Chevrolet cruze alınır mı?

vestelink

Zafer Ayyürek
Takipçi
2 Nis 2021
4
8
20
32
İzmir
merhaba işyerinde bir arkadaşım aracını satıyor fakat cruze ile bilgi almak için internete başvurduğumda çok fazla bilgi kirliliği bulunuyor, ya çok iyi ara alınır diyenler ya da hiç bulaşma arızası çok fazla diyenler var.. 2 farklı ustaya (biri opel servis ustası) sorduğumda 140-150binden sonra tüm kronikleri vermeye başlar dediler, sayın kullanıcılar sizin yorumlarınız nelerdir acaba
lütfen tavsiyelerinizi önerilerinizi eleştirilerinizi bildirirseniz çok sevinirim

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,064
3
15,330
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Hocam konunuzu "Otomobil Seçimi" bölümüne halen uygun olmadığı ve daha önceden de birkaç konu açtığınız için bu seferlik ayıp olmasın diye "Genel Sohbet" bölümüne taşıyarak onayladım.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,019
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kasası, ağırlığıyla meşhur olan platform kardeşi Astra J'den bile ağır olduğu için çok yakar az kaçar. Bununla başlayalım.

Çok yakıyor diye herkes lpg takıyor. Ama "aabi magnezyum supapları çelikle değiştiriyorsun olay çözülüyor" söylemi külliyen yalan. Tamam, çelik supapların ömrü uzun oluyor. Ama o arada bobin gidiyor, bujiler gidiyor. Ateşleme çok zorlanıyor. Zaten Ecotec 100°C civarlarında çalışan bir motor, soğutma sistemi çok zorlanıyor, hararete iyice meyilli oluyor. Antifriz bakımı azıcık aksarsa büyük ihaleler yüklüyor.

1.4T motoru zorlandığı zaman kol çıkarması ve turbo arızasıyla nam salmıştır. Sakin kullanan standart bir sürücü muhtemelen bunları yaşamaz ama ben tercih etmem. Lpg konusunda 1.6 motordaki her şey bunun için de geçerli.

D sınıfı standartlarında olan ağırlığı sebebiyle bence bu arabanın alınası motoru 2.0D versiyonudur. 1.6 ülkemiz koşullarına göre çok yaktırır, lpg takılırsa da tamircilerde harcanacak zaman olarak ek maliyeti olur.

Aküyü bitirmemek gerek. Ufak tefek zayıf aküye dayalı sapıtmalar başladığı anda hemen akü değiştirilmeli. Her kışa girişte ölçümü yaptırılmalı. Yüksek su birikintisine "bu kurtarır yaa" diyerek sokmamak gerek. Ucundan kıyısından kurtarmazsa veya kurtarıp ters dalgayla kritik bir yere su alırsa, ya da akü voltajı düşük olup elektronik bir modülü bir beyni bir yeri bozarsa, çözümü ebedi billah bulunamayacak elektronik arızaları baş göstermeye başlar. Önünü alamazsınız hızla elden çıkarmaya bakarsınız. Ama bunları yaşamamışsa, şu anda da sorunsuz kullanılıyorsa aldıktan sonra böyle şeylere özen göstermeye devam ederek uzun süre daha kullanabilirsiniz.

Yine elektronik hassasiyetine dayalı olarak, sonradan uygulanan amerikan park, photon l*d, orijinal olmayan xenon vb elektrik modifiyelerine -zaten genel olarak karşıyım da- uygun olmadığını düşünüyorum. Bu çevremden aldığım geri dönüşler değil de, sadece şahsi görüşümün Opel ustam tarafından onaylanmasıyla bende oluşturduğu fikir.

Ön göğüs kumaş kaplı. Genel alışkanlıkları biraz değiştirmek gerekebilir. Kolay kirlenir, ben hiç şahit olmadım ama sürekli yoğun temizlik işlemleriyle zaman içerisinde yıpranma olabilir. Çünkü neden olmasın? :d

Ustaların kronik dedikleri muhtemelen sensörler ve soğutma sistemi. Bunların ekonomik ömürleri o civarlarda doluyor. Alır almaz soğutma sistemini komple elden geçirip sensörler için de her zaman hazırlıklı olmakta fayda var. Yukarıda yazdığım voltaj dalgalanması da bu sensörlerin arızalarını tetikleyen bir unsur.

Gelelim artılarına:

Araba oturaklı. Uzun yol sürüşü çok keyifli.
Özellikle ön tasarımı bence harika.
Güvenlik olarak da satıldığı zamanın EuroNCAP birincisi. O derece sağlamdır. Hatta daha o testler açıklanmadan önce yetkili serviste kazalı bir örneğini görmüştüm. Mübalağa değil, arabanın önü gerçekten yoktu. Kaput toplam 1 karış filan kalmıştı, sanki düz duvara kafadan girmiş. İçindekilerin burnunun kanamadan çıktığını söylemişlerdi serviste. Şok yaşamıştım. Gerçekten İskandinav standartlarında güvenli bir araç.
Yaygın servis ağı var. Nitelikli ustası maalesef Opel'de olduğu gibi az ama servisi yedek parçası bol. Sadece kaporta ve trim aksamlarında biraz tedarik sorunu yaşayabilirsiniz. Ama araç ABD'de de çok sattığı için tedariki geç de olsa parçaları yıllar boyunca bulunabilir. Sarf malzemesi diyebileceğimiz periyodik bakım parçaları zaten orijinal olarak da yan sanayi olarak da çok zengin çeşitlilikte bulunabiliyor.

Alınır mı? 2.0D SW bulsam değerlendirmeye alırım.

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
455
1,064
2,695
Ankara
Marka
BMW
2010 ile 2015 yılları arasında 5 yıl boyunca ilk çıkan 113hp'lik manuel vitesli 2009 model Cruze kullandım. Hatta ilk ehliyetimi aldım ve bu aracın koltuğuna oturdum. Yaklaşık 80 bin km lpg ile yaptım, çelik subap ve yağ soğutucu arızalarını yaşadım ve yaptırdım. Onun haricinde yağ, filtreler, 1 kere bobin ve 2 takım da buji değiştirmekten başka bir bakım yapmadım. Başka arıza da yaşamadım. Araç bendeki tüm hayatı boyunca lpg'liydi. 20 bin km'de alıp 100 bin km'de sattım. 1.6 olmasından kaynaklı şehir içi isteksizlikleri vardı, ancak o sıralar kullandığım 2003 1.4 16v Corsa'dan da daha iyi gidiyordu. Performansından çok şikayeti değildim. Ancak uzun yolda içinden başka bir motor çıkıyordu, yüksek hız ve yüksek devirlerde kesinlikle üzmeyen atmosferik kadar atmosferik bir motordu.

Şimdilerde tabi ki daha yüksek km'lerde bir araca sahip olacaksınız başka arızalar açma riski vardır. Ancak bir Opel Vectra'dan korkmuyorsanız bu araçtan da kormanızı gerektirecek hiçbir sebep yok. Hatta kullanımı daha da keyif verecektir.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
2.0 Dizeli bence alınır . 1.6 atmosferik motoru lpgli kullananlardan memnun kalan da vaar ömrünü çürüten de. Astra J 1.6 atmosferik lpgli kullandım bir süre. Motor özellikle düşük devirlerde çok zayıf kalıyor. Yüksek süratlerde tatmin edici. 50.000 kmde oksijen sensörü, lpg enjektörü, devirdaim kütüğü değişmesi gerekti bahsettiğim araçta.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Cruze un hiçbir çeşidini kapıma yaklaştırmam. Benzinlileri namlı zaten malum, ben o çok tavsiye edilen 2.0 dizelinide aldım.
Artı olarak yol tutuşu komforu ve aksesuarının bol olmasını söyleyebilirim. Sebebi aynı arabanın çinde satılması makyajlanması.
Eksileri ise muadillerine göre çok yüksek parça fiyatları, yan sanayisi neredeyse sıfır muadil anlamında, çok yakıyor. Bakın ben dizelini kullandım araba çok yakıyor. Silivri içi tamamen dur kalklı trafikte 11 küsür lt gördüm. Bir film sahnesindeki noluyok a.... demekten kendimi alamamıştım. Uzun yolda 90 a sabitlemiş öyle denemiştim hız sabitleyici ile ve yine 5 lt civarına ancak düşürebilmiştim. Motoru güçlü lakin standart hali ile ondan evvel sattığım lagunamı kapıştıralım dedik (laguna yazılımlı 145 bg 1400 kg - cruze stok 163 bg kg bilmiyorum) laguna 180 lere kadar önde götürdü işi. Garip bir durum vardı, kadrana göre araba hızlanıyor tamam ama içeride hani sizi öyle koltuğa yaslama durumu yani sürüş zevki anlamındaki hissiyatı sıfıra yakındı. Lagunamda mesela gaza abandığım zaman geri yaslıyordu dizelin sevdiğim yönüdür şahsen. Belki başkasının hoşuna gitmeyebilir. Cruze a yazılımda yapmıştık deli gibi hızlanan araba içeriye o hissiyatı vermiyordu. Belki komforundan belkide ruhsuzluğundan bilemiyorum.

Eşimde mesela hiç sevmemişti. O cüsseye rağmen 450 lt civarı sınıfının en ufak bagajını sunuyordu. Arka cam eşikleri baya yüksek ve arka taraf koyu renk döşemeninde etkisiyle insanı boğuyordu. Ben o arabanın sadece torpido ve sürücü mahalini sevmiştim. Albenili duruyordu. Ama hissettiğim eksiklikler bu yazdıklarımdanda fazla ama benim özetle tavsiyem cruze alınabilir bir araba değil en azından ülkemiz için.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Cruze un hiçbir çeşidini kapıma yaklaştırmam. Benzinlileri namlı zaten malum, ben o çok tavsiye edilen 2.0 dizelinide aldım.
Artı olarak yol tutuşu komforu ve aksesuarının bol olmasını söyleyebilirim. Sebebi aynı arabanın çinde satılması makyajlanması.
Eksileri ise muadillerine göre çok yüksek parça fiyatları, yan sanayisi neredeyse sıfır muadil anlamında, çok yakıyor. Bakın ben dizelini kullandım araba çok yakıyor. Silivri içi tamamen dur kalklı trafikte 11 küsür lt gördüm. Bir film sahnesindeki noluyok a.... demekten kendimi alamamıştım. Uzun yolda 90 a sabitlemiş öyle denemiştim hız sabitleyici ile ve yine 5 lt civarına ancak düşürebilmiştim. Motoru güçlü lakin standart hali ile ondan evvel sattığım lagunamı kapıştıralım dedik (laguna yazılımlı 145 bg 1400 kg - cruze stok 163 bg kg bilmiyorum) laguna 180 lere kadar önde götürdü işi. Garip bir durum vardı, kadrana göre araba hızlanıyor tamam ama içeride hani sizi öyle koltuğa yaslama durumu yani sürüş zevki anlamındaki hissiyatı sıfıra yakındı. Lagunamda mesela gaza abandığım zaman geri yaslıyordu dizelin sevdiğim yönüdür şahsen. Belki başkasının hoşuna gitmeyebilir. Cruze a yazılımda yapmıştık deli gibi hızlanan araba içeriye o hissiyatı vermiyordu. Belki komforundan belkide ruhsuzluğundan bilemiyorum.

Eşimde mesela hiç sevmemişti. O cüsseye rağmen 450 lt civarı sınıfının en ufak bagajını sunuyordu. Arka cam eşikleri baya yüksek ve arka taraf koyu renk döşemeninde etkisiyle insanı boğuyordu. Ben o arabanın sadece torpido ve sürücü mahalini sevmiştim. Albenili duruyordu. Ama hissettiğim eksiklikler bu yazdıklarımdanda fazla ama benim özetle tavsiyem cruze alınabilir bir araba değil en azından ülkemiz için.

1500 kg+ bir araç ve eski nesil tork konvertörlü şanzımanla birlikte bu motorun az yakması beklenmez zaten.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
1500 kg+ bir araç ve eski nesil tork konvertörlü şanzımanla birlikte bu motorun az yakması beklenmez zaten.
Benimkisi manuel dizeldi. Hem güçlü hem manuel hemde dizl diye aldım hayalimdeki kombindi ama ne gidişi gidiş ne yakışı yakış 2 ay bile sürmedi dehledim :D

burakhandgn

Burak
Elit Apaçi
20 Ocak 2020
70
193
810
Kocaeli
Marka
Chrysler
Cruze yerine abisi olan Epica'yı neden düşünmüyorsunuz? Geniş bagaj, daha ferah ve kaliteli iç mekan vs...

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,698
2
9,629
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Ben eşime dostuna önermiyorum burada forum ailesinede önermem , opel servisinde çok törpülendim işe alıştım o yüzden cruze mi bence uzak durun :)

burakhandgn

Burak
Elit Apaçi
20 Ocak 2020
70
193
810
Kocaeli
Marka
Chrysler
Piyasası saçma sapan doğrusu. Teknolojisi malzeme kalitesi sınıfına göre başarısız.. O paraya daewoo alır mıyım şahsen almam

Daha önceden sahip olduğum araçlardan birisidir Epica. Dediklerinize katılmıyorum. İtalya merkezli, evvelde Alfa Romeo, Land Rover gibi araçlar için motor üretmiş, yakın tarihte de Kore grubu araçlara motor üreten Fiat grubuna ait bir şirketin ürettiği motor aracı yürütüyor. Şanzıman ise 6 ilerilerde; Insignia'larda (Buick Regal) kullanılan şanzımanın bir başka versiyonu. 5 ilerilerde de AISIN malı. Tam otomatik olması, dönemin DSG'si gibi sorunlu olmaması gibi artıları olan bir şanzıman. Motoru da emisyon skandallarıyla gündeme gelmedi.

Donanım olarak B7 Comfortline Passatlardan daha dolu :) malzeme kalitesine gelecek olursak 120k kilometredeki aracımda tek bir trim sesi dahi yoktu. 2014 yılından bahsediyorum. Hor kullanılan her araç başarısızdır. Bugün insanlar gözü kapalı E39, E60 BMW alamıyorsa BMW başarısız mıdır?

Sınıfına göre başarısız demişsiniz ancak başarısız olduğu konu nedir merak ettim açıkçası. Daha önce edindiğiniz tecrübeniz varsa, paylaşırsanız çok memnun olurum.
Piyasa konusuna gelecek olursak, harabeye dönmüş 2.el pazarından bahsediyoruz. 200k kilometrede boyasız parçası olmayan araçla çok düşük km'deki araca (net hatırlamıyorum ama 50binden aşağıydı sanırım) aynı para yazılıyor.

Söylediklerimi lütfen yanlış anlamayın, herhangi bir markanın savunucusu avukatı değilim kesinlikle. Sadece insanları daha doğru bilgilendirmek gerek.

Son düzenleme:

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Daha önceden sahip olduğum araçlardan birisidir Epica. Dediklerinize katılmıyorum. İtalya merkezli, evvelde Alfa Romeo, Land Rover gibi araçlar için motor üretmiş, yakın tarihte de Kore grubu araçlara motor üreten Fiat grubuna ait bir şirketin ürettiği motor aracı yürütüyor. Şanzıman ise 6 ilerilerde; Insignia'larda (Buick Regal) kullanılan şanzımanın bir başka versiyonu. 5 ilerilerde de AISIN malı. Tam otomatik olması, dönemin DSG'si gibi sorunlu olmaması gibi artıları olan bir şanzıman. Motoru da emisyon skandallarıyla gündeme gelmedi.

Donanım olarak B7 Comfortline Passatlardan daha dolu :) malzeme kalitesine gelecek olursak 120k kilometredeki aracımda tek bir trim sesi dahi yoktu. 2014 yılından bahsediyorum. Hor kullanılan her araç başarısızdır. Bugün insanlar gözü kapalı E39, E60 BMW alamıyorsa BMW başarısız mıdır?

Sınıfına göre başarısız demişsiniz ancak başarısız olduğu konu nedir merak ettim açıkçası. Daha önce edindiğiniz tecrübeniz varsa, paylaşırsanız çok memnun olurum.
Piyasa konusuna gelecek olursak, harabeye dönmüş 2.el pazarından bahsediyoruz. 200k kilometrede boyasız parçası olmayan araçla çok düşük km'deki araca (net hatırlamıyorum ama 50binden aşağıydı sanırım) aynı para yazılıyor.

Söylediklerimi lütfen yanlış anlamayın, herhangi bir markanın savunucusu avukatı değilim kesinlikle. Sadece insanları daha doğru bilgilendirmek gerek.
Malzeme kalitesi olarak yakıt tüketimi performans oranı olarak çok rahat bir şekilde segmentinde başarısız bana göre. Passat B7'den daha dolu demişsiniz ama 2002 model laguna'dan bile daha boş. Hem epica'yı hem laguna 2 ve 3'ü kullanan @Gökhan61 daha iyi kıyaslayabilir. Bana göre parasını hak etmeyen bir araç. Temizleri 120 130 bandında onun yerine daha temiz daha dolu bir laguna 3 100-110 bandına alınabilir.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Malzeme kalitesi olarak yakıt tüketimi performans oranı olarak çok rahat bir şekilde segmentinde başarısız bana göre. Passat B7'den daha dolu demişsiniz ama 2002 model laguna'dan bile daha boş. Hem epica'yı hem laguna 2 ve 3'ü kullanan @Gökhan61 daha iyi kıyaslayabilir. Bana göre parasını hak etmeyen bir araç. Temizleri 120 130 bandında onun yerine daha temiz daha dolu bir laguna 3 100-110 bandına alınabilir.
Epica değilde cruze aldım ben ilk ve son kez olarak :) Hani beni o dönemde sorup soruşturduğum parça fiyatları ve yakıtı soğutmuştu kendisinden. Yol tutuşu ve konsol tasarımı haricinde bir civatasını dahi beğenememiştim. O cüsseye göre nasıl oluyorda diz mesafesi ve bagajı küçük oluyordu gerçekten çözememiştim. Belki daha çok severdim ama çok daha eski teknoloji olan laguna 2 den sonra bile her anlamda lagunayı aratması belkide beni en çok etkileyen şey. Bu arada bahsedecek olursam 2 kasalar neyse de 3 kasalar gerçekten herkesin alıp bir kez sahip olması gereken araçlardan. Dolu dolu bir laguna 3 gerçekten keyif verir. Hor kullanılmış her araba gibi oda üzebilir.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Epica değilde cruze aldım ben ilk ve son kez olarak :) Hani beni o dönemde sorup soruşturduğum parça fiyatları ve yakıtı soğutmuştu kendisinden. Yol tutuşu ve konsol tasarımı haricinde bir civatasını dahi beğenememiştim. O cüsseye göre nasıl oluyorda diz mesafesi ve bagajı küçük oluyordu gerçekten çözememiştim. Belki daha çok severdim ama çok daha eski teknoloji olan laguna 2 den sonra bile her anlamda lagunayı aratması belkide beni en çok etkileyen şey. Bu arada bahsedecek olursam 2 kasalar neyse de 3 kasalar gerçekten herkesin alıp bir kez sahip olması gereken araçlardan. Dolu dolu bir laguna 3 gerçekten keyif verir. Hor kullanılmış her araba gibi oda üzebilir.
2.0 deyince benim kafa direkt epicaya gitmiş :) D segmentte şu piyasa koşullarında açık ara Laguna 2 veya 3 alınacak en iyi araba bana kalırsa. Epica gereksiz şişmiş, piyasası olduğunu falanda düşünmüyorum. Konu sahibi laguna 3 düşünebilir. Panoramik tavan, anahtarsız giriş-çalıştırma, ön koltuklarda ısıtma ve elektrik vs vs. Parasını hak eden bir araç bu piyasada bile.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım