağı yukarı aynı fiyat. Yerli yada eski bir makine ise İnternetten Asla Almayın. Gidin Sanayiye gayet uyguna bulursunuz
Yeni Nesil Bazı Vestellerde Kazan Komple değişmeden de bilya değişebiliyor bakımları çok daha masrafsız ve rahat.
Bu sebeple yeri gelmişken yazayım VESTEL Beyaz Eşyalar Almanlardan çok daha iyidir. Gururla Yerli Kullanalım

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
@AHU benim yazacağım hemen her şeyi yazmış zaten. Sensör problemi ve amortisör aşınması en olası sorunlar.

Eğer içini açmaya niyetlenirsen arabalardaki V kayışı gibi bir kayışı olur bunların. Onu da kontrol et. Tıpkı V kayışı gibi çatlakları varsa deforme olduysa, kopmadan tam salmadan onu da değiştir elin değmişken. Amortisör değişiminde ise tamburu askıya alman gerekecektir. Altına kriko veya o görevi görecek uygun yüksekliği sağlayacak bir şeyi hazır etmen gerek.

Tıpkı arabalarda yaklaşık 80k km'de bir amortisör değişmesi önerdikleri gibi çamaşır makinelerinin de belli ekonomik ömürleri var. Kauçuk parçalar dışında elektronik sensörler/şalterler, amortisörler ve su tahliye/blokaj sistemlerindeki valf/klape vb. parçalar bu aletlerin zayıf halkaları. Calgon reklamlarındaki rezistans değil :D

Bu arada konuyla dolaylı olarak alakası olan detay bir bilgi vereyim: Çamaşır makinelerinden ilk servis montajı sırasında kocaman cıvatalı saplamalar çıkarırlar. Bu saplamalar, nakliye sırasında tamburun sabitlenmesine yarar. Genelde de 3 tane olurlar. Fakat en kral nakliyecinin bile bunlara dikkat edip sabitlediğini daha görmedim. O yüzden bu iş maalesef malın sahibine kalıyor. Bu saplamalar çamaşır makinesi yeni alındıktan sonra her zaman saklanmalı, bir gün bir yerden bir yere taşımak gerekirse mutlaka yerlerine monte edilip tambur sabitlenmelidir. Yoksa yaşadığınız hoplama zıplama olayları kaçınılmaz şekilde erkene çekilir.

Abi evet tamburun sabitlenmesi lazım, bu makine bu eve sıfır olarak geldi ve hiç taşınmadı. Ancak gel gelelim o tamburu sabitleyen vidalar nerede desen, ses seda yok. Normalde yetkili servisin makineyi kurarken bizi bilgilendirip vidaları vermesi gerekirdi. Ona bir çözüm bulunacak çünkü tambur sabitlenmeden değiştirme imkanı yok sanırım aşağı düşeceği için.

Arka kayışa da mutlaka bakıp kontrol edeceğim. 9 sene olmuş sonuçta, hareket eden parçalarında bir ömrü olduğu için senin de dediğin gibi çamaşır makinelerinin de bakım görmesi gerekiyor bence abi.

Amortisör yada Bilya sorunu.
Babam Eskiden Beyaz Eşya Dükkanı ve Servisi sahibiydi. Bu sebeple çok kulak aşinalığım vardır. Şuan bu işi yapmıyoruz ama eşe dosta hala yardımcı olur ona da bir sorarım.
Eğer yeni nesil plastik kazan bir makine ise değişim şansınız yok. Kazan Komple değişiyor
Eğer eski nesil Çelik kazan bir makine ise rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Hatta siz de değiştirebilirsiniz biraz vakit alır video vs ile hallolur
Parça konusunda ise Yeni nesil İthal makinelerde Mecburen Yetkili Servis kullanacaksınız. Parçayı almak ile servis çağırıp değiştirtmek aşağı yukarı aynı fiyat. Yerli yada eski bir makine ise İnternetten Asla Almayın. Gidin Sanayiye gayet uyguna bulursunuz
Yeni Nesil Bazı Vestellerde Kazan Komple değişmeden de bilya değişebiliyor bakımları çok daha masrafsız ve rahat.
Bu sebeple yeri gelmişken yazayım VESTEL Beyaz Eşyalar Almanlardan çok daha iyidir. Gururla Yerli Kullanalım

Teşekkürler.

Bugün bir bakacağım öncelikle, Bosch makinelerde de tek tip yok farklı farklı amortisörler var modele göre videolardan gördüğüm kadarıyla.

Önce bir bakıp ondan sonra detayları buradan aktarırım.

Tuncay19

Tuncay
Elit Apaçi
3 Mar 2020
695
376
945
28
Sinop
Marka
Volkswagen
Abi evet tamburun sabitlenmesi lazım, bu makine bu eve sıfır olarak geldi ve hiç taşınmadı. Ancak gel gelelim o tamburu sabitleyen vidalar nerede desen, ses seda yok. Normalde yetkili servisin makineyi kurarken bizi bilgilendirip vidaları vermesi gerekirdi. Ona bir çözüm bulunacak çünkü tambur sabitlenmeden değiştirme imkanı yok sanırım aşağı düşeceği için.

Arka kayışa da mutlaka bakıp kontrol edeceğim. 9 sene olmuş sonuçta, hareket eden parçalarında bir ömrü olduğu için senin de dediğin gibi çamaşır makinelerinin de bakım görmesi gerekiyor bence abi.

Teşekkürler.

Bugün bir bakacağım öncelikle, Bosch makinelerde de tek tip yok farklı farklı amortisörler var modele göre videolardan gördüğüm kadarıyla.

Önce bir bakıp ondan sonra detayları buradan aktarırım.
Kastettiğim amortisör değildi. Çelik Kazan ve Plastik Kazan farkıydı. Eski makinalar Çelik Kazanlıdır ve Hangi marka olursa olsun mantık da parça da benzerdir servisi çok kolaydır. Yeni Makineler ise Plastik kazanlı ve Çoğu Pres Kazan.
%95 Markalar Pres Kazan üretiyor ve bu kazanlarda bilya değişimi imkansız. Bazı Markalar ise Bilya değişimine izin veren servisi daha kolay üretim yapıyorlar. Bu servisi kolay üretim ise şuan Sadece Vestelin birkaç modelinde var. Yani Bosch Arçelik vs farketmeksizin Vestelin bazı modelleri de dahil maalesef Kazan komple değişmek zorunda.

Amortisör ise değişir sorun Yok gözle görülebilen dışarıda bir parça lakin sizin sorununuz bence Bilya. Kayış ise değişilebilir ama sizin tarifiniz kayış arızasına uymuyor.
Makinanız Plastik Kazanlı ise ve amortisör arızası değilse tavsiyem yenisini alın zira 8 yıldan sonra arızası bitmez. Kazan biter yakın zamanda Kart arızası verir bu böyle gider

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Evet aradan aylar geçti ancak bu konu Google'da çıkıyor o yüzden bir şeyler yazma ihtiyacı duydum.

Makineyi açtık. Bizim makinenin sağ sol ve alt kısmı pres olduğu için açılmıyormuş. Arka kapak ve ön en alt kapağı açtık. Ön kısmı komple sökmedik çünkü çok zahmetliydi.

13 ve 11 no'lu anahtara ihtiyacınız var. Bir de torx tornavidaya. Ebatını bilmiyorum ama T10 küçük kalıyordu..

En arkada ortada ve önde olmak üzere toplam 3 adet amortisör var. Söküm işlemi elektrikli bir alet ile çok kolay, elinizle yaparsanız çok zahmetli (hele hele takması, maalesef bazı kesikler oluştu elimde).

Bizdeki amortisör iki parçadan oluşuyor. Tambura gelen kısım metal, yere basan kısım plastik. Plastik parça metal parçanın içine giriyor. Plastik parçanın içinde iki tarafında keçe var. Zaten amortisörü söktüğünde elinizle kolayca ileri geri yaparsanız görevi bitmiş demektir. Bizde üçü de öyleydi. Sadece yeni keçe alıp taksaydıkta sorun çözülürdü ancak internette 2'li veya 3'lü amortisör tamir kitleri var. 3 tane metal parçanın içine giren plastik parçayı, 6 keçeyi ve gres yağını birlikte satıyorlar.

Toplam bedel: 33 TL

Gelen plastik amortisörlerin ön ve arkasına keçeleri koyup gresle yağlıyor, sonrasında metal amortisör parçasının içine sokuyorsunuz. YouTube'da bir sürü video var. Metal amortisör parçasının kenarında bir tırnak var, tornavida ile bastırmanız lazım ki plastik amortisör parçası metal parçanın içinden çıkmasın.

Montaj çok zahmetliydi, elektrikli bir matkap ve uygun uçlarla çok daha kolay yapılır.

Makineyi açınca ekranda bazı hata kodları yazdı, sebebini anlayamadım. Cihazın beynini servis modunda girip resetledim.

Birebir, ilk günkü gibi çalışıyor. Servisin 500-600'lü rakamlar söylediğini duydum bazı yerlerden, gerçekten çok yüksek. Tabii servis bu işleme ne kadar garanti veriyor bilmiyorum ancak hem orijinal hem internetten aldığım amortisörün çalışma mantığına bakarak söyleyebilirim ki, hiç ama hiç uzun ömürlü bir şey değil. 2 yıldan fazla dayanırsa şaşırırım.

Ancak konforuna değer.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım