KAPALI Corolla mı Civic mı Almaliyim? Yardim Lütfen!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
Herkese merhabalar .80-90 civarı bütçem var. Sedan ve otomatik araba alcam . Iki tanesi arasında kaldım , civic (1.6 benzin/lpg elegance) ve corolla (1.6 benzin/lpg advanced) ...
1-aracin görünümü, sportifligi falan aşırı derecede önemli değil benim için.
2-herkes gibi bende sorunsuz ve masrafsiz binmek istiyorum.
3-performans olarak elbette yarışlara katilmicam ama yinede yokuşlarda falan bayilmasin, sollarken birazcık seri olsun isterim.
4-yakiti biraz önemsiyorum.
5-ikinci elinde cok fazla değer kaybım olsun istemiyorum , en az 2 3 sene binmek için alicam.
6-servisine her defasında yüklü paralar ödemek istemiyorum , yanı bakımları makul olsun istiyorum . Yıllık tahmini yaptigim kilometre 20 bin ...

Not: 2015 corolla advanced paket düşük kilometreler 80 civarı, 2015 civic elegance 90 civarı. Sizce aradaki 10 lira verilip civic mi alınmalı yoksa corolla mı?

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Teşekkür ederim . 55bin km , alır almaz bakıma soktum içim rahat olsun diye . Yalnız şunu sorcam hocam , birisi sanziman yağı için erken bile olsa değiştir dedi bir arkadaşım, sizce erken mı yoksa 300 400 lira için değmez değiştir mı dersiniz ?

Hocam biz de 2 sene önce 137k km deki Opel Zafira almıştık. Bu ocak gibi araba 160k km civarında kullanmıştım ve sahibine arabanın şanzıman yağ bakımı gelmiş değişin şunu demiştim 2 ay sonra 6 ileri taş gibi denilen şanzımanın ilk 3 çarkı kırılmış. Araba 4. vites kalkmaya çalışmış filan. Neyse sanayi de 4000 tl şanzıman yapıldı ve açığa çıktı ki o güne kadar 1 kere bile şanzıman yağı değişilmemiş. Cvt şanzıman kaç km de bir değişilir bilmem ama içiniz tam rahat etmesi ve 0 gibi olması için 300-400 tl hiç bir şey :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,018
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Değerli yazarlar öncelikle hepinize çok teşekkür ederim fikirlerinizden ötürü. Buraya yazmadan önce çok fazla araştırma yapmıştım ve en son olarak buradaki yazarların da fikrini aldıktan sonra 2015 düşük km bir otomatik advance paket corolla aldım. Tecrübelerimi paylaşmaya gerek yok sanırım, cunki yukarılarda corolla için yazılan olumlu seylerin doğru olduğunu tecrübe etmiş oldum sadece . Umarım bende sorunsuz şekilde 2 3 belki 4 sene binerim aracıma...
Güle güle kullanın. :)
Teşekkür ederim . 55bin km , alır almaz bakıma soktum içim rahat olsun diye . Yalnız şunu sorcam hocam , birisi sanziman yağı için erken bile olsa değiştir dedi bir arkadaşım, sizce erken mı yoksa 300 400 lira için değmez değiştir mı dersiniz ?
İkinci el arabaya kafanız rahat binmeniz için değiştirmenizi öneririm.

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
Hocam benim Yaris'in bakım çizelgesi bu şekilde:

Ekli dosyayı görüntüle 14866
Şasi kaporta bölümünde 29 numarada CVT ile ilgili bölümü görebilirsiniz.
Corolla ile ilgili bilgim yok, ancak kılavuzuna bakıp yazabilirim. @Kahin

Düzenleme: Toyotaların kullanıcı kılavuzlarına buradan ulaşabilirsiniz.
@Kahin Araba 2015 model olduğuna göre Ağustos 2013-Mayıs 2016 aralığındaki kılavuzdan faydalanacağız.
http://turkiye.toyota.com.tr/Files/KILAVUZ/COROLLA/COROLLA_OM12F04T_05-15.pdf
Kılavuzun 633 ve 634.sayfalarında (pdf'in 635 ve 636.sayfaları oluyor) gerekli bilgiler var.
40 bin km bakımında inceleme, 80 bin km bakımında değişim gözüküyor.

İlginize çok teşekkür ederim hocam , özellikle klavuz cok iyi oldu :)

Kahin

Düz Yol Gazcısı
25 Ağu 2018
18
26
145
şanzımanın sağlığı motordan daha önemlidir, erken değişimi hem şanzıman ömrü açısından faydalı olacaktır, üstelik kafanızda rahat olur :)

+1
Bugün vermediğiniz 5 10 liralar yarın 150 200 olarak çıkar. Maddi kısmı önemli değil bu arabada ailenizi taşıyorsunuz Allah korusun

Hocam biz de 2 sene önce 137k km deki Opel Zafira almıştık. Bu ocak gibi araba 160k km civarında kullanmıştım ve sahibine arabanın şanzıman yağ bakımı gelmiş değişin şunu demiştim 2 ay sonra 6 ileri taş gibi denilen şanzımanın ilk 3 çarkı kırılmış. Araba 4. vites kalkmaya çalışmış filan. Neyse sanayi de 4000 tl şanzıman yapıldı ve açığa çıktı ki o güne kadar 1 kere bile şanzıman yağı değişilmemiş. Cvt şanzıman kaç km de bir değişilir bilmem ama içiniz tam rahat etmesi ve 0 gibi olması için 300-400 tl hiç bir şey :)

Güle güle kullanın. :)

İkinci el arabaya kafanız rahat binmeniz için değiştirmenizi öneririm.

Değiştircem :) çok teşekkür ederim fikirleriniz için...

berkay1234

Asfalt Kurutucu
1 Ağu 2018
312
74
645
Değiştircem :) çok teşekkür ederim fikirleriniz için...
bu arada ağır bakımları yapılımı? dizel araçlarda ağır bakımı 1 hafta geciktirirsen filtreler toz kapar sorun olur benzinde bu yok ama dikkat edilmesi gerek ağır bakımları yaptırılmamışma 55 bin km dir yaptır

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım